Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Kowa Genesis 8x33 - wielka nieotrość brzegowa
Autor Wiadomość
UriUs781 
Początkujący


Posty: 34
Wysłany: Wto 28 Mar, 2023   Kowa Genesis 8x33 - wielka nieotrość brzegowa

Cześć,
jestem niezbyt szczęśliwym użytkownikiem lornetki Kowa Genesis 8x33.

Lornetkę kupiłem we wrześniu. Na starcie powitał mnie odklejony numer seryjny (chiński klej) oraz pokrętło ostrości zaczynające stawiać opór przy niskich temperaturach (poniżej +10*C).
Nie miałem zbyt dużo wolnego czasu, stąd lornetkę podnosiłem do oczu raz na jakiś czas. No i po tym jakimś czasie z niewiadomych przyczyn regulacja dioptrii się nagle przestawiła. Mimo braku wady wzroku brakowało skali żeby móc ją należycie ustawić.

Numer seryjny przykleiłem na kropelkę, a resztę posłałem na gwarancję.
Po półtorej miesięcznym pobycie w szwedzkim serwisie lornetka do mnie wróciła.
Dioptraż ustawili jak należy, a wymieniony smar chodzi tak samo jak poprzedni :lol: Czyli w temperaturach pokojowych super. Z kolei na chłodzie moja Delta Optical Forest II 8x42 pracuje płynniej.
Pomyślałem - no nic, ważne żeby działało. W centrum obraz oczywiście super, ostry, z mała aberracją (choć ta wkracza chwilę po jego opuszczeniu), bardzo jasny, jakoś to będzie.

Od tamtego czasu lornetka była ze mną na kilku-kilkunastu wyjazdach.
I w końcu zabolała mnie nieostrość brzegowa, na którą wcześniej nie zwracałem dużej uwagi.
Jako stały użytkownik Delty Forest byłem przyzwyczajony do takiego stanu (ta robi mi za lornetkę roboczą, kiedy żal by było zadrapać lepszą).

Przy nowej wyborze lornetki ceniłem wyżej korekcję aberracji chromatycznej ponad ostre pole widzenia i wiedziałem, że nie mogę oczekiwać cudów od Kowy. Ale wszystko ma swoje granice, zwłaszcza, że to spore pieniądze.
Bo żeby Kowa za 4000 zł miała praktycznie takie same rozmazy na brzegach co Delta za 450 zł, no tak to być nie może. W teście z optyczne ta Kowa miała koło 70% ostrości, na zagranicznych forach koło 60-80 (zależnie od opinii). U mnie jest może ze 40, nawet nie 50 :???:
Korekcja aberracji chromatycznej jest super tylko w ścisłym centrum, poza środkiem kadru pojawia się szybko. Nie odczuwam zachwytu nawet w tym zakresie.

Załączam zdjęcia, zarówno papieru milimetrowego, jak i krajobrazów.
Na papierze milimetrowym czarne kropki są w odstopniowaniu 0, 50 i 100% od centrum.
https://zapodaj.net/images/c6e1739fa7ac7.jpg
https://zapodaj.net/images/c5c16b8a97233.jpg
https://zapodaj.net/images/c5a7343acd2e4.jpg
https://zapodaj.net/images/4d1231df82d7f.jpg
https://zapodaj.net/images/d1ff401b1a181.jpg
https://zapodaj.net/images/f919beb3379f2.jpg
https://zapodaj.net/images/f23a0de39dad5.jpg

Zdjęcia wykonane telefonem dobrze oddają to, co widzi oko. Lornetka bardzo szybko traci ostrość poza centrum. Tam obraz może i na pierwszy rzut oka nie wygląda tragicznie, ale o jakimś odległym detalu (np. ptaku w postaci kropki na niebie) można zapomnieć. Dla porównania budżetowa luneta w tych samych warunkach trzyma ostrość po brzegi (na papierze milimetrowym też), lornetka Kowy nie umywa się do niej :razz:

Czy takiego babola (na zagranicznych forach zwanego lemonem) można reklamować? Czas na zwrot minął dawno temu. Kontrola jakości się nie popisała, czy też jakość tego modelu zleciała na łeb na szyję?
Czy reklamacja zostałaby odrzucona, bo "lornetka przecież działa"?
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Kot72 
Rozmowny
Kot72


Pomógł: 2 razy
Posty: 405
Wysłany: Wto 28 Mar, 2023   

Dziwne rzeczy piszesz . Mam DO Forest II i właściwie nie zauważam za bardzo nieostrości brzegowej . Użyteczną ostrość ( odczytanie drobnych napisów ) mam praktycznie w całym polu prawo/lewo góra / dół . W tej Kowie możesz doostrzyć tą nieostrość brzegową ? Może duża krzywizna pola ?
 
