Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Sky-Watcher Evostar-80ED2 - do wszystkiego?
Autor Wiadomość
konopia 
Nowy


Posty: 5
Skąd: Cleethorpes (UK)
Wysłany: Pon 06 Paź, 2008   Sky-Watcher Evostar-80ED2 - do wszystkiego?

Witam wszystkich,
to mój pierwszy post na forum wypada napisać coś o sobie: od trzech lat "świadomie" pstrykam zdjęcia, a przynajmniej staram się, specjalizuję się w fotografi rodzinno-pamiatkowo-albumowej :wink:

Moja lepsza połowa swojego czasu interesowała się tym co widać na niebie (gołym okiem). Obecnie odkurzyła atlasy nieba i książki na ten temat - doszła do wniosku, że chciałaby teleskop.

Stąd moje pytanie, czy takie coś:
Sky-Watcher Evostar-80ED2 PRO 5.1in (f/7.5) Apochromatic Refractor Telescope
link: http://www.warehouseexpre...spx?sku=1008580
nada się do wszystkiego (planety i DSO) i czy będzie możliwość podłączyć do tego moje D80?
Wzoruję się na zestawie "Wersja średnia" z poradnika: "Arkadiusz Olech - Jaki teleskop dla początkującego?", ale może szkoda na to pieniędzy i lepiej kupić coś innego?

W oko jeszcze wpadło jej coś takiego:
Skywatcher SKYMAX-127 (EQ3-2) Telescope
link: http://www.telescopeplane...de=PON07B000073

Jaki statyw do tego polecacie? Najlepiej taki by pasował do D80.
I jak to jest z tymi okularami, co one zmieniają?
Jak przejść z powiększenia na bardziej "swojskie" dla mnie wartości tj. ogniskową w mm (dla pełnej klatki) jak to się ma do siebie?
Jak czytać (rozumieć) parametry teleskopów?
Jak je przyrównać do parametrów obiektywów fotograficznych?

Próbowałem żonę przekonać, że może jednak na początek lornetka 20x8, ale jest zdecydowana na teleskop.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Arek 
Redaktor



Pomógł: 289 razy
Posty: 14009
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 06 Paź, 2008   

Ta Synta 80ED to fajny sprzęcik i faktycznie jeśli mówimy o sprzęcie uniwersalnym, to tutaj refraktory APO czy ED spisują się najlepiej. Pieniądze wydane na niego na pewno nie będą wywalone w błoto.

Do tego warto dokupić statyw klasy Manfrotto 055B z głowicą z mikroruchami klasy 405-tki.

Parametry lunet/teleskopów są takie same jak w fotografii. Mamy światło/światłosiłę, ogniskową czy średnicę obiektywu. Ta Synta ma obiektyw 80 mm, ogniskową 600 mm czyli światło f/7.5. Powiększenie teleskopu oblicza się dzieląc ogniskową teleskopu przez ogniskową użytego okularu.
 
 
konopia 
Nowy


Posty: 5
Skąd: Cleethorpes (UK)
Wysłany: Wto 07 Paź, 2008   

Sprawdziłem cenę tej głowicy i chyba jestem najbardziej zaskoczonym mieszkańcem tej części galaktyki. Może znajdzie się coś tańszego?

Może rozwiązaniem będzie zakup teleskopu od razu z montażem? Zrezygnuję już z używania statywu i do teleskopu i do lustra, Evostar z HEQ5 kosztuje 600F, i też nie uśmiecha mi się tyle wydawać, kto by pomyślał że to takie drogie są te montaże.
W cenie tego Evostara znalazłem na wyprzedaży coś takiego:

Celestron C80ED-R

Aperture 80mm ED
Focal length 600mm f7.5
Eyepiece 20mm (30x)
Finderscope 6x30
Mount CG-5 Equatorial
Star diagnol 1.25"

Warto to kupić zamiast Evostara?
Parametry niby te same, a od razu z "nóżkami" :mrgreen:

Będzie można do tego potem podczepić D80 i porobić zdjęcia?
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 289 razy
Posty: 14009
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 07 Paź, 2008   

Celestron 80ED i SkyWatcher 80ED mają dokładnie ten sam obiektyw, więc różnicy w jakości obrazu nie będzie.

