Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Co to za aparat?
Autor Wiadomość
sfinks 
Bywalec



Pomógł: 1 raz
Posty: 107
Wysłany: Sob 11 Paź, 2008   Co to za aparat?

Nawet nie wiem jak przeczytać jego nazwę, pomóżcie; )
i proszę Was również o jakieś instrukcje do niego, np. jak ustawić szybkość migawki itd. (może byc też kompletna, .pdf) i doradźcie jaki film do niego powinienem kupić (niedrogi)[URL=]tutaj[/URL]
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






krisv740
[Usunięty]

Wysłany: Sob 11 Paź, 2008   

fed-5b
poszukaj na gogle
a najprawdopodobniej na : http://www.aparaty.tradycyjne.net/recenzja,48.html
 
 
garreth 
Maniak
Nikonier-analogowiec



Pomógł: 16 razy
Posty: 975
Skąd: W-wa/Jastrzębnik
Wysłany: Nie 12 Paź, 2008   

sfinks napisał/a:
jak ustawić szybkość migawki

ustawiasz tą gałką przy mocowaniu lampy; ja mam FED`a 2 (wersja z Industarem 26M) i żeby zmienić czas najpierw trzeba podnieść gałkę, żeby zwolnić blokadę; może w przypadku tego aparatu zastosowali to samo rozwiązanie
sfinks napisał/a:
doradźcie jaki film do niego powinienem kupić (niedrogi)

napisz, co będziesz chciał fotografować, oraz czy potrzebujesz filmu do C-41 czy do koreksu?
najtańszy do C-41 powinien być Kodak Profoto BW 400, cena ok. 12zł;
najtańszy do koreksu - chyba Fomapan Classic (ISO 100), cena ok. 8-9 zł
 
 
sfinks 
Bywalec



Pomógł: 1 raz
Posty: 107
Wysłany: Nie 12 Paź, 2008   

mam już instrukcję, co prawda po ang. ale kumam większość. także wszystko jasne.

kupiłem 2 x Fomapan 200/24 Creative* (8) ( 18,60zł)
dobrze wybrałem?

PS co to koreks a C 41 ?
 
 
krisv740
[Usunięty]

Wysłany: Nie 12 Paź, 2008   

C41 - obróbka w labie
koreks - to takie naczynie ze szpulką do obróbki we własnym zakresie
kolego , poczytaj trochę literatury - co?
to są podstawy jeśli chcesz myśleć o b&w!
 
 
sfinks 
Bywalec



Pomógł: 1 raz
Posty: 107
Wysłany: Nie 12 Paź, 2008   

raczej sam ich wywoływać nie będę; )
 
 
garreth 
Maniak
Nikonier-analogowiec



Pomógł: 16 razy
Posty: 975
Skąd: W-wa/Jastrzębnik
Wysłany: Nie 12 Paź, 2008   

to tego co napisał krisv740 dodam, że zasadnicza różnica jest w temperaturach obróbki, tzn. do wywoływania minilabowego chemia jest podgrzewana, stąd inna nazwa tego procesu- proces ciepły; w koreksie temperatury wahają się w okolicach temperatury pokojowej, stąd obróbka w koreksie to proces zimny
sfinks napisał/a:
Fomapan 200/24 Creative

to jest właśnie film do koreksu, po naświetleniu lepiej nie oddawaj go do pierwszego lepszego labu, poszukaj punktu, w którym wołają ręcznie
na Prostej 2/14 to robią, w Profilabie na Dzikiej chyba też

[ Dodano: Nie 12 Paź, 2008 15:44 ]
minilab
http://pl.wikipedia.org/wiki/Minilab

C-41
http://pl.wikipedia.org/wiki/C-41

koreks:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Koreks
http://www.czarno-biale.p...roducts_id=1055

na drugi raz zapytaj Wujka Googla :wink:
 
 
sfinks 
Bywalec



Pomógł: 1 raz
Posty: 107
Wysłany: Nie 12 Paź, 2008   

http://www.profilab.pl/site/00_cennik_uslug.html
tutaj jest cennik, ale nei wiem na co patrzec...
ile zapłacę za wywołanie jednej rolki 36?
 
 
garreth 
Maniak
Nikonier-analogowiec



Pomógł: 16 razy
Posty: 975
Skąd: W-wa/Jastrzębnik
Wysłany: Nie 12 Paź, 2008   

patrz na punkt 01.03. w drugim pdfie od góry
wyprzedzając Twoje następne pytanie: jeśli będziesz tę Fomę traktował tak, jak ją fabryka stworzyła (czyli na 200), to na razie nie potrzebujesz wiedzieć, co to push/pull (jeśli Cię to ciekawi, poszukaj w necie hasła "forsowanie") :wink:

