Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Zdjęcia przez lornetkę
Autor Wiadomość
binocullection 
Rozmowny
per bino ad astra



Posty: 312
Skąd: Warszawa/Katowice
Wysłany: Wto 16 Kwi, 2024   

Jak mawia Adam, w dyskusjach binoholików wątkiem głównym są dygresje :)
No to teraz przyczynek dla każdego z Was do zastanowienia się.

Noworodek widzi na odwrót w stosunku do dorosłego, bo mózg nie nauczył się jeszcze odwracać obrazu powstałego na siatkówce. To powszechnie znany fakt.

Pytanie brzmi, pod wpływem czego i w jakim celu odwraca się?
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Wojtas_B 
Maniak


Pomógł: 7 razy
Posty: 955
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 16 Kwi, 2024   

Binokularnik napisał/a:
Wojtas_B napisał/a:
Ale my teraz nie piszemy o tym samym powiększeniu, tylko o tym, że co jest na granicy dostrzegalności w 10x, będzie bliżej nas w 12x, a więc jest szansa, że to zobaczymy.

czyli jednak 12x lepiej "ściąga" niż 10x.... :wink:


A może uzgodnimy taką nomenklaturę, że o lornetkach wybitnych będziemy mówić "zbliżają", a o pozostałych, że po prostu "powiększają"?

Może faktycznie "zbliżanie" i "ściąganie" to słowa bardziej adekwatne, obrazowe, zawierające pierwiastek emocji.
  
 
 
Wojtas_B 
Maniak


Pomógł: 7 razy
Posty: 955
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 16 Kwi, 2024   

binocullection napisał/a:
Jak mawia Adam, w dyskusjach binoholików wątkiem głównym są dygresje :)


Jeśli przypomnimy sobie naszą niedawną propozycję patrzenia na sprawy lornetkowe w sposób prosty: albo jest ostra, albo nieostra, to pozostaje dziura do wypełnienia tematami off-topic.
 
 
adaher 
Maniak



Pomógł: 3 razy
Posty: 777
Skąd: Śrem
Wysłany: Wto 16 Kwi, 2024   

Wojtas_B napisał/a:
Binokularnik napisał/a:
Wojtas_B napisał/a:
Ale my teraz nie piszemy o tym samym powiększeniu, tylko o tym, że co jest na granicy dostrzegalności w 10x, będzie bliżej nas w 12x, a więc jest szansa, że to zobaczymy.

czyli jednak 12x lepiej "ściąga" niż 10x.... :wink:


A może uzgodnimy taką nomenklaturę, że o lornetkach wybitnych będziemy mówić "zbliżają", a o pozostałych, że po prostu "powiększają"?

Może faktycznie "zbliżanie" i "ściąganie" to słowa bardziej adekwatne, obrazowe, zawierające pierwiastek emocji.


Ja poszedłbym jeszcze dalej. Najlepsze lornetki, o których mogę powiedzieć, że sprawiają wrażenie braku szkła wewnątrz, nie powiększają, nie "ściągają", a raczej "przenoszą" obserwującego do obserwowanego obiektu!
 
 
adaher 
Maniak



Pomógł: 3 razy
Posty: 777
Skąd: Śrem
Wysłany: Wto 16 Kwi, 2024   

Wracając jeszcze raz do tematu: powiększenie vs pole widzenia.

W tych kadrach lornetka, która najsłabiej ''ściąga'', wypada chyba najlepiej.

EL 8x32.jpg
Plik ściągnięto 779 raz(y) 753,84 KB

EL 10x50.jpg
Plik ściągnięto 779 raz(y) 776,22 KB

Meopta 12x50.jpg
Plik ściągnięto 779 raz(y) 700,2 KB

  
 
 
binocullection 
Rozmowny
per bino ad astra



Posty: 312
Skąd: Warszawa/Katowice
Wysłany: Wto 16 Kwi, 2024   

Na wszystkich Twoich zdjeciach widac, bez wzgledu na jasnosc sceny, ze osemka ma najwiekszy kontrast. Czy w realu tez odnosisz takie wrazenie?
 
 
adaher 
Maniak



Pomógł: 3 razy
Posty: 777
Skąd: Śrem
Wysłany: Wto 16 Kwi, 2024   

Może ciut... Ale ani jedna, ani druga EL, nie przebije w tym elemencie Leiki UV 10x50. To najbardziej kontrastowa lornetka ze wszystkich jakie miałem!
 
 
binocullection 
Rozmowny
per bino ad astra



Posty: 312
Skąd: Warszawa/Katowice
Wysłany: Sro 17 Kwi, 2024   

Wojtas_B napisał/a:

Godzinę po zachodzie Słońca siedzieliśmy na ławce w jednym z ciemniejszych miejsc parku.
Patrzyliśmy z dwudziestu metrów na samca mandarynki, który siedział na wystającej z wody gałęzi w bardzo zacienionej części stawu. Oto jak prezentował się kaczorek:
- Nikon EII 8x30: widać ptaka w formie plamy o trudnym do zdefiniowania kształcie, ale brąz upierzenia docierał do naszych mózgów, tj. widać było, że to brąz.
- Docter Nobilem 10x50B (lornetka o wybitnej transmisji): wyraźnie zarysował się kontur ptaka, a więc jego kształt, pojawiło się też sporo detalu upierzenia, więcej kolorów oraz wyraźna stała się biała plama na piersi.
- Nikon 10x70 SP (również lornetka o wybitnej transmisji): Jak wyżej, tyle że wszystko wyraźnie jaśniejsze, a biała plama na piersi kaczorka zaczęła wręcz świecić.

