Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Lornetkowe klasyki sprzed lat
Autor Wiadomość
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 07 Sty, 2018   

Fajnie. Z chęcią przez nią zerknę przy okazji.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Nie 07 Sty, 2018   

Arek napisał/a:
Fajnie. Z chęcią przez nią zerknę przy okazji.

Spodoba Ci się, szczególnie w bezpośrednim porównaniu z 8x30 Oberkochen. Praca pod światło mogłaby był lepsza....

Tymaczasem nadrabiając klasykowe zaległości, pokażę Wam jedyną u mnie lornetkę z Wysp Brytyjskich, którą kupiłbym dużo taniej, gdyby mojej ceny nie podbił pewien sympatyczny kolkcjoner z Warszawy, tu na forum pod nickiem "Adrian", czy jakoś tak..... Przed wami bardzo rzadka i ciekawa lornetka

ROSS London Stepruva 9x35

Mamy tu do czynienia z szerokokątną lornetką porro II o o bardzo optymalnych parametrach: powiększenie 9x to "złoty środek" między 8 i 10 zaś obiektywy 35mm dają rozsądną jasność obrazu przy nadal kompaktowych gabarytach. Gdyby nie jeden szczegół anatomii, o którym później, lornetka byłaby łatwa do pomylenia z Nikonem "A" 7/9x35. Lornetka wyróżnia się dużym polem widzenia 8°, co daje pole okularów 72° (lub 64,5° wg wzoru tangensowego). Tak czy owak patrzy się przez tę lornetkę bardzo przyjemnie, odsunięcie źrenicy jest przyzwolite, podobnie jak oddanie bieli, jasność i kontrast. Ciekawym szzegółem anatomi tego Rossa jest wielkie (naprawdę wieeeeelkie) pokrętło ostrości, które umożliwia bardzo precyzyjne nastawy. Tubusy obiektywów są z przodu ogumowane, więc bezstresowo można tę lornetkę postawić na nich bez obawy o zarysowanie szkieł czy tubusów. Lornetka w stanie niemal dziewiczym, z oryginalnym futerałem z prawdziwej skóry..... ech, gdzie te czasy....

mX30G5002.jpg
Plik ściągnięto 7363 raz(y) 235,18 KB

mX30G50031.jpg
Plik ściągnięto 7363 raz(y) 182,81 KB

mX30G50041.jpg
Plik ściągnięto 7365 raz(y) 259,55 KB

mX30G5005.jpg
Plik ściągnięto 7365 raz(y) 222,77 KB

 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 07 Sty, 2018   

Wrrrr....
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Nie 07 Sty, 2018   

Wrrrrr....acasz do poszukiwań?
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 19 Sty, 2018   

Rzucę okiem co oferuje Twoja sztuka i wtedy podejmę decyzję.
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Pią 19 Sty, 2018   

A tymczasem kolejne goornicze wykopalisko, lornetka "wrzucona" do wątku o lornetkowych okazjach. Kupiłem, rozebrałem, wyczyściełem, złożyłem i przed Wami

Swift Triton MkII 7x35 model 704

Czyli mniejszy brat modelu Saratoga 8x40, którego tutaj także opisywałem. Prezentowany Swift należy do wymarłej już kategorii ultraszerokokątnych, pancernych porro. Lornetka oferuje pole widzenia 12° (630 stóp na 1000 yardów) i zgodnie z prawdą opisana jest na pokrywie pryzmatów jako EXTRA WIDE FIELD. Podobnie jak Saratoga, omawiany Triton ma pryzmaty BK7, pojedyncze powłoki bursztynowe oraz niebieską dominantę w kolorystyce obrazu. Mechanizm ustawiania ostrości, okulary i pryzmaty są wręcz identyczne jak w Saratodze. Obudowa jest nieco mniejsza i oczywiście mamy mniejsze obiektywy. Odsunięcie źrenicy jest rozsądne (szacuję około 12mm) choć 2~3 mm więcej bardzo by się przydały. Na szczęście gumowe muszle oczne są bardzo miękkie i komfort przy oku jest zadowalający. Lornetka świetnie leży w ręku (przynajmniej dużym, męskim) i gdybym miał sobie wybrać lornetkę na pokazy lotnicze, wziąłbym tego Swifta. Wraz z lornetką mam oryginalny futerał, pasek i broszurę o lornetkach Swifta. A wszystko za 300 zł :)

