Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Jaka błona do portretu w plenerze ?
Autor Wiadomość
palindrom 
Optyczny
inaczej



Pomógł: 23 razy
Posty: 1144
Skąd: Wrocław, PL
Wysłany: Sro 29 Gru, 2010   

Nie przeczytałeś mojej pierwszej wypowiedzi w tym temacie :P
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






TS
[Usunięty]

Wysłany: Sro 29 Gru, 2010   

Mnie się jak przez mgłę przypomina, że Madej polecał do nauki właśnie slajd, a wywoływanie w domu ;) . No ale to Madej. Sam póki co oddaję wszystko do labu. Dużego, dobrego i drogiego (zgadzam się z palindromem, stara chemia w slajdzie - ale również przy negatywie - to skaszanione kolory).

Co do cz-b klisz c-41 vs zimny (ISO 400) - przy standardowym labowym procesie nie widziałem specjalnej różnicy, ani w skanach, ani na odbitkach 15x21.
 
 
kolouker 
Bywalec



Posty: 132
Skąd: Kraków
Wysłany: Sro 29 Gru, 2010   

TS napisał/a:
Co do cz-b klisz c-41 vs zimny (ISO 400) - przy standardowym labowym procesie nie widziałem specjalnej różnicy, ani w skanach, ani na odbitkach 15x21.


To wszystko jest kwestia skanu. A skanowanie kliszy to jest osobna sprawa. Polecam wątki dotyczące skanowania na forum Pentaxa.
Oczywiście najłatwiej da się wychwycić różnicę na odbitce ciemniowej. Ja osobiście widzę różnicę między XP2 a HP5+, FP4+, Trixem itd, pod warunkiem, że skanuję je samodzielnie i wszystkie w ten sam sposób. Stąd się biorą moje preferencje co do konkretnych filmów.
 
 
TS
[Usunięty]

Wysłany: Czw 30 Gru, 2010   

kolouker napisał/a:

To wszystko jest kwestia skanu. A skanowanie kliszy to jest osobna sprawa. Polecam wątki dotyczące skanowania na forum Pentaxa.

No w sumie w cyfrowych minilabach i tak odbitki robią ze skanu... Dzięki, zajrzę.

kolouker napisał/a:
Oczywiście najłatwiej da się wychwycić różnicę na odbitce ciemniowej.

A powiedz, gdybym powiedzmy chciał ładną cz-b odbitkę 20x30 (portret), to raczej zamówić ciemniową, czy dobry skan i z cyfrowego labu? Jaki papier (w labach czasem mają cz-b)? Koszty eksperymentowania mogą być duże :) . Podoba mi się ciepły odcień szarości.
 
 
palindrom 
Optyczny
inaczej



Pomógł: 23 razy
Posty: 1144
Skąd: Wrocław, PL
Wysłany: Czw 30 Gru, 2010   

Ja bym zrobił ładną odbitkę Cz.B. za pomocą negatywu i powiększalnika. Ciepłe odcienie szarości można załatwić tonowaniem.
 
 
kolouker 
Bywalec



Posty: 132
Skąd: Kraków
Wysłany: Czw 30 Gru, 2010   

TS napisał/a:
A powiedz, gdybym powiedzmy chciał ładną cz-b odbitkę 20x30 (portret), to raczej zamówić ciemniową, czy dobry skan i z cyfrowego labu? Jaki papier (w labach czasem mają cz-b)? Koszty eksperymentowania mogą być duże . Podoba mi się ciepły odcień szarości.


Jak masz możliwość wykonania odbitki ciemniowej to zrób taką odbitkę. Oczywiście w ciemni też wszystko zależy od papieru, wołania, itd.

Co do skanu i wydruku, to możesz sobie darować lab. Skany z labu są zbytnio przekontrastowane i wyostrzone. Nie spotkałem też labu cyfrowego, który robił by na papierze cz-b. Jak jest dobry lab to na normalnym papierze wygląda w porządku, bo nie ma żadnej dominanty. Przy czym sugerował bym oddanie im skanu zrobionego samodzielnie.

Najwyższą jakość wydruku cyfrowego uzyskasz korzystając z dedykowanej drukarki i specjalnego papieru barytowego. To jest droga sprawa więc lepiej sobie coś takiego zamówić u kogoś kto takie odbitki robi zawodowo.
Mam kilka takich wydruków na papierach Harmana i Ilforda i muszę przyznać, że wyglądają rewelacyjnie. Bliżej im do odbitki ciemniowej niż do wydruku.
 
