Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Nowy model???
Autor Wiadomość
caravela 
Nowy


Posty: 20
Wysłany: Sob 06 Lis, 2010   

Hehe. Dz za info.
P.S. Kompakt już posiadam
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






lotofag 
Optyczny
*******



Pomógł: 41 razy
Posty: 1974
Skąd: WA-WA
Wysłany: Nie 07 Lis, 2010   

Luke_S napisał/a:
do portretów pewnie 20 mm f/1,7.

Światłosiła to nie wszystko - 20mm w portrecie raczej średnio się sprawdzi, przy ciasnym kadrowaniu pojawią się zniekształcenia perspektywy...
 
 
Luke_S 
Maniak


Pomógł: 9 razy
Posty: 895
Skąd: Poznań
Wysłany: Nie 07 Lis, 2010   

Na cropie 2x to jest ekwiwalent 40 mm, a więc blisko standardowej 50-tki. Z powodzeniem da się tym robić portrety, chociaż raczej nie popiersia, a bardziej pół sylwetki czy nawet całą.

Co do zniekształceń perspektywy, to nie uważam ich za coś, czego za wszelką cenę trzeba unikać. Lubię portrety na szerokim kącie, które albo pokazują fotografowaną postać w jej otoczeniu, wpisują ją w jakąś sytuację i przestrzeń, w której się znalazła lub takie, które są nieco zniekształcone przez perspektywę, przez co widać, że fotograf podszedł blisko i ta rzeczywistość wokół fotografowanej osoby wygląda trochę tak, jakby przedstawiona została z jej punktu widzenia. Nie jest to najlepszy sposób na robienie zdjęć mody, zdjęć do legitymacji czy klasycznych, sterylnych portretów, ale do ślubniaków, reportaży, streetphoto i ciekawych, niebanalnych portretów jest jak znalazł.
 
 
lotofag 
Optyczny
*******



Pomógł: 41 razy
Posty: 1974
Skąd: WA-WA
Wysłany: Nie 07 Lis, 2010   

A wiesz co, tu się z Tobą zgodzę :wink:
Też nie jestem w sumie portretowym purystą, niemniej wolałem wspomnieć komuś, kto nie ma na razie zbytnio pojęcia z czym to się je, czym grozi bliższe podejście do modela ze szkłem o krótkiej ogniskowej. W u4/3 rzeczywiście to powinno przejść bez większych sensacji, w bezlusterkowcach z matrycami APS-C będzie gorzej - to już bliżej szerokiego kąta niż standardu...
 
 
hijax_pl 
Moderator
click-o-matic!



Pomógł: 472 razy
Posty: 22471
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie 07 Lis, 2010   

lotofag, w u4/3 zastosujesz 20mm, w APS-C 35mm, na pełnej 50mm. Każdy z tych zestawów do Ci ba rdzo podobny kadr, gdy zdjęcie zrobisz z tej samej odległości. Problemy z perspektywą się zaczynają gdy zmieniamy odległość, a to się stanie kiedy na siłę będziemy stosować nieodpowiednią ogniskową - np super szkiełko 50/1.8 na FF i APS-C.
To na co ja bym zwrócił uwagę, to fakt, że przy utrzymaniu podobnego kąta widzenia (czyli zmniejszonej ogniskowej przy u43) mocno wzrasta nam głębi ostrości. I trudniej będzie nam odizolować fotografowaną osobę od tła, za to prościej będzie w makro ;)
 
 
lotofag 
Optyczny
*******



Pomógł: 41 razy
Posty: 1974
Skąd: WA-WA
Wysłany: Nie 07 Lis, 2010   

hijax_pl napisał/a:
Problemy z perspektywą się zaczynają gdy zmieniamy odległość, a to się stanie kiedy na siłę będziemy stosować nieodpowiednią ogniskową

A o czym ja niby pisałem (krótka ogniskowa i ciasny portret)? :wink:
 
 
hijax_pl 
Moderator
click-o-matic!



Pomógł: 472 razy
Posty: 22471
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie 07 Lis, 2010   

O ile się dobrze dobierze ogniskową - nie widzę problemu ;)

A ciasne portrety robi się korzystając z tele i nie ma przeciwwskazań by na u43 robić je na okolicach 40-50mm. Tyle, że nie ma jasnych szkiełek w tym zakresie w tym "systemie". Zatem używanie u43 do portretu jest dość wątpliwe - właśnie z uwagi na GO. Co oczywiście nie przeszkadza robić portretów ;)
 
 
Luke_S 
Maniak


Pomógł: 9 razy
Posty: 895
Skąd: Poznań
Wysłany: Nie 07 Lis, 2010   

Różne są portrety. Niektóre mają taką GO, że ostre jest tylko oko i pół rzęsy, a inne takie, gdzie ostra jest cała postać. Generalnie mała GO służy temu, żeby rozmyć w tle elementy odciągające uwagę widza o tematu zdjęcia, czyli od fotografowanej osoby. Jeśli takich elementów w tle nie ma, albo są jednolite (np. w studiu, na tle muru lub gdy tło jest w dużej odległości), to małej GO generalnie się nie używa*. µ4/3 to nie jest idealny system do porterów, ale jako mały aparat do wszystkiego sprawdzi się bez problemów również do jakichś okolicznościowych "portrecików" na amatorskie potrzeby. GO na f/1,7 nie będzie problemem, jeśli zachowamy umiar w swoich oczekiwaniach.

