Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Lornetkowe klasyki sprzed lat
Autor Wiadomość
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Czw 12 Sty, 2017   

Arek napisał/a:
Podbijam :)

I bardzo słusznie, bo przed Wami bardzo ciekawa lornetka, która przez wiele lat - ku mojemu zdziwieniu - pozostawała poza moim zainteresowaniem. Ale ostatnio zapałałem uczuciem do firmy Zeiss, więc po rozbiciu świnki-skarbonki, przed Wami

Zeiss Dialyt 7x42 T*P* ClassiC

Przez długi czas była to dla mnie lornetka dziwna: nie do końca nocna, jak modele 7x50 i nie do końca uniwersalna, jak modele 8x42. Ale troche o niej poczytałem i okazuje się, że fantastycznie spiskuje się jako lornetka nocna (porównywałem z Tropicalem 7x50) ORAZ jako lornetka all-around (porównywałem z całą masą Nikonów 8x42). Teraz doceniam parametry 7x42, ze źrenicą 6mm to jednak pełnoprawna lornetka nocna, za to pole większym niż modele 7x50! I nie dziwię się już, dlaczego Nikon zdecydował się na model 7x42 EDG

Kilka słów o historii modelu: pojawił się na rynku w roku 1981 Jako Zeiss Dialyt 7x42 B/GA, kolejne jego facelifty obejmowały dodanie powłok T*, następnie powłok fazowych P*, a na koniec - tuż przed wycofaniem z produckcji - nazwę zmieniono na Zeiss Dialyt 7x42 ClassiC. Co ciekawe, dokładnie tak samo postąpił Land Rover: tuż przed premierą Range Rovera P38A, stary model został nazwany Range Rover Classic... Produkcji lornetki zaprzestano w roku 2004.

Suche dane:
Średnica obiektywów 42mm
Powiększenie 7x
Średnica źrenicy 6 mm
Odsunięcie źrenicy 18 mm
Pole widzenia: 8,5° (150m / 1000m)
Masa: 800 g
Pryzmaty Abbe-Koeniga
Wodoszczelność Nie, tylko bryzgoszczelność

Mój egzemplarz pochodzi z samej końcówki produkcji, sprzdany został 2 IV 2005 w Hannoverze. Lornetka kosztowała 1060 €, po czym przeceniono ją na 900 € i za tyle kupił ją gość, od którego ja ją dorwałem. Lornetka jesienią 2016 była w serwisie Zeissa w Wetzlar i wykonano:
- wymianę smaru w mechaniźmie ostrości
- wymianę smaru w okularze z korekcją dioptrii
- założono fabrycznie nowe (!) muszle oczne
- skalibrowano nieskończoność na pokrętle ostrości
- odkurzono optykę.

Lornetka wygląda i spisuje się jak nowa! Wraz z nią mam wszystko co tylko się dało: pudełko, pasek, deszczochron, instrukcję, gwarancję, paragon kasowy na 900 €, dokumetację z serwisu.
Pierwsze wrażenia z obserwacji są bardzo poztywne: muszle oczne super wygodnie, pole widzenia wielkie, oddanie bieli neutralne, ostrość obrazu świetna, nawet na brzegu. Moja ukochana lornetka 42mm ma w tym Dialycie teraz poważnego konkurenta, na szczęście nie wchodzą sobie w dorgę, uzupełniają się pięknie....

dialyt-02.jpg
Plik ściągnięto 7084 raz(y) 204,04 KB

dialyt-03.jpg
Plik ściągnięto 7084 raz(y) 167,22 KB

dialyt-04.jpg
Plik ściągnięto 7084 raz(y) 194,7 KB

dialyt-08.jpg
Plik ściągnięto 7084 raz(y) 216,49 KB

dialyt-07.jpg
Plik ściągnięto 7084 raz(y) 133,68 KB

 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






widoczek 
Maniak


Pomógł: 35 razy
Posty: 967
Wysłany: Czw 12 Sty, 2017   

Z pewnością jest warta tych 800€ :smile:
Ciekawe jak wypadłaby w porównaniu do Leici 7x42 którą ktoś tu ma forum :?:
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Czw 12 Sty, 2017   

widoczek napisał/a:
Z pewnością jest warta tych 800€ :smile:
Ciekawe jak wypadłaby w porównaniu do Leici 7x42 którą ktoś tu ma forum :?:

...i liczę na to, że wartość będzie rosła!
Chciałbym ją porównać ze swarkiem 7x42 - pod względem ostrości oraz transmisji, bo pola widzenia nie ma co porównywać....

dialyt-06.jpg
Plik ściągnięto 7075 raz(y) 146,01 KB

dialyt-01.jpg
Plik ściągnięto 7075 raz(y) 150,18 KB

 
 
Marlut 
Optyczny



Pomógł: 32 razy
Posty: 1197
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 12 Sty, 2017   

Piękny sprzęt.
Pole większe o jeden stopień od przyzwoitej 7x50 to przepaść, a źrenica 6mm w 95% przypadków powinna wystarczyć.
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Czw 12 Sty, 2017   

Aż boję sie ją porównać a Actionem EX 7x50, który ma pole 6,4°
Pole o ponad stopień większe od Tropicala od razu jest widoczne. Różnicy jasności obrazu nie odczuwam (...ale nie byłem z tymi szkłami w Bieszczadach lub Chile)
A różnica w ergonomii Tropical kontra Dialyt to masakra....
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 289 razy
Posty: 14009
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 13 Sty, 2017   

Marcinie dorwałeś piękną lornetkę w pięknym stanie. I na dodatek wciąż w dobrej cenie. Ja od kilku lat spokojnie na nią poluję i jeszcze jej nie mam. Ale co się odwlecze...

