Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Lornetkowe klasyki sprzed lat
Autor Wiadomość
Porro 
Uczestnik


Pomógł: 1 raz
Posty: 66
Wysłany: Nie 16 Sty, 2022   

Gdzie kupujecie najcześciej używane lornetki?
Na ebayu, allegro czy osobiście na pchlich targach? Jakie macie doświadczenia z allegro?
Ja kupiłem do tej pory tylko jedną starą lornetkę - Tento 7x35 i przyjechała rozkolimowana. Obraz nie był podwójny, ale głowa bolała, domyślam się, że sprzedający nie miał złych intencji, no ale niestety mało kto zna się na lornetkach. Skolimowałem ją we własnym zakresie.
Pytanie szczególnie do tych co kupują często. Czy często zdarzają wam się wtopy przy zakupach?


A tak przy okazji - wie ktoś może czy kapsel z przodu w Tento 7x35 sie podważa czy odkręca? Nie mogę go zdjąć, a chciałem zwiększyć opór zmiany rozstawu tubusów.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Porro 
Uczestnik


Pomógł: 1 raz
Posty: 66
Wysłany: Pon 10 Paź, 2022   

PZO LP 8x30

IMG_20221010_214514_870.jpg
Plik ściągnięto 3238 raz(y) 154,78 KB

IMG_20221010_213513_759.jpg
Plik ściągnięto 3238 raz(y) 151,79 KB

 
 
anatol1 
Rozmowny


Pomógł: 6 razy
Posty: 227
Wysłany: Sob 08 Kwi, 2023   

Odświeżę nieco wątek. Dwa miesiące temu w końcu udało mi się dołączyć do elitarnego grona szeroooookokątnych binokularników stając się właścicielem lornetki Optal 7x35 o polu aż 11 stopni. Nie jest to na pewno półka Swifta czy Sears'a ale w pełni zasługuje na miano klasyka zapomnianego gatunku https://www.optyczne.pl/8...netek_7x35.html
Lornetka jest solidna, wielka i bardzo ciężka (waży 978 gram). Udało mi się kupić praktycznie nowy/nieużywany egzemplarz, obraz jest krystaliczny, być może ma jakiś zafarb, ale w porównaniu z moją BPC5 8x30 obraz jest czysty jak łza. Oczywiście brzegi są nieostre czego najbardziej się bałem przed zakupem, że będzie mi to bardzo przeszkadzać, ale okazało się że praktycznie tego nie zauważam podczas obserwacji. Najbardziej widać to podczas surfowanie po nocnym niebie, bo rozmycie gwiazd przy brzegu rzuca się dużo bardziej w oczy niż rozmycie fragmentów krajobrazu czy drzew podczas obserwacji dziennych.
Trochę nie wierzyłem jak wcześniej czytałem o zaletach tak szerokiego pola, że jest wręcz uzależniające, ale to prawda, teraz każda inna lornetka jest dla mnie jak za ciasny but.
Nie jestem znawcą tematu jak Arek, Goornik czy Mnich a w necie nie ma zbyt dużo informacji na temat lornetek Optal czy mogę więc prosić o garść informacji na jej temat jeśli jesteście w stanie coś znaleźć (prośba do fachowców z forum) ?

1680979000739.jpg
Plik ściągnięto 2755 raz(y) 231,25 KB

1680979000748.jpg
Plik ściągnięto 2755 raz(y) 222,42 KB

1680979000769.jpg
Plik ściągnięto 2755 raz(y) 309,33 KB

 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 44 razy
Posty: 2419
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Sob 08 Kwi, 2023   

anatol1, tak, wielkie pola uzależniają, zwłaszcza tak wielkie (11*) :mrgreen: . Nawet gdyby 30% od brzegu, pole było nieostre, to i tak ostrego pozostaje 7,5*, co jest wynikiem bdb, a jeszcze gdy nieostrość nie degraduje obrazu (nie rozmazuje) to wrażenie jest jakby ostre pole było większe.
Ciekawy zakup, gratulacje.
 