 
Kot72 
Rozmowny
Kot72


Pomógł: 2 razy
Posty: 405
Wysłany: Wto 28 Mar, 2023   

Na fotkach faktycznie tragedia . Na ostatnim tak mogło wyjść bo z bliska ogniskowane i GO mała .
 
 
Kot72 
Rozmowny
Kot72


Pomógł: 2 razy
Posty: 405
Wysłany: Wto 28 Mar, 2023   

Sprawdzałeś kolimację np. na gwiazdach ?
 
 
Kot72 
Rozmowny
Kot72


Pomógł: 2 razy
Posty: 405
Wysłany: Wto 28 Mar, 2023   

Musi ewidentnie być uszkodzona . W teście nieostrość od ok 80% i nie piszą że nieostrość jest duża . No i te aberracje ...
 
 
_Tomek_ 
Maniak


Pomógł: 14 razy
Posty: 751
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 28 Mar, 2023   

Jeśli tak to wygląda przy oczach to fatalnie :( Probowales innych ustawien muszli? AC i nieostrość są gorsze niż w BD II 8x42 (to chyba Ty przede mna dodałeś opinie o niej do bazy?) To nijak nie pasuje do opinii o tej lornetce ani do testu na Optyczne...
 
 
Kot72 
Rozmowny
Kot72


Pomógł: 2 razy
Posty: 405
Wysłany: Wto 28 Mar, 2023   

Czy patrząc jedno ocznie w pojedyncze okulary widzisz różnice ostrości pomiędzy prawym a lewym ?
 
 
UriUs781 
Początkujący


Posty: 34
Wysłany: Wto 28 Mar, 2023   

DO Forest II 8x42 ostra po brzegi? Czy mówimy o tej samej lornetce? ;)
Forest szybko puszcza ostrość. Nie chce mi się wierzyć, że da się przeczytać odległy napis na skraju pola widzenia, nie przy tym polu widzenia i za te pieniądze.

Wracając do Kowy - lornetka sama w sobie nie jest rozkolimowana, obraz w centrum jest ostry jak żyleta w obu okularach. Problem w tym, że jest to niewielki procent obrazu. Poza centrum da się jako tako wyostrzyć obraz (nie do poziomu żylety), krzywizna pola jest generalnie mizernie skorygowana.
Przesiadłem się z BD II XD 8x42 - z tego co pamiętam tam tego ostrego obrazu było zauważalnie więcej. Chwilę po kupnie Genesis miałem je dwie przed oczami, ale nie porównałem ich skrupulatnie w tym konkretnym zakresie.
Ostatnio zmieniony przez UriUs781 Wto 28 Mar, 2023, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Kot72 
Rozmowny
Kot72


Pomógł: 2 razy
Posty: 405
Wysłany: Wto 28 Mar, 2023   

UriUs781, tak , piszemy o DO Forest II 8x42 . Efekt ostrości tylko w ścisłym centrum da źle wyregulowana dioptria lub jeśli zbliżysz oczy bliżej niż dopuszczalny ER .
 
 
Kot72 
Rozmowny
Kot72


Pomógł: 2 razy
Posty: 405
Wysłany: Wto 28 Mar, 2023   

A te zdjęcia to z której lufy ? Prawej czy lewej ?
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2509
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Wto 28 Mar, 2023   

