Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----


 Ogłoszenie 

Zapraszamy na XVI Zlot Czytelników Optyczne.pl

Impreza odbędzie się w dniach 25-28 lipca 2024 roku w Hotelu Cukrowna Żnin
Szczegóły i zapisy TUTAJ


Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: komor
Nie 09 Sie, 2015
nx 30 vs omd em 10 - ostatnia prosta
Autor Wiadomość
Arek 
Redaktor



Pomógł: 289 razy
Posty: 14012
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 10 Sie, 2015   

Forneus, praktycznie GO w APS-C będzie mniejsza. Czy faktyczna różnica w tej kwestii będzie dla Ciebie ważna wiesz tylko Ty i nikt tego za Ciebie nie oceni.

30 sekund to dużo przy trybie seryjnym. W serii 9 klatek JPEG na sekundę NX30 robi przez 1.5 sekundy, potem się zapycha. Lepsza karta dużo tutaj nie pomoże. I znów, tylko Ty wiesz czy te 1.5 sek Ci wystarczy, czy nie.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Chris62 
Entuzjasta


Pomógł: 8 razy
Posty: 665
Wysłany: Pon 10 Sie, 2015   

komor napisał/a:
dcs napisał/a:
aparaty były demonstracyjne na promocji samsunga - tylko 1 dzień"

A sprzedawca płakał jak sprzedawał. :)


Ja kupiłem - nie wiem czy płakał ale skusiłą mnie stałka 16/F2,4 bo za cały zestaw dałem 2 tysie IMO warte ryzyka.
Co mogę powiedzieć - sprzęt z niemieckiego rynku oryginalny niemiecki FW zdjęć aż 3 żadnych rysek i wad nie stwierdziłem.
Obiektyw ideał żadnych zdecentrowań itp.
To samo mogę powiedzieć o kicie - nie wiem ale chyba dalej na Niemcy idzie towar top class a na Polskę wybraki niezależnie od marki.
Sam aparat nie ma wad ukrytych matryca czyściutka żadnych zadrapań itp.
Wgrałem najnowszy FW i hula.

Tak na marginesie w Polsce taki sprzęt z gablotki nie doczekuje takich zniżek - może 10-20% i do klienta.
W Niemczech przecena musiała być spora skoro komuś opłacało się importować tyle aparatów...
Ale mnie to nie dziwi znajomy w taki sposób sprowadził salonowe nowe BMW za 60% ceny, niestety takie zakupy nawet w Niemczech są możliwe tylko "po znajomości"

[ Dodano: Pon 10 Sie, 2015 11:11 ]
Arek napisał/a:
Forneus, praktycznie GO w APS-C będzie mniejsza. Czy faktyczna różnica w tej kwestii będzie dla Ciebie ważna wiesz tylko Ty i nikt tego za Ciebie nie oceni.

30 sekund to dużo przy trybie seryjnym. W serii 9 klatek JPEG na sekundę NX30 robi przez 1.5 sekundy, potem się zapycha. Lepsza karta dużo tutaj nie pomoże. I znów, tylko Ty wiesz czy te 1.5 sek Ci wystarczy, czy nie.


W wakacje używałem tylko RAW (bo zaszyty jpg ma pełne 20 MP więc inna opcja jest zbędna)
Seryjny tryb uważam za wystarczający. Nie wiem po co komu seria przez 30 sekund.
Naciskam na pół sekundy i puszczam jak mam coś utrafić to wystarczy.
Jeżeli komuś trzeba więcej to jest jpg.
Jednak osobiście wolę tryb bracketingu głębi ostrości - w każdym trybie z wyjątkiem S (wtedy otrzymamy różne ekspozycje) uzyskuję 3 zdjęcia na różnych przysłonach.
Dla mnie kapitalna opcja bo mam wybór różnych wersji GO - małej średniej i dużej.
Przy tele to ma znaczenie choćby w przypadku nawet małej pomyłki AF.
AF ze szkłem 50-200 też dał radę w różnych warunkach i dynamicznych ujęciach.
Marzy mi się 50-150/F2,8

[ Dodano: Pon 10 Sie, 2015 11:44 ]
Forneus napisał/a:

I nadal nie znam różnicy między praktycznym operowaniem GO pomiędzy 4/3 a apsc. I nadal nie wiem co jest z tym buforem od nx 30 i czy 30 sekund to dużo czy mało i czy w praktyce to przeszkadza czy nie.


