Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Lornetkowe klasyki sprzed lat
Autor Wiadomość
tool 
Uczestnik



Pomógł: 3 razy
Posty: 97
Skąd: Piaseczno
Wysłany: Wto 29 Kwi, 2014   

Arek napisał/a:
Nie da rady - musisz kupić 8x30 EII do kompletu :)


Z największą przyjemnością :lol: , tylko nie mam już za co :evil:
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Sro 07 Maj, 2014   

Chłopy, nie wiem, czy to klasyk, ale ma wieeeeeelkie pole widzenia:
http://allegro.pl/show_it...03d4401efa514a8

[ Dodano: Sro 07 Maj, 2014 22:57 ]
tool napisał/a:

Z największą przyjemnością :lol: , tylko nie mam już za co :evil:

Gdyby coś - wal na P.W. :) Coś się znajdzie...
 
 
Maciek 
Maniak


Pomógł: 48 razy
Posty: 909
Skąd: Pogórze Kaczawskie
Wysłany: Czw 08 Maj, 2014   

@goornik
Oczywiście, że to klasyk. Nazwę Revue stosowała firma Carl Zeiss Jena z NRD dla lornetek sprzedawanych poza demoludami. Wynikało to z tego, że dla lornetek sprzedawanych na zachodzie monopol na nazwę Zeiss miała firma z Oberkohen z RFN.

Według ówczesnych obiegowych opinii lornetki te mały o wiele lepszą jakość od tych oferowanych w krajach socjalistycznych.
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 08 Maj, 2014   

Maciek napisał/a:
Według ówczesnych obiegowych opinii lornetki te mały o wiele lepszą jakość od tych oferowanych w krajach socjalistycznych.


Moje obecne doświadczenia z tymi lornetkami tego nie potwierdzają.
 
 
tool 
Uczestnik



Pomógł: 3 razy
Posty: 97
Skąd: Piaseczno
Wysłany: Czw 08 Maj, 2014   

goornik napisał/a:
Chłopy, nie wiem, czy to klasyk, ale ma wieeeeeelkie pole widzenia:
http://allegro.pl/show_it...03d4401efa514a8

[ Dodano: Sro 07 Maj, 2014 22:57 ]
tool napisał/a:

Z największą przyjemnością :lol: , tylko nie mam już za co :evil:

Gdyby coś - wal na P.W. :) Coś się znajdzie...


Marcinie, czyżbyś miał dla mnie "torszku" kasy :mrgreen: ? Będziesz moim sponsorem? :lol:
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Czw 08 Maj, 2014   

Mogę mieć "troszku" metalu i szkła, do tego gumy, papieru i tekturki, w sumie tworzy to dość porządaną całość.....
Zgodnie z zasadą: "kto pierwszy ten....płaci pierwszy" :D
 
 
tool 
Uczestnik



Pomógł: 3 razy
Posty: 97
Skąd: Piaseczno
Wysłany: Czw 08 Maj, 2014   

Wy Marciny, zaczynacie mnie irytować :mrgreen: z tymi swoimi pomysłami w moim kierunku :wink:
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 10 Maj, 2014   

Carl Zeiss Jena Nobilem 12x50 B Spezial

W latach 70-tych XX wieku NRD-owska Jena zdecydowała się wprowadzić na rynek modele lornetek, których celem było dorównać jakością optyki sławnym i drogim Zeissom z Niemiec Zachodnich. Zdecydowano się na parametry 8x50 i 12x50 i tak powstała seria Nobilem Spezial. Użyto tutaj teleobiektywów 2-elementowych dzielonych powietrzem, dzięki czemu korpus lornetki jest bardzo krótki. Zastosowano tutaj elementy najwyższej jakości, przez co do dzisiaj lornetki z tej serii są uznawane za najlepsze produkty jakie wyprodukowano w NRD. Warto zwrócić uwagę jak zadbano o okulary. To konstrukcje 5-elementowe o polu aż 66 stopni, które mają całkiem komfortowy odstęp źrenicy wynoszący 16 mm. W tamtych czasach to było duże osiągnięcie, bo typowe odstępy wynosiły 9-12 mm. Wszystko to
skutkowało to niestety wysoką ceną, przez co lornetki nie sprzedawały się tak dobrze jak zaplanowano. W efekcie produkcja trwała tylko małe kilka lat na początku lat 1980tych. W porównaniu do innych lornetek z Jeny, Nobilem Spezial wyprodukowano mało, przez co dzisiaj cieszą się one dużym powodzeniem na rynku kolekcjonerskim i osiągają spore kwoty. Dobrze zachowane egzemplarze pojawiają się nawet za kwotę ponad 3000 zł.

