Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
lekka lornetka dla myśliwego, nie na noc
Autor Wiadomość
hog hunter 
Nowy


Posty: 5
Wysłany: Sro 10 Kwi, 2024   lekka lornetka dla myśliwego, nie na noc

Chciałem się przywitać na forum.
Jestem myśliwym. Obecnie na polowania w nocy używam starego, poczciwego William Optics 10x50. Od niedawna mam tez noktowizje.
Lubię dużo chodzić i dlatego zacząłem doceniać z wiekiem ;) wagę sprzętu, który noszę.
Po ciemku i tak używam noktowizji, na księżycu WO daje rade.

Chciałbym lekką lornetkę na poranny podchód, lub wieczorny. Taką od świtu do zmierzchu.
Zależy mi na wadze i na jakości. Ceny Skwarka, Zeissa, Leica raczej powalają. Zależy mi na rozpoznaniu z daleka gatunku, a czy rogacz czy byk jelenia jest selekcyjny i tak oceniam dokładnie w lunecie DO 15-45 * 65

Myślałem o lornetce wstępnie 8x42, choć może to błędne założenia. Ze względu na wagę lornetkę chciałbym także zabierać na wycieczki w góry. WO ze swoją waga ponad 1,6 kg nigdy nie brałem.

Jeśli 8x42 to po przeczytaniu testów i rankingu na optyczne to wydaje się dobry Olypmus Pro 8 x 42

Co polecacie - każda rada mile widziana. Nie zamykam się też na używany sprzęt
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






ryszardo 
Maniak



Pomógł: 48 razy
Posty: 939
Skąd: Józefów
Wysłany: Sro 10 Kwi, 2024   

Olympusa w ręku nie miałem, ale robiłem dość intensywne porównanie lornetek 8x42 w tej klasie cenowej (do 2000 zł) i ostatecznie kupiłem Nikona M7. Kowa BD-II jest lornetką tej samej klasy i różni się niuansami - jednemu jedna pasuje bardziej, drugiemu druga - długo się zastanawiałem, którą wybrać.

Testowałem też DO Chase ED, DO Titanium HD, Bressera Pirsch ED, Kowę SV-II (najsłabsza w tym gronie) i wszystkie w mojej ocenie wyraźnie przegrywały z wyżej wymienioną dwójką.

Najlepiej pójść do sklepu i porównać. Lub na spotkanie z wariatami z tego forum jeśli do Warszawy nie masz daleko :wink:
 
 
_Tomek_ 
Maniak


Pomógł: 14 razy
Posty: 758
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 10 Kwi, 2024   

Parametry na te warunki mz "w dychę". W żadnym razie nie schodziłbym do 8x32, bo powycina szczegóły obrazu w ciemnym lesie. A skoro też w góry - to lekka 8x42.

Nie znam Olympusa, więc ani nie polecam, ani nie odradzam. W tym budżecie mogę polecić Kowę BD II 8x42. Kupiłem w miejsce 8x32 właśnie m. in. pod kątem słabszych warunków oświetleniowych. AC jest łatwo widoczna na brzegu pola (i mniej łatwo - w centrum), ale to akurat nie przeszkadza w tych warunkach. Druga główna wada to nieostrość brzegowa... no cóż, w tej cenie trudno o wyraźnie lepsze osiągi.

Dobry jest jeszcze Nikon M7 8x42. AC troszkę mocniejsza niż w Kowie (porównywałem obok siebie), ale to generalnie ten sam poziom i raczej kwestie ergonomii będą ważniejsze.