 
Mashu
[Usunięty]

Wysłany: Czw 30 Gru, 2010   

Więc kolejne pytanie, mam puszkę F60.

Jak poprawnie naświetlić błonę C41 B&W ISO400 ? (Dzień, wieczór)

Tryb preselekcji przysłony 1.8, czy aparat "wie" jakiej czułości filmu używam ? (pewnie nie)

Nie mam pojęcia jak mierzy światło, prawdopodobnie uśredniony pomiar z całej klatki ? Nie ma czegoś takiego jak pomiar centralnie ważony, czy punktowy. Mogę zmieniać tylko korektę ekspozycji EV. Czyli jeśli tło jest białe albo w tle są światła wystaw sklepowych +2EV ?

Czy mogę na tej błonie robić zdjęcia wieczorne ? Jak wywołać później film ? Jako 800 ?
Warto używać wbudowanej lampy ?

Jakie są optymalne parametry dla błony o takiej czułości i w jakich warunkach ?

Dzięki
 
 
kolouker 
Bywalec



Posty: 132
Skąd: Kraków
Wysłany: Czw 30 Gru, 2010   

Mashu napisał/a:
Jak poprawnie naświetlić błonę C41 B&W ISO400 ? (Dzień, wieczór)


Dokładnie tak samo jak w cyfrze przy czułości ustawionej na 400ASA

Mashu napisał/a:
Tryb preselekcji przysłony 1.8, czy aparat "wie" jakiej czułości filmu używam ? (pewnie nie)


Aparat powinien czytać kod DX na filmie, pewnie da się też ustawić czułość ręcznie.

Mashu napisał/a:
Nie mam pojęcia jak mierzy światło, prawdopodobnie uśredniony pomiar z całej klatki ? Nie ma czegoś takiego jak pomiar centralnie ważony, czy punktowy.


Na ustawieniach automatycznych jest pomiar matrycowy, a w trybie M centralny ważony.

Mashu napisał/a:
ak wywołać później film ? Jako 800 ?


Film wołasz w labie, bo to c41. Nie bardzo się więc da jako 800ASA.
 
 
TS
[Usunięty]

Wysłany: Czw 30 Gru, 2010   

kolouker, palindrom - dzięki, zatem złożę zlecenie na odbitki z powiększalnika, bo moja praktyka w obsłudze sprzętu Ojca jest minimalna, a brak czasu na naukę. A jaki papier dałby ciepłą tonację? Ja jestem w miarę zadowolony z cyfrowo-labowych cz-b 15x21(22) na kolorowym papierze, ale chciałbym coś ekstra, bo to na prezent :wink: .

Mashu napisał/a:
Czyli jeśli tło jest białe albo w tle są światła wystaw sklepowych +2EV ?

Nie miałeś czego wymyślić :razz: . Zależy od sceny. Przy centralnie ważonym pomiarze, mając portretowaną osobę w centrum, do tego białe tło lub światła wystaw, dałbym raczej +1EV.
 
 
muzyk 
Temu Panu już podziękujemy



Pomógł: 282 razy
Posty: 8443
Wysłany: Pią 31 Gru, 2010   

Ilford 400 (któryś tam) i naświetlać jak ISO 200.
W średniaku daje to ponoć piorunujące efekty, a w małym obrazku?
Próbował ktoś?
 
 
ov_Darkness 
Rozmowny



Pomógł: 5 razy
Posty: 464
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 02 Sty, 2011   

Mashu: zaufaj swiatłomierzowi. Jeśli masz bardzo kontrastową scenę (lub bardzo mało kontrastową), musisz zastosować komepnsację. Jaką? Kwestia doświadczenia i przeczytanych podręczników fotografii.
Na negatywie masz -2/+1 EV zapasu, w sensie da się uratować tyle mniej więcej.
 
 
palindrom 
Optyczny
inaczej



Pomógł: 23 razy
Posty: 1144
Skąd: Wrocław, PL
Wysłany: Nie 02 Sty, 2011   

Dokładnie, poza tym mając papier wielogradacyjny można zrobić split-grading - jednocześnie wyciągnąć cienie i zgasić światła.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 14