Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----


 Ogłoszenie 

Zapraszamy na XVI Zlot Czytelników Optyczne.pl

Impreza odbędzie się w dniach 25-28 lipca 2024 roku w Hotelu Cukrowna Żnin
Szczegóły i zapisy TUTAJ


Poprzedni temat :: Następny temat
Zdjęcia przez lornetkę
Autor Wiadomość
adaher 
Maniak



Pomógł: 3 razy
Posty: 814
Skąd: Śrem
Wysłany: Pon 27 Maj, 2024   

Kiedy musiałem wybrać pomiędzy EL 10x50, a UV10x50, która lornetka mam zostać, a która ma pójść w (na szczęście pewne i dobre) obce ręce, romantyczna część mojej osobowości krzyczała - zostaw Leicę!!! Analityczno-perfekcjonistyczna, nakazywała zachować tę niemal idealną technicznie - EL. Nie żałuję wyboru, ale wciąż tęsknię za poetyką obrazu Ultravida...
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






binocullection 
Rozmowny
per bino ad astra



Posty: 358
Skąd: Warszawa/Katowice
Wysłany: Pon 27 Maj, 2024   

Na kolejne spotkanie musimy koniecznie ściągnąć Noctivida, w nim na swój sposób spotykają się oba światy. Mam nawet faworyta w gronie festiwalowym, który wzorem dobrego managera upraszcza procesy decyzyjne i dąży do efektywności zakupowej. :D
 
 
mariuszi 
Rozmowny
raczej bino



Pomógł: 2 razy
Posty: 303
Skąd: dolina muminków
Wysłany: Pon 27 Maj, 2024   

w uzupełnieniu dodam że w moim odczuciu EDG na większa od pozostałych siódemek aberrację sferyczną źrenicy wyjściowej , musiałem wysuwać całe musze oczne i precyzyjnie ustawić rozstaw ..
 
 
adaher 
Maniak



Pomógł: 3 razy
Posty: 814
Skąd: Śrem
Wysłany: Pon 27 Maj, 2024   

I jeszcze fotografie zrobione przez UV 7x42 i FL 7x42, a także przez dwa Swarki.

Fajne światło, ładna sceneria, ale szybko przesuwające się chmury po burzy, sprawiały, że ciężko było wstrzelić się w jednakowe oświetlenie sceny. Na dodatek trzeba było zawalczyć o piękne lornetki i niemal wyrywać je kolegom sprzed oczu. Jakoś nikt z rąk nie chciał wypuszczać wspaniałych siódemek :smile:

Leica Ultravid 7x42, Zeiss FL 7x42, Swarovski EL 10x50 i EL 12x50:

Krajobraz po burzy.jpg
Plik ściągnięto 702 raz(y) 461,55 KB

Ambony Leica UV 7x42.jpg
Plik ściągnięto 702 raz(y) 542,32 KB

Ambony Zeiss FL 7x42.jpg
Plik ściągnięto 702 raz(y) 577,63 KB

Ambony Swar EL 10x50.jpg
Plik ściągnięto 702 raz(y) 566,47 KB

Ambony Swar EL 12x50.jpg
Plik ściągnięto 702 raz(y) 585,13 KB

 
 
_Tomek_ 
Maniak


Pomógł: 14 razy
Posty: 797
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 27 Maj, 2024   

adaher napisał/a:
No ale oczywiście na nieostrości brzegowej opis lornetek się nie kończy. Ważniejsza jest ostrość w centrum...


Je niestety na podstawie zdjęć nie potrafię nic powiedzieć o ostrości w centrum. Na brzegu jest łatwiej, bo się patrzy na różnice brzeg-centrum. A w centrum nie ma do czego odnieść, a zdjęcie zjada detale, które normalnie byłoby widać.

Z tej czwórki patrzyłem tylko przez EDG i Meostara 7x42, i w EDG żadnej nieostrości nie widziałem, a w Meostarze na brzegu już tak. Ale to wrażenia za dnia i tutaj mam ostatnie pytanie do siódemek. Na pewno patrzyliście przez nie w nocy :) Jak wrażenia? Jak punktowość gwiazd w centrum? Jak daleko od centrum zaczyna się widoczna deformacja gwiazdy?
 
 
adaher 
Maniak



Pomógł: 3 razy
Posty: 814
Skąd: Śrem
Wysłany: Pon 27 Maj, 2024   

_Tomek_ napisał/a:
adaher napisał/a:
No ale oczywiście na nieostrości brzegowej opis lornetek się nie kończy. Ważniejsza jest ostrość w centrum...


