Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Porównanie okularów 20-70x i 30-60xWA w lunecie Meopta S2
Autor Wiadomość
anton 
Bywalec
____________________


Pomógł: 1 raz
Posty: 111
Skąd: Lubelszczyzna
Wysłany: Nie 26 Mar, 2023   Porównanie okularów 20-70x i 30-60xWA w lunecie Meopta S2

Okular 20-70x miałem założony od kupna lunety w połowie września 2022 do połowy listopada 2022.
Przez cały okres od połowy listopada 2022 do połowy marca 2023 miałem założony okular 30-60xWA, od połowy tego miesiąca założyłem z powrotem okular 20-70x. Wnioski po dłuższej przesiadce:

Okular 20-70x zalety:
- jest lepszy optycznie od 30-60xWA: nie zauważam dystorsji, obraz ostry w całym polu widzenia,
- pokrętło ustawienia ostrości na okularze stawia odpowiedni lekki i równy opór w całym zakresie ruchu (ale mógłby być jeszcze nieco lżejszy),
- wygodny do ustawienia odstęp źrenicy na wysuwanej muszli, mający lekki zapas dla indywidualnych preferencji, brak "duszków" przy obserwacji,
- najwyższe zoomy 60-70x w pełni użyteczne w przeciętnych warunkach oświetlenia,
- wyraźny ostry obraz prawie do końca zakresu 70x, zoom 70x również w pełni użyteczny przy dokręceniu "do oporu",
- obraz bez aberracji wewnątrz pola widzenia, obwódka na krawędzi b. cienka jak już ktoś specjalnie się wpatruje,
- 70x robi robotę przy oznaczaniu gatunku na dystansach ponad 1000m.

Okular 20-70x wady:
- pozorne pole widzenia w dolnym zakresie zooma (20-30x) sprawia wrażenie tunelowania, wyżej już tak nie ma,
- brak parafokalności: ruszę zoomem, trzeba kręcić ostrością,
- trudniejszy do złapania przedział ostrości, trzeba bardziej precyzyjnie kręcić centralnym pokrętłem ostrości,
- chłodniejsze barwy przy dolnym zakresie powiększenia (być może jest to kwestia dużej źrenicy przy obserwacjach nad wodą),
- zoom 70x w pochmurnym zimowym okresie przy krótkim dniu i niskim słońcu raczej mało użyteczny (kwestia wielkości źrenicy).

Okular 30-60x zalety:
- szerokie pozorne pole widzenia, podobno 66st jest stałe w całym zakresie powiększenia, czuję wtedy że jestem częścią obserwowanej nury - to jest najważniejsza zaleta tego okularu, duża swoboda przy przeglądaniu stad kaczek i siewkowców na średnich i dużych stawach,
- prawie pełna parafokalność: ustawiam ostrość raz i mogę kręcić zoomem patrząc na ptaka a luneta trzyma ostrość, przy zmianie zooma w pełnym zakresie z 30x na 60x jednak trzeba nieco podregulować ostrość.
- łatwiej ustawić ostrość, przedział złapania wyraźnego obrazu przez moje oko jest większy,
- obraz bez aberracji wewnątrz pola i przez duży AFOV niezauważalna obwódka na krawędzi (jeśli już to bardzo cienka i trzeba jej specjalnie szukać),
- wg mnie lepsze odwzorowanie barw (to tylko moje subiektywne wrażenia),
- w pełni użyteczny cały zakres zoomu nawet w pochmurne jesienno-zimowe dni z niskim słońcem.

Okular 30-60x wady:
- słabszy optycznie od 20-70x, zauważalna dystorsja przy panoramowaniu - ale wg mnie zupełnie akceptowalna,
- nie jest tak ostry przy krawędzi pola widzenia jak zwykły okular (coś za coś),
- pokrętło ustawienia zoomu przy pierwszym ruchu po dłuższym nieużywaniu stawia za duży opór, to mnie irytuje, ale z czasem jest coraz lepiej - "wyrabia się" :) ,
- lekki luz mechaniczny w połączeniu bagnetowym z korpusem lunety, wyczuwalny przy dokręcaniu zoomu do oporu w obie strony,
- okular wymaga osiowego patrzenia, trzeba trochę wprawy w pozycjonowaniu obserwatora względem lunety,
- nieco za mały odstęp źrenicy na wysuwanej muszli, brakuje wg mnie ok 1mm wysuwu - nie mogę oprzeć mocno oczodołu na muszli bo skutkować to będzie pojawieniem się "duszków/zaciemnień" w polu widzenia, jak oczodół dotyka lekko muszli to jest ok.

Wnioski i podsumowanie:
Okularu 30-60xWA używam przede wszystkim na stawach, okularu 20-70x na dużych zbiornikach i rozlewiskach dolnego Wieprza na wiosennych przelotach. Oba okulary wzajemnie się uzupełniają. Trudno wskazać który jest lepszy. Oba dają fantastyczne naturalne, ostre i pozbawione aberracji obrazy. W połączeniu z korpusem Meopta Meostar S2 82HD mamy zestaw uniwersalny, akceptowalny wagowo przy dłuższych wędrówkach i sprawdzający się optycznie w prawie każdych warunkach.
Na mniejsze stawy jednak używam lunety 65mm (ze względu na dostępność powiększenia 15x i związanego z nim FOV). Na wypatrywanie wydrzyków podczas jesiennych sztormów na wybrzeżu pewnie kupiłbym coś powyżej 90mm :)

Gratuluję osobom które przeczytały do końca ;)
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






_Tomek_ 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Posty: 745
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 27 Mar, 2023   

Przeczytałem, choć przyznam że pobieżnie ;) Mam już teraz mocno zakodowane, że jeśli kupować Meoptę S2, to na Optyczne szukać i pytać. Nie ma testów, potrzebne są opinie o różnych duetach luneta + okular jak nie wiem co...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 14