Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Lornetkowe klasyki sprzed lat
Autor Wiadomość
RoboBat 
Optyczny


Pomógł: 25 razy
Posty: 1006
Wysłany: Pon 10 Gru, 2018   

Kto miał w ręku tę lornetkę w wersji 8x42 to wie o czym piszę:

https://www.vikingoptical...d-ff-binocular/

Moim zdaniem da się. I nie jest to żaden TOP. Jest wiele lornetek z ER powyżej 20mm i całkiem szerokim polu widzenia. Tylko dlaczego Leica, Nikon, Zeiss w swoich topowych modelach robi ER w okolicach 15-16mm?
Z wielkiej trójcy tylko Swarowski wie o co chodzi i robi doskonałe lornetki z ER 20mm. Da się? Widać da skoro są doskonałe. Apeluję do Arka, żeby w testach wartość ER podległa ocenie. To bardzo ważny parametr. Moim zdaniem ważniejszy niż np rzeczywisty rozmiar obiektywów, za który aż 8 punktów się dostaje, bo niby jakie tam mogą być różnice? 1 mm?
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 10 Gru, 2018   

Coś za coś. Ten Viking, jak na 42mm waży całkiem sporo. Okular ma ogniskową około 20 mm więc wycisnęli z niego ER na podobnym poziomie. Czy ma faktycznie 8 stopni pola, to trzeba by sprawdzić.
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Pon 10 Gru, 2018   

Poza tym jest jeszcze jeden trick, aby mały okular dawał szerokie pole przy małych gabarytach - obraz z dystorsją.....
 
 
RoboBat 
Optyczny


Pomógł: 25 razy
Posty: 1006
Wysłany: Wto 11 Gru, 2018   

Arek napisał/a:
Coś za coś. Ten Viking, jak na 42mm waży całkiem sporo. Okular ma ogniskową około 20 mm więc wycisnęli z niego ER na podobnym poziomie. Czy ma faktycznie 8 stopni pola, to trzeba by sprawdzić.


Jeśli Delta Optical Forest II 8x42 ma przetestowane pole ponad 8 stopni, czego ja nie widzę, to ten Viking ma chyba z 10 stopni. Taka między nimi jest przepaść. I pytanie teraz kto uczciwie podaje parametry? Delta za 500 zł czy Viking za 1600 zł? Być może moje wrażenie jest włąśnie spowodowane, krótkim odstępem źrenicy w Delcie (chyba 17mm) w stosunku do Vikinga (22mm). Ale mój kolega który jest właścicielem Delty i nie jest okularnikiem, też nie widzi róznicy w polu widzenia między Deltą z polem ponad 8 stopni a moim Monarchem 5 8x42 z polem 6,3 stopnia. Co do uwagi goornika o dystorsji. Fakt jest taki, że Viking do najmniejszych lornetek nie należy i okulary ma też proporcjonalne do reszty, tzn nie małe, więc z dystorsją sobie radzi. Z drugiej strony jak ER jest duży to i okulary mogą być większe bo nosa pomiędzy nie nie trzeba już wciskać. Spokjnie na okularach z nosa można sobie lornetkę oprzeć.
Ale już wystarczy bo nie chcę zaśmiecać wątku. Co do przetestowania Vikinga, to jestem jak najbardziej za. To dobra lornetka, pancernie wykonana i dobrze wyceniona.
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 11 Gru, 2018   

RoboBat napisał/a:
Jeśli Delta Optical Forest II 8x42 ma przetestowane pole ponad 8 stopni, czego ja nie widzę


Tutaj nie chodzi o to co widzisz, ale co pokazują pomiary. Jeśli ktoś nie widzi różnicy pomiędzy polem 8 stopni, a 6.3 stopnia, to nie jest mój problem, ale jego. Oszczędzi jednak sporo kasy, bo może kupować lornetki tańsze z mniejszym polem.

Poza tym takie argumenty są trochę dziwne. To tak jak ja bym powiedział, że z Warszawy do Olsztyna jest 214 km (trasa samochodem), a Ty byś odpowiedział, że nieprawda, bo Tobie wydaje się, że tylko 100 km, bo na Mazury Ci się zawsze tak miło i przyjemnie jedzie i trasa Ci się wcale nie dłuży.
 