Montaż CG-5 będzie OK, więc ten zestaw wygląda rozsądnie.

A zasada jest taka, że jeśli chce się być zadowolonym z teleskopu, to mniej więcej tą samą kwotę, za którą kupiło się teleskop trzeba wydać na okulary do niego i jeszcze raz tyle samo na montaż.
 
 
konopia 
Nowy


Posty: 5
Skąd: Cleethorpes (UK)
Wysłany: Pią 10 Paź, 2008   

Dzięki z a pomoc.

Przed chwilą odebrałem od kuriera Celestron 80ED z montażem CG-5, niesamowite to robi wrażenie.
W życiu nie widziałem tak grubych nóg od statywu.
Ciekawe jak zareaguje żona jak wróci z pracy :lol:
Całość wyniosła 360F.

Jeszcze raz dzięki za pomoc.

Pozdrawiam.
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 289 razy
Posty: 14009
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 10 Paź, 2008   

Z jednej strony po takiej niespodziance żona powinna okazać mężowi wdzięczność. Obawiam się jednak, że skończy się tym, że weźmie teleskop na balkon i tyle ją dzisiejszej nocy zobaczysz ;)
 
 
konopia 
Nowy


Posty: 5
Skąd: Cleethorpes (UK)
Wysłany: Wto 14 Paź, 2008   

Żona była (jest) zadowolona z teleskopu,
i jednocześnie jest zła na księżyc - mocno świeci ostatnio, pełnia.

Mam kolejne pytania.

1.
Czy są jakieś graniczne parametry (ogniskowe) dla okularów mogących współpracować z tym teleskopem (80ED 600mm f7.5)?
Żona zastanawia się na czymś o ogniskowej 4mm (powiększenie 150x - księżyc, planety), będzie to dobrze współpracować? Czy może jednak lepiej 5mm (np. x-cell)?

2.
Idzie zima, wieczory i noce coraz chłodniejsze.
Fotografując D80 w zimny dzień na dworze. Przed wejściem do domu wyciągam z niego kartę,
a aparat wędruje do torby foto i tak sobie spokojnie doczekuje do następnego dnia. Jeszce nie zaparował ani nic mu się nie stało.

A co zrobić z teleskopem? Wniesienie go do domu z zimnego podwórka może spowodować zaparowanie
(jako "okularnik" dość często tego doświadczam) Jakie są metody postępowania w takich sytuacjach?

3.
Wartość F 7.5 - to teleskop "ciemny" czy "jasny" ?
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 289 razy
Posty: 14009
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 14 Paź, 2008   

1. Zwykle stosuje się zasadę: maksymalne powiększenie = 1-2 razy średnica obiektywu w mm.
W dobrych refraktorach, a 80ED do takich się zalicza można spokojnie dojechać do 120-150x.
Dlatego 4-5 mm jest OK. Pamiętaj jednak, że taki okular to zauważalny wydatek. Zwykłego Plossla
nie ma co kupować, bo macha się rzęsami po soczewce, ze względu na mały odstęp źrenicy.
Trzeba coś bardziej wyszukanego.

2. Nie ma specjalniej recepty. Zaparuje i wyschnie...

3. Średni. Jasne to tak f/4-6, średnie w okolicach f/7-9, ciemne to od f/10 w górę.
 
 
konopia 
Nowy


Posty: 5
Skąd: Cleethorpes (UK)
Wysłany: Nie 19 Paź, 2008   

Zastanawiam się nad:
Vixen Lanthanum NLV 4mm Eyepiece - wydaje mi się, że nic lepszego w tej cenie (£80) nie dostanę. Czy to dobry wybór?

Chciałbym do tego kupić od razu jakiś filtr "księżycowy".
Czy Baader Neodymium Filter (£32) będzie dobrze współpracowały z powyższym Vixenem?

Jak w ogóle zakłada się filtr? :oops:
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 289 razy
Posty: 14009
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 19 Paź, 2008   

Ten LV 4 mm, to bardzo dobry okular. Filtr zakłada się w gwint w okularze. Ale nie sądzę, żeby Ci się przydał. Przy 80 mm obiektywie i takim powiększeniu jakie uzyskasz przy 4 mm lantanie Vixena, jasność powierzchniowa obrazu Księżyca nie będzie aż tak duża aby
ją osłabiać.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 14