 
anatol1 
Rozmowny


Pomógł: 6 razy
Posty: 227
Wysłany: Nie 09 Kwi, 2023   

Lornetka ma bardzo klasyczny wygląd. Jest jakby za duża na swoje parametry, przy tej wielkości mogłaby to być lornetka 8x40, ale pryzmaty wewnątrz na pewno są olbrzymie żeby obsłużyć takie pole. Same okulary mają 25 mm średnicy więc tyle co obiektywy niektórych lornetek.
ER jest raczej mały, ale ja to akurat lubię - lubię głęboko "wejść" oczami w lornetkę, niemal się z nią zespolić.
Oczywiście pow. 7x jest małe i jeśli chcę bliżej się przyjrzeć się jakiemuś ptakowi siedzącemu na drzewie to muszę sięgnąć po inną lornetkę, ale ten Optal daje coś co bym nazwał kontekstem obrazu - widzimy nie tylko obserwowany obiekt, ale też szerokie otoczenie - pozwala widzieć coś jednocześnie w powiększeniu, ale zarazem jakby gołymi oczami bo nie ogranicza nas (prawie oczywiście) jakaś sztuczna diafragma a to jeszcze bardziej pozwala się skupić na obserwowanym obiekcie.
Ogólnie ciężko to wytłumaczyć, tego trzeba doświadczyć.
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 44 razy
Posty: 2419
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Nie 09 Kwi, 2023   

anatol1, wiem o czym piszesz, mam podobnie, patrząc przez Kowę 6,5x32 albo APM 6x30 z polami, nie wiele mniejszymi od tego Optala. Najbardziej to odczuwam, przechodząc z lornetki o mniejszym polu np 6,5-8*, mam wtedy wrażenie, jakbym wyszedł na balkon, z którego widzę cały rozległy widok okolicy, w porównaniu do patrzenia przez okno, przez które widać tylko wycinek tego obrazu. Jeszcze lepiej, uwidacznia się to w górach, szerokie panoramy.
Ciekawe czy doczekamy lornetki 8-10x z polem 10*, wielkości obecnych lornetek, np Kowy czy choćby NL :roll: . Czy taka konstrukcja i gabaryty, jest w ogóle wykonalna? Chociaż, technika idzie tak szybko do przodu, że kto wie :wink: .
 
 
Binokularnik 
Entuzjasta
Binokularnik


Pomógł: 3 razy
Posty: 508
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 10 Kwi, 2023   

Jestem ciekaw jak duże (teoretycznie?), pozorne pole widzenia, powinna mieć lornetka żeby patrzący nie widział diafragmy...
 
 
Wojtas_B 
Maniak


Pomógł: 7 razy
Posty: 901
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 11 Kwi, 2023   

Binokularnik napisał/a:
Jestem ciekaw jak duże (teoretycznie?), pozorne pole widzenia, powinna mieć lornetka żeby patrzący nie widział diafragmy...


Dobre pytanie.
Strzelam: 120 stopni?

W NL 12x42 mam 78 stopni i widzę diafragmę, choć aby bezpośrednio na nią spojrzeć muszę mocno zezować aż zaboli oko. Gdy pojawiły się NLe, ktoś lekko przesadził pisząc, że nie widać brzegu pola, ale to chyba raczej była metafora, która miała podkreślić ogrom pola.

