Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Sony NEX-5R + obiektyw Sony SEL-1855 18-55mm f/3.5-5.6 OSS
Autor Wiadomość
marlowe
[Usunięty]

Wysłany: Wto 21 Lip, 2015   Sony NEX-5R + obiektyw Sony SEL-1855 18-55mm f/3.5-5.6 OSS

Witam
Aparat w ver. body to mój 1 aparat tego typu. Jestem totalnym amatorem jeśli chodzi o fotografie. Zdjęcia jakie robie to 90% akwaria roślinne z bardzo duża masą roślin. Chciałbym na zdjęciach oddać dokładnie to co widzą moje oczy, patrząc na takie zbiorniki.
Po zakupie aparatu Sony NEX-5 byłem zachwycony jakością zdjęć, po paru miesiącach jednak chciałbym wydobyć ze zdjęć coś więcej. Mocno zastanawiam się nad zakupem obiektywu: SEL1855 E 18 – 55 mm OSS F3.5-5.6.
To koszt około 700zł. Dlatego przed zakupem mam pytanie do kolegów bardziej profesjonalnych ode mnie :) Czy taki obiektyw warto kupić w moim przypadku? Czy jakość zdjęć będzie lepsza?
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






WojciechW 
Optyczny



Pomógł: 38 razy
Posty: 1373
Wysłany: Wto 21 Lip, 2015   

Nie bardzo zrozumiałem. To jaki obiektyw miałeś dotychczas w aparacie, bo samym body nie można przecież robić żadnych zdjęć?

Serdecznie pozdrawiam,

WojciechW
 
 
marlowe
[Usunięty]

Wysłany: Wto 21 Lip, 2015   

Sorki, jejku, to dlatego że pisałem z pracy, mam kita a nie body - sorki :)

Generalnie prosze o porady jaki obiektyw kupic żeby zdjęcia takiej flory i fauny były jak najbardziej wyraźne, oddając rzeczywisty wygląd. drugim mniejszym kryterium jest mozliwość objęcia całego akwarium o długości 120cm stojąc przed nim góra 1 do 1,5 metra (dalej sciana)
 
 
WojciechW 
Optyczny



Pomógł: 38 razy
Posty: 1373
Wysłany: Wto 21 Lip, 2015   

Też jeszcze nie do końca rozumiem, bo 18-55 to też obiektyw kitowy, który od niedawna został zastępowany przez 16-50. Jeżeli masz ten drugi to nie ma sensu kupować pierwszego. W obu wypadkach nie powinno być żadnym problemów z objęciem akwarium, a nawet w przypadku bardziej szerokiego 16-50 pewno jest łatwiej. To co powinno ci pomóc to raczej obiektyw jaśniejszy i lepiej rysujący, a w takim wypadku tańsza będzie jakaś stałka.

Serdecznie pozdrawiam,

WojciechW
 
 
marlowe
[Usunięty]

Wysłany: Wto 21 Lip, 2015   

Sprawdzę w domu jaki mam obiektyw, bo nawet tego nie wiem :cry:
A taki obiektyw stałoogniskowy pozwoli mi wykonać zdjęcie powierzchni o długości 120cm stojąc 1 metr przed ?
 
 
RB 
Temu Panu już podziękujemy


Pomógł: 203 razy
Posty: 6186
Wysłany: Wto 21 Lip, 2015   

marlowe napisał/a:

A taki obiektyw stałoogniskowy pozwoli mi wykonać zdjęcie powierzchni o długości 120cm stojąc 1 metr przed ?


Kąt widzenia od mniej więcej 62 stopni wzwyż. 24mm ma na tej matrycy ma 61 stopni, juz 20 mm będzie w porządku (rzędu 70 stopni), a kazda krótsza ogniskowa także. Zoom 18-55 zresztą też.
 
 
WojciechW 
Optyczny



Pomógł: 38 razy
Posty: 1373
Wysłany: Wto 21 Lip, 2015   

Do objęcia całego akwarium z tak niewielkiej odległości potrzebna byłaby ogniskowa ogniskowa ok. 16 mm. W przypadku bezlusterkowców Sony taką krótką ogniskową zapewnia np. wspomniany nowszy obiektyw kitowy 16-50 lub stałka Sony 16/2.8. Ale czy rzeczywiście objęcie całego akwarium to rzeczywiście pełnia szczęścia? Swoje akwarium prawie zmieścisz w niezłej i taniej stałce Sigma 19/2.8, z której zdjęcia powinny wychodzić lepsze niż z kitów.

Ale to oczywiście nie wyczerpuje wszystkich możliwości - bylebyś miał tylko odpowiednio duże środki.

Serdecznie pozdrawiam,

WojciechW
 
 
marlowe
[Usunięty]

Wysłany: Sro 22 Lip, 2015   

WojciechW napisał/a:
Swoje akwarium prawie zmieścisz w niezłej i taniej stałce Sigma 19/2.8, z której zdjęcia powinny wychodzić lepsze niż z kitów.


