Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Lornetkowe klasyki sprzed lat
Autor Wiadomość
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 13 Cze, 2018   

Dobra. Przyjrzałem się uważniej. To 8x32 BA. Obiektywy są za krótkie na modele 35-40 mm.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Sro 13 Cze, 2018   

3mnich napisał/a:

to może teraz moja kolej na wygranie dobrego obiadku...
Trinovid 8x40 BA 128m/1000 Made in Portugal

Chłopaki co z Wami? Po raz trzeci Nein..... :razz:

Arek ma rację - zielona żabka to Trinovid 8x32BA - baaaardzo mi smakuje, chociaż Monarch 7 8x30 ma minimalnie większe pole, jest jaśniejszy i kolorystycznie wierniejszy....

Wiking
U Carla Zeissa (potem u ZEISSa) masz następujące oznaczenia:

B - lornetka z dużym odsunięciem źrenicy. Każdy Dialyt jest "be"
T* - powłoki antyodbiciowe nakładane na powierzchnie szkło/powietrze w lornetkach porro i dachowych, osiągalne od 1979, początkowo grawerowane na biało, później na czerwono jako T*
P - powłoki fazowe na pryzmatach dachowych, od roku 1988, w Dialytach, zawsze czerwone i w kieszonkowcach, później też białe P. Z oczywistych względów nieobecne w lornetkach porro.
Ostatnie dialyty były oznaczone T*P lub T*P*
GA - obicie gumą. Dialyty 8x56 i 7x42, 20x60S i 6x42 Nautik nie były oferowane w innej wersji

Arek, coś przeoczyłem?
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 13 Cze, 2018   

Można tylko dodać, że jednowarstwowe powłoki oznaczano T, a te wielowarstwowe właśnie T*.
 
 
RoboBat 
Optyczny


Pomógł: 25 razy
Posty: 1006
Wysłany: Sro 13 Cze, 2018   

Dzięki chłopaki za instruktaż. Od zawszedpoobają mi się te lornetki, ale tak jak goornik napisał , że monarch 7 robi z nich miazgę i pewnie wiele innych nowożytnych konstrukcji też, to czy jest sens inwestować w te starocie? Użytkowo chyba nie. Kolekcjonersko pewnie tak, ale czy warte są tych pieniędzy?
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Sro 13 Cze, 2018   

Arek napisał/a:
Można tylko dodać, że jednowarstwowe powłoki oznaczano T, a te wielowarstwowe właśnie T*.

Tak, ale oznaczenie "T" nie pojawiało się nigdy w nazwie lornetki ani na jej obudowie, a T* już tak....
Robo - temat jest rzeczywiście cieżki - takie dialyty T* są dla mnie 100% optycznie użyteczne, Trinovidy? - na noc pewnie bym nie brał Trinovida ale Dialyta, natomiast w dzień, gdy nie walczymy o każdy foton, jest OK. Np po tego małego Trinovidka 8x32 (jest on krótszy od M7!) sięgam bardzo chętnie. Mimo, że minimalna odległość ogniskowania jest nieprzyzwoidcie słaba. A jednak Trinovid to solidna niemiecka lornetka, zaś M7 to plastikowa lornetka z Chin....
Pewnie troche jak z zegarkami: Casio będzie dokładniejsze i tańsze, ale dobrze jest posłuchać jak tyka stare Seiko, Atlantic czy Omega.....
 
 
RoboBat 
Optyczny


Pomógł: 25 razy
Posty: 1006
Wysłany: Czw 14 Cze, 2018   

W przypadku markowych vintage'ów moja ekscytacja szybko mija gdy zerknę w parametry w celu sprawdzenia ER. Ale skoro każdy dialyt jak pisze goornik jest ''be'' to może warto się nim zainteresować. Kwestia tylko ile to ''be'' wynosi. Dla mnie dolnym granicznym ER przy wyborze lornetki jest wartość 17 mm, choć taka wartość już widocznie ohranicza pole widzenia. Optymalnie jest >20 mm.
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 14 Cze, 2018   

goornik napisał/a:
A jednak Trinovid to solidna niemiecka lornetka, zaś M7 to plastikowa lornetka z Chin....


Wystarczy porównać gumy na obudowie 3-4 letniego M7 i 30-letniego Trinovida...
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Czw 14 Cze, 2018   

Arek napisał/a:
goornik napisał/a:
A jednak Trinovid to solidna niemiecka lornetka, zaś M7 to plastikowa lornetka z Chin....

