Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: goltar
Sro 16 Lut, 2011
Jakie ogniskowe nadają się do portretu na APS-C?
Autor Wiadomość
Dyzmard 
Entuzjasta


Pomógł: 3 razy
Posty: 516
Wysłany: Czw 24 Lut, 2011   

Baku, można dyskutować.
Z definicji sztafażu (wikipedia):
"...Sztafaż nie nawiązuje bezpośrednio do głównego motywu dzieła, a jedynie uatrakcyjnia tło, które mogłoby się wydać puste, monotonne lub zbyt nudne..."
Postać jest motywem głównym w tym przypadku, ja bym powiedział, że jednak portret.
Dzięki za dobre słowo.

Krajobraz ze sztafażem to tutaj.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Bobby 
Rozmowny


Pomógł: 1 raz
Posty: 228
Wysłany: Pią 25 Lut, 2011   

@Baku,
Na wakacje dobrze jest zabrac ze soba cos w rodzaju "modifikatora" swiatla. Np. kawalek tektury z naklejonum bialym papierem, chocby formatu A4, ktory ktos inny moze przytrzymac pod odpowiednim katem. Moze byc zlozona na polowe, dla latwosci transportu. To pierwsze zdjecie (na 25mm) moglo by z tego skorzystac. Efect ten jest nieco widoczny na zdjeciu dziecka - troche swiatla zostalo odbite od bialych stron ksiazeczki i rozjasnilo twarz od dolu. Nieco inne nachylenie ksiazeczki poslaloby wiecej swiatla na oczy.

Jakkolwiek mozna sie spierac ze w portecie by Dyzmard jest nieco za duzo krajobrazu, to ja wciaz widze w nim dobry portret na lonie natury. Ciemna czesc obrazu z lewej strony sluzy za "obramowanie" - jedna z technik wyrazania tematu zdjecia - i kieruje uwage widza na osobe fotografowana.
 
 
Baku 
Optyczny
Kanonier z wyboru



Pomógł: 134 razy
Posty: 3338
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią 25 Lut, 2011   

Dyzmard, portret, ale nie sensu stricte. Moje zdjęcie z krótkiej ogniskowej było cropowane na potrzeby tego wątku właśnie po to, żeby było bardziej portretowate. Nawiązując do definicji, to ta miła pani niewątpliwie uatrakcyjnia swoją osobą zdjęcie, które było by puste. Czy stanowi jego główny element? Jest w mniejszości w stosunku do krajobrazu, ba, stoi nieco z boku. Zdjęcie mogło by być z nią jak i bez niej. Gdybyśmy z typowego portretowego zdjęcia z rozmytym tłem wyjęli główną postać, to mielibyśmy tylko rozmyte tło, a nie zdjęcie, albo raczej zdjęcie rozmytego tła.
Poza tym musisz mi wybaczyć landszafciarskie zboczenie (portretów raczej nie popełniam) - sam robię zdjęcia o podobnych proporcjach, ale zwykle portret jako dodatek do krajobrazu. Tj. urzeka mnie krajobraz, a żona mówi "chce mieć pamiątkę z tego miejsca". Więc ustawiam ją jakoś podobnie, żeby za wiele nie zasłoniła i ma pamiątkę. A ja mam dwa zdjęcia: jedno z nią, a drugie z samym widoczkiem. Dla mnie sztafaż ma tu dużo szersze pojęcie i mocno zazębia się z portretem. Odpowiedzi na pytanie co jest czym, może udzielić sam autor zdjęcia.

Bobby, w świat kreowania światła dopiero wnikam. Poważniejsze zakupy przede mną i sporo lektury do przeczytania. Do tej pory działałem głównie na świetle zastanym, a praca z modyfikatorem oświetlenia (flash pop-up) przynosiła smutne rezultaty, więc prędko ją porzucałem zostawiając "kukułkę" jako ostateczną ostateczność. Od wiosny biorę się za to.
 
 
mystrawberry
[Usunięty]

Wysłany: Sro 18 Maj, 2011   

myslicie ze stałka 85mm nada sie do studia? slyszalam ze przy matrycy dx robi sie z niej male tele..
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sro 18 Maj, 2011   

Z odleglości metra zrobisz headshot. Więc… nada się. :) Ale żeby zrobić całą postać (i to ciasno), musisz odsunąć się minimum 5 metrów.
 
 
blaine 
Rozmowny
Blank Faces Team



Pomógł: 4 razy
Posty: 424
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sro 18 Maj, 2011   

Masz 18-105, ustaw na 85mm, spójrz w wizjer i oceń.
 
 
mystrawberry
[Usunięty]

Wysłany: Sro 18 Maj, 2011   

tak wiem, ale czytalam ze przy dx z 85mm robi sie 127.5mm moze tak byc? i to mnie troszke zaniepokoiłam..
 
 
hijax_pl 
Moderator
click-o-matic!



Pomógł: 472 razy
Posty: 22471
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro 18 Maj, 2011   

mystrawberry, nic się nie "robi" - po prostu na DX obiektyw 85mm zachowuje się tak jak obiekty 127 na FX.

Z odległości ok 3m obiektyw 85mm na DX da Ci plan bliski. Czyli tak od pasa w górę....
Z odległości ok 1.5m natomiast da coś w rodzaju dużego zbliżenia - tak od barków w górę...
 
 
Usjwo 
Optyczny



Pomógł: 25 razy
Posty: 4172
Skąd: Shanghai
Wysłany: Czw 19 Maj, 2011   

mystrawberry napisał/a:
ale czytalam ze przy dx z 85mm robi sie 127.5mm moze tak byc?