Praktyczna różnica nie jest duża ale jest.
Jak to różnica to zależy od konkretnych obiektywów - ich ogniskowych.
Jeżeli masz jakiś aparat albo doświadzczenie z analogowym choćby Zenitem to organoleptycznie możesz sprawdzić.
Np. Zenit używany z Helisem 50mm na przysłonie F5,6 oferował taką GO jak obecnie aparat 4/3 oferuje na przysłonie F2,8 i obiektywie 25 mm.
Z kolei F5,6 na 4/3 oferuję GO równoznaczną z F11 na aparacie pełnoklatkowym.
Aparat z matrycą DX(APS-C wymaga obiektywu 35 mm i przysłony F4.

Jeżeli używałeś kiedyś Zenita na przysłonie F2 to możesz sobie przeliczyć że mając aparat 4/3 dla uzyskania GO F2 Zenita dla takiego samego kadru potrzebujesz obiektywu 25 mm/F1,0!!!
Taki 25/F1,0 będzie bardzo drogi.
Idąc dalej gdybyś miał np. analogowego Canona z obiektywm 50 F1,4 (lun cyfrowego pełnoklatkowego) to w 4/3 nie ma obiektywu mogącego przy 25 mm dać tak płytką GO bo tu nawet F1 nie pomoże.


Gdzieś kiedyś widziałem na internecie praktyczne interaktywne ilustracji porównawcze GO dla różnych ogniskowych i przysłon spróbuj to odszukać może pomoże.

Ja z praktyki powiem tak - używając zooma 50-200 F4-F5,6 na DX odczuwam wciąż brak możliwości spłycenia GO w sytuacjach kiedy obiekt jest nieco dalej od obiektywu.
Natomiast z bliska nawet tak ciemny obiektyw oferuje ładny bokeh.
Natomiast stałka 30/F2 jako ekwiwalent 50/F4 już mnie zadowala i w tym zakresie mniejszej GO nie potrzebuję szczególnie przy bardzo bliskich obiektach (można fotografować w odległości od 20 cm wzwyż)

Ważniejsze są więc standardowe i szerokie kąty gdzie krótka ogniskowa oznacza dużą GO i tu jasność optyki i wielkość matrycy jest bardzo istotna.
A im mniejsza matryca tym krótsza ogniskowa rzeczywista i większa GO.

Nic tu nie wymyślimy - jeżeli zależy Ci na dużej kontroli GO to im większa matryca tym lepiej. Kwestia jak duża ta kontrola ma być.
Apart DX (jakikolwiek z CaNikona) i np. Sigma 35/F1,4 (albo 18-35/ F1,8) już oferują przyzwoitą kontrolę GO i będzie to najtańsza opcja.

Z bezlusterkowców masz Sony A7 lub Samsung NX lub Sony NEX ewentualne Canon EOS M ale akurat Canon ma nieco w d..e bezlusterkowce niestety.

Oprócz tego warto potrzymać sprzęt w ręce i porobić nieco zdjęć - ja lubię NX30 bo jest wygodny jak lustrzanka, świetnie wyposażony a przy tym dużo lżejszy i mniejszy do tego ma atrakcyjną cenę - nawet te 2 tysiaki jest wart.
Co do przyszłości zobaczymy ja się nie martwię kwestia podejścia - są ludzie kupujący bardzo drogie kompakty z przyspawaną stałką np. Fuji X100, które prędzej czy później wylądują w śmieciach dlaczego nie trakować w ten sposób bezlusterkowca, który może posłużyć znacznie dłużej z uwagi na wymienną optykę?
Wszystko jest kwestią opłacalności.
 
 
snufkin 
Rozmowny


Pomógł: 13 razy
Posty: 211
Wysłany: Pon 10 Sie, 2015   

Chris62 napisał/a:
Płytką GO zwiększa się przymykając przysłonę.
Aparat 4/3 z kitem oferuje ekwiwalent przysłon F8-F11 mniej więcej tyle samo co kompaktowy Lumix LX7.

A światło wtedy sam Pan Bóg z nieba zsyła...
Nie ma czegoś takiego jak "ekwiwalent przysłon".
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 371 razy
Posty: 19880
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pon 10 Sie, 2015   

snufkin napisał/a:
Nie ma czegoś takiego jak "ekwiwalent przysłon".