Je niestety na podstawie zdjęć nie potrafię nic powiedzieć o ostrości w centrum. Na brzegu jest łatwiej, bo się patrzy na różnice brzeg-centrum. A w centrum nie ma do czego odnieść, a zdjęcie zjada detale, które normalnie byłoby widać.

Z tej czwórki patrzyłem tylko przez EDG i Meostara 7x42, i w EDG żadnej nieostrości nie widziałem, a w Meostarze na brzegu już tak. Ale to wrażenia za dnia i tutaj mam ostatnie pytanie do siódemek. Na pewno patrzyliście przez nie w nocy :) Jak wrażenia? Jak punktowość gwiazd w centrum? Jak daleko od centrum zaczyna się widoczna deformacja gwiazdy?


To prawda, nie da się ocenić ostrości centralnej w tych zdjęciach, zwłaszcza przy rozdzielczości ok. 1mb.

W nocy gralim i pilim. Gwiazd nie było...
 
 
_Tomek_ 
Maniak


Pomógł: 14 razy
Posty: 797
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 27 Maj, 2024   

Szkoda, bo jednak do oceny ostrości lornetek (w centrum i na brzegu) nocne testy na gwieździstym niebie są lepsze niż dzienne...
 
 
adaher 
Maniak



Pomógł: 3 razy
Posty: 814
Skąd: Śrem
Wysłany: Wto 28 Maj, 2024   

...a po burzy spokój.

EL 10x50 i EL 12x50.
Obserwacja tymi niemal bliźniaczymi lornetkami to czysta przyjemność. O EL 10x50 już dawno powiedziałem wszystko co tylko możliwe, a i o wersji 12x50 wiem też już całkiem sporo. Moja EL 10x50 to wersja sprzed FP i chyba jest odrobinę ciemniejsza od EL 12x50 FP, ale mam też wrażenie, że kolory o tę samą odrobinę są bardziej nasycone. Mateusz porównując sporo młodszą EL 10x50 FP z moją stwierdził, że nowsza jest jaśniejsza ale ma mniejszy kontrast. Ja jakoś nie mogłem tego dostrzec wyraźnie, ale widzę analogiczną różnicę pomiędzy moją 10x50, a nowszą 12x50 FP.
Tak czy inaczej obie lornetki są wspaniałe i wciąż cieszą moje oczy, dziesiątka na co dzień, a dwunastka od święta :smile:

Z dedykacją dla Wikinga, który delikatnie wybił mi z głowy myśl o wymianie dziesiątki na dwunastkę. (o zgrozo, taka myśl się u mnie zalęgła)

Tęcza EL 10x50.jpg
Plik ściągnięto 590 raz(y) 436,36 KB

Tęcza EL 12x50.jpg
Plik ściągnięto 590 raz(y) 447,63 KB

 
 
adaher 
Maniak



Pomógł: 3 razy
Posty: 814
Skąd: Śrem
Wysłany: Wto 28 Maj, 2024   

Jako że nikt nie umieścił w ankiecie EL 10x32 i SLC 15x56, to ja w ramach zadośćuczynienia wrzucam tu zdjęcia przez nie zrobione.
Obie lornetki świetne. O EL 10x32 już pisałem, nie będę się powtarzać. SLC to prawdopodobnie najlepsza dachowa piętnastka! Choć duża, to świetnie wyważona i doskonale leży w rękach. A widok? Ostry właściwie do samego brzegu. Niemal jak w EL. Łatwość widzenia bardzo duża, prawie jak w EL 12x50 (o EL 10x50 nie wspomnę). Odwzorowanie kolorów, naturalne, z maleńką nutką ocieplenia. I też można powiedzieć, że praktycznie nie odbiega od EL.