Ciekawostka. Wczoraj spędziłem z lornetką trochę czasu w terenie i zaraz przy pierwszym przyłożeniu do oczu pole wydało mi się jakoś dziwnie małe. Czy mi już zaczyna odbijać szajba?
No ale po paru chwilach, gdy się skalibrowałem, wszystko wróciło do normy.
W ogóle zauważam, że często ma miejsce proces kilkuminutowej adaptacji oczu i mózgu do lornetki. Coś jak z piciem dobrych alkoholi - pierwsze łyki idą na odstrzał, wino wydaje się cierpkie, a dobra whisky wyraźnie spirytusowa.
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 44 razy
Posty: 2419
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Wto 11 Kwi, 2023   

Wojtas_B, Ktoś, ale nie pamiętam kto, na którymś forum, pisał, że widzenie oka centralnie na wprost to kąt 45-50*, natomiast na boki (zezując) to 110-120*, więc może być jak piszesz ale zależy to też od tego, jaki kto ma wzrok :smile: .
 
 
_Tomek_ 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Posty: 700
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 12 Kwi, 2023   

Ja mam wrażenie, że patrząc na wprost "widze" w polu 180*. Czy może bardziej odnoszę wrażenie, że coś tam jest lub (zwlaszcza) poruszyło się. Czyli lornetka, która by w tym względzie nie ograniczała powinna mieć 180* ;)
 
 
Binokularnik 
Entuzjasta
Binokularnik


Pomógł: 3 razy
Posty: 508
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 12 Kwi, 2023   

Wojtas_B napisał/a:
Binokularnik napisał/a:
Jestem ciekaw jak duże (teoretycznie?), pozorne pole widzenia, powinna mieć lornetka żeby patrzący nie widział diafragmy...


Dobre pytanie.
Strzelam: 120 stopni?

Weź pod uwagę, że lornetka to 2 monokulary połączone w tandem. Myślę, że dla monokularu 80-90* byłoby ok. a to już nie wygląda tak fantastycznie i nieprawdopodobnie zważywszy, że już są lornetki z polem powyżej 70* :smile:
 
 
Binokularnik 
Entuzjasta
Binokularnik


Pomógł: 3 razy
Posty: 508
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 13 Kwi, 2023   

Źle to "wykombinowałem" :sad: , 90* to za mało. Cytat z testu nikona WX 10x50 o polu 8.94*:
"obraz ostry praktycznie do samej diafragmy".
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 07 Cze, 2023   

Swift Audubon 8.5x44

Jak zapewne zauważyliście, ostatnio nie udzielałem się w tym wątku. Przyczyna była prosta - prawie w ogóle nie kupowałem lornetkowych klasyków. Moja kolekcja rozrosła się do takich rozmiarów, że trochę przestałem nad nią panować. Część lornetek jest w domu, część w pracy, do wielu dostęp stał się utrudniony. A kolekcja pochowana głęboko w szafach i kartonach nie cieszy tak jak powinna. Podjąłem więc decyzję o wstrzymaniu zakupów i wygospodarowaniu czasu na reorganizację kolekcji, która będzie polegała na pozbyciu się 20-30 modeli, które trochę się dublują. Ten czas właśnie nadszedł, co mogliście poznać po mojej aktywności w dziale Sprzedam.

Przegląd kolekcji wiąże się także z jej dokumentacją fotograficzną więc przy okazji pokaże Wam tutaj trochę zdjęć modeli, których jeszcze, z różnych przyczyn, nie pokazywałem. Takim jest właśnie niniejszy Swift Audubon 8.5x44.

Trzy egzemplarze tej lornetki pokazywał Wam 3mnich. Ja też pokazałem jedną sztukę - nowszą z polem zmniejszonym do 8.2 stopnia. Swoją drogą znalazła ona niedawno nowego, szczęśliwego właściciela.