X30G4999.JPG
Plik ściągnięto 7326 raz(y) 359,22 KB

X30G4998.JPG
Plik ściągnięto 7326 raz(y) 278,99 KB

X30G4997.JPG
Plik ściągnięto 7326 raz(y) 294,57 KB

X30G4996.JPG
Plik ściągnięto 7326 raz(y) 291,56 KB

X30G4995.JPG
Plik ściągnięto 7326 raz(y) 347,56 KB

 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 19 Sty, 2018   

Kolejny klasyk w dobrych rękach :)
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Pią 19 Sty, 2018   

Arek napisał/a:
Kolejny klasyk w dobrych rękach :)

Nie inaczej. Kompletowanie klasyków ma tę cechę, że kopiąc w internecine można sporo dowiedzieć się o interesującej nas firmie, ewolucji modeli, postępie technologii. Podstępując zgodnie z zasadą, że "do trzech razy sztuka", postanowiłem uzupełnić moje dwa monokulary Zeissa z Oberkochen o trzeci, najwcześniejszy model. A że trafił się w stanie niemal fabrcznie nowym, to kupiłem

Carl Zeiss (west) 8x30B Monokular (I)

Warto zauważyć, że w oparciu o pierwszą wersję lornetki 8x35 (8,5°) Zeiss nie oferował monokularów, zaś po przeprojektowaniu okularu aż dwie. Ta pokazana poniżej to wersja pierwsza, z ogniskowaniem za pomocą okularu. Co ciekawe, ówczesne lornetki zaczepy do paska posiadały w mostu okularowym, a monocular - nie mając mostka - nie miałby także żadnego zaczepu do paska. Zeiss musiał tu trochę poimprowizować i monokular wyposażył w "oczko" do paska zrobione trochę metoda chałupniczą. Wersja I (ta tutaj) od wersji II różni się tylko sposobem ustawiania ostrości - w wersji II ostrość ustawiało się na obiektywie (ze skalą odległości), a szczegóły są tu. Podczas czyszczenia pryzmatów po raz kolejny zachwycałem się dbałością Zeissa o szczegóły. Garść danych:
Powiększenie: 8x
Obiektyw: 30 mm
Pole widzenia: 6,3° / 110m/1000m
Ostrość od: ~ 2 m
Prymaty: BaK-4
Powłoki: na pryzmatach pojedyncze, na soczewkach pojedyncze lub miejscami wielowarstwowe
masa: 215 g.
lata produkcji: 1960-63

Tu jeszcze link do wersji II (porro)
https://forum.optyczne.pl/viewtopic.php?t=13133&postdays=0&postorder=asc&start=809

oraz do wersji III (dachowy)
https://forum.optyczne.pl/viewtopic.php?t=13133&postdays=0&postorder=asc&start=760

Na ostatnim zdjęciu od lewej do prawej: wersje I, II i III

mX30G4982.jpg
Plik ściągnięto 7212 raz(y) 232,8 KB

mmX30G4983.jpg
Plik ściągnięto 7212 raz(y) 223,25 KB

mX30G4984.jpg
Plik ściągnięto 7212 raz(y) 270,07 KB

mX30G4985.jpg
Plik ściągnięto 7212 raz(y) 241,47 KB

 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 20 Sty, 2018   

Gratuluję kompletu :)
 
 
anatol1 
Rozmowny


Pomógł: 6 razy
Posty: 227
Wysłany: Sob 20 Sty, 2018   

Komplet będzie jak Goornik kupi Nobilema 8x50B, tak jak pisał wcześniej (no chyba, że już ma).
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Nie 21 Sty, 2018   

anatol1 napisał/a:
Komplet będzie jak Goornik kupi Nobilema 8x50B, tak jak pisał wcześniej (no chyba, że już ma).

