Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Lornetkowe klasyki sprzed lat
Autor Wiadomość
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 24 Cze, 2019   

Minolta Mariner 8x32

Pod koniec lat 70-tych XX wieku Minolta pozazdrościła Leitzowi małych i zgrabnych lornetek dachowych i zdecydowała się podziałać w tym temacie. Efektem była seria Mariner, która obejmowała modele 8x32 i 10x40. Faktycznie były one małe, zgrabne, ładne i przypominały trochę Trinovidy bez gumy. Różniły się jednak od nich optycznie. Miały pryzmaty Schmidta-Pechana, a nie Uppendahle, no i ustawiały ostrość ruszając soczewkami obiektywów.

W moje ręce wpadł model 8x32. Na początku lat 80-tych XX wieku w sklepach kosztował on 150 USD, a więc była to lornetka średniej półki cenowej. Jest świetnie wykonany, co więcej, moja sztuka jest w stanie praktycznie sklepowym (głównie dlatego ją kupiłem). Jeśli chodzi o optykę, to, jak na dzisiejsze standardy, nie imponuje. W tamtych czasach nie było powłok fazowych, na pryzmaty nakładano zwykłe aluminium. Dodatkowo powłoki antyobiciowe na obiektywach i okularach wyglądają na 1-warstwowe. Transmisja pewnie trzyma się na poziomie 70%. Pole wynosi 7 stopni.

Niemniej, na lornetkę miło się patrzy i trzyma w ręku. Jest ona przykładem tego, że kiedyś robiło się sprzęt na lata.

min8x32_1.jpg
Plik ściągnięto 5684 raz(y) 124,99 KB

min8x32_2.jpg
Plik ściągnięto 5684 raz(y) 131,19 KB

min8x32_3.jpg
Plik ściągnięto 5684 raz(y) 88,69 KB

min8x32_4.jpg
Plik ściągnięto 5684 raz(y) 91,62 KB

 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Pon 24 Cze, 2019   

Arek napisał/a:
Minolta Mariner 8x32

Pod koniec lat 70-tych XX wieku Minolta pozazdrościła Leitzowi małych i zgrabnych lornetek dachowych....

Myślę, że było nieco inaczej - Minolta i Leitz współpracowali w najlepsze w tamtym czasie. Pierwsze lustrzanki z bagnetem R czyli Leicaflexy były defacto budowane przez Minoltę, Podobnie Leica R3. No i lustrzankowa optyka "R" też była mocno przesiąknięta zapachem Minolty - wystarczy porównac przekroje niektórych Rokkorów i Elmaritów....
Sądzę, że Leitz w ramach tej współpracy poprowadził Minoltę za rączkę, pokazując jej, jak sie robi lornetki dachowe.
Ten Mariner to pewnie równolatek nikonowskiej serii "H-line".....
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 24 Cze, 2019   

Może masz rację, ale, tak jak pisałem, to zupełnie inna konstrukcja optyczna i mechaniczna niż Trinovidy.
Z tego co ludzie piszą, Marinery można było kupić w sklepach już w roku 1980-1981. A więc trochę lat mają.
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Pon 24 Cze, 2019   

A jak tam jest rozwiązana korekcja dioptrażu?
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 29 Cze, 2019   

Leitz Trinovid 8x40 B

Wreszcie udało mi się upolować Leitza Trinovid 8x40 B. Odnoszę wrażenie, że to jedna z rzadszych lornetek Lietza - oczywiście z tych powszechnie produkowanych. Bez problemów daje się znaleźć 8x32 i 10x40, których jest najwięcej. Potem 7x42 i 7x35. Przez ostatnie 10 lat szukania klasyków, najmniej widziałem właśnie 8x40 B i 8x40 BA w idealnym stanie. Co ciekawe, częściej widuje się atrapy tych lornetek, które są do kupienia za szokujące kwoty 1000-1400 zł. Ja w niewiele większych pieniążkach zmieściłem się zakupując prezentowaną tutaj sztukę, która oprócz małego ubytku farby na obiektywie, jest w stanie praktycznie idealnym, no i kompletnym.

Widoki przez nią naprawdę zacne, obraz jasny, klarowny i kontrastowy. Stara dobra szkoła.

lei8x40_1.jpg
Plik ściągnięto 5683 raz(y) 128,14 KB

lei8x40_2.jpg
Plik ściągnięto 5683 raz(y) 124,58 KB

lei8x40_3.jpg
Plik ściągnięto 5683 raz(y) 121,2 KB

lei8x40_4.jpg
Plik ściągnięto 5683 raz(y) 148,13 KB

 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Nie 30 Cze, 2019   

Jest u mnie na liście zakupów. Ale koniecznie w zielonej gumie :)
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 15 Lis, 2019   

Dawaj goornik :)
 
 
3mnich 
Entuzjasta



Pomógł: 4 razy
Posty: 697
Wysłany: Pią 15 Lis, 2019   

wspaniale Arek, Twoja pasja jest zaraźliwa....
Zastanawiam się, gdzie podłapaliśmy tego wirusa?
Obiecałem sobie jakiś czas temu redukcję arsenału,
jest odwrotnie...
:cool:
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Pią 15 Lis, 2019   

