Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: goltar
Sro 16 Lut, 2011
Jakie ogniskowe nadają się do portretu na APS-C?
Autor Wiadomość
Wujek_Pstrykacz 
Moderator
canonik



Pomógł: 73 razy
Posty: 5256
Skąd: Tychy
Wysłany: Pią 18 Lut, 2011   

Na APS-C dla mnie 50mm nie było wygodną ogniskową, dlatego nabyłem 30/1,4 Sigmy, teraz do APS-H wybiorę jasną 50-tkę. 85 bardzo mi pasił do portretu, ale na razie jej nie kupiłem, ale może... kupie :razz:
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






jaad75 
Temu Panu już podziękujemy
Klub Pierdzieli



Pomógł: 474 razy
Posty: 16537
Skąd: Salwator
Wysłany: Pią 18 Lut, 2011   

Wujek_Pstrykacz napisał/a:
Na APS-C dla mnie 50mm nie było wygodną ogniskową, dlatego nabyłem 30/1,4 Sigmy
Do portretów?... :razz:
 
 
dr11 
Optyczny


Pomógł: 54 razy
Posty: 3810
Wysłany: Pią 18 Lut, 2011   

jaad75 napisał/a:
Wujek_Pstrykacz napisał/a:
Na APS-C dla mnie 50mm nie było wygodną ogniskową, dlatego nabyłem 30/1,4 Sigmy
Do portretów?... :razz:
A czemu nie? Też można :) http://www.woophy.com/download/320493
 
 
jaad75 
Temu Panu już podziękujemy
Klub Pierdzieli



Pomógł: 474 razy
Posty: 16537
Skąd: Salwator
Wysłany: Pią 18 Lut, 2011   

dr11, że można, to akurat mnie nie musisz przekonywać, ale że jest "wygodniej", to jakoś trudno mi się zgodzić... :smile: Przy krótkich dystansach musisz jednak bardzo zwracać uwagę na perspektywę - trzeba po prostu znacznie większego doświadczenia i świadomości, żeby robić dobre portrety krótkimi ogniskowymi, podczas gdy dłuższe ogniskowe, to taki portretowy samograj...
 
 
Bobby 
Rozmowny


Pomógł: 1 raz
Posty: 228
Wysłany: Nie 20 Lut, 2011   

Wszystko zalezy jakie portrety mamy na mysli. W tradycyjnym znaczeniu, slowo portret jest chyba przez znaczna ilosc ludzi rozumiane jako head and shoulders (popiersie). Do tego typu portretu dawniej za typowa portretowke uwazana byla 85-ka. Z biegiem lat, znaczna czesc fotografujacych zaczela sklaniac sie raczej ku 100-ce/105-ce. Byli i tacy co woleli 135-ke. Oczywiscie, na FF. Ale portret to moze byc tez fota calej sylwetki, lub grupy osob. Np. taki termin: portret rodzinny. I tu dochodzimy do tego, ze nawet na FF, 35-ka mogla byc uzywana do portretu. I byla. Sam ja tez uzywalem.

Tyle ze gosc uzywajacy 35-ki do portretu nie mial jej jako jedynego szkla w swoim fotograficznym wyposazeniu. Jesli ktos chce zaczynac od jednego szkla na APS-ie to ja osobiscie (gdybym jescze nic nie mial) wybralbym raczej 50-ke, z tych wyliczonych przez mystrawberry. Ale, nie wiedzac jaki rodzaj portretu interesuje ja nabardziej, to naprawde trudno dawac jakies jednoznaczne rady.

A tak na marginesie, w innym watku (chyba "jaki obiektyw na sluby") ktos napisal, ze zawodowcy uzywaja nawet 200-ke do portretu. Pewnie, mozna uzyc 500-ke, czemu nie.
Jednak, wg. mnie, 200-ka to "lekka przesada", nawet na FF. A na APS-sie to juz duzo wiecej niz przesada. Chyba, ze jest sie papparazzo (liczba mnoga - papparazzi).
 
 
hijax_pl 
Moderator
click-o-matic!



Pomógł: 472 razy
Posty: 22471
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie 20 Lut, 2011   

Bobby napisał/a:
Jednak, wg. mnie, 200-ka to "lekka przesada", nawet na FF
Chyba, że interesuje kogoś mocna kompresja tła - wtedy i 500 jest dobre ;)
 
 
MC 
Temu Panu już podziękujemy



Pomógł: 138 razy
Posty: 10781
Skąd: Słupsk/Toruń
Wysłany: Nie 20 Lut, 2011   

Bobby napisał/a:
Jednak, wg. mnie, 200-ka to "lekka przesada", nawet na FF. A na APS-sie to juz duzo wiecej niz przesada.