No kiedy właśnie jest :) bo umawiamy się, że – analogicznie do ekwiwalentu ogniskowej – oznacza to, jaką przysłonę musielibyśmy użyć w referencyjnej matrycy (FF), żeby uzyskać taką samą GO. Fakt, że ów ekwiwalent przysłon nie wpływa tak samo na parametry ekspozycji jest osobnym zagadnieniem, i owszem – wartym zaznaczenia. To znaczy (pomijając oszustwa kalibracyjne producentów), te same parametry czułość/czas/przysłona dadzą mniej więcej tę samą ekspozycję, bez względu na rozmiar matrycy.
 
 
Forneus 
Nowy


Posty: 16
Wysłany: Pon 10 Sie, 2015   

Dzięki, widzę, że teraz naprawdę klika osób postarało mi się pomóc ale chyba dalej tego nie ogarniam. Może powinienem jednak najpierw iść na jakiś kurs? Mam cały czas kompakt xz-10 ale to wcale nie jest taka głupia małpa na jaką wygląda. Mam wrażenie, że albo jestem za głupi albo nic więcej już z niego nie wyciągne, a napewno nie GO bez przystawiania komuś do nosa aparatu. Tak naprawdę matryca przy 4/3 jest tylko troche ponad 2x większa od tej w moim kompakcie, czy ja w ogóle zauważę różnicę? (ja=przeciętny człowiek amator fotograf pasjonat).

Chyba to trzeba jednak po prostu samemu sprawdzić i się przekonać...a dwóch naraz się nie da. :neutral:

a stabilizacja którą ma olek a nie ma nx 30? Też pewnie trzeba samemu się przekonać czy to przeszkadza i jak bardzo
 
 
snufkin 
Rozmowny


Pomógł: 13 razy
Posty: 211
Wysłany: Pon 10 Sie, 2015   

komor napisał/a:
snufkin napisał/a:
Nie ma czegoś takiego jak "ekwiwalent przysłon".

No kiedy właśnie jest :) bo umawiamy się, że – analogicznie do ekwiwalentu ogniskowej...

Ale przecież przysłona to jasno sprecyzowana wartość fizyczna obiektywu, niezależna od aparatu.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Przys%C5%82ona_fotograficzna

@Forneus:
Jeżeli najważniejsza jest GO to wybierz aparat z większą matrycą i tyle.
Jeżeli to tylko jedna z istotnych cech - przeczytaj jeszcze raz wszystkie wypowiedzi w tym wątku i sam sobie to poukładaj w głowie. Twoja kasa - twój wybór.
 
 
dcs
[Usunięty]

Wysłany: Pon 10 Sie, 2015   

Akurat to otwór względny https://pl.wikipedia.org/wiki/Otw%C3%B3r_wzgl%C4%99dny_obiektywu i liczba przysłony https://pl.wikipedia.org/wiki/Przys%C5%82ona_fotograficzna są wartościami wtórnymi wymyślonymi żeby mniej rozgarnięci nie mieli problemów z ekspozycją na różnych obiektywach (znając źrenicę wejściową i mając przysłony: 1, 2. 3. 4...)
 
 
lcf 
Rozmowny



Pomógł: 3 razy
Posty: 302
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: Wto 11 Sie, 2015   

dcs To żeś chłopie pojechał, z otworem względnym jako pojęciem dla mniej rozgarniętych - po kilku ładnych pokoleniach fotografów :mrgreen: .
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 371 razy
Posty: 19880
Skąd: Wrocław
Wysłany: Wto 11 Sie, 2015   

snufkin napisał/a:
Ale przecież przysłona to jasno sprecyzowana wartość fizyczna obiektywu, niezależna od aparatu.

Ale my mówimy o ekwiwalencie przysłony, a nie o przysłonie. Przecież to jest całkiem przydatny termin, podobnie jak ekwiwalent ogniskowej.
 
 
Forneus 
Nowy


Posty: 16
Wysłany: Wto 11 Sie, 2015   

Zdecydowałem się ostatecznie na samsunga, tylko ta cena...1699 z kitem...na moje w miarę kulturalnie zadane pytanie, zawierające interpunkcje, powitanie, pożegnanie - otrzymałem odpowiedź cyt :

aparat pochodzi z wystawy sklepowej jest org zapakowany niema żadnych śladów urzywania

Kto tam pracuje? Kto to sprzedaje? Skąd to pochodzi? Czysta chyba loteria...
 