Po pierwsze Goornik ma Nobilema od prawie roku, a opisałem go w tym wątku 15 września 2017 na stronie 66, tu link: https://forum.optyczne.pl/viewtopic.php?t=13133&postdays=0&postorder=asc&start=975&sid=7186f588705ee1f35416b1f2c568d0b9
Po drugie, w światku goorniczym nie ma czegoś takiego jak komplet :) Każde złoże (węgla lub lornetek, bez znaczenia) drąży się tak długo jak można. Jakiś czas temu drążyłem, drążyłem i wydrążyłem taka lornetkę

Carl Zeiss Jena 7x40 NVA

Skrót NVA to Nazionalne Volks Armee czyli Ludowa Armia Narodowa, nieistniejącego już państwa czyli DDR. Nie wiem, jaka była wartość bojowa ich dywizji, ale jeśli taka jak tej lornetki to było się czego bać.... Lornetka była produkowana w latach 70-tych i 80-tych, a jej cywilnym protoplastą jest jeniacz 8x40 o nazwie Septarem - cacko rzadkie, drogie i wielce poszukiwane. Z kolei następcą 7x40 NVA była lorntka dachowa o identycznych parametrach 8x48 EDF, również bardzo poszukiwana przez kolekcjonerów i goorników :)
Dwa ciekawe detale modelu 8x40 NVA to możliwość oświetlenia wbudowanej podziałki oraz możliwość wysłonięcia lewego toru optycznego specjalnym filrem IR i użycie lornetki do detekcji tego promieniowania. Oświetlacz siatki montowany był za pomocą szyny na prawej obudowie pryzmatów. Włącznik jest jednocześnie regulatorem intensywności oświetlenia. Wciśnięcie gałki włącza światło, jej obrót pozwala przyciemniać/rozjaśniać oświetlenie. Sam oświetlacz zasilany był za pomocą dość nietypowej wtyczki, zapewene z jakiegoś pojzadu itp.
Sam oświetlacz przechowywany jest w gustownym i solidnym skórzanym etui. Czerwone okienko po lewej stronie to właśnie okienko wyjściowe dla jakiegoś detektora IR. A mała gałka obok pozwala przesłonić tor optyczny bardzo gęstym filtrem. Lornetka imponuje solidnością, światną ergonomią i bardzo dużym polem widzenia. Najbardziej imponuje jednak odsunięcie źrenicy wyjściowej, umożliwiające obserwacje w....masce przeciwgazowej! Garść danych:
Powiększenie: 7x
Obiektywy: 40 mm
Pole widzenia: 8,5°
Odsunięcie źrenicy: 20 mm
Pryzmaty: porro I / Bak-4
Powłoki: pojedyncze na soczewkach i pryzmatach.
Masa: 990 g (bez gumy ochronnej)

Do lornetki dołączone są ochonne "gumiaki", w których jednak wygląda - moim zdaniem - brzydko więc nie używam ich zupełnie. Podsumowując: świetna, pancerna, bardzo ostra i dość jasna lornetka do bezlitosnego tyrania w cieżkim terenie.