Absolutnie się nie zgodzę. Jeśli ktoś wie jaki rezultat osiągnie i chce osiągnąć, to użyje takiej ogniskowej, jaka mu jest potrzebna. Nota bene kolega kiedyś bardzo udany portrety robił A700+Sony 500/8 reflex.
 
 
jaad75 
Temu Panu już podziękujemy
Klub Pierdzieli



Pomógł: 474 razy
Posty: 16537
Skąd: Salwator
Wysłany: Nie 20 Lut, 2011   

Bobby napisał/a:
Do tego typu portretu dawniej za typowa portretowke uwazana byla 85-ka. Z biegiem lat, znaczna czesc fotografujacych zaczela sklaniac sie raczej ku 100-ce/105-ce. Byli i tacy co woleli 135-ke. Oczywiscie, na FF.
Niekoniecznie - część skłaniała sie ku dłuższej ogniskowej, część wręcz przeciwnie, stąd portretowe 75-tki, czy 77-mki.
hijax_pl napisał/a:
Chyba, że interesuje kogoś mocna kompresja tła - wtedy i 500 jest dobre ;)
Tyle, że nie tylko tło zostanie "skompresowane". Tracisz całe złudzenie przestrzenności, twarz staje się bardziej płaska i relacja widz/fotograf-model jest mniej odczuwalna. To dlatego długie ogniskowe niektórzy tak chętnie stosują fotografując modę - modelka/model stają się mniej wyraziści i mniej absorbują uwagę widza, ułatwiając skupienie na elementach garderoby.
 
 
hijax_pl 
Moderator
click-o-matic!



Pomógł: 472 razy
Posty: 22471
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie 20 Lut, 2011   

jaad75, oczywiście - im większy dystans tym bardziej płaska perspektywa.. Ale - jak ktoś podejdzie do tematu kreatywnie to i wyjdzie ładnie też ;)

Za fstoppers...

Sigma 800/5.6

A co do perspektywy, dla tych co nie do końca czują o co chodzi fajne porównanie można znaleźć tutaj: http://phototrip.pl/porady/perspekt/perspekt.html
Ostatnio zmieniony przez hijax_pl Nie 20 Lut, 2011, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Tworas 
Entuzjasta



Posty: 715
Skąd: Wrocław
Wysłany: Nie 20 Lut, 2011   

Ja zrobiłem tak (na DX), że kupiłem najpierw N50mm1.8 po pewnym czasie N35mm 1.8 a następnie po jakimś czasie N85mm 1.8. i Obecnie przy portretach najczęściej używam 85mm ( ok 50%) następnie 35mm ( ok 35% ) i na koniec 50mm ( ok 15% ) ale wiem że na pewno tej 50 się nie pozbędę bo do tych 15% portretów jest niezastąpiona :) Gdybym przesiadał się na FF to wtedy kupił bym na pewno 50mm1.4 i stała by się to chyba moja ulubiona ogniskowa do portretów :razz: ( przynajmniej na początku )
Ogniskowe 200mm 2.8 również kuszą i jak tylko będę miał możliwość to po nie sięgnę bo każda ogniskowa jest lepsza do czego innego i albo trzeba znaleźć sobie swoją ulubioną i się jej trzymać albo mieć wszystkie najważniejsze i dobierać sobie konkretne do danego portretu i sytuacji.
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Nie 20 Lut, 2011   

No to niniejszym pozwoliłem sobie zmienić tytuł tego wątku i mamy wreszcie jedno miejsce, w którym proponuję się kłócić o to, czy pięćdziesiątka na APS-C nadaje się do czegokolwiek. :) Przy podobnych dyskusjach proszę o kierowanie do tego wątku, może powstanie z tego ciekawa lektura. W sumie przykłady zdjęć z poszczególnych ogniskowych też by nie zawadziły.
 
 
hijax_pl 
Moderator
click-o-matic!



Pomógł: 472 razy
Posty: 22471
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie 20 Lut, 2011   

No więc powiem tak - każda ogniskowa nadaje się do portretu na APS-C :lol:
 
 
Bobby 
Rozmowny


Pomógł: 1 raz
Posty: 228
Wysłany: Nie 20 Lut, 2011   

Ja tu zawinilem najbardziej. Wprawdzie niezamierzenie, ale jednak, sprowokowalem odejscie dyskusji od orignalnego tematu i w efekcie zmiane tytulu watku. Teraz widze, ze nie powinienem byl zaczynac paragrafu: "A tak na marginesie,..."

@MC,
Jesli pisze cos "wg. mnie" czy "moim zdaniem", to absolutnie nikt nie musi sie z tym zgadzac.

@hijax_pl,
Godny podziwu (moim zdaniem) przyklad portretu wykonanego 800-ka. Napisalem wprawdzie, ze mozna i 500-ka. Ale 800-ka to juz by mi nawet nie przyszla na mysl, a tu masz!

A tak nawiasem mowiac, to sam kiedys zrobilem troche niepozowanych portretow znajomym kibicujacym na imprezach sportowych 200-ka. Byl to chyba Pentacon F4, podczepiony do Zenita TTL. Jak dla mnie wtedy, to slicznie "rysowal" na B&W. Nie dostawalem czegos takiego z owczesnego CZ Sonnar 3.5/135.

Ale znow pisze nie na temat, bo powinnismy teraz klocic sie o przydatnosc 50-ki do czegokolwiek na APS-C...
 
 
Wujek_Pstrykacz 
Moderator
canonik



Pomógł: 73 razy
Posty: 5256
Skąd: Tychy
Wysłany: Pon 21 Lut, 2011   

jaad75 napisał/a:
Wujek_Pstrykacz napisał/a:
Na APS-C dla mnie 50mm nie było wygodną ogniskową, dlatego nabyłem 30/1,4 Sigmy
Do portretów?... :razz:


Wracając, do portretów niekoniecznie, ale do ogółu fotografii bardziej poręczna ogniskowa. :razz:
 
 
oranżewski 
Optyczny



Pomógł: 15 razy
Posty: 1202
Wysłany: Pon 21 Lut, 2011   

btw, na fotoprzyroda.pl ktoś sprzedaje Canona 200/2.8L za 2kzł ;)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 15