Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Fuji s9600 problemy z ostrością w makro
Autor Wiadomość
felis
Bywalec


Posty: 141
Wysłany: Czw 07 Cze, 2007   Fuji s9600 problemy z ostrością w makro

Witam
Zauważyłem, że mój fuji s9600 ma problemy z ustawieniem ostrości przy fotografowaniu małych obiektów na jakimś odległym od niego tle. Przykładowo zdjęcie drobnego kwiatka na tle lasu.
Wykonałem taką testową fotkę w domu, która obrazuje problem.



Jak widać przedstawia pędzelek na tle oddalonej o 50 cm gazety. Tryb makro włączony, dystans od obiektu ok 10 cm. ogniskowa jakieś 80mm. AF ustawiony centralnie. Ostrość w 99% wypadków łapana jest na gazetę. Czasem jakiś przypadek zrządzi, że aparat ustawi ją na pędzelek.
Zaznaczam, że jeżeli wykonuje zdjęcie gazety na tych samych ustawieniach co pędzelka, czyli z odległości 10 cm, to AF bez problemu ustawia ostrość.
Czy inni użytkownicy tego modelu mogliby sprawdzić jak zachowuje się ich aparat w podobnych warunkach. Czy mam powód do reklamacji. A może ten typ tak ma i koniec? Chociaż szkoda by było bo poprzednik s7000 radzi sobie o wiele lepiej z takim zdjęciami.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Smola 
Maniak



Pomógł: 5 razy
Posty: 817
Skąd: wawa
Wysłany: Czw 07 Cze, 2007   

Siema

Ja używam Fuji s7000 od 4 lat. Wiesz też czasem trafiam na takie problemy, ale to tak 1/100 fotek :)


Jak sądzę problem wynika z faktu, że fotografujesz na ogniskowej 80 mm. W przypadku makro dla kompakta to już trochę takie tele i dlatego obiektyw nie ostrzy od 10 cm tylko zapewne kolo 50 cm.

Zmniejsz ogniskowa do 30 - 50 mm. Zdaję sobie sprawę że, fotografowany obiekt już nie będzie taki duży na zdjęciu. Możesz wtedy jednak zbliżyć się do obiektu na te 2 - 3 cm. To znowu wiąże się z utratą światła i większą dystorsją. no cóż :)

Polecam także łapanie ostrości na manual focus. Między innymi dlatego jest on wkładany do kompaktów. Choć wiem jak do dupy łapie się tą ostrość na cyfrowym wizjerze :)

Masz tu przykład zdjęcia makro i test tego aparatu ( stronkę zapewne znasz )

http://www.dpreview.com/g...ms9000_samples/

http://www.dpreview.com/reviews/fujifilms9000/

Czy w tym aparcie jest makro i super makro???

Jeśli jest super makro to dla 10 cm musisz już włączyć opcję super makro.

No i wiesz: Jak to w kompaktowych aparatach - to jest obiektyw, który ma być do wszystkiego więc nie spodziewaj się, że będzie działał jak typowy obiketyw np. makro 150mm czy 50mm Sigmy do lustrzanki :)
 
 
felis
Bywalec


Posty: 141
Wysłany: Czw 07 Cze, 2007   

Smola napisał/a:


Polecam także łapanie ostrości na manual focus. Między innymi dlatego jest on wkładany do kompaktów. Choć wiem jak do dupy łapie się tą ostrość na cyfrowym wizjerze :)

Tak używam MF. Jest trochę lepiej niż w przypadku s7000 bo LCD ma większą rozdzielczość. Ale ogólnie to nie ta wygoda co z AF, szczególnie gdy robić na odchylanym wyświetlaczu zewnętrznym.
Smola napisał/a:

Czy w tym aparcie jest makro i super makro???

Jest, ogólnie to poprawiony pod wieloma względami s7000. Tylko z tym makro na odległym tle jest dużo gorzej.
Natomiast gdy nie ma tła bez problemu z 10 cm ustawia ostrość nawet do ogniskowej 100mm, więc nie używam super makro, bo obiektyw zasłania światło.
Pozdrawiam
 
 
arkady25
Nowy


Posty: 11
Wysłany: Sob 09 Cze, 2007   

Moje wnioski po szybkim sprawdzeniu:
U mnie ma tak samo, ale to pewnie przez mały rozmiar przedmiotu ( u mnie ołówka) w obiektywie. Za to pomaga wciśnięcie kursora w górę, powoduje to powiększenie obrazu fotografowanego. Nie wiem czy aparat interpoluje zapisane zdjęcie, ale wtedy to nawet z ogniskową powyżej 100mm pięknie ustawia ostrość.
 
 
felis
Bywalec


Posty: 141
Wysłany: Sob 09 Cze, 2007   

Witam
arkady25 napisał/a:
Moje wnioski po szybkim sprawdzeniu:
U mnie ma tak samo, ale to pewnie przez mały rozmiar przedmiotu ( u mnie ołówka) w obiektywie. Za to pomaga wciśnięcie kursora w górę, powoduje to powiększenie obrazu fotografowanego. Nie wiem czy aparat interpoluje zapisane zdjęcie, ale wtedy to nawet z ogniskową powyżej 100mm pięknie ustawia ostrość.

Dziękuję za informację. Skoro jest podobnie źle to przynajmniej wiem, że mój egzemplarz jest sprawny, tylko model ogólnie ma taką wadę.
Co do kursora "w górę", to wydaje mi się, że działa jak zoom cyfrowy. Czyli niestety interpolacja. Ponadto ten pędzelek stanowił tylko jeden z przykładów. Są też trochę inne sytuacje, w których nawet cyfrowy zoom nie pomoże.
Pozdrawiam
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 15