Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----


 Ogłoszenie 

Zapraszamy na XVI Zlot Czytelników Optyczne.pl

Impreza odbędzie się w dniach 25-28 lipca 2024 roku w Hotelu Cukrowna Żnin
Szczegóły i zapisy TUTAJ


Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: goltar
Sob 09 Sie, 2008
N 85/1,8 czy N 50/1,4
Autor Wiadomość
MichalP 
Optyczny
foto&moto



Pomógł: 15 razy
Posty: 1304
Skąd: Wrocław :-)
Wysłany: Sob 09 Sie, 2008   

kx napisał/a:
MichalP napisał/a:
Problem polega na tym, że Nikkor 70-300VR ma przesłonę od 4.5 do 5.6 co znacząco się różni od typowych stałych portretówek i na pewno wpłynie na czas/ISO)


dokladnie o to chodzi. Zalezy mi na rozmyciu tła wiec przyslonie mniejszej niz 4,5. Portretowki chyba lepiej spelnia tu swoje zadanie.
Nikkor 70-300 Vr planuje oprocz tego. Wczesniej rozwazalam Sigme 70-300 Apo ale zrezygnowalam na rzecz doskładania do Nikkora. Mysle, ze wspomniane tele i N 85 wystarcza mi w zupelnosci. Poki co teraz prorytetem sa fajne portrety!
Na 70-200 VR niestety mnie nie stac wiec nie biore w ogole pod uwage.

I słusznie. 85 1.8 do portretów a oprócz tego 70-300VR w późniejszym terminie do innych zadań. Też niezłe szkiełko. Wiem, bo mam i nie narzekam :-)
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






kx 
Nowy


Posty: 16
Wysłany: Sob 09 Sie, 2008   

Skoro tu tacy mili forumowicze to moze z innej beczki pytanie :cool:
N 18-70 strasznie zmnienia mi kolory tzn ja pewnie cos zle robie. Trawa az razi, córki niebieskie oczy jaskrawo niebieskie. Dodam, ze optymalizacja zdjecia normalna.
Balans bieli? Gdzie jeszcze moze tkwic problem?
 
 
MichalP 
Optyczny
foto&moto



Pomógł: 15 razy
Posty: 1304
Skąd: Wrocław :-)
Wysłany: Sob 09 Sie, 2008   

kx napisał/a:
Skoro tu tacy mili forumowicze to moze z innej beczki pytanie :cool:
N 18-70 strasznie zmnienia mi kolory tzn ja pewnie cos zle robie. Trawa az razi, córki niebieskie oczy jaskrawo niebieskie. Dodam, ze optymalizacja zdjecia normalna.
Balans bieli? Gdzie jeszcze moze tkwic problem?


Niestety na D80 to ja się specjalnie nie znam. Ale u siebie też zauważyłem że trawa czasem jest aż fosforyzująco zielona.
Możesz pokombinować z czasem naświetlania/kontrastem/nasyceniem kolorów/balansem bieli również - może masz któreś składowe kolorystyczne uwypuklone? Może być też tak, że niektóre zdjęcia są prześwietlone, przez co kolory wydają się nienaturalne. Przyczyn może być sporo. Podałem te najbardziej prawdopodobne. Możesz jakiegoś sampla wrzucić? Albo sample? Wtedy będzie łatwiej ocenić.
Pisałem już raz, że d300 mi trochę zdjęcia prześwietla. Ustawiam kompensację na -0,3 lub -0,7 EV i jest sporo lepiej. Być może Tobie też taki zabieg pomoże. Ale to moje przypuszczenie.
 
 
kx 
Nowy


Posty: 16
Wysłany: Sob 09 Sie, 2008   

Przestwietlenia na tych zdjeciach nie sa pokazywane, wiec zapewne odpada.
Jeszcze nie zapoznałam sie z zasadami wlejania tu zdjec wiec podam linka gdzie wrzuciłam szybciorkiem przykładowe zdjecia . Zwroc uwage na ta dziwna biel na twarzy ( a dzieci mam raczej z ciemna karnacja)
http://kkkxxx.fotosik.pl/albumy/484459.html
 
 
MichalP 
Optyczny
foto&moto



Pomógł: 15 razy
Posty: 1304
Skąd: Wrocław :-)
Wysłany: Sob 09 Sie, 2008   

kx napisał/a:
Przestwietlenia na tych zdjeciach nie sa pokazywane, wiec zapewne odpada.
Jeszcze nie zapoznałam sie z zasadami wlejania tu zdjec wiec podam linka gdzie wrzuciłam szybciorkiem przykładowe zdjecia . Zwroc uwage na ta dziwna biel na twarzy ( a dzieci mam raczej z ciemna karnacja)
http://kkkxxx.fotosik.pl/albumy/484459.html

Po przyjrzeniu się też nie zauważyłem prześwietleń. Zresztą histogram na to nie wskazuje.I wydaje mi się w ogólne prawidłowo naświetlone. Nie wiem jak wyglada Twoje dziecko "na żywo", więc ciężko mi stwierdzić różnicę. Nie wiem jak tam oświetlenie na dworze, ale chyba nie było zbyt mocne a jak już to nie bezpośrednie, bo nie widzę ostrych cieni na twary. No i oczy(wiście) mocno niebieskie.
Spojrzałem sobie do EXIFu i nie wiem co o tym myśleć - exposure bias value 0,67EV czyli tak jakbyś miała ustawioną kompensację ekspozycji +0,7EV. Spróbuj to zmienić na 0EV takim przyciskiem z symbolem kwadratu ze znaczkami -/+ (oczywiście jeśli różni się od 0. Powinien się znajdować przy przycisku migawki. Oprócz tego sprawdź w ustawieniach obrazu w menu nasycenie może trzeba zmniejszyć (chodzi o oczy) Masz ustawiony tryb obrazu na COLOR (przypuszczalnie to jest przyczyną nasycenia i ogólnie kolorystyki) - może zmień na NEUTRAL albo STANDARD (nie wiem co tam masz za możliwości).