Gdyby ktoś twierdził, że 10x70 jest za mało praktyczna w teren, to proszę bardzo:
https://www.onet.pl/bizne...tl9kmk,1f375b38
Tutaj ktoś prawdopodobnie ze Skymasterem 80-tką.
 
 
Binokularnik 
Entuzjasta
Binokularnik


Pomógł: 3 razy
Posty: 540
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 18 Kwi, 2024   

adaher napisał/a:
W tych kadrach lornetka, która najsłabiej ''ściąga'', wypada chyba najlepiej.

obraz, obrazem, ale skąd ten zapach?
 
 
adaher 
Maniak



Pomógł: 3 razy
Posty: 777
Skąd: Śrem
Wysłany: Czw 18 Kwi, 2024   

Binokularnik napisał/a:
adaher napisał/a:
W tych kadrach lornetka, która najsłabiej ''ściąga'', wypada chyba najlepiej.

obraz, obrazem, ale skąd ten zapach?


Na szczęście zapachu innego niż dzikiej przyrody nie odczuwałem :smile: Mogłem te kominki wentylacyjne w ps usunąć, ale pomyślałem, że może przydadzą się jakiemuś "fanowi" AC do testów :smile:
 
 
Binokularnik 
Entuzjasta
Binokularnik


Pomógł: 3 razy
Posty: 540
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 19 Kwi, 2024   

adaher napisał/a:
Ja poszedłbym jeszcze dalej. Najlepsze lornetki, o których mogę powiedzieć, że sprawiają wrażenie braku szkła wewnątrz, nie powiększają, nie "ściągają", a raczej "przenoszą" obserwującego do obserwowanego obiektu!

No tak ale, jakich słów użyć chcąc porównać to przenoszenie? Patrząc przez 12x omal nie nabiłem sobie guza o pień drzewa, a 8x jest jednak bezpieczniejsza bo nie wpakowałem się do bagna? :wink:
 
 
adaher 
Maniak



Pomógł: 3 razy
Posty: 777
Skąd: Śrem
Wysłany: Pią 19 Kwi, 2024   

Żeby nie wpaść na drzewo, ani nie wpakować się do bagna, bezpieczniej popatrzeć w niebo, zwłaszcza w Bieszczadach! Miałem nadzieję na ciemne niebo, ale z góry skazany byłem na niepowodzenie, bo Księżycowa faza nie do końca odpowiednia. Ale to zawsze jednak Bieszczady...! Prawdziwej ciemności zaznałem pierwszej nocy, przy całkowitym zachmurzeniu. Kiedy wyszedłem koło północy (przy zgaszonych wszystkich światłach) nie widziałem własnych rąk, nie mówiąc o nogach. Nic! Dawno nie miałem takiego doświadczenia!

Trudno się robi zdjęcia nieba telefonem przez lornetkę, ale o dziwo coś tam wyszło.
Plejady przez EL 10x50 - mikroskadrowane, żeby troszkę tylko wycentrować - diafragma i tak niewidoczna.

Plejady EL 10x50.jpg
Plik ściągnięto 424 raz(y) 287,59 KB

  
 
 
_Tomek_ 
Maniak


Pomógł: 14 razy
Posty: 760
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 20 Kwi, 2024   

Optymalny wybór na Plejady :) Przez ósemkę wyglądają gorzej. Przez dwunastkę może i lepiej, ale z ręki w moim przypadku obraz za bardzo się trzęsie.
 
 
binocullection 
Rozmowny
per bino ad astra



Posty: 312
Skąd: Warszawa/Katowice
Wysłany: Nie 21 Kwi, 2024   

Ostatnio zachwycila mnie koniunkcja Ksiezyca i Plejad w 6,5 st polu 12x42. W ogole tak jak powiekszenie 12x zmniejsza praktycznosc sprzetu w terenie, tak na niebie rekompensuje z nawiazka czy to detalem na Ksiezycu, czy bardziej szczegolowym wchodzeniem w glebokie niebo, z zachowaniem atrybutu stabilnosci w obserwacjach z reki.
 
 
Maciek 
Maniak


Pomógł: 48 razy
Posty: 910
Skąd: Pogórze Kaczawskie
Wysłany: Nie 21 Kwi, 2024   

binocullection napisał/a:

No to teraz przyczynek dla każdego z Was do zastanowienia się.

Noworodek widzi na odwrót w stosunku do dorosłego, bo mózg nie nauczył się jeszcze odwracać obrazu powstałego na siatkówce. To powszechnie znany fakt.

Pytanie brzmi, pod wpływem czego i w jakim celu odwraca się?


Obraz się nie odwraca, cały czas chodzimy do góry nogami a mózg uważa to za normalne :grin: W końcu Einstein twierdził, że wszystko jest względne.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,26 sekundy. Zapytań do SQL: 21