Po roku 1985 modele Nobilem Spezial zostały zastąpione tańszymi i prostszymi Octarem (8x50) i Dodecarem (12x50). Kilka lat później przemianowano je na Nobilem, bez znaczka Spezial.

Osoby, które było na Festiwalu miały okazję spojrzeć przez prezentowanego tutaj Nobilema 12x50 B Spezial.


Parametry:

Średnica obiektywu: 50 mm
Powiększenie: 12x
Pole widzenia: 5.5 stopnia (96/1000 m/m)
Odstęp źrenicy: 16 mm
Waga: 1200 gramów

czj12x50_1.jpg
Plik ściągnięto 8352 raz(y) 116,02 KB

czj12x50_3.jpg
Plik ściągnięto 8352 raz(y) 115,64 KB

czj12x50_4.jpg
Plik ściągnięto 8352 raz(y) 81,29 KB

 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Sob 10 Maj, 2014   

Arek napisał/a:
Użyto tutaj teleobiektywów 2-elementowych dzielonych powietrzem, dzięki czemu korpus lornetki jest bardzo krótki.

Po pierwsze: Czy możesz Arku to jakoś uzasadnić? Wydaje mi się, że dublet klejony kontra "air spaced" nie różni się szczególnie ogniskową.
Po drugie: czy mógłbyś wyjątkowo zrobić test transmisji tej lornetki? Bo z jednej strony Zeiss dał pewne dobre powłoki, a z drugiej mamy 4 granice w obiektywie, i pewnie 8 w okularze, do tego przyzmaty, a więc całkiem sporo...

Po trzecie: To bardzo piękna lornetka..... :)
 
 
3mnich 
Entuzjasta



Pomógł: 4 razy
Posty: 697
Wysłany: Nie 11 Maj, 2014   

Po czwarte - popieram projekt "Po drugie".
Mogę dorzucić do pomiaru Zeiss 8x50 porro z lat sześćdziesiątych, lub zmierz Arku Twój model 10x50.
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 11 Maj, 2014   

goornik napisał/a:
Po pierwsze: Czy możesz Arku to jakoś uzasadnić? Wydaje mi się, że dublet klejony kontra "air spaced" nie różni się szczególnie ogniskową.


Druga soczewka musi być oddalona i mocno rozpraszająca przez co powinna wyprowadzić płaszczyznę główną przez soczewkę skupiającą. Dzięki temu układ jest krótszy niż jego ogniskowa.
 
 
widoczek 
Maniak


Pomógł: 35 razy
Posty: 967
Wysłany: Nie 11 Maj, 2014   

Po piąte - popieram projekt "Po drugie" :mrgreen:
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 11 Maj, 2014   

Nie mówię nie...

A tak na marginesie kupiłem właśnie kolejnego dziewiczego Searsa 7x35 z polem 500ft, z oryginalnym opakowaniem i rachunkiem za zakup z 1977 roku. Kosztował mnie całe 24 dolary i 50 centów... Jak dojdzie, to pochwalę się fotkami.
 
 
3mnich 
Entuzjasta



Pomógł: 4 razy
Posty: 697
Wysłany: Pon 12 Maj, 2014   

widzę, że w tej restauracji zasmakowała Panu Redaktorowi "japońszczyzna"... :)
Całkiem zacne danie, w swej głębi czekające jeszcze na swych amatorów.
Marcin jest Pionierem, a my grzecznie truchtamy za...
 
 
inmunis 
Nowy
pan


Posty: 12
Skąd: Nysa
Wysłany: Sob 17 Maj, 2014   

A ja dziś kupiłem takie coś, nie podam za ile bo i tak mi nikt nie uwierzy. STEINER Bayreuth 8x25. Była lekko rozregulowana ale pogrzebałem i chyba naprawiałem. Postawię na półkę jako ozdobę. Ale muszę przyznać że bardzo fajna mała lornetka.

IMG_1768.jpg
Plik ściągnięto 8544 raz(y) 196,73 KB

IMG_1767.jpg
Plik ściągnięto 8544 raz(y) 187,39 KB

IMG_1765.jpg
Plik ściągnięto 8544 raz(y) 176,31 KB

IMG_1764.jpg
Plik ściągnięto 8544 raz(y) 135,39 KB

IMG_1762.jpg
Plik ściągnięto 8544 raz(y) 123,89 KB

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 1,54 sekundy. Zapytań do SQL: 25