UriUs781, faktycznie, coś z tą lornetką jest nie tak. Pomijając testy, to na żadnym forum, nie spotkałem się z tym, aby ktoś napisał, że ma takie problemy z tą lornetką, wręcz przeciwnie, lornetka jest bardzo chwalona. Próbuj reklamować, wyślij te zdjęcia, zobaczysz co odpiszą.
Szkoda, że mając Kowę BD II i tego Genesisa, nie dokonałeś porównania, chociaż jakości optyki, taka nieostrość brzegowa i AC w środku, to było do wychwycenia od razu, to był błąd z Twojej strony :roll: . Dziwi mnie, że kupując lornetkę za parę tysięcy zł, nie sprawdziłeś i nie zauważyłeś tego od razu po kupnie lornetki tylko po jakimś czasie. To co pokazujesz na zdjęciach (nieostrość i AC) to nawet nie widziałem w rzeczonej DO Forest II, jak ją miałem, że nie wspomnę o lornetkach, które obecnie mam, a każda z nich kosztowała mniej niż pół, obecnej, ceny Genesisa. Przymierzałem się do kupna tego Genesisa, ale jak to ma tak wyglądać, to chyba podziękuję i pozostanę przy tych, które mam, bo widzę, że nic nie tracę na jakości optyki i mechaniki, a zyskam kasę, którą bym musiał wydać :mrgreen: .
Jeśli można wiedzieć, to gdzie kupiłeś tą lornetkę :?:
 
 
Wojtas_B 
Maniak


Pomógł: 7 razy
Posty: 953
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 28 Mar, 2023   

Ze zdjęć można wnioskować, że lornetka jest źle złożona.
 
 
UriUs781 
Początkujący


Posty: 34
Wysłany: Wto 28 Mar, 2023   

Nieostrość obrazu to kwestia jakości optyki i żadne dioptrie czy ER nic tu nie wnoszą.
Dioptria służy do wyrównania ostrości między okularami w przypadku wady wzroku (działa trochę na zasadzie pokrętła ostrości), ale nie wpływa na ostrość na brzegu. A zbliżenie oka bliżej niż ER skutkuje co najwyżej zaciemnieniem brzegów obrazu (czarne pola). Optykę ostrą do brzegu można zostawić na statywie i zbliżać oko wedle upodobania, a ona i tak będzie tak samo ostra w każdym miejscu.
Delta w teście otrzymała 1/10 pkt w nieostrości, co ja również potwierdzam. Przy tej cenie i takim polu widzenia zwyczajnie nie ma możliwości żeby była ona ostra do samego brzegu. I ten wątek zamknijmy, bo to nie na temat.

Fotki są z prawego okularu Kowy, łatwiej było przyłożyć telefon. W lewym jest to samo, którym okiem by w niego nie patrzyć.

Okej, będę próbował reklamować. Lornetkę kupiłem na Ecotone.pl
Świeżo po zakupie przyrównałem oczywiście Genesis do BD II XD. Genesis (nawet w takiej wadliwej formie) była oczko wyżej w zakresie kontroli AC, jasności i oddania kolorów, przy mniejszych gabarytach. Chociaż jakbym miał kupować drugi raz to bym został przy BD II XD. Mimo przeskoku w jakości obrazu, to jest on niewarty wydania aż 2x tyle (pewnie nic odkrywczego :wink: ). Po prostu BD II XD jest taka dobra (jedyne co mi tam nie pasowało to aberracja chromatyczna).
W sumie tylko do tej ostrości brzegowej się nie przypatrzyłem. A potem myślałem, że się przyzwyczaję i tak oto powstał ten post, bo się jednak nie przyzwyczaiłem.
Generalnie po podniesieniu do oczu obraz zdaje się być super. Ale "zdaje się" jest kluczowe.
Z rozpędu BD II szybko puściłem znajomemu, zbyt wiele testów porównawczych nie zrobiłem :neutral:
 
 
Kot72 
Rozmowny
Kot72


Pomógł: 2 razy
Posty: 405
Wysłany: Wto 28 Mar, 2023   

UriUs781, widocznie są różne Delty ... Jako człowiek dość wybredny to napiszę tylko że sugerując się tylko testem to nigdy bym tego Foresta nie kupił . Gdyby ostrość była jedynie w centrum to lornetka wylądowałaby na śmietniku , względnie w serwisie . Nie wiem gdzie mieszkasz , ale jeśli w okolicach Warszawy to zapraszam . Chętnie porównam z Twoim Forestem .
Nie wiem jak powinna obrazować sprawna Kowa . To co napisałeś i to co widać na zdjęciach sugeruje że Twoja lornetka wymaga wizyty w serwisie . Nic więcej nie wymyślimy .
 
 
Kot72 
Rozmowny
Kot72


Pomógł: 2 razy
Posty: 405
Wysłany: Wto 28 Mar, 2023   

Zapowiada się pogodny wieczór ....jednak sprawdź kolimację . Nawet tak dla ciekawości .
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 15