W każdym razie, super że taka piękna sztuka jest już w Polsce.

Do mnie właśnie dotarł inny dziewiczy Zeiss - model 8x30 BGAT z jubileuszowej serii wydanej z okazji 150 lecia Hensoldt. Po raz pierwszy widziałem ją u 3mnicha i bardzo mi się spodobała. Gdy praktycznie nowy model z kompletem wyposażenia pojawił się na e-bay'u długo się nie zastanawiałem. W weekend go opstrykam i pochwalę się tutaj.
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Pią 13 Sty, 2017   

Arek napisał/a:
Marcinie dorwałeś piękną lornetkę w pięknym stanie. I na dodatek wciąż w dobrej cenie.

Też się długo nie zastanawiałem - kliknąłem "sofort kaufen" kilkanaście minut po wystawieniu akcji. Sprzedający pewnie się zdziwił, że nie zdążył wyprowadzić psa na siusiu, a tu Dialyt już sprzedany. Argumentem za zakupem były: pierwszy właściciel, ostatni rok produkcji modelu, serwis u Zeissa w Wetlzlar oraz stan - jak nowy.

Widzę, że po fali szerokokąntych Searsów i Swiftów, teraz Zeiss Zeissa Zeissem pogania.

Może kolejne śniadanko lornetkowe zrobimy w Wawie u Zeissa, dla Zeissa i na koszt Zeissa?
 
 
3mnich 
Entuzjasta



Pomógł: 4 razy
Posty: 697
Wysłany: Pią 13 Sty, 2017   

Marcin, twoje prowokacje, mogą w końcu odnieść skutek... :) )
Niedawno sprzedałem kolekcjonerowi za ocean swojego DS 7x45 w wersji Gray, wcześniej miałem model Green, chyba trochę żałuję...
Arek, zostaniesz właścicielem jednej z najpiękniejszych lornetek w historii powojennej.

Green D.S..JPG
Plik ściągnięto 6787 raz(y) 279,52 KB

Gray D.S..JPG
Plik ściągnięto 6787 raz(y) 228,2 KB

Abbe-Koenig by D.S..JPG
Plik ściągnięto 6787 raz(y) 197,65 KB

150 Year.JPG
Plik ściągnięto 6787 raz(y) 261,55 KB

 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Pią 13 Sty, 2017   

Fuuuuj - a cóż to za brzydale na pierwszych dwóch zdjęciach....
Bo ostani dialycik piękny jest
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 289 razy
Posty: 14009
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 13 Sty, 2017   

A widziałeś jakie mają pole?
 
 
3mnich 
Entuzjasta



Pomógł: 4 razy
Posty: 697
Wysłany: Pią 13 Sty, 2017   

Brzydale łatwo się czyści, Dialycik jest bardzo wymagający, jest już wiekowy i ma sporo zmarszczek...
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Pią 13 Sty, 2017   

Arek napisał/a:
A widziałeś jakie mają pole?

Fuuuuj.... brzydale - jakie by to pole nie było, to brzydale....

Co to za modele i jakie mają pole?
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 289 razy
Posty: 14009
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 13 Sty, 2017   

http://www.optyczne.pl/index.php?lornetka=1062
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Sob 14 Sty, 2017   

Arek napisał/a:
http://www.optyczne.pl/index.php?lornetka=1062

Brzyyyyyydaaaaaaal :razz:
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 289 razy
Posty: 14009
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 14 Sty, 2017   

Carl Zeiss Dialyt 8x30 B/GA T* ClassicC

Lornetka, która w wersji gumowanej trafiła na rynek na przełomie lat 70-tych i 80-tych XX wieku i trwała na nim nieprzerwanie do 2004 roku. W roku 2002 Zeiss wypuścił limitowaną edycję 1000 sztuk wydaną z okazji 150-lecia Hensoldt AG Zeiss Gruppe.

Wreszcie udało mi się dorwać dziewiczy egzemplarz z kompletnym wyposażeniem. Cieszy oczy i gdy się na nią patrzy i gdy się przez nią patrzy. Choć po powłokach widać już wiek, bo obraz lekko zielonkawo-żółty. Ale niektórzy taki właśnie lubią ;)

Dokładne parametry tutaj: http://www.optyczne.pl/index.php?lornetka=241

dia8x30_1.jpg
Plik ściągnięto 8062 raz(y) 92,07 KB

dia8x30_2.jpg
Plik ściągnięto 8062 raz(y) 77,4 KB

dia8x30_5.jpg
Plik ściągnięto 8062 raz(y) 79,89 KB

dia8x30_4.jpg
Plik ściągnięto 8062 raz(y) 124,49 KB

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 1,92 sekundy. Zapytań do SQL: 31