Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: goltar
Pon 15 Lis, 2010
Fisheye,jaki i czy warto?
Autor Wiadomość
4motion 
Rozmowny



Pomógł: 4 razy
Posty: 468
Skąd: IRL/PL
Wysłany: Nie 14 Lis, 2010   Fisheye,jaki i czy warto?

Witam,
chciałbym niedługo zakupić fisheye używałbym go do fotografii jakiś landszaftów głownie czasem jakiś portret i mam pewne rozterki.
Zastanawiałem się nad Ciamciangiem, ale biorę pod uwagę też Sigmę 10-20mm(to chyba górna granica cenowa). Sigma wydaje mi się bardziej uniwersalna ale też droższa. Nie wiem na który z nich się zdecydować.
Drugie moje pytanie do posiadaczy takiego sprzętu jak często go używacie, tzn fisheye to specyficzne szkło i po jakimś czasie mogą się znudzić wygięte fotki.??? :/

Mój aparat to C450D.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






moronica 
Temu Panu już podziękujemy



Pomogła: 106 razy
Posty: 7414
Skąd: BN3
Wysłany: Nie 14 Lis, 2010   

sigma 10-20 to nie fisheye. chcesz zoom fisheye z AF - jest tokina 10-17
mysle, ze skoro nie jestes pewny czy chcesz takie szklo to tani, bez AF ale dobry optycznie samyang bedzie dobrym wyborem
 
 
ophiuchus 
Optyczny



Pomógł: 36 razy
Posty: 2267
Skąd: Zamość
Wysłany: Nie 14 Lis, 2010   

4motion, pooglądaj fotki kolegi dr11, który doskonale sobie radzi z fiszem na pełnej klatce. Jeśli koniecznie chcesz takie szkło ale nie przewidujesz, że będziesz często z niego korzystał to jak radzi moronica - samyang 3.5/8. W takich krótkich ogniskowych i tak najczęściej ustawia się hiperfokalną, więc brak af nie powinien być jakoś specjalnie dotkliwy.
 
 
fotopawkas 
Nowy



Posty: 13
Skąd: Lublin
Wysłany: Nie 14 Lis, 2010   

moronica, a czemu to jest fish a tamto nie? na cropie jedno i drugie da taki sam kąt

polecam samyanga - testowałem i daje świetne rezultaty - akceptowalne, bo większość w tym przedziale cenowym szkieł da takie..

#
 
 
moronica 
Temu Panu już podziękujemy



Pomogła: 106 razy
Posty: 7414
Skąd: BN3
Wysłany: Nie 14 Lis, 2010   

fotopawkas, niech cie nie zwiedzie ta sama ogniskowa. fisheye da 180 stopni a taka sigma 10-20mm zaledwie 102. nawet sigma 8-16mm daje "jedyne" 121 stopni
 
 
belkot77 
Rozmowny


Pomógł: 8 razy
Posty: 490
Skąd: Miasto świętej wieży
Wysłany: Pon 15 Lis, 2010   

4motion napisał/a:
landszaftów głownie czasem jakiś portret


Dziwne szkla wybierasz do portetu. Fisheye to szklo specyficzne bardziej jako urozmaicenie zdjec z normalnych obiektywow lub gdy potrzebujesz bardzo szeroko i nie przeszkadza ci ze obraz jest znieksztalcony. Fisheye zawsze sie przyda ale nie jako glowne szklo. ja bym je widzial do rig shotow lub jako urozmaicenie do imprez. Jezeli chcesz to kup samyanga. AF i tak nie jest potrzebny przy tak duzej GO

fotopawkas napisał/a:
moronica, a czemu to jest fish a tamto nie? na cropie jedno i drugie da taki sam kąt
. Fisheye to szklo ktore daje kat widzenia 180 stopni niezaleznie od ogniskowej. Dlatego kupisz rybie oko 8mm jak i 16mm
 
 
dr11 
Optyczny


Pomógł: 54 razy
Posty: 3810
Wysłany: Pon 15 Lis, 2010   

Fisz to głównie następujące zastosowania:
- architektura
- panoramy sferyczne
- monitoring nieba (astro)
Reszta to jedynie w formie ciekawostki, nie więcej niż parę strzałów na serię :P

Znajdujesz się w bardzo komfortowej sytuacji, bo masz do dyspozycji niedrogiego Samyanga. Kiedyś tak dobrze nie było i trochę z sakwy trzeba było sypnąć na przyzwoitą rybkę pod APS-C.
 
 
4motion 
Rozmowny



Pomógł: 4 razy
Posty: 468
Skąd: IRL/PL
Wysłany: Pon 15 Lis, 2010   

Dzięki wszystkim za pomocne odpowiedzi. Z tym do portretów to trochę przesadziłem ale dziwne portrety można zrobić. :)
dr11, Właśnie cena powoduje że zastanawiam się nad tym szkłem tak pewnie nawet nie brał bym go pod uwagę chyba decydował bym się na sigmę.

Myślę też że za jakiś czas przejdę na jakąś 2cyfrową puszkę.