Myślę, że po tych zmianach powinno być lepiej.

Balans bieli miałaś ustawiony na Auto i tu raczej nie powinno być niespodzianek bo Auto z oświetleniem dziennym dość dobrze sobie radzi.
 
 
kx 
Nowy


Posty: 16
Wysłany: Sob 09 Sie, 2008   

No jasne! Rzeczywiscie fotki z tych dwoch dni na +0,7 Nie sprawdzilam :/

W menu nie widze ustawienia obrazu. Mam optymalizacje zdjecia ale tam własnie ustawione: normalne ( nie żywe, czy bardziej żywe)
Na bank w kompozycji ekpozycji tkwil problem.

Dzieki za pomoc!
Ostatnio zmieniony przez kx Sob 09 Sie, 2008, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
MichalP 
Optyczny
foto&moto



Pomógł: 15 razy
Posty: 1304
Skąd: Wrocław :-)
Wysłany: Sob 09 Sie, 2008   

Optymalizacja obrazu to chyba jakość zdjęcia (oops jednak nie)

Mi chodzi o zmianę trybu kolorystyki

COLOR albo VIVID, NEUTRAL, STANDARD, Monochrome itd itp.

Poszukaj a ja też w międzyczasie pokukam po instrukcji

Znajduje sie to w drugiej zakładce (Shooting Options) i pierwsza z brzegu Optimize Image - jeśli masz NORMAL to w porządku ale spójrz sobie do środka i zobacz czy czasem nasycenie nie zostało ustawione na plus. Możesz wybrać tez np PORTRAIT.
Chociaż sprawdziłem i chyba ustawienia ostrości/kontrastu itd itp tylko możliwe do zmiany w trybie CUSTOM
Ostatnio zmieniony przez MichalP Sob 09 Sie, 2008, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
kx 
Nowy


Posty: 16
Wysłany: Sob 09 Sie, 2008   

hmmm nie widze niestety :/

[ Dodano: Sob 09 Sie, 2008 16:52 ]
A Ty na D80 sprawdzasz?

[ Dodano: Sob 09 Sie, 2008 16:53 ]
Pewnie D300 ma wiecej opcji :cool:
 
 
MichalP 
Optyczny
foto&moto



Pomógł: 15 razy
Posty: 1304
Skąd: Wrocław :-)
Wysłany: Sob 09 Sie, 2008   

Tu masz obrazek :-)
Ściągnąłem sobie instrukcje od d80 i sprawdzam :-) Wiem, że na d300 mam nieco więcej ale nie różni się to zbytnio, uwierz mi.

Ostatecznie możesz skorzystać z trybu CUSTOM i tam sobie do woli zmienić różne parametry - wyostrzenie, kontrast (tone compensation), color mode (sRGB,Adobe...), nasycenie, przesunięcie kolorystyczne (hue)

bez tytułu.jpg
Plik ściągnięto 3409 raz(y) 53,47 KB

bez tytułu.jpg
shooting menu D80
Plik ściągnięto 3407 raz(y) 63,19 KB

 
 
kx 
Nowy


Posty: 16
Wysłany: Sob 09 Sie, 2008   

JAkas dziwna masz instrukcje :wink: :mrgreen:
Mowilismy dokladnie o tym samym tylko sie dogadac nie moglismy :)
Optymalizacja zdjecia: Normalne, bardziej miekkie, zywe, jeszcze zywsze, portretowe, osobiste, czarno-biale ) I tu jak wspomnialam sobie zmieniam w zaleznsci od potrzeb.
+0,7 zrobilo swoje!
 
 
MichalP 
Optyczny
foto&moto



Pomógł: 15 razy
Posty: 1304
Skąd: Wrocław :-)
Wysłany: Sob 09 Sie, 2008   

Nie mam dziwnej - ściągnąłem oficjalną angielską.

To że się nie mogliśmy porozumieć to sprawka terminologii - u Ciebie Optymalizacja (myślałem, że chodzi o sposób zapisu JPEG) u mnie Picture Control (Przetwarzanie obrazu)

A jesli chodziło tylko o kompensację i jest już OK to cieszę się bardzo że mogłem pomóc.
 
 
kx 
Nowy


Posty: 16
Wysłany: Sob 09 Sie, 2008   

Mam nadzieje, ze tylko to ;)
Dzieki!

Pozdrawiam
 
 
minimalguy
[Usunięty]

Wysłany: Pią 22 Sie, 2008   

Wracając do tematu dotyczącego wyboru pomiędzy 50mm a 85mm do portretu. Mam obydwa i powiem tak: Odkąd kupiłem 85mm to do portreu nie zakładam już w ogóle 50-ki w sumie to mógłbym i ją sprzedać, ale na krótszej ogniskowej mniej obraz się "telepie". Zdjęcia z 85mm 1.8 są masakrycznie ostre już od 2.5 Na pełnej dziurze nie jest najgorzej, ale o te 2/3 Ev przyknąć conajmniej trzeba tak gdzieś do 2.2 Za to bokeh na 1.8 jest piorunujący :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 2,8 sekund. Zapytań do SQL: 18