Teraz przyszedł czas na drugiego Audubona z mojej kolekcji. Wydaje się on wersją późniejszą niż lornetki Mark I I Mark II pokazane przez 3mnicha. Ma już gumowe muszle, ale wciąż duże pole 445 ft/1000 yrd czyli 8.5 stopnia. To oznacza zastosowanie okularów o polu aż 72 stopnie i to od razu widać po przyłożeniu lornetki do oka. W obraz wręcz się wpada i wrażenia są świetne. Lornetka, jak na swój wiek, zaskakuje dobrą jakością obrazu w centrum, co więcej brzegi tego szerokiego pola nie wyglądają najgorzej. Nieprzypadkowo ten model był przez wiele lat hitem sprzedaży. Jeśli dorwiecie go w dobrym stanie, zdecydowanie polecam zakup.

abu8x44_1.jpg
Plik ściągnięto 2059 raz(y) 137,01 KB

abu8x44_2.jpg
Plik ściągnięto 2059 raz(y) 133,07 KB

abu8x44_3.jpg
Plik ściągnięto 2059 raz(y) 122,74 KB

abu8x44_4.jpg
Plik ściągnięto 2059 raz(y) 119,31 KB

 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 08 Cze, 2023   

Leitz Trinovid 8x32

Ta wersja Trinovida była produkowana w Wetzlar w latach 1963-1975. W trakcie tego okresu dochodziło jednak do pewnych zmian obudowy dotyczących muszli okularowych i kształtu logo. W jednym z poprzednich wątków: https://forum.optyczne.pl/viewtopic.php?t=13133&postdays=0&postorder=asc&start=261
pokazywałem Wam egzemplarz z ostatniego roku produkcji 1975, który miał już muszle gumowane i okrągłe logo Leitz.

Teraz przyszedł czas na prezentację modelu z pierwszych lat produkcji, gdzie muszle były bakelitowe, a logo prostokątne.

Lornetka ma następujące parametry:

Powiększenie: 8x
Średnica obiektywu: 32 mm
Pole widzenia: 8.5 stopnia (150m/1000m)
Pryzmaty: Uppendahl
Odstęp źrenicy: 9-10 mm
Minimalna ostrość: 4.5 metra
Waga: 480 gramów
Wymiary: 115x115 mm

leitz8x32a.jpg
Plik ściągnięto 2038 raz(y) 98,38 KB

leitz8x32b.jpg
Plik ściągnięto 2038 raz(y) 119,68 KB

leitz8x32c.jpg
Plik ściągnięto 2038 raz(y) 123,5 KB

 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 09 Cze, 2023   

Carl Zeiss Jena Binoctem 7x50

Carl Zeiss Jena Binoctem 7x50 był produkowany w Jenie w latach 1931-1990, a następnie w latach 1991-1994 już jako Docter Classic. Na początku mieliśmy do czynienia z ciężkim instrumentem o wadze 1300 gramów bez żadnych powłok. W 1937 roku lornetka przeszła kurację odchudzającą, a w okolicach II WŚ pojawiły się na niej pierwsze powłoki T, które w 1978 roku zamieniono na wielowarstwowe T3M.

Prezentowany egzemplarz pochodzi z roku 1980 o czym świadczy nr seryjny, a także paragon na 5550 DM oraz wypełniona i podbita gwarancja datowana na 23 października 1980 roku. Jak widać lornetka jest w świetnym stanie, praktycznie kolekcjonerskim, i ma wszystko to, co kupujący dostał w momencie jej nabycia.

Lornetka ma następujące parametry:

Powiększenie: 7x
Średnica obiektywu: 50 mm
Pole widzenia: 7.3 stopnia (128m/1000m)
Pryzmaty: Porro
Odstęp źrenicy: 12 mm
Minimalna ostrość: 5 m
Waga: 1010 gramów

czj_bin7x50_1b.jpg
Plik ściągnięto 2925 raz(y) 134,98 KB

czj_bin7x50_2b.jpg
Plik ściągnięto 2925 raz(y) 116,63 KB

czj_bin7x50_3b.jpg
Plik ściągnięto 2926 raz(y) 133,13 KB

czj_bin7x50_4b.jpg
Plik ściągnięto 2926 raz(y) 131,34 KB

czj_bin7x50_kw2.jpg
Plik ściągnięto 2926 raz(y) 93,15 KB

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 2,15 sekund. Zapytań do SQL: 34