Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: goltar
Pon 22 Gru, 2008
Negatyw/pozytyw a odprawa celna
Autor Wiadomość
krisv740
[Usunięty]

Wysłany: Wto 30 Wrz, 2008   Negatyw/pozytyw a odprawa celna

koleżanki i koledzy
nurtuje mnie ostatnio pytanie; jak wyżej :mrgreen:
sam zapętliłem się w tym temacie , więc prosze o pomoc.
z zasady kasetka filmu powinna zatrzymac te "brzydkie" promienie, ale czy na pewno?
chcę zapodac sobie wiekszą ilośc negatywów b&w z usa (na karku mojego brata), tylko żebym sobie kuku nie zrobił. co wy na to?
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






WojciechW 
Optyczny



Pomógł: 38 razy
Posty: 1373
Wysłany: Wto 30 Wrz, 2008   

W czasie gdy używałem negatywów kolorowych nie stwierdzałem zauważalnego wplywu na nie skanerów rentgenowskich. Jest to dla mnie troszkę podejrzane, zwłaszcza jako fachowca od rentgenografii (nie jest to całkiem równoważne z rentgenologią, ale zawsze). Jak mi się wydaje w urządzeniach skanujących jest stosowane promieniowanie bardzo twarde, jak przy prześwietleniach, które nie jest silnie absorbowane przez srebro. Może właśnie być stosowane promieniowanie z anod srebrnych, bo te ma w srebrze minimum absorbcji w pobliżu krawędzi absorbcji. Mały efekt na negatywach barwnych to efekt stosunkowo małej zaabsorbowanej dawki. Negatywy czarno białe mogą mieć (tak przynajmniej miały dawniej) znacznie więcej srebra niż barwne i efekt może być trochę większy.

Może wypowie się ktoś, kto zna lepiej parametry skanerów rentgenowskich. Jakbym znał parametry lamp rentgenowskich wykorzystywanych w skanerach, mógłbym powiedzieć znacznie więcej.

WojciechW
 
 
garreth 
Maniak
Nikonier-analogowiec



Pomógł: 16 razy
Posty: 975
Skąd: W-wa/Jastrzębnik
Wysłany: Sro 01 Paź, 2008   

krisv740 napisał/a:
z zasady kasetka filmu powinna zatrzymać te "brzydkie" promienie, ale czy na pewno?

z zasady je zatrzymuje :grin: podobnie jak WojciechW, nie zauważyłem jakiegokolwiek wpływu prześwietlania bagażu na jakość negatywów kolorowych; dla pewności możesz zwrócić bratu uwagę, żeby wszystkie rolki zapakował do bagażu podręcznego (do kabiny), ponieważ bagaż do luku bagażowego jest traktowany większą dawką promieniowania

nie wiem jak to jest z negatywami cz-b, ale gdzieś czytałem, że w przypadku negatywów do IR (Adox/Efke IR, Ilford SFX, Kodak Infrared HIE, Rollei Infrared) można poprosić o ręczną kontrolę bagażu i nie otwieranie pudełek (jeśli pudełko będzie w stanie nienaruszonym, to nie powinno być kłopotu; ale otwarte pudełko na pewno otworzą ponownie...); taka kontrola będzie polegać na pogmeraniu/pomacaniu całego bagażu z zewnątrz i wewnątrz+dodatkowym obwąchaniu przez psa
 
 
WojciechW 
Optyczny



Pomógł: 38 razy
Posty: 1373
Wysłany: Sro 01 Paź, 2008   

Nie jestem pewien czy to polega tylko na tym, że kasetka zatrzymuje promieniowanie. Po pierwsze twardego promieniowania nie zatrzyma całkiem, a poza tym promieniowanie może przypadkowo wejść jak w masło przez szpulkę z tworzywa sztucznego lub przez uszczelnienie satynowe.

Nie wiem, czy jako fizyk rentgenograf nie będę się śmiał ze swoich obecnych hipotez po poznaniu szczegółów.