Mimo całej sympatii do Redaktora Naczelnego, nie lubię maili otrzymywanych od Arka. Wiem, że takie wiadomości oznaczają obniżenie stanu konta i podwyższenie udziałów w którymś z funduszy powierniczych. Tak było i tym razem - dostałem maila z tytułem "może się skusisz" i po samym tytule wiedziałem, że nie będzie prosto.
W linku od Arka było całe mnóstwo "przysmaków", część nie interesowała mnie, bo już je mam, cześć była w cenie zaporowej, a jeden "cukiereczek" należał do coraz mniejszej grupy lornetek, których jeszcze nie mam, a i cena nie była zabójcza. Pękłem - napisałem do sprzedającego z propozycją zniżki za kontynuowanie udziałów i dobiliśmy targu. Dwa dni temu zawitała do mnie kolejna cegiełka funduszu powierniczego ZEISS, a mianowicie:

ZEISS Dialyt 8x20B/GA P

czyli najmniejszy i chyba najmniej popularny przedstawiciel niegdyś topowej serii ZEISSa. Gdy wyjąłem lornetkę z futerału, od razu stwierdziłem że nazwa Dialyt nijak nie pasuje, raczej Dialytek, Dialytuś - jest taaaaka malutka i lekka w porównaniu do 8x30 lub 10x40..... Jest to jedyna tak mała lornetka tej serii, ale waham się czy nazwać ją kieszonkową - zastosowanie jednego przegubu - tak jak w aktualnej Victory 8/10x25, sprawia, że nie można jej "zwinąć" jak Trinovidy 20/22/25. Lornetka pozostaje jednak bardzo płaska i pod kurtką czy w kieszeni kurtki czuje się dobrze.
Zaskoczyło mnie, że jest aż tak lekka - mimo istotnie większej obudowy, jest tylko 2 g, cięższa do Trinovida 8x20 BCA. Za to w ręku leży nieporównywalnie lepiej! Kolejną przewagą nad Trinovidami oraz opisywanym tu ZEISSem 8x20 P. jest minimalnie większe pole widzenia, 6,6°.
Lornetka była produkowana od roku 1985, mój egzemplarz to sama końcówka produkcji z roku 1989, już z powłokami "P", ale nadal Made in West Germany. Zagadką pozostaje użycie powłok T*, rok produkcji sugeruje, że są, ale nie ma takiego oznaczenia na lornetce, a i wygląd odbić jest inny w porównaniu z Dialytem, 10x40 T*P. Stan - nowa, z futerałem, deszczochronem i wąziutkim paseczkiem, który montowany jest w bardzo ciekawy sposób: należało wykręcić tuleję trzymającą muszle oczną, co dawało dostęp do zagłębienia na okucie paska. Bardzo nietypowe, ale skutecznie rozwiązanie.
Z moim Dialyciątkiem bardzo sie polubiliśmy....

Dialyt8x20BP-01.jpg
Plik ściągnięto 4843 raz(y) 256,68 KB

Dialyt8x20BP-02.jpg
Plik ściągnięto 4843 raz(y) 224,84 KB

Dialyt8x20BP-03.jpg
Plik ściągnięto 4843 raz(y) 227,84 KB

Dialyt8x20BP-04.jpg
Plik ściągnięto 4843 raz(y) 216,7 KB

Dialyt8x20BP-05.jpg
Plik ściągnięto 4843 raz(y) 246,84 KB

 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 15 Lis, 2019   

Cieszę się, że się skusiłeś. Im więcej rarytasów w Polsce, tym lepiej :)
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Pią 15 Lis, 2019   

I wszystko biorę do Łochowa wiosną!
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Pią 15 Lis, 2019   

..... po pewnym czasie:

Właśnie złowiłem mało znane japońskie porro 7x35 z polem 10*, gdy przyjdzie to opiszę
 
 
Wiking69 
Optyczny


Pomógł: 12 razy
Posty: 2030
Wysłany: Pią 15 Lis, 2019   

To najpiękniejsze maleństwo 8x20 jakie widziałem . Gratuluję i szczerze zazdroszczę .
 
 
3mnich 
Entuzjasta



Pomógł: 4 razy
Posty: 697
Wysłany: Sob 16 Lis, 2019   

Marcin, Twoje pieszczotliwe podejście do lornetek jest rozbrajające....
:cool:
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Sob 16 Lis, 2019   

3mnich napisał/a:
Marcin, Twoje pieszczotliwe podejście do lornetek jest rozbrajające....
:cool:

To podejście jest bardziej emocjonalno-uczuciowe. No ale jak tu nie okazać emocji, jeśli ma się takie sześcioraczki?

m-kieszonkowcy.jpg
Plik ściągnięto 4744 raz(y) 328,28 KB

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 1,94 sekundy. Zapytań do SQL: 31