Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Jaka lornetka?
Autor Wiadomość
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2495
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Pon 08 Maj, 2023   

Namożynek, ok, miało być "com", życzę powodzenia i miłego patrzenia na świat :mrgreen: .
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






drozdownik22 
Nowy


Posty: 2
Wysłany: Wto 06 Cze, 2023   Lornetka przyrodnicza

Witam,
chciałbym prosić o pomoc w wyborze lornetki do celów turystycznych i przyrodniczych czysto amatorskich. Sprzęt będzie używany tylko w porze dziennej do oglądania przyrody i zabierania ze sobą na wycieczki. Myślałem o lornetce 8x40 w cenie +/-500zł jak np.;
Bresser 8x42 Corvette WP
Delta Optical 8x40 Entry
Nikon Aculon 8x42
Czy polecicie cos całkowicie innego i sprawdzonego? Z góry dzięki za każdą pomoc bo jestem laikiem w kwestii lornetek....
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2495
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Wto 06 Cze, 2023   

drozdownik22, Witaj.
Zadałeś pytanie w temacie (takich tematów jest sporo na forum),w którym jest wszystko jasno napisane, trzeba tylko przeczytać i zastanowić się, co kupić.
Jeżeli lubisz dźwigać "cegły" na wycieczkach, to tak, te są odpowiednie.
Jednak, w/g większości użytkowników lornetek, do celów wycieczkowych, preferowane są lornetki "lekkie" i małe gabarytowo,np 8x32, a wcale nie gorsze optycznie.
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2495
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Wto 06 Cze, 2023   

drozdownik22, Zapomniałem napisać, że do 500 zł, to w tej chwili można kupić co najwyżej byle jaka lornetkę, z takich jakie wymieniłeś. Coś lepszego optycznie i na dłuższy czas to trzeba dołożyć około 200 zł, lub szukać używanej za te 500 zł. Jedyną, dobrą optycznie i pod względem budowy lornetką, porro, w cenie do 500 zł był Opticron Adventurer T WP 8x32, ale widzę,że jest w tej chwili niedostępny, jest natomiast 8x42 za 550 zł i jest to lepsza lornetka od tych, które wymieniłeś.
Z innych ale dachówek i tanich, to są :
1.Focus Mountain 8x33 za 499, 8x42 za 579 zł pola 7* (nie znam)
2.Focus Observer 8x34 za 549, 8x42 559 (klony Bressera Pirscha PhC) pola 7* (nie znam)
3.Delta forest II 8x42 od 615 zł (najlepsza z nich i największe pole 8,2*) miałem, sprawdzona. Używaną (OLX) można trafić w kwocie 500 zł, ale używana, to ryzyko w Twoim przypadku (napisałeś, że jesteś laikiem lornetkowym)
4.Acuter PhC 8x32 za 339 zł, pole 7,5* mam, sprawdzona ( bdb, nie ma lepszej w tej cenie)
5.Opticrony 8x32-42 miałem, sprawdzone.

PS Jest klon Opticrona (porro) pod nazwą Levenhuk Sherman Base 8x32 z ceną poniżej 500 zł, ale nie wiem jak z jego jakością wykonania w porównaniu do Opticronów, może być gorsza, bo Levenhuki z tego są znane. Musisz kupić i sam sprawdzić, bo inaczej nic z doradzania :wink: .
MZ, powinieneś dołożyć ( warto) i kupić Deltę Forest II 8x42, bo to lornetka na lata :grin: .
 
 
drozdownik22 
Nowy


Posty: 2
Wysłany: Wto 06 Cze, 2023   

Jan55, sytuacja zmusiła do zamówienia lornetki w ciągu 2 dni a jak zacząłem czytać o nich okazało się, że wiem tylko co znaczy np. 8x34 i jest to stanowczo za mało żeby wybrać coś samemu. Do tego nie mam za bardzo czasu na szukanie i douczanie się o technicznych aspektach sprzętu.

Bardzo dziękuję za drugą odpowiedz, dołożenie 200zł nie stanowi problemu dlatego z tego co piszesz będę szukał Deltę Forest II 8x42. Dodatkowo jest ona tylko około 50g cięższa od Acuter PhC 8x32 a waga nie stanowi problemu bo zazwyczaj plecak waży około 10kg plus oposarżenie na sobie przy wyjściu na 12h :lol:

Jeszcze raz dzięki za szybką odpowiedz :wink:
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2495
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Wto 06 Cze, 2023   

drozdownik22, bdb wybór. Forest II są w cenach od 619 zł, więc dołożysz niewiele zyskując wiele :mrgreen: . Powodzenia.
 
