Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Aparat (bezlusterkowiec/lustrzanka) - portrety/turystyka
Autor Wiadomość
kalgalath7 
Nowy


Posty: 1
Wysłany: Pią 12 Maj, 2023   Aparat (bezlusterkowiec/lustrzanka) - portrety/turystyka

Dobry, temat pewnie nie nowy - ale czytam, przeglądam info i nie wiem...

Chciałbym kupić aparat (bez lustra lub lustrzankę) - docelowo pewnie dwa obiektywy, jeden do portretów, drugi bardziej uniwersalny do turystyki (krajobrazy, budynki itp) - chociaż może by się udało, żeby na początku pierwszy z nich ogarnął oba tematy.

Obecnie nie mam żadnego aparatu, parę lat temu używałem nikona d3100 z obiektywem 18-105 - ogólnie zdjęcia robiło mi się dobrze nim.

Cenowo - nie ustaliłem jakoś ściśle budżetu, ale chciałbym jak najtaniej - zdjęcia dla użytku własnego, nic innego/profesjonalnego.

Z używanymi - trochę się obawiam wtopy, że kupię i będą problemy.

Nie zależy mi na filmach.

Czy np taki zestaw jest sensowny? Czy coś ciekawszego zaproponujecie?

Olympus OM-D E-M10 Mark iii
OLYMPUS M.Zuiko Digital 45 mm f/1.8

Z góry dzięki za sugestie.
Pozdrawiam
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 44 razy
Posty: 2405
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Pią 12 Maj, 2023   

kalgalath7 napisał..." Czy np taki zestaw jest sensowny".

Może być. Ten Olympus to dobry, amatorski sprzęt. Dokup do tego jakieś tele do krajobrazu i taki zestaw powinien wystarczyć, do Twoich celów :wink: .
 
 
Jar 
Maniak


Pomógł: 72 razy
Posty: 789
Wysłany: Pon 15 Maj, 2023   

kalgalath7, witaj.

@ Jan55: Tele jako jedyny obiektyw do krajobrazu to kiepski pomysł, zwłaszcza w parze z 45-tką. Większość typowo turystycznych zdjęć i tak robi się na średnich i krótkich ogniskowych.

Aparat będzie OK. Sam używam E-M10 Mk II. 45/1.8 to sprawdzony klasyk w tym systemie, jeśli bawisz się w portrety.
Wybór uniwersalnego obiektywu do turystyki to już inna sprawa. Zależy, co chcesz robić, ile chcesz czy możesz wydać i czy chcesz mieć mały i lekki zestaw. Temat rzeka. W niektórych wersjach da sie rozbudowywać zestaw stopniowo. Załóżmy, że nie potrzebujesz długiego tele do fauny itp., ale spory zakres ogniskowych jest pożądany.
Wówczas najbardziej uniwersalny byłby zoom 12-60 mm. Tu masz 2 warianty, ciemniejszy lub jaśniejszy:
https://www.optyczne.pl/p...=1356&add1=1429
Różnica w wadze i cenie, ale też w użyteczności. Ten jaśniejszy F/2.8-4.0 da rade od biedy obsłużyć zdjęcia w pomieszczeniach. Ten tańszy i lżejszy będzie wymagał wsparcia przez jakąś mała, lekką stałką, np. P. 14/2.5 (małe, lekkie i po taniości), P. 15/1.7, lub (mój faworyt) O. 17/1.8.
Dwa ostatnie nie są tanie jeśli kupujesz nowe, ale z drugiej ręki są już przyzwoicie dostępne.
Możesz też pójść od drugiej strony. Kupić np. tylko jasną stałkę o takiej ogniskowej, która obsłuży Ci niemal wszystkie sytuacje outdoor/indoor. A z zoomem poczekać.
Dla mnie w takiej sytuacji to byłby właśnie O.17/1.8 (zdarzył mi się specyficzny wyjazd, na którym korzystałem tylko z tego obiektywu, choć normalnie 80% zdjęć robię zoomem 14-150). Oczywiście Ty możesz preferować inną ogniskową, ale trzymałbym się takiej, która sprawdzi się przy maksimum sytuacji, czyli właśnie zakres 15-17 mm. Kiedyś używałem 14/2.5, ale ten był za szeroki na pewne rzeczy jako uniwersalne szkło, z kolei 20/1.7 lub któraś z kilku dostępnych 25-tek będą za wąskie do większości sytuacji w pomieszczeniach.
Gdybyś chciał na szybko uzupełnić tę krótką stałkę tanim zoomem o niewielkim zakresie ogniskowych, to jest jeszcze bardzo mały a tani 12-32:
https://www.optyczne.pl/1..._obiektywu.html
On ma gabaryty porównywalne z kieszonkowym, mikroskopijnym niemal 14/2.5, ale to już zoom o użytecznym zakresie ogniskowych. I kosztuje grosze.
Osobnym podejściem jest wybór ciut krótszego, uniwersalnego zooma. Mam na myśli P. 12-35 i O. 12-40:
https://www.optyczne.pl/p...=1146&add1=1047
Oba świetne optycznie, jasne, ale drogie i ciężkie. Mają światło pozwalające zrezygnować z pomocy jasnej szerokiej stałki do pomieszczeń. Tylko to opcja dla mających spory budżet. Podobnie jest ze wszystko mającym O. 12-100/4.0, tylko to b. drogi pancernik wagi >560g no i w pomieszczeniu jasna stałka przydatna.
Dla każdego coś miłego. Osobiście preferuję wariant dłuugi zoom plus 1-2 jasne szerokie stałki, ale ja potrzebuję długiego tele na przypadkowe spotkania z fauną (co wyklucza też zmiany obiektywu, a więc opcję 2 zoomy: krótki i tele). Dlatego ja noszę 14-150 + 17/1.8 + 12/2.0. Zaczynałem z 14-150 + 14/2.5. Portretów nie robię :wink: Większość zdjęć opędzam tym 1 zoomem, zmieniam szkła tylko jak wchodzę do budynku, zapada zmrok czy potrzebuję czegoś szerszego niż 14 mm.
Pozdrawiam
-J.
PS. Najbardziej widziałbym Cię z 45/1.8 + 17/1.8 + 12-32/3.5-5.6. To zestaw startowy, który możesz skompletować szybko i tanio, a dający maksimum możliwości (przy wywaleniu długiego tele z tematu, jak na wstępie). Łatwo rozbudować/wymienić niektóre elementy. Przy tym maksymalnie mały i lekki, a to ważne w turystyce. Zwłaszcza jeśli jak ja łazisz z plecakiem długie trasy. Ale to mój bardzo subiektywny pogląd/próba odgadnięcia Twoich preferencji i możliwości.
 