WojciechW
 
 
MM 
Temu Panu już podziękujemy
GORSZY SORT POLAKA



Pomógł: 115 razy
Posty: 7589
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro 01 Paź, 2008   

Moja piękniejsza połowa zajmuje się m.in. takim prześwietlaniem na lotnisku, więc opinia jest z jak najbardziej fachowej "ręki". Nie należy prześwietlać urządzeniem rentgenowskim błon filmowych nienaświetlonych mających czułość powyżej ISO 1600 i nienaświetlonych błon rentgenowskich. Sam często przechodziłem taką kontrolę z filmem Ilforda 400 ISO i zgubnych skutów nie było.
 
 
garreth 
Maniak
Nikonier-analogowiec



Pomógł: 16 razy
Posty: 975
Skąd: W-wa/Jastrzębnik
Wysłany: Sro 01 Paź, 2008   

WojciechW napisał/a:
Po pierwsze twardego promieniowania nie zatrzyma całkiem

a po co całkowicie zatrzymywać? obudowa kasety osłabi promieniowanie i wystarczy (przynajmniej tak mi się wydaje)
WojciechW napisał/a:
poza tym promieniowanie może przypadkowo wejść jak w masło przez szpulkę z tworzywa sztucznego

prędzej przez obudowę kasetki...
WojciechW napisał/a:
lub przez uszczelnienie satynowe.

przez to najprędzej, ale nie demonizowałbym tego aż tak
MM napisał/a:
Nie należy prześwietlać urządzeniem rentgenowskim błon filmowych nienaświetlonych mających czułość powyżej ISO 1600

krisv740, czytaj: o Delcie 3200 zapomnij :twisted: :wink:
 
 
WojciechW 
Optyczny



Pomógł: 38 razy
Posty: 1373
Wysłany: Sro 01 Paź, 2008   

garreth Zupełnie nie chciałem demonizować. Wręcz przeciwnie chciałem raczej zasugerować, że rodzaj i dawka promieniowania są tak dobrane by nie spowodować istotnego zadymienia najczęsciej używanych filmów bez kasetki.

MM I takie zalecenie wydaje się sensowne. Czy Ilford był czarno-biały?
 
 
krisv740
[Usunięty]

Wysłany: Sro 01 Paź, 2008   

Panowie!
dziękuje wszystkim :smile:
czyli tak jak myslałem :mrgreen:

jak pisałem , zamotałesię troche , no i szkoda mi było negatywów.
nie tyle kolorowych, bo tych juz nie bede na razie używał, ale właśnie b&w, bo zamierzam sciągnąć sobie mały zapas.
dzięki raz jeszcze :grin:
 
 
MM 
Temu Panu już podziękujemy
GORSZY SORT POLAKA



Pomógł: 115 razy
Posty: 7589
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro 01 Paź, 2008   

WojciechW napisał/a:


MM I takie zalecenie wydaje się sensowne. Czy Ilford był czarno-biały?


OCZYWIŚCIE :mrgreen:
 
 
garreth 
Maniak
Nikonier-analogowiec



Pomógł: 16 razy
Posty: 975
Skąd: W-wa/Jastrzębnik
Wysłany: Czw 02 Paź, 2008   

to ja zadam niestosowne pytanie:
czy jest coś takiego jak KOLOROWY ILFORD ??? :shock: :roll: :???: :oops:
 
 
WojciechW 
Optyczny



Pomógł: 38 razy
Posty: 1373
Wysłany: Czw 02 Paź, 2008   

Kiedyś, ale bardzo dawno temu, Ilford produkował bardzo ciekawy papier barwny, i chyba wcześniej jakieś materiały zdjęciowe też. Chodzi mi po głowie nazwa "Ilfachrome", ale pamięć trochę zawodzi.

Ponieważ ostatnio miewam trudności z ustaleniem co jeszcze tak naprawdę Ilford produkuje, więc wolałem się zapytać. Poza tym podobno nie ma głupich pytań.

Pozdrawiam

WojciechW
 
 
garreth 
Maniak
Nikonier-analogowiec



Pomógł: 16 razy
Posty: 975
Skąd: W-wa/Jastrzębnik
Wysłany: Czw 02 Paź, 2008   

WojciechW napisał/a:
Ilford produkował bardzo ciekawy papier barwny

http://www.ilford.com/en/...hrome/index.asp

ciekawa stronka o materiałach cz-b:
http://www.ilford.pl/ilford.bandw.html

WojciechW napisał/a:
Poza tym podobno nie ma głupich pytań

dlatego użyłem sformułowania "niestosowne pytanie" :mrgreen:
 
 
WojciechW 
Optyczny



Pomógł: 38 razy
Posty: 1373
Wysłany: Czw 02 Paź, 2008   

Dzięjuję za zamieszczenie linków. Pierwszy bardzo ciekawy, bo nie przypuszczałem, że jeszcze to produkują. Drugi troszeczkę smutny, bo wycofali się z kolejnego materiału, którego ostatnio używałem w swojej pracy. Jeszcze używam Ilford L4.

Pozdrawiam bardzo serdecznie

WojciechW
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 17