 
Porro 
Uczestnik


Pomógł: 1 raz
Posty: 66
Wysłany: Sro 07 Cze, 2023   

Jan55 napisał/a:
Jedyną, dobrą optycznie i pod względem budowy lornetką, porro, w cenie do 500 zł był Opticron Adventurer T WP 8x32, ale widzę,że jest w tej chwili niedostępny, jest natomiast 8x42 za 550 zł i jest to lepsza lornetka od tych, które wymieniłeś.


Opticrony Adventurery T WP 8x32 są już dostępne jakby co w Edredonie.
 
 
Adam Trukawka 
Nowy
wiesiek


Posty: 3
Skąd: szczecin
Wysłany: Sro 19 Lip, 2023   

Dzien dobry,po dwóch miesiacach zastanawiania się, czytaie-forum optyczne znam prawie na pamięc w moim zakresie-mam pytanie: Vortex diamondback Hd8x42 czy 10x42 czy Bresser Pirsch Hd podobnie 8x42 PChc czy 10x42 jak wyzej>
Dziekuje za pomoc z góry.
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2495
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Sro 19 Lip, 2023   

Adam Trukawka, Vortex DB HD 8x42 ewentualnie Pirsch ED 8x42 (nie ma Pirscha HD, jest ED popielaty i droższy lub zwykły zielony PhC i tańszy).
Vortex lepszy mechanicznie z większym polem widzenia ( 7,5* lub 6,3*), Pirsch ED (popielaty) ma małe pole (7* lub 6*) a optycznie jest podobny. Jedynie co powinieneś sprawdzić czy Ci będą pasowały muszle oczne obu lornetek, bo Vortex ma specyficzne zakończenie muszli a Pirsch ma większą średnicę muszli ocznych. Oczywiście między nimi jest duża różnica cenowa, około 700 zł. Pirsche w obecnych cenach, nie są za bardzo warte zakupu (jakość mechaniczna muszli). Za cenę Pirscha ED wolałbym chyba kupić Olympusa PRO 8x42, z lepiej skorygowaną optyką no i lepszą marką.

Na Twoim miejscu zastanowiłbym się nad Deltą Chase 8x42 lub 10x42, które to Delty mają bdb skorygowane AC, pola mają podobne, ale są ciut cięższe, a ceny mają jeszcze dobre w stosunku do jakości. W mojej skali zakupu polecałbym :
1. Olympus PRO 8x42
2. Chase 8x42 lub 10x42
3. Vortex 8x42
4. Pirsch ED 8x42
Pozycja 1 i 4 porównywalne cenowo - Olympus lepszy optycznie
Pozycja 2 i 3 porównywalne cenowo - Chase ciut lepsza od Vortexa pod względem AC
 
 
Maver 
Początkujący


Posty: 39
Wysłany: Nie 30 Lip, 2023   

Witajcie, niestety od ostatniego msc noszę okulary i muszę przesiąść się z mojego super Zeiss Conquest na coś co ma większe eye relief :(

Jaką polecicie lornetkę w plener z taką cechą? Budżet 2-3,5k Póki znalazłem Kowa 6,5x30 - czy jest dla niej jakaś konkurencja w tym kryterium i podobnej cenie ?
 
 
Santre 
Entuzjasta



Pomógł: 12 razy
Posty: 614
Wysłany: Nie 30 Lip, 2023   

W niedalekiej przyszłości będę sprzedawał nową Meopte B1 7x42. Lornetka nowa z certyfikatem na 30 lat gwarancji. Nie będę się rozpisywał nad jakością obrazu tej świetnej lornetki. Proszę poczytać na forach internetowych. Odstęp źrenicy 22mm. Komfort obserwacji na najwyższym poziomie.
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2495
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Nie 30 Lip, 2023   

Jak większy ER musisz mieć ? ER 20 mm to rzadka wielkość, może w 3-4 lornetkach "na krzyż".
Są lornetki dachowe :
1. Opticron Explorer WA ED 8x32 z 18 mm ER
2. Opticron Traveller BGA ED 8x32 z 19 mm ER :shock:
3. Bushnell Prime 8x32 z 18 mm ER
Pozycja 2 lornetka nie wiele słabsza od Conquesta a troszkę lepsza od M7 Nikona.
Pozycja 1 " troszkę słabsza od poz 2
Pozycja 3 wiadomo, najsłabsza ale i najtańsza.