 
RB 
Temu Panu już podziękujemy


Pomógł: 203 razy
Posty: 6186
Wysłany: Wto 11 Sie, 2015   

Forneus napisał/a:
Zdecydowałem się ostatecznie na samsunga, tylko ta cena...1699 z kitem...na moje w miarę kulturalnie zadane pytanie, zawierające interpunkcje, powitanie, pożegnanie - otrzymałem odpowiedź cyt :

aparat pochodzi z wystawy sklepowej jest org zapakowany niema żadnych śladów urzywania

Kto tam pracuje? Kto to sprzedaje? Skąd to pochodzi? Czysta chyba loteria...


W zasadzie zastosowanie zwyczajowych form grzecznościowych, poprawnej interpunkcji, pełnych zdań oraz unikanie podstawowych błędów ortograficznch (czyli - nie owijając w bawełnę - chęć bądź umiejętność zastosowania automatycznego sprawdzacza pisowni) nie spowoduje od razu, że oferta będzie mniejszą loterią. Niemniej muszę się zgodzić, że będzie na bardziej wiarygodną wyglądała.

Nota bene - większość sprzętu w sklepach nieinternetowych też nie jest z pudełka a z wystawy. I ten sprzęt działa.
 
 
Forneus 
Nowy


Posty: 16
Wysłany: Wto 11 Sie, 2015   

Czytałem jakiś czas temu wypowiedź użytkownika jednego z foto forów, iż w ramach testowania wytrzymałości aparatu rzucał nikonami po ścianach w niemieckim markecie. W efekcie nawet tolerancyjna niemiecka obsługa "wyprosiła" go z salonu. Po mojemu, jeśli ktoś oferuje aparat (wart około jednak 500 euro) za 1699 pln, to widząc problemy z ortografią a domyślając się pazerności - to kupił go za góra 250 euro. Więc coś z tym sprzętem musi być nie tak...

W ogóle coś dziwnego dzieje się z tymi samsungami, znikają właściwie z oferty a widać jedynie to co opisałem - z wystawy. Z drugiej strony 2 sieci naziemne mają ostatnie sztuki w cenie 2600-2900. Kosmos
 
 
RB 
Temu Panu już podziękujemy


Pomógł: 203 razy
Posty: 6186
Wysłany: Wto 11 Sie, 2015   

Forneus napisał/a:
Czytałem jakiś czas temu wypowiedź użytkownika jednego z foto forów, iż w ramach testowania wytrzymałości aparatu rzucał nikonami po ścianach w niemieckim markecie. W efekcie nawet tolerancyjna niemiecka obsługa "wyprosiła" go z salonu. Po mojemu, jeśli ktoś oferuje aparat (wart około jednak 500 euro) za 1699 pln, to widząc problemy z ortografią a domyślając się pazerności - to kupił go za góra 250 euro. Więc coś z tym sprzętem musi być nie tak...


Cóż, z moich doświadczeń ze sklepami, wykonawcami, kontrahentami wynika, że sposób pisania w necie, w tym ortografia, zdecydowanie nie jest skorelowany z uczciwością.
Niemniej nie mam zamiaru Cię namawiać na zakup akurat tego sprzętu w akurat tym sklepie. Sprzętu - choćby z powodu przewidywanych braków w kompatybilnym osprzęcie do tego aparatu w chyba całkiem niedalekiej przyszłości. W tym sklepie - bo pojęcia nie mam o nim żadnego.
 
 
dcs
[Usunięty]

Wysłany: Wto 11 Sie, 2015   

http://www.faxtel.com.pl/...0-18-55-mm.html ?
 
 
Forneus 
Nowy


Posty: 16
Wysłany: Wto 11 Sie, 2015   

dcs napisał/a:
http://www.faxtel.com.pl/aparaty-cyfrowe/kompakty-z-wymienna-optyka/samsung-nx30-18-55-mm.html ?


Hmm...a może to jest wyjście? Cena gdzieś tak po środku a czytając o niej negatywne komentarze nawet ją polubiłem :) . Na wszystkie odpisują :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 14