Wystarczy porównać gumy na obudowie 3-4 letniego M7 i 30-letniego Trinovida...

Otóż to.....
Mam świadomość, że dbając o te stare klasyki, cieszę się z dobrej (tylko dobrej) optyki, świetnej mechaniki i zachowania lub wręcz wzrostu wartości...

Robo - odsunięcie źrenicy w Dialytach "be" jest większe niż w Trinovidach "be". Przynajmniej w 8x56 i 7x42 jest naprawdę duże, w 10x40 nieco mniejsze, 8x30 nie mam....
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Czw 14 Cze, 2018   

Jeszcze jeden fakt przemawiający za staruszkami: Trinovidy Leitza są wyjątkowo małe / lekkie jak na swoje parametry. Np Trinovid 10x40 jest mniejszy i lżejszy od Nikona 10x32 EDG....
Idąc do parku na ptaki, jesli chcę zabrać coś większego, Trinovid będzie lżejszą opcją od Dialyta.

Nie ma wyjścia, trzeba kupić:
Dialyt: 8x30, 10x40, 7x42 i z sentymentu 8x56
Trinovid: 6x24, 8x32, 7x35, 8x40, 10x40
 
 
Wiking69 
Optyczny


Pomógł: 12 razy
Posty: 2030
Wysłany: Czw 14 Cze, 2018   

Marcinie to pułapka . Tak duża ilość sprzętu może przytłoczyć , a później zabrać przyjemność i radość z obserwacji . A po pewnym czasie zmienić się w czyste kolekcjonerstwo . To nic złego , kolekcjonowanie już nie jednego człowieka uratowało przed ciężką depresją i załamaniem nerwowym . Psycholodzy często mówią swoim pacjentom .... Proszę zacząć coś kolekcjonować :) . Ale ... to uzależnienie od kupowania coraz lepszych i droższych lornetek , zamienia się czasami w wyścig szczurów .
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 14 Cze, 2018   

Wiking69 napisał/a:
Ale ... to uzależnienie od kupowania coraz lepszych i droższych lornetek , zamienia się czasami w wyścig szczurów .


Ale kolekcjonowanie lornetek wcale nie wymaga kupowania lepszych i droższych lornetek. Cała masa Swiftów, Searsów, Tasco, Bushnelli, Baush & Lombów, Rossów, Zeissów z Jeny, ciekawych BPC jest do kupienia za rozsądne kwoty na poziomie kilkuset zł.

Ja mam w swojej kolekcji grube kilkadziesiąt modeli. I cieszy mnie to, że co jakiś czas wyciągam coś z pudełka, kładę do szafki, żeby było pod ręką. Jak mnie najdzie ochota, patrzę. A za tydzień czy dwa, podmieniam na inny model.
 
 
Wiking69 
Optyczny


Pomógł: 12 razy
Posty: 2030
Wysłany: Czw 14 Cze, 2018   

Kilkadziesiąt modeli :) To mnie pocieszyłeś . Ja mam dopiero 9 lornetek !!! . To dlaczego mówią mi w domu żebym zaczął się leczyć :) . Arek daj zdjęcie całej kolekcji .
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Czw 14 Cze, 2018   

Wiking69 napisał/a:
Arek daj zdjęcie całej kolekcji .

Dronem z dużego pułapu da się to pewnie zrobić.

A co do zbieractwa: 3-4 topowe modele wystarczą, by mieć "cutting edge" obrazy w każdych warunkach, czyli coś kieszonkowego 20mm, coś kompaktowego 30mm, coś klasy średniej 42-50mm i coś dużego 60-70mm

A reszta to już "gonienie króliczka" - czekanie na okazje, dobieranie modeli pod kątem ich ewolucji itp. Ja np postanowiłem zebrać wszystkie możliwe Dialyty 10x40B.....
 
 
3mnich 
Entuzjasta



Pomógł: 4 razy
Posty: 697
Wysłany: Czw 14 Cze, 2018   

jeśli ktoś nie jest zawodowym mnichem i nie medytuje regularnie, to kolekcjonerstwo może uchronić przed ciężką psychozą dzisiejszego świata, a nawet jak medytuje, to zbieractwo i tak umila życie i wycisza.
Ale wszystko w granicach rozsądku...
 
 
3mnich 
Entuzjasta



Pomógł: 4 razy
Posty: 697
Wysłany: Czw 14 Cze, 2018   

:cool:
Ostatnio zmieniony przez 3mnich Czw 14 Cze, 2018, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 1,18 sekundy. Zapytań do SQL: 15