[ Dodano: Pon 22 Sty, 2018 21:03 ]
Chciałem jeszcze dodać zdjęcie nocne z pokazaniem podświetlonego krzyża.
A więcej o anatomii tego modelu w tym temacie:
https://forum.optyczne.pl/viewtopic.php?t=31336

DSC_1181.JPG
Plik ściągnięto 7205 raz(y) 183,78 KB

mX30G4986.jpg
Plik ściągnięto 7279 raz(y) 239,67 KB

mX30G4988.jpg
Plik ściągnięto 7279 raz(y) 226,86 KB

mX30G4992.jpg
Plik ściągnięto 7279 raz(y) 269,31 KB

mX30G4993.jpg
Plik ściągnięto 7279 raz(y) 266,1 KB

mX30G4991.jpg
Plik ściągnięto 7279 raz(y) 217,47 KB

Ostatnio zmieniony przez Arek Pią 26 Sty, 2018, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 25 Sty, 2018   

Dajesz Marcinie :)
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Czw 25 Sty, 2018   

Daję, Arku :)
Tym razem porzucamy lornetki wielkie i ciężkie a przed Wami mój "nowy" kieszonkowiec. Nowy w cudzysłowiu, bo pochodzi z lat 80-tych, ale gości u mnie od niedawna. Przed Wami

ZEISS 8x20B P

Lornetka kupiona z potrzeby posiadania czegoś naprawdę do kieszeni, tam gdzie Nikon Monarch 7 8x30 okazuje się za duży. Początkowo obawiałem się lornetki ze źrenicą tylko 2,5 mm, ale przysłoniłem sobie Zeissa 8x30 do 20 mm i okazało się, że nie jest źle. W lornetce rzuca się w oczy kilka rzeczy. Po pierwsze jest super lekka (korpus z tworzyw sztucznych) i bardzo mała: w pozycji obserwacyjnej, przy rozstawie oczu 65mm lornetka mierzy 100 x 90 x 35 mm. Mechanicznie mimo obfitości plastiku jest świetnie wykonana - przeguby oraz pokrętła pracują równie płynnie przy -10°C jak i przy +25°C. Odsunięcie źrenicy jest bardzo komfortowe (~13-14mm), muszle oczne są miękkie i odkręcane (łatwo wyczyścić soczewki okularów). Co ciekawe elegancka tabliczka 3D z napisem ZEISS 8x20B umieszczona jest po obu stronach lornetki! Ustawianie ostrości (od 2,5 m) za pomocą wewnętrznego ogniskowania, podobnie korekcja dioptrii. Po złożeniu lornetka staje sie niewiele większa od karty kredytowej.
Optyka zachwyca wręcz doskonałą ostrością i bardzo dobrym oddaniem bieli, choć pole widzenia 6,3° nie imponuje. W kategorii "kieszonkowców" jest jednak dobre. Opisywany egzemplarz posiada powłoki fazowe P, ale na obudowie nie ma informacji o powłokach T*, co troche dziwi, bo T* pojawiły się w dużo wcześniej od powłok P. Obiektywy wydają się być pokryte powłokami pojedynczymi zaś okulary i wewnętrzne soczewki ogniskowania chyba (?) mają powłoki wielowarstwowe, czy T*, tego nie wiem. Moją lornetkę kupiłem od pierwszego właściciela, jest w stanie "nowa", z oryginalnym futerałem zeissa z prawdziwej skóry.
Szczerze polecam!

mDSCN1442.jpg
Plik ściągnięto 7104 raz(y) 303,69 KB

mDSCN1440.jpg
Plik ściągnięto 7104 raz(y) 270,81 KB

mDSCN1443.jpg
Plik ściągnięto 7104 raz(y) 236,82 KB

mDSCN1441.jpg
Plik ściągnięto 7104 raz(y) 353,19 KB

mDSCN1445.jpg
Plik ściągnięto 7104 raz(y) 286,11 KB

 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 25 Sty, 2018   

Ładniutka :)

Sponsorem zakupów był Empik :)
 
 
NoVik 
Rozmowny



Pomógł: 4 razy
Posty: 471
Skąd: Leszno
Wysłany: Pią 26 Sty, 2018   

W O W :shock: :shock: :shock:

Jestem w szoku mobilności tego sprzętu!
Wątpliwe żeby typowane przeze mnie Eschenbachy jako kieszonkowe lornetki mogły zajmować tak niewiele miejsca.
Chyba sobie sprawię podobną ;)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 2,37 sekund. Zapytań do SQL: 41