Dzięki
Lukasz
 
 
moronica 
Temu Panu już podziękujemy



Pomogła: 106 razy
Posty: 7414
Skąd: BN3
Wysłany: Pon 15 Lis, 2010   

4motion, ale ktora sigme? bo ta, ktora podales w pierwszym poscie, to nie rybie oko tylko UWA. poogladaj sample i zdecyduj sie, jakiego typu szklo szerokokatne chcesz, zebys potem nie byl zawiedziony wynikami

kiedys sie sama zastanawialam co wybrac ;)
 
 
jaad75 
Temu Panu już podziękujemy
Klub Pierdzieli



Pomógł: 474 razy
Posty: 16537
Skąd: Salwator
Wysłany: Wto 16 Lis, 2010   

fotopawkas napisał/a:
a czemu to jest fish a tamto nie? na cropie jedno i drugie da taki sam kąt
Da inny kat i odwzorowanie.
belkot77 napisał/a:
Dziwne szkla wybierasz do portetu.
Wcale nie.
belkot77 napisał/a:
Fisheye to szklo specyficzne bardziej jako urozmaicenie zdjec z normalnych obiektywow lub gdy potrzebujesz bardzo szeroko i nie przeszkadza ci ze obraz jest znieksztalcony.
To również nieprawda. To doskonałe szkło do wszystkiego, tylko trzeba umieć z niego korzystać. I wcale nie jest tylko do szerokich ujęć.
belkot77 napisał/a:
. Fisheye to szklo ktore daje kat widzenia 180 stopni niezaleznie od ogniskowej. Dlatego kupisz rybie oko 8mm jak i 16mm
Chyba, że to fisheye zoom, którego niezmiennie polecam jako mega uniwersalne szkiełko wlaśnie.
dr11 napisał/a:
Fisz to głównie następujące zastosowania:
- architektura
- panoramy sferyczne
- monitoring nieba (astro)
Reszta to jedynie w formie ciekawostki, nie więcej niż parę strzałów na serię :P
Ja używam go jako główne szkło spacerowo/wycieczkowe... A z innych głównych zastosowań, to wszelkie sporty typu skate/snowboarding, parkour itd. fotografowane zazwyczaj z bliska, koncerty w ciasnych miejscach, czy zdjęcia zespołów... Jak wspomniałem, świetnie sprawdza się też w fotografii wycieczkowej - miejsca stają się jeszcze ciekawsze bardziej intrygujące i nierzeczywiste.
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 16 Lis, 2010   

Trochę namieszaliśmy, więc spróbuję wyprostować:

1. Samyang 8 mm jest rybim okiem na cropa, więc na nim daje 180 stopni po przekątnej, prawie 80 stopni więcej pola niż Sigma 10-20 mm na 10 mm.

2. Rybie oko jest diagonalne i kołowe, dlatego mówienie, że 8 mm i 16 mm dają na FF pola widzenia
180 stopni jest prawdą ale tylko częściową:
http://optyczne.pl/66-s%C5%82ownik-Rybie_oko.html
 
 
dr11 
Optyczny


Pomógł: 54 razy
Posty: 3810
Wysłany: Wto 16 Lis, 2010   

jaad75 napisał/a:
Ja używam go jako główne szkło spacerowo/wycieczkowe... A z innych głównych zastosowań, to wszelkie sporty typu skate/snowboarding, parkour itd. fotografowane zazwyczaj z bliska, koncerty w ciasnych miejscach, czy zdjęcia zespołów... Jak wspomniałem, świetnie sprawdza się też w fotografii wycieczkowej - miejsca stają się jeszcze ciekawsze bardziej intrygujące i nierzeczywiste.
Ale mówisz to mając na uwadzę używanie swojego rybiego zooma, dobrze pamiętam?
 
 
belkot77 
Rozmowny


Pomógł: 8 razy
Posty: 490
Skąd: Miasto świętej wieży
Wysłany: Wto 16 Lis, 2010   

jaad75 napisał/a:
belkot77 napisał/a:
Fisheye to szklo specyficzne bardziej jako urozmaicenie zdjec z normalnych obiektywow lub gdy potrzebujesz bardzo szeroko i nie przeszkadza ci ze obraz jest znieksztalcony.
To również nieprawda. To doskonałe szkło do wszystkiego, tylko trzeba umieć z niego korzystać. I wcale nie jest tylko do szerokich ujęć.


Zalezy kto co lubi. Ja do szerokich ujec korzystam z canona 10-22 ale bardzo zadko. Rybie oko sobie kupie w przyszlosci ale tylko do urozmicenia niektorych ujec a nie jako szklo spacerowo wycieczkowe.
 
 
jaad75 
Temu Panu już podziękujemy
Klub Pierdzieli



Pomógł: 474 razy
Posty: 16537
Skąd: Salwator
Wysłany: Wto 16 Lis, 2010   

dr11 napisał/a:
Ale mówisz to mając na uwadzę używanie swojego rybiego zooma, dobrze pamiętam?
Tak, napisałem wyżej, ale głównie używam go jednak na 10mm.
 
 
BAWARCZYK.pl 
Uczestnik



Posty: 79
Skąd: Bawaria
Wysłany: Pią 04 Mar, 2011   

Chyba dobrze trafiłem i się podepnę bo co do moich decyzji w sprawie zakupu fiszka, to myślę, że decyzję podjąłem wcześniej gdy już do stopki go dodałem i tak zakupiłem Pentax DA 10-17 mm F3,5-4,5 ED. Teraz tylko czekanie na dostawę bo dotrze do mnie w następna niedzielę, a szkoda bo w Monachium zaczyna się Fasching, a tu by się przydało to szkiełko rybie oczko :cry:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 15