[ Dodano: Nie 12 Paź, 2008 21:12 ]
zapomniałem napisać, że patrzysz na typ 135 (czyli tzw."mały obrazek")
 
 
sfinks 
Bywalec



Pomógł: 1 raz
Posty: 107
Wysłany: Nie 12 Paź, 2008   

ale to 15 zł to jest za sztukę?! (jedną klatkę?)
czy za całą rolkę.?
 
 
mavierk 
Temu Panu już podziękujemy
never knows best



Pomógł: 93 razy
Posty: 7364
Skąd: Lubin / Wrocław
Wysłany: Pon 13 Paź, 2008   

nigdy nie bawilem się osobiście wywoływaniem, ale poczytałem sobie o tym troszke i wiem ocb, sfinks, Tobie tez polecam wbić na jakies fora, sprawdzić google, wpisac sobie 'wywoływanie filmów, samouczek' etc..
 
 
garreth 
Maniak
Nikonier-analogowiec



Pomógł: 16 razy
Posty: 975
Skąd: W-wa/Jastrzębnik
Wysłany: Pon 13 Paź, 2008   

sfinks napisał/a:
ale to 15 zł to jest za sztukę?! (jedną klatkę?)
czy za całą rolkę.?

:?: :?: :?:
a od kiedy filmy wywoływane są "na klatki"?
opcje są tylko takie:
wywołujesz rolkę filmu
lub
nie wywołujesz rolki filmu;
więc nieważne, czy film ma długość 24 czy 36 klatek, cena ta sama
mavierk napisał/a:
polecam wbić na jakieś fora

mavierk, a gdzie właśnie jesteśmy? w mięsnym? :wink: :razz: :mrgreen: :cool:
 
 
mavierk 
Temu Panu już podziękujemy
never knows best



Pomógł: 93 razy
Posty: 7364
Skąd: Lubin / Wrocław
Wysłany: Wto 14 Paź, 2008   

ale są takie specjalistyczniejsze, jest masa samouczków, jak wywoływać, jak używać i jaką chemię, wytłumaczona terminologia + do tego przeciętne ceny, jakie filmy najlepiej używac (chociaż to jest nawet na tym forum)
 
 
garreth 
Maniak
Nikonier-analogowiec



Pomógł: 16 razy
Posty: 975
Skąd: W-wa/Jastrzębnik
Wysłany: Wto 14 Paź, 2008   

wiem :grin:
ale rozumiesz - na razie, jak nam zadają proste pytania, to możemy poudawać, że znamy się "na rzeczy" :wink: :razz: :mrgreen:
 
 
WojciechW 
Optyczny



Pomógł: 38 razy
Posty: 1373
Wysłany: Pią 17 Paź, 2008   

krisv740 napisał/a:
C41 - obróbka w labie
koreks - to takie naczynie ze szpulką do obróbki we własnym zakresie
kolego , poczytaj trochę literatury - co?
to są podstawy jeśli chcesz myśleć o b&w!



Obróbka negatywów czarno-bialych jest oczywiście znacznie prostsza niż kolorowych bo nie wymaga, aż tak dokładnej kontroli temperatury, oraz sklada się zwykle z mniejszej liczby kąpieli. Oczywiście lepiej przeprowadzić ją w koreksie (tanku), ale w czasach mojej młodości zawodowi fotografowie potrafili się i bez nich obejść przesuwając rozwinięty film przez naczynia z chemikaliami.

Przypomniałem slowo "tank" z ważnego powodu. W wspomnianych wyżej czasach nazwa "koreks" była zarezerwowana do specjalnego typu tanków, w których filmu nie wsuwano w spiralę, ale zwijano na szpulę razem ze specjalną taśmą z wytłoczonymi wypustkami zapewnijącymi odpowiednią odległość filmu od taśmy. System raczej nie był polecany do filmów barwnych, ze względu na przyklejanie się wypustek do brzegowej części filmu utrudniające prawidłowe płukanie.

Wydaje mi się, że C 41 można też zrealizować samemu w koreksie, pod warunkiem oczywiście dość kłopotliwego podgrzewania roztworów. Sam się do tego przymierzałem i nawet zlokalizowałem sklep, gdzie można bylo dostać odpowiednie roztwory firmy Fuji (na zasadzie zamowienia). Póżniej z tego zrezygnowalem gdy zacząłem uprawiać fotografię cyfrową i drukować samemu zdjęcia na drukarce.

Jednak do roku 1988 samodzielna obróbka negatywów barwnych i samodzielne wykonywanie odbitek barwnych było głównym obszarem mojej działalności fotograficznej (znacznie rzadziej wywolywałem diapozytywy). Dlatego uważam, że przy odpowiedniej cierpliwości wszystko można zrobić samemu. Ale wtedy jest mniej czasu na samo robienie zdjęć i zajęcie się bardziej artystyczną stroną fotografii.

Pozdrawiam serdecznie
WojciechW
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 14