 
RoboBat 
Optyczny


Pomógł: 25 razy
Posty: 1006
Wysłany: Wto 11 Gru, 2018   

Arek to nie tak. Ja widzę różnice między polem 8 stopni w Vikingu a 6,3 w Monarchu. W przypadku zestawienia Delty z Monarchem tego niestety nie widzę. I to nie tylko ja. Kilka osób na forum już też poddało w wątpliwość pole widzenia Delty. Być może, tak jak pisałem wcześniej, winny jest zbyt krótki ER w Delcie. Więc może jest to kwestia przyłożenia lornetki do oczodołu lub okularów. Każdy milimetr odsunięcia od zadeklarowanego ER obcina nam pole widzenia (choć kolega nie jest okularnikiem i raczej nic go nie ogranicza, więc nie wiem dlaczego on też jest zawiedziony). Dlatego z uporem maniaka będę forsował tezę, że ER to bardzo ważny parametr i nie powinien być pomijany w ocenie i wyborze lornetki. Jeśli jakaś lornetka z krótkim ER jest dobra i jest porównywalna z inną dobrą o dłuższym ER to kto się bardziej postarał przy jej konstruowaniu i wykonaniu? I co? Tak bez echa to ma pozostać? Myślę, że trzeba to jakoś docenić i wypunktować. Jako ciekawostkę podam, że niektórzy producenci nie podają tego parametru wcale w specyfikacjach swoich lornetek. To już w ogóle jest strzał w kolano. Potencjalny świadomy klient internetowy od razu odpuszcza sobie taki model. Ale już wyluzujmy. To tylko takie luźne dywagacje nie pasujące do tego wątku. Proponuje wyodrębnić te kilka postów jako osobny wątek i podyskutować w szerszym gronie. Chciałbym znać opinie innych osób na ten temat.
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 11 Gru, 2018   

Bo Delta ma wyraźnie mniej niż deklaruje, ale ma ponad 8 stopni i to jest fakt.
 
 
RoboBat 
Optyczny


Pomógł: 25 razy
Posty: 1006
Wysłany: Wto 11 Gru, 2018   

Dajmy spokój już Delcie. To fajna lornetka przecież jest. Arek a Ty nie bierz wszystkiego do siebie. Ale też nie traktuj mnie jak kompletnego ignoranta. Też umiem policzyć okna w odległym bloku, albo przęsła w płocie. Nie jest to może profesjonalny test, ale pogląd daje i jak najbardziej idzie w ten sposób wychwycić różnice pomiędzy lornetkami. Może mi się po prostu szerszy Monarch trafił :wink: Tylko co Vikingiem, który jest wyraźnie szerszy od obydwu wcześniej wspomnianych?
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 11 Gru, 2018   

Nie biorę do siebie. Ja tylko nie lubię dyskutowania z faktami i pomiarami, w których jako przeciwargumenty podaje się to co "kolega widział" albo ocenę na oko. Wykonaj dokładny pomiar np. na gwiazdach i wtedy pogadamy, bo może faktycznie kolejna parta Delty ma inne pole niż pierwsza, albo Monarch nie ma 6.3, bo się literówka pojawiła w specyfikacji. Dopóki tego nie zrobisz, będę opierał się na tym co sam zmierzyłem.
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Wto 11 Gru, 2018   

A tym czasem na ebayu jest TANI ZEISS 15x60 BA T*
https://www.ebay.de/itm/283299414717?ul_noapp=true
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 17 Gru, 2018   

Septarem dotarł. Niedługo podzielę się zdjęciami i opinią.
 
 
TomPL2 
Optyczny


Pomógł: 26 razy
Posty: 1271
Skąd: Z Warmii
Wysłany: Wto 18 Gru, 2018   

Arek napisał/a:

Poza tym takie argumenty są trochę dziwne. To tak jak ja bym powiedział, że z Warszawy do Olsztyna jest 214 km (trasa samochodem), a Ty byś odpowiedział, że nieprawda, bo Tobie wydaje się, że tylko 100 km, bo na Mazury Ci się zawsze tak miło i przyjemnie jedzie i trasa Ci się wcale nie dłuży.

No muszę: Olsztyn jest na Warmii, więc może tak być, że na Mazury jednak jest bliżej ;)
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 18 Gru, 2018   

Hehe... Moja wpadka! Ale w Olsztynie będę 1 marca i będę mówił wykład "Jak wybrać teleskop idealny?" Więc zapraszam :)
 
 
A.M.D 
Bywalec



Posty: 156
Wysłany: Czw 20 Gru, 2018   

ZEISS 10x40 B Classic Gold T* P* raczej nie okazja :sad:
https://www.ebay.pl/itm/Z...5bFY:rk:16:pf:0
https://www.ebay.pl/itm/C...S6Qp:rk:23:pf:0
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Wto 01 Sty, 2019   

No, chłopaki - pochwalcie się planami zakupowymi na 2019.
U mnie trzy pozycje:
Leica Trinovid 7x35B w gumie
ZEISS Dialyt 10x40 T*P* Classic
ZEISS 15x60B T*

moooże jeszcze SARD 6x42...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 1,22 sekundy. Zapytań do SQL: 15