Dziękuje za wskazanie drogi, poczytam o w/w obiektywie, cena rzeczywiście jest bardzo OK.
sprawdzałem tez swój obiektyw kitowy i to nic innego jak 18-55mm.
Uważasz że różnica w ostrości zdjęć między tymi obiektywami będzie znaczna?
Wczoraj pstrykałem dużo zdjęć i niestety nie uchwyciłem tego co widzą moje oczy, zdjęcia tego nie oddały, były gorsze. Oczywiście robiłem setki zdjęć z różnymi kombinacjami migawki, priorytetem przysłony, itd...
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19880
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sro 22 Lip, 2015   

marlowe napisał/a:
Wczoraj pstrykałem kilka zdjęć i niestety nie uchwyciłem tego co widzą moje oczy, zdjęcia tego nie oddały, były gorsze.

Wiesz, to jest taki odwieczny problem w fotografii… :)

Jeśli chcesz ująć szerszym kątem całość (lub prawie całość) akwarium, które nie jest zbyt dobrze oświetlone, to nic nie zastąpi statywu, bazowego ISO i dłuższego czasu czasu ekspozycji. Przy fotografowaniu detali niestety to już nie wystarczy, bo dłuższy czas może rozmyć ruch ryb.
 
 
marlowe
[Usunięty]

Wysłany: Sro 22 Lip, 2015   

Akwaria roślinne są mega dobrze doświetlone, także o braku światła nie ma mowy. Mam statyw. Proszę o wyjaśnienie pojęć, co to "bazowe ISO" i "długi czas ekspozycji" ? :)
 
 
WojciechW 
Optyczny



Pomógł: 38 razy
Posty: 1373
Wysłany: Sro 22 Lip, 2015   

Według charakterystyk z testu twój kit powinien dawać najlepszą ostrość przy przesłonie 5.6, natomiast akceptowalną czułość można zwiększyć pewno do ISO 400 lub nawet 800. Dobrze więc byś takie wartości ustawił w czasie ekspozycji ze statywu - wtedy będziesz pewny, że wyciągnąłeś z kita prawie wszystko.

Sigma 19/2.8 daje ostrość do ok 15% wyższą i to już blisko maksymalnego otworu względnego co pozwala na prawie czterokrotne zmniejszenie czułości. Ale pewne problemy może sprawić mniejsza głębia ostrości przy bardziej otwartej przesłonie.

Jeszcze inna sprawa to ogniskowanie aparatu, bo to jednak są ruszające się ryby. Może trzeba ostrzyć manualnie na jakąś odległość.

Serdecznie pozdrawiam,

WojciechW
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19880
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sro 22 Lip, 2015   

marlowe napisał/a:
Akwaria roślinne są mega dobrze doświetlone

Też mi się tak wydawało. :) Być może Twoje jest, jeśli masz rzeczywiście wypasiony sprzęt, ale tak generalnie poziom światła akwarystycznego, który dla naszych oczu uznajemy za wystarczający i komfortowy, nie jest już komfortowy dla typowego aparatu z typowym obiektywem.

Jak masz statyw, to już jest sporo. Bazowe ISO to jest to podstawowe, najniższe na którym jest najmniej szumiące obrazowanie. Dla Canonów to ISO 100, dla Nikonów 200, w Sony nie wiem. Tak naprawdę w porządnym sprzęcie typu Twój NEX-5R to zarówno ISO 100, 200 jak i 400 powinno być wystarczająco czyste.

Czas ekspozycji? No to czas może przejść jakiś podstawowy kurs fotograficzny. To jest czas naświetlania, czas otwarcia migawki, czas robienia zdjęcia po prostu. Jak jest długi (np. w słabych warunkach oświetleniowych) to ruch zostanie rozmyty.
 
 
marlowe
[Usunięty]

Wysłany: Sro 22 Lip, 2015   

Dzięki Panowie.
Jeszcze w kwestii

WojciechW napisał/a:
Według charakterystyk z testu twój kit powinien dawać najlepszą ostrość przy przesłonie 5.6


specjalnie podjechałem do domu (jestem w pracy :wink: ) i sprawdzałem priorytet przesłony, mam tam wybór od -3 do +3. Jak więc mam wybrać 5.6 ?
 
 
T.B. 
Optyczny
Bez tutułu



Pomógł: 30 razy
Posty: 2755
Wysłany: Sro 22 Lip, 2015   

Nie znam Twojego aparatu, więc nie będę się wymądrzał - ale gdyby chodziło o mój aparat lub podobny, to bym pomyślał, że pomyliłeś korektę ekspozycji z przysłoną (albo odwrotnie).
 
 
RB 
Temu Panu już podziękujemy


Pomógł: 203 razy
Posty: 6186
Wysłany: Sro 22 Lip, 2015   

marlowe napisał/a:

specjalnie podjechałem do domu (jestem w pracy :wink: ) i sprawdzałem priorytet przesłony, mam tam wybór od -3 do +3. Jak więc mam wybrać 5.6 ?


Domniemam, ze +/- 3 to jest kompensacja ekspozycji. Ustawianie przesłony w priorytecie przesłony polega na kręceniu kółkiem. W celu dowiedzenie się, którym kółkiem trzeba kręcić sugeruję przeczytanie instrukcji. Czyli bardziej obcesowo: RTFM

Przy okazji - sądzę, ze Twoje niezadowolenie z efektu w najmniejszym stopniu zaledwie może wynikać z nieustawienia przesłony na akurat maksimum ostrości obiektywu. I z używania zbyt wysokiej czułości (oczywiscie pytanie w jakiej skali to oglądasz...). Bardziej ze zbyt małej GO i zbyt długiego czasu naświetlania...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 10