EDYCJA: Pisałem chyba w tym czasie co ryszardo (i to jego M7 widziałem ;) )
 
 
Soniak10 
Optyczny
A700, X-S1, G90



Pomógł: 19 razy
Posty: 1078
Wysłany: Sro 10 Kwi, 2024   

_Tomek_ napisał/a:
Nie znam Olympusa
Ja też nie, ale w tym teście uderzyło mnie, że trzeba się mocno nakręcić żeby przeogniskować lornetkę od minimalnej do maksymalnej odległości: 1080 stopni to pełne 3 obroty śrubą, a to może być irytujące przy obserwowaniu ruchomych obiektów, które przecież mogą się pojawić znienacka w różnej odległości od obserwatora. Ogólnie test wypadł bardzo ładnie, ale te 1080 stopni... 😏
 
 
hog hunter 
Nowy


Posty: 5
Wysłany: Sro 10 Kwi, 2024   

Soniak10 ale później zostało wyjaśnione ze 760 jest w zakresie widzenia od 1,5m do 4 - zobacz na ostatnie komentarze pod testem. Mnie interesuje w zasadzie od 50m i dużo dalej
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2523
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Czw 11 Kwi, 2024   

hog hunter... Jak 8x42 to tak jak napisał kol.ryszardo, a jeżeli 10x42 to też M7 i Kowa BD II.
M7 i Kowa 10x, mają duże pola 6,9* i 7*, co w lesie jest bardzo przydatne, do tego nie są duże i ciężkie, więc nie są uciążliwe w noszeniu na szyi. Optycznie są porównywalne, ale Kowa wygrywa jakością obudowy (magnez) i ciut lepszą mechaniką. Obie są warte zainteresowania.
Co do Olympusów, to 8x42 jest lepszy od 10x, w zasadzie tylko pod względem wielkości pola, 7,5* vs 6,1* a pozostałe parametry mają podobne. Mnie jakoś nie zachwyciły, zwłaszcza 10x, mimo, że optycznie są bdb. Osobiście wolę Kowę 10x, którą mam.
 
 
hog hunter 
Nowy


Posty: 5
Wysłany: Czw 11 Kwi, 2024   

Dziękuję za dotychczasowe podpowiedzi. Dlaczego Kowa nie ma w rankingu na tym portalu ?
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2523
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Czw 11 Kwi, 2024   

hog hunter...W rankingu czytelników są Kowy BD II 8-10x42 natomiast w rankingu optycznych nie ma, bo nie były testowane. Wiele opinii, użytkowników, jest na Birdforum a i na forum Optycznych też są. Warto poczytać.
Natomiast o Monarchach M7 8-10x42 nie ma praktycznie żadnych opinii ale są o 8-10x30. Jeżeli 8-10x42 są tak dobre optycznie jak 8-10x30 to są też bdb lornetkami.
W rankingu Optycznych (testy) są dwa testy starej wersji Monarcha 7 8x30 i 8x42, które wypadły bdb, a nowe M7 są, MZ, lepsze od Monarchów 7 :wink: .
 
 
_Tomek_ 
Maniak


Pomógł: 14 razy
Posty: 758
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 11 Kwi, 2024   

Soniak10 napisał/a:
1080 stopni to pełne 3 obroty

Tak, warto na to zwrócić uwagę. Może być tak, że spora część tego zakresu wypada w odległości kilku metrów i nie będzie to problemem przy zmianach np. 20 m - nieskończoność
 
 
kimek27 
Optyczny



Pomógł: 43 razy
Posty: 1026
Skąd: Francja
Wysłany: Czw 11 Kwi, 2024   

Stare monarchy byly dosc popularne w kregu myśliwych. Takie 8x56 czy 10x56. No ale one były też dość tanie na owe czasy i gwarancja inna. Nie wiem jak się maja do tego nowe modele. Obecnie większość tanich 8-10x42 robionych jest pod ptasiarzy plus tendencja do wychwalania ogromnych pól widzenia nieważne ze użyteczne jest tylko 5-6stopni ma być szeroko i tyle. Na podchod kupil bym albo 8x32 albo 10x42.
Kryteriami była by łatwość/szybkość obserwacji, głębia plus praca mechanizmu ostrzenia i wytrzymałość mechaniczna. Jakość optyczna zależna od portfela.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 15