Czyli jest to: "właściwie", "niemal", "prawie", "praktycznie" klasa EL :smile: Szkoda, że nie absolutnie klasa EL. W bezpośrednim porównaniu z maleńką przy niej EL 10x32, wypadła ciut słabiej, ale EL 10x32 to... EL 10x32 :cool: Niemniej SLC 15x56 to na prawdę świetna lornetka i zrobiła na mnie bardzo duże wrażenie! Nie ukrywam, że pewna myśl już mi w głowie zaświtała... :cool:

Maluszek vs BIG EYES
(punkt ostrości ustawił się w innym miejscu, proszę wziąć poprawkę)

EL 10x32.jpg
Plik ściągnięto 485 raz(y) 527,08 KB

SLC 15x56.jpg
Plik ściągnięto 485 raz(y) 578,03 KB

Łąka Swarovski EL 10x32.jpg
Plik ściągnięto 485 raz(y) 821,49 KB

Łąka Swarovski SLC 15x56.jpg
Plik ściągnięto 485 raz(y) 707,87 KB

 
 
adaher 
Maniak



Pomógł: 3 razy
Posty: 814
Skąd: Śrem
Wysłany: Wto 28 Maj, 2024   

A tu EL 10x32 i NL 10x32, która także nie znalazła się w ankiecie.
EL 10x32 bardzo dobra, a NL 10x32 jeszcze lepsza!

Zdjęcia wyjątkowo poglądowe. Oświetlenie sceny zmieniało się (przez poruszające się chmury) tak szybko, że na odwzorowanie barw nie ma co patrzeć. Ale ostrość i przede wszystkim wielkość pola widzenia, pokazuje jaka bestią jest NL 10x32!

Santre, dodaj coś od siebie :smile:

EL 10x32 i NL 10x32:

Jeziorsko Swarovski EL 10x32.jpg
Plik ściągnięto 469 raz(y) 810,29 KB

Jeziorsko Swarovski NL 10x32.jpg
Plik ściągnięto 469 raz(y) 899,9 KB

 
 
adaher 
Maniak



Pomógł: 3 razy
Posty: 814
Skąd: Śrem
Wysłany: Sro 29 Maj, 2024   

Ankieta:

Swarovski NL 10x32
- Spędziłem z nią najwięcej czasu. Lornetka kompletna. Zadziwiający komfort przy 3,2 mm przy oku, ogromne pole i łatwość rozglądania się po nim, doskonałość optyczna, ergonomia - bardzo stabilny widok przy 10x.

Coor the balance, jednak ślepy jestem i nie zauważyłem NLki w ankiecie... :oops:
 
 
adaher 
Maniak



Pomógł: 3 razy
Posty: 814
Skąd: Śrem
Wysłany: Nie 02 Cze, 2024   

Trzech tytanów vs mała, bezbronna Rokitniczka.

Podczas pewnego porannego spaceru w okolicach Jeziorska, miałem przyjemność obserwowania ptaków przez trzy świetne lornetki, własną pięćdziesiątkę, Grześkową pięćdziesiątkę i Markową pięćdziesiątkę szóstkę. Ten drugi to ma szczęście, bo ma same "Markowe" lornetki :cool: Oczywiście według wszelkich norm i wytycznych, lornetki 50mm i 56mm, nie nadają się do obserwacji ptaków... A ja po raz kolejny złamałem obowiązujące zasady i cieszyłem się pięknym widokiem, pięknych ptaków, "ściągniętych" przed samiutkie obiektywy :smile:

Tu jak na dłoni widać korelację pomiędzy powiększeniem, a głębią ostrości. W tym konkretnym przypadku im powiększenie większe, a głębia mniejsza, tym przyjemniejszy widok.

EL 10x50, EL 12x50 i SLC 15x56:

EL 10x50 EL 12x50 SLC 15x56.jpg
Plik ściągnięto 288 raz(y) 514,3 KB

Rokitniczka EL 10x50.jpg
Plik ściągnięto 288 raz(y) 719,91 KB

Rokitniczka EL 12x50.jpg
Plik ściągnięto 288 raz(y) 647,68 KB

Rokitniczka SLC 15x56.jpg
Plik ściągnięto 288 raz(y) 563,26 KB

 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2679
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Nie 02 Cze, 2024   

MZ, mniejsza głębia, mniej rozprasza a bardziej uwypukla i daje możliwość dokładniejszej identyfikacji obserwowanego przedmiotu (ptaka), oczywiście w przypadku lornetek 12-15x.
 
 
Wojtas_B 
Optyczny



Pomógł: 7 razy
Posty: 1003
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 02 Cze, 2024   

Powyższa prezentacja może namieszać w głowach i być niebezpieczna dla portfela.
 
 
Marek Marecki 
Uczestnik


Posty: 57
Skąd: Lubliniec
Wysłany: Nie 02 Cze, 2024   

Brakuje zdjęcia ze Swaro 115mm BTX 35x - można by sprawdzić czy ptak jest uczesany. :wink:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,97 sekundy. Zapytań do SQL: 32