*tak to przynajmniej wygląda, kiedy przegląda się albumy znanych fotografów czy podręczniki. Inaczej sprawa wygląda na forach internetowych. Tutaj jak najmniejsza GO dla wielu jest celem samym w sobie, stosowana zawsze i wszędzie gdzie się tylko da. I wcale nie chodzi o to, żeby była wystarczająco mała, tylko żeby była nieskończenie mała ;)
 
 
TS
[Usunięty]

Wysłany: Nie 07 Lis, 2010   

Luke_S napisał/a:
Na cropie 2x to jest ekwiwalent 40 mm, a więc blisko standardowej 50-tki. Z powodzeniem da się tym robić portrety, chociaż raczej nie popiersia, a bardziej pół sylwetki czy nawet całą.

...a popiersie można sobie wykadrować, korzystając z ostrości tego obiektywu.
 
 
hijax_pl 
Moderator
click-o-matic!



Pomógł: 472 razy
Posty: 22471
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie 07 Lis, 2010   

Luke_S napisał/a:
Generalnie mała GO służy temu, żeby rozmyć w tle elementy odciągające uwagę widza o tematu zdjęcia, czyli od fotografowanej osoby. Jeśli takich elementów w tle nie ma, albo są jednolite (np. w studiu, na tle muru lub gdy tło jest w dużej odległości), to małej GO generalnie się nie używa

Właśnie dlatego wolę określenie "odizolować od tła" a nie "rozmyć tło" ;)
 
 
lotofag 
Optyczny
*******



Pomógł: 41 razy
Posty: 1974
Skąd: WA-WA
Wysłany: Nie 07 Lis, 2010   

Luke_S napisał/a:

*tak to przynajmniej wygląda, kiedy przegląda się albumy znanych fotografów czy podręczniki. Inaczej sprawa wygląda na forach internetowych. Tutaj jak najmniejsza GO dla wielu jest celem samym w sobie, stosowana zawsze i wszędzie gdzie się tylko da. I wcale nie chodzi o to, żeby była wystarczająco mała, tylko żeby była nieskończenie mała ;)


Celny komentarz :mrgreen:
No i nigdy nie dość dostatecznie jasnych szkieł do tego celu w systemie, nawet jeśli ktoś i tak ich nie kupi.
 
 
Luke_S 
Maniak


Pomógł: 9 razy
Posty: 895
Skąd: Poznań
Wysłany: Nie 07 Lis, 2010   

Można [dop. wykadrować], ale są pewne granice. Ja uznaję kadrowanie jako poprawkę kosmetyczną - można trochę przyciąć, ale nie żeby wywalić od razu połowę zdjęcia. Tym bardziej, że często po mocnej obróbce raczej nie chcemy oglądać zdjęć w większym zbliżeniu, niż to konieczne :)
 
 
hijax_pl 
Moderator
click-o-matic!



Pomógł: 472 razy
Posty: 22471
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie 07 Lis, 2010   

Luke_S napisał/a:
Ja uznaję kadrowanie jako poprawkę kosmetyczną - można trochę przyciąć, ale nie żeby wywalić od razu połowę zdjęcia
Ale kadrować przed zrobienie zdjęcia, a nie po - to trzeba się nauczyć.
Niestety wzrost liczy mpix powoduję, że dużo początkujących fotografów zaczyna od byle jakiego pstryka, który dopiero w kompie przybiera postać fotografii. Z czasem jednak tych korekt w komputerze jest coraz mniej...
 
 
TS
[Usunięty]

Wysłany: Nie 07 Lis, 2010   

Luke_S napisał/a:
Ja uznaję kadrowanie jako poprawkę kosmetyczną - można trochę przyciąć, ale nie żeby wywalić od razu połowę zdjęcia.

Na razie nie ma w m4/3 idealnego rozwiązania do portretu (czyli powiedzmy jakaś 50-tka 1.4) i trzeba sobie niestety jakoś radzić :wink: . Można też spróbować ze starym manualem o tych parametrach i adapterem, ale to też proteza (za to tania).
 
 
Luke_S 
Maniak


Pomógł: 9 razy
Posty: 895
Skąd: Poznań
Wysłany: Nie 07 Lis, 2010   

Moim zdaniem 100 mm ekw. wcale nie jest idealnym rozwiązaniem do portretu, bo to tak szeroka dziedzina fotografii, że nie ma do niej jednej idealnej ogniskowej. Korzystając jeszcze z 4/3 miałem Sigmę 50 f/1,4 i szybko się jej pozbyłem, bo była dla mnie za wąska. W plener czy do studia - ok. Ale w reportażu (w którym nie mam za bardzo doświadczenia, więc może tu leżał problem) musiałem latać po ścianach, żeby zmieścić w kadrze to, co chciałem.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 14