 
Franio 
Nowy


Posty: 23
Skąd: Polska
Wysłany: Pon 15 Maj, 2023   

Jesteś pewien, że chcesz bezlusterkowca czy lustrzankę ?
Nowy OM-D E-M10 Mark III to ok. 2000 zł + szkło ok 1300 zł = 3300 zł.
Skoro deklarujesz całkiem amatorskie i domowe focenie, to ten zestaw ( dla amatora bardzo dobry jakościowo) może szybko okazać się niewystarczający ?
Choćby z tego powodu że.obiektyw o ogniskowej 45 dla matrycy 4/3, obejmuję kąt widzenia podobny do ogniskowej 90 dla pełnej klatki........czyli dość wąski. W sam raz do portretu, ale gdzie reszta tematów ?
Ja zasugeruję Ci do zobaczenia i poczytania o modelach Panasonic Lumix FZ-1000 lub FZ-1000 II, lub FZ-2000. To uniwersalne aparaty o sporych możliwościach. Nic więcej nie dopiszę. O ile Cię to zainteresuje, niech to będą Twoje wnioski.
Opinii o tych modelach na You Tube i w innych miejscach jest wystarczająco dużo.
Finansowo w każdym razie mieszczą się co najmniej 2 modele w budżecie nowego zestawu z OM-D.
Też jestem w poszukiwaniu sprzętu dla siebie i zaczynałem od dych modeli i innych podobnych. Temat się jednak tak rozwinął, że mam problem w drugą stronę :-) .
 
 
Soniak10 
Optyczny
A700, X-S1, G90



Pomógł: 19 razy
Posty: 1075
Wysłany: Wto 16 Maj, 2023   

kalgalath7 napisał/a:
Czy np taki zestaw jest sensowny? Czy coś ciekawszego zaproponujecie?
Olympus OM-D E-M10 Mark iii
OLYMPUS M.Zuiko Digital 45 mm f/1.8

MZ jest sensowny częściowo, tzn najbardziej będzie Cię ograniczał ten obiektyw. Jak podstawowy dla wskazanych przez Ciebie warunków i potrzeb, proponowałbym któregoś z takich
Tego najdroższego dołączyłem tytułem porównania, ale jeden z tych dwóch tańszych powinien "ogarnąć" większość zastosowań, które opisałeś jako "początkowe".
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 14