Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Lornetkowe klasyki sprzed lat
Autor Wiadomość
markus35-73 
Nowy


Posty: 4
Wysłany: Czw 01 Lis, 2018   

Witam,kupiłem lornetkę PZO LP 8x30 ogniskowanie centralne,czy ktoś może napisać więcej o tym modelu ,brak litery C lub S na lornetce ,wymiary jak w zwykłej LP 8x30 115x165x50 mm.
Ostatnio zmieniony przez markus35-73 Czw 01 Lis, 2018, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






markus35-73 
Nowy


Posty: 4
Wysłany: Czw 01 Lis, 2018   

 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14006
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 01 Lis, 2018   

Uuuu.... Fajny rarytas. Czyli jednak robili dwie wersje 8x30 z centralnym ogniskowaniem. Ja mam też 8x30C od PZO, ale krótką z obiektywem dzielonym powietrzem. Gratuluję zakupu.
Jak byś chciał się pozbyć - daj znać :)
 
 
markus35-73 
Nowy


Posty: 4
Wysłany: Pią 02 Lis, 2018   

Dziękuję za odpowiedż , też lubię klasyki PZO sprzed lat , jeśli ktoś ma więcej informacji odnośnie tego modelu np. lata produkcji ,ilość sztuk wyprodukowanych to proszę napisać.
 
 
markus35-73 
Nowy


Posty: 4
Wysłany: Sob 10 Lis, 2018   

PZO Teatralnie
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Nie 09 Gru, 2018   

Po dłuższym czasie niepisania tu, czas pokazać ostanią zdobycz, poszukiwanego od dość dawna klasyka z Oberkochen, którym jest

ZEISS 15x60 GA T*


Jest to wczesny model z powłokami T*, lecz cieżko mi usatlić przybliżony choćby rok produkcji, Nawet oficjalna strona Zeiss Archives plącze się w zeznaniach.... Wg Zeissa, mój model został wprowadzony na rynek w roku 1981. Właściwa chronologia modeli 15x60 z Oberkochen wygląda następująco
- 15x60 w skórze (patrz piąte zdjęcie)
- 15x60 GA T* (białe T* na mostku)
- 15x60 GA T* (czerwone T* na pokrętle ostrości)
- 15x60B GA T* (czerwone T* na osi mostka od strony okularów)
do tego jest jeszcze Carl Zaiss Jena Nobilem 15x60B z Jeny oraz niemal taki sam Docter w gumie, ale to już inny temat...

To świetna lornetka do statwowych obserwacji "long range", przy masie 1597 g (ważone przeze mnie) ciężko tym modelem obserwować bez podparcia, wersja poprzednia jest o 300 lżejsza. Oferowana 4mm źrenica daje świetne rezultaty na miejskim niebie. W lornetce zastosowano te same okulary, jakie znamy z pierwszej wersji 8x30 z Oberkochen. Przy polu widzenia 4,5° mają pole własne 61° (wg wzoru tangensowego), lub jak kto woli 67° (wg wzoru uproszczonego) Lornetka ma dwusoczewkowy obiektyw dzielony powietrzem, opisywany przez Zeissa jako halbapo....
Mój egzemplarz 4 listopada opuścił serwis Zeissa, gdzie został oczyszczony i otrzymał nowe gumy na częściach obiektywowych, wraz z nowymi pokrywkami. Usługa była gratis, a poprzedni właściciel gratis of firmy otrzymał jeszcze deszczochron (nie pokazany na zdjęcich) i współczesny, neoprenowy pasek ZEISS....Takie rzeczy tylko w Niemczech.....
Czekam na pogodne niebo, by przećwiczyć wszystkie trzy moje zeissy 15x60 oraz Nikona 18x70......

