Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
teleskop do obserwacji naziemnych
Autor Wiadomość
bergamon 
Nowy


Posty: 6
Wysłany: Wto 12 Sie, 2008   teleskop do obserwacji naziemnych

Witam. Planuje kupno teleskopu do 400-450 zł w celu ogladania obiektów naziemnych. Skupiam sie na teleskopie poniewaz probowalem "bawic" sie powiekszeniami do 50x i jest to troche za mało jak na moje potrzeby, a lornetki i lunety raczej nie maja wiekszych powiekszen w takiej cenie. Jestem ciekaw czy da sie obserwowac obiekty naziemne teleskopem czy jakosc, ostrość jest wiele gorsza od sredniej klasy lunet lub lornetek? Ogladałem co nieco przez Yukona 30-50x 50 i jak dla moich potrzeb to jakośc jest zadowalajaca wiec nie potrzeba mi "rzeźnika" do robienia zdjec raczej hobbystycznych obserwacji miasta z wysokich obiektów, z tym że chciałbym żeby ten teleskop sprawdzał sie zarowno w nocnych obserwacjach jak i w dziennych. Macie moze jakies propozycje co do sprzętu?
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 12 Sie, 2008   

Zasada jest taka, że w tanim sprzęcie, a o takim dyskutujemy, maksymalne użyteczne powiększenie wynosi tyle, co średnica obiektywu wyrażona w mm. Nie bez przyczyny
lunety klasy 50-60 mm mają powiększenia sięgające "tylko" 50-60x. Chcąc więc uzyskać
powiększenia klasy 80-100x dobrze jest szukać sprzętu o średnicy 80-100 mm.

Ta sama zasada dotyczy teleskopów, przez co w cenie do 500 zł trudno będzie Ci kupić
coś wartościowego.

Musisz brać jeszcze pod uwagę jedną rzecz. Powiększenia wyraźnie większe od 50x wymagają stabilnego montażu/statywu. Dobry statyw to wydatek mniej więcej porównywalny do całkowitej kwoty jaką dysponujesz.

Najtańszym sposobem uzyskania tego co potrzebujesz jest zakup tego:
http://deltaoptical.pl/de...d01713818dc1da2

To refraktor klasy 80/400, a więc teoretycznie powinien pozwolić na uzyskiwanie dobrych wyników przy powiększeniach 80-100x. Oznacza to, że powinieneś do niego dokupić jeszcze dobry okular o ogniskowej 4-5 mm. Okulary dawane w zestawie są słabe i
pozwolą uzyskiwać Ci powiększenia tylko 40x.

Problem w tym, że dobry okular klasy 4-5 mm może być droższy niż ten teleskop ze statywem. Dobry stosunek jakości do ceny ma jednak ten okular:
http://deltaoptical.pl/de...d01713818dc1da2

Myślę, że taki zestaw to najlepsze co możesz kupić za te pieniądze.

Arek
 
 
bergamon 
Nowy


Posty: 6
Wysłany: Sro 13 Sie, 2008   

Dzieki za rady. Mam jeszcze pytanie. Rozmawiałem ze sprzedawcą o ogolnych informacjach na przykładzie dosyc prostego teleskopu Sky-Watcher (Synta) SK705AZ2, ten refraktor ma niby powiekszenie do 100x przy okularze 10mm, czy np. okular 5mm lub 2mm "wyciaga" wieksze powiekszenie, tzn im mniejsza ogniskowa okulary tym wieksze powiekszenie abstrahujac od srednicy obiektywu nawet jesli obraz będzie bardzo wąski, czy tak sie da czy teleskop ma jakąś swoja granicę powiększenia niezależną od ogniskowej okularu czy odpowiednia ogniskowa okularu moze podwyzszyc to powiekszenie?
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 13 Sie, 2008   

http://www.optyczne.pl/64...%EAkszenie.html
 
 
bergamon 
Nowy


Posty: 6
Wysłany: Czw 14 Sie, 2008   

Hehe dzieki za dosadnośc :mrgreen: jeszcze co nieco mi świta z fizyki :mrgreen: Pytanie może sie wydawać głupie ale zadaje je dlatego że facet u ktorego się radziłem z pełnym przekonaniem twierdził że to powiekszenie jest maksymalne( tzn. 100x), ja zaś dopiero po powrocie posprawdzałem jakie są okulary i o jakich ogniskowych do wyboru na rynku. Jeżeli ten teleskop wyzej przeze mnie wymieniony ma ogniskową obiektywu 500mm (wg producenta) a obiektyw zapewniający najwyższe powiekszenie ma ogniskową 10mm to powiekszenie max nie jest 100x tylko 50x, i druga sprawa czemu facet twierdził że nie da się wyciagnąć wiekszego powiekszenia jeżeli wg. zasady obliczania powiekszenia wystarczy kupic okular o ogniskowej 5mm co da nam dopiero faktyczne powiekszenie 100x lub kupic okular 2mm ktory da nam powiekszenie 250x i czy ta teoria jest do zastosowania w praktyce czy wystarczy porostu dokupic okular zeby podwyzszyc powiekszenie. Wybacz jesli moje teoretyzowanie i pytania sa głupkowate, nie jestem znawcą a chciałbym wiedzieć czy w teleskopach jest cos co wpływa na praktyczne powiekszenie, np moze sie da dokupic okular zapewniajacy wyzsze powiekszenia ale nie da sie wtedy ustawic dobrej ostrosci.
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 14 Sie, 2008   

Być może w zestawie była jeszcze soczewka Barlowa, która zwiększa ogniskową 2x. Efektywna ogniskowa była więc 1000 mm i przy okularze 10 mm wychodziło powiększenie
100x.