Pozycja 2 mam i jest sprawdzona optycznie oraz ma bdb opinie na BF.
Pozycja 1 miałem w rękach i jest też bdb ale troszkę słabsza od poz 2 (mniejsze pole i ciut większa AC oraz ciut mniej ostra). Obie wiadomo, to nie Zeiss, ale warte zakupu, zwłaszcza poz 2, którą opisałem na forum, a i opinie są w dziale opisowym "Lornetki", zresztą poz1 też.
Większość lornetek to ER 16-17 mm, więc wybór jest mocno zawężony :cry: .
 
 
Maver 
Początkujący


Posty: 39
Wysłany: Pon 31 Lip, 2023   

Jan55 napisał/a:
Jak większy ER musisz mieć ? ER 20 mm to rzadka wielkość, może w 3-4 lornetkach "na krzyż".
Są lornetki dachowe :
1. Opticron Explorer WA ED 8x32 z 18 mm ER
2. Opticron Traveller BGA ED 8x32 z 19 mm ER :shock:
3. Bushnell Prime 8x32 z 18 mm ER
Pozycja 2 lornetka nie wiele słabsza od Conquesta a troszkę lepsza od M7 Nikona.
Pozycja 1 " troszkę słabsza od poz 2
Pozycja 3 wiadomo, najsłabsza ale i najtańsza.

Pozycja 2 mam i jest sprawdzona optycznie oraz ma bdb opinie na BF.
Pozycja 1 miałem w rękach i jest też bdb ale troszkę słabsza od poz 2 (mniejsze pole i ciut większa AC oraz ciut mniej ostra). Obie wiadomo, to nie Zeiss, ale warte zakupu, zwłaszcza poz 2, którą opisałem na forum, a i opinie są w dziale opisowym "Lornetki", zresztą poz1 też.
Większość lornetek to ER 16-17 mm, więc wybór jest mocno zawężony :cry: .


Dziękuję jak zwykle za wyczerpującą odpowiedź.

Dodaję tego Travellera do swoich kandydatów. Jak ogólnie ten model wypada w porównaniu z wspomnianą przeze mnie Kowa 6,5 ? Pod względem wykonania i obrazu - wiem, że ma o 2mm większe ER.

Natomiast ten konkretny model Kowa zbiera najlepsze opinie wśród BDII plus mniejszy obraz powinien być stabilniejszy - wiadomo lornetki w okularach nie opre na oczodole...

Stąd jeszcze tej kowa nie skreśliłem...
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2495
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Pon 31 Lip, 2023   

Maver, tak Kowa jak i Traveller sa lornetkami bdb optycznie, ale Kowa jest bdb jako 6,5x a Traveller jako 8x. Mam obie i tutaj wybór, która jako "jedyna w domu" jest ciężki, przynajmniej dla mnie. Traveller jest poręczniejszy ( ciut mniejszy i lżejszy), Kowa ma większe pole, ostrością są jednakowe. Kowa ma większe muszle (43mm) co może być kłopotliwe dla niektórych użytkowników. Musisz sam spróbować z tą Kową i wtedy zawęzisz swój wybór.
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2495
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Pon 31 Lip, 2023   

Maver, sprawdziłem swoje lornetki pod kątem ER i od 16 mm, w okularach nie jest źle, widać całe pola, ale komfort patrzenia jest co najmniej o połowę gorszy niż bez okularów. Lornetka (muszle) musi być dociśnięta do szkieł okularów a szkła jak najbliżej oczu. Tutaj decyduje budowa oprawek okularów i grubość szkieł. Musisz sprawdzić na tej Kowie, bo jak pisałem, ona ma największe muszle (śr.43mm) i dociskanie do szkieł okularów jest męczące, przynajmniej w moim przypadku, ale ja nie patrzę przez lornetkę w okularach, więc nie mam z tym problemu. Patrząc w okularach, przez Kowę 6,5x, obraz jest bardziej stabilny niż przez 8x, czego bez okularów, aż tak się nie odczuwa.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,69 sekundy. Zapytań do SQL: 14