15x60GAT-01.jpg
Plik ściągnięto 5206 raz(y) 171,18 KB

15x60GAT-02.jpg
Plik ściągnięto 5206 raz(y) 208,93 KB

15x60GAT-03.jpg
Plik ściągnięto 5206 raz(y) 183,38 KB

15x60GAT-04.jpg
Plik ściągnięto 5206 raz(y) 249,02 KB

15x60GAT-05.jpg
Plik ściągnięto 5206 raz(y) 210,58 KB

 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14006
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 09 Gru, 2018   

Ładną kolekcję zebrałeś. Ja jeszcze nie mam żadnego 15x60, ani od Zeissa, ani od Doctera. Ale co się odwlecze... :)
 
 
RoboBat 
Optyczny


Pomógł: 25 razy
Posty: 1006
Wysłany: Nie 09 Gru, 2018   

Fajne malutkie okulary. Nie takie jak w Fujinonach i ich klonach, ze do oczodolu nie da się dosunać bo nosa nie idzie pomiedzy nie wcisnąć. Oj też bym potestował.
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Nie 09 Gru, 2018   

Okluary mają mały relief - nie są szczególnie komfortowe.
Sądzę, że pierwszą wersję będę sprzedawał w cenie zakupu - są chętni?

Arek, czy Septarem doszedł? - bardzo jestem ciekaw Twojej opinii o tym modelu.
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14006
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 09 Gru, 2018   

Jeszcze idzie.
 
 
RoboBat 
Optyczny


Pomógł: 25 razy
Posty: 1006
Wysłany: Nie 09 Gru, 2018   

Większość fajnych lornetek, nawet współczesnych, ma krótki ER. Dlatego po latach zalegania w szafach stają się egzemplarzami kolekcjonerskimi, bo użytkowo średnio to się sprawdza. W przypadku dużych powiększeń, gdzie niezbędne jest korzystanie ze statywu, ER powinno być jak największe aby nie trącać oczodołem lornetki i nie powodować drgań obrazu. Nie wiem dlaczego producenci high endowej optyki nie potrafią zaprojektowac lornetki z ER >= 20 mm, bo tyle potrzebuje statystyczny okularnik do komfortowej obserwacji okularach, tylko robią lornetkę a ER jakiś tam wyjdzie sam, to się go poda w specyfikacji i temat załatwiony. Arek powinien punkty w testach odbierać za takie praktyki. Ciekawe jakby się wtedy lista doskonałych lornetek przetasowala?
 
 
Kerebron 
Bywalec
The Beholder



Pomógł: 6 razy
Posty: 117
Skąd: Kraków
Wysłany: Pon 10 Gru, 2018   

:idea: RoboBat na prezydenta! :cool:
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14006
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 10 Gru, 2018   

Gdyby to było proste, to wszyscy robiliby duży ER. Problem w tym, że w większości konstrukcji okularowych ogniskowa, pole widzenia i ER są ze sobą powiązane. Tzn. jak robisz spore pole, to nie jesteś w stanie zrobić ER-a większego niż np. 70% ogniskowej okularu. Albo jesteś w stanie, ale okular musi mieć 7-8 soczewek i być wielkości samej lornetki.
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Pon 10 Gru, 2018   

Arek napisał/a:
Gdyby to było proste, to wszyscy robiliby duży ER. Problem w tym, że w większości konstrukcji okularowych ogniskowa, pole widzenia i ER są ze sobą powiązane. Tzn. jak robisz spore pole, to nie jesteś w stanie zrobić ER-a większego niż np. 70% ogniskowej okularu. Albo jesteś w stanie, ale okular musi mieć 7-8 soczewek i być wielkości samej lornetki.

Z trzech parametrów okularu:
- pole wiedzenia
- odsunięcie źrenicy
- średnica źrenicy
w poręcznych lornetkach zawsze da się pogodzić dowolne dwa. Pogodzenie trzech wymaga powstania takich okularów jak w WXach.....
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14006
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 10 Gru, 2018   

Dlatego wymaganie małych, dobrze dopasowanych do oczu okularów o dużym polu widzenia i ER na poziomie 20 mm lub większym, to trochę jak marudzenie, że nie ma na rynku małej, lekkiej i poręcznej lornetki 25x100, którą daje się obserwować z ręki :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 1,51 sekundy. Zapytań do SQL: 21