A jeśli chodzi o maksymalne powiększenie, to facet gadał głupoty. Jest tak jak piszesz.
Jak wstawisz okular o odpowiedniej ogniskowej, możesz uzyskać powiększenia większe
niż 100x. Możesz dodatkowo używać soczewek Barlowa 2x czy 3x, przez co możesz
nawet uzyskiwać powiększenia 300-400x. Oczywiście praktycznie bezużyteczne, ale
w teorii możesz to zrobić.

Arek
 
 
bergamon 
Nowy


Posty: 6
Wysłany: Pią 15 Sie, 2008   

Tez tak myslałem. Miałem mozliwość pobawienia sie jednym z teleskopów takich z niższej półki i zauwazyłem jedną rzecz, iż przy powiększeniu jednym okularem ( bez wzgledu na ogniskową) da sie dobrze wyregulować ostrość oraz obraz jest jasny i wyraźny natomiast przy używaniu dodatkowo soczewki Barlowa nie da sie już tak dobrze ustawić ostrości i obraz jest nieco pociemniały i czasem mrzy i zastanawia mnie czy zazwyczaj tak sie dzieje że soczewka Barlowa pogarsza jakość obrazu czy poprostu przy wiekszych powiekszeniach w teleskopie tak jest i czy np. kupienie odpowiedniego okularu dajacego takie powiekszenie jak inny okular + soczewka Barlowa nie sprawia że obraz jest lepszej jakości? Czy byc może soczewki Barlowa niskiej jakości maja takie wady, a te lepsze nie pogarszają tak obrazu?
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 15 Sie, 2008   

No niestety... Albo używasz soczewek Barlowa wysokiej klasy (a wtedy wydajesz na nie
tyle co Twój cały budżet) albo kupujesz taką za 50-100 zł i masz słabą jakość obrazu.
Soczewki tego typu zawsze pogarszają jakość i widać to szczególnie w słabym sprzęcie.
Wtedy tani Barlow plus duże powiększenie pokazują wyraźnie wszystkie wady obiektywu.
To co mu ujdzie przy mniejszym powiększeniu, przy większym wychodzi jak na dłoni.

Lepiej wybrać dobry okular o małej ogniskowej niż używać Barlowa. Zaletą Barlowa jest
to, że możesz go używać ze wszystkimi okularami z Twojego zestawu.
 
 
bergamon 
Nowy


Posty: 6
Wysłany: Pią 15 Sie, 2008   

Dzieki za odpowiedzi naprawde duzo mi pomogłeś liczę, że dokonam dobrego wyboru. Zastanawia mnie jedna sprawa. Widzialem na wielu forach, iz ludzie zalecają refraktory do obserwacji naziemnych, a czemu teleskopy zwierciadłowe sie do tego nie nadają? Jaka jest róznica? Refraktory maja ograniczenia w powiekszeniu ze wzgledu na gabaryty, pod tym wzgledem zwierciadłowe maja przewage moga byc mniejsze. Jaka jest róznica jesli mogłbyś mi to lekko naswietlić?
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 15 Sie, 2008   

W rekraktorach łatwiej uzyskać obraz prosty. Ale to nie znaczy, że nie ma zwierciadeł używanych w obserwacjach naziemnych. Są konstrukcje maksutowa, które się do tego nadają.
 
 
bergamon 
Nowy


Posty: 6
Wysłany: Sob 16 Sie, 2008   

Czy przy słabym teleskopie dobre okulary przy duzych powiekszeniach maja mozliwośc poprawy obrazu, czy przy słabym obiektywie nawet dobre okulary nie pomogą i nie ma wiekszego sensu kupowanie ich do słabych teleskopów? Skoro tanie obiektywy maja sporo niedoskonałości to czy dobry okular ma szanse jakoś je tuszować albo nie uwidaczniac az tak tych wad odbijajacych sie na obrazie?
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 16 Sie, 2008   

Dobre okulary pomagają, ale pod warunkiem, że przy słabych obiektywach nie przekraczasz kryterium 1:1: maksymalne powiększenie < średnica obiektywu w mm.

Oczywiście nie należy też przesadzać. Zasada jest taka, że komplet około 2-3 okularów, w które wyposażysz swój teleskop powinien kosztować Cię tyle co sam teleskop.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 14