Nie moze.
Przeliczanie ogniskowej dla mniejszej matrycy to jest marketingowy belkot, ktory bardzo dobrze przyjal sie w srodowisku fotograficznym. Ktos kto to wymyslil pownien dostac Nobla z marketingu.
 
 
jaad75 
Temu Panu już podziękujemy
Klub Pierdzieli



Pomógł: 474 razy
Posty: 16537
Skąd: Salwator
Wysłany: Czw 19 Maj, 2011   

Usjwo napisał/a:
Przeliczanie ogniskowej dla mniejszej matrycy to jest marketingowy belkot, ktory bardzo dobrze przyjal sie w srodowisku fotograficznym.
To nie jest bełkot, bo efekt jest dokładnie taki sam, a większości łatwiej operować ekwiwalentem ogniskowych, niż kątem widzenia.
hijax_pl napisał/a:
Z odległości ok 1.5m natomiast da coś w rodzaju dużego zbliżenia - tak od barków w górę...
Z 1.5m to masz już praktycznie samą głowę... :smile:
 
 
Usjwo 
Optyczny



Pomógł: 25 razy
Posty: 4172
Skąd: Shanghai
Wysłany: Czw 19 Maj, 2011   

jaad75 napisał/a:
Usjwo napisał/a:
Przeliczanie ogniskowej dla mniejszej matrycy to jest marketingowy belkot, ktory bardzo dobrze przyjal sie w srodowisku fotograficznym.
To nie jest bełkot, bo efekt jest dokładnie taki sam, a większości łatwiej operować ekwiwalentem ogniskowych, niż kątem widzenia.


Efekt czego??? Dokladnie taki sam efekt daje tzw. "powiekszenie cyfrowe".
Niestety o tym ze chodzi tylko o kat widzenia, nie wie nawet spora grupa zaawansowanych fotografow, ze nie wspomne o amatorach. Pochodna takiego myslenia jest stereotyp "mniejsza GO na FF". Wiekszosc (nawet zawodowcow) jest przekonana ze to cecha puszki, a to cecha mniejszego powiekszenia.
 
 
jaad75 
Temu Panu już podziękujemy
Klub Pierdzieli



Pomógł: 474 razy
Posty: 16537
Skąd: Salwator
Wysłany: Czw 19 Maj, 2011   

Usjwo napisał/a:
Efekt czego??? Dokladnie taki sam efekt daje tzw. "powiekszenie cyfrowe".
Nie taki sam, bo tu pracuje cała matryca pełną rozdzielczością. Ale generalnie tak, można powiedzieć, że cyfrowe powiększenie centrum kadru, to ekwiwalent użycia innej ogniskowej.
Usjwo napisał/a:
Niestety o tym ze chodzi tylko o kat widzenia, nie wie nawet spora grupa zaawansowanych fotografow, ze nie wspomne o amatorach.
No i co z tego? Wiadomo, że możesz użyć obiektywu o ekwiwalentnej ogniskowej i użyć ekwiwalentnej przysłony, by uzyskać odpowiednią GO dla różnych formatów. GO, akurat tu pomijamy, bo jest mało istotna z punktu widzenia zastosowań studyjnych, ba nawet fakt uzyskiwania większej GO na mniejszych formatach matryc może być tu korzystnym, bo pozwala na użycie słabszych lamp.
Usjwo napisał/a:
Pochodna takiego myslenia jest stereotyp "mniejsza GO na FF". Wiekszosc (nawet zawodowcow) jest przekonana ze to cecha puszki, a to cecha mniejszego powiekszenia.
Ale przecież to są sprawy oczywiste - odkrywasz Amerykę na nowo? Tyle, że akurat zwiększenie powiększenia (w sensie powiększania odbitek do tych samych formatów) zmniejsza GO, więc rozpatrując sprawę z punktu widzenia jedynie powiększenia, może wyglądać to dokładnie odwrotnie niż twierdzisz... :razz:
 
 
Usjwo 
Optyczny



Pomógł: 25 razy
Posty: 4172
Skąd: Shanghai
Wysłany: Czw 19 Maj, 2011   

jaad75 napisał/a:
Ale przecież to są sprawy oczywiste - odkrywasz Amerykę na nowo?


To byla taka mala dygresja, bo zam wielu ludzi ktorzy mysla ze im sie obiektyw wydluza po podpieciu do APS-C :mrgreen:

Ja walcze o poprawne rozumienie i uzywanie sformuowania "ekwiwalent ogniskowej" tak jak Ty o poprawne uzywanie i rozumienie: "KITa" :razz:
 
 
jaad75 
Temu Panu już podziękujemy
Klub Pierdzieli



Pomógł: 474 razy
Posty: 16537
Skąd: Salwator
Wysłany: Czw 19 Maj, 2011   

Usjwo napisał/a:
To byla taka mala dygresja, bo zam wielu ludzi ktorzy mysla ze im sie obiektyw wydluza po podpieciu do APS-C :mrgreen:
No, ale to nie tutaj chyba?

[ Dodano: Czw 19 Maj, 2011 11:39 ]
Chociaż efekt jest ten sam, co założenie dłuższego obiektywu i przymknięcie go o działkę (w przypadku 135) - Twój wywód mógłby spowodować wrażenie, że jednak nie...
 
 
Usjwo 
Optyczny



Pomógł: 25 razy
Posty: 4172
Skąd: Shanghai
Wysłany: Czw 19 Maj, 2011   

jaad75 napisał/a:
Usjwo napisał/a:
To byla taka mala dygresja, bo zam wielu ludzi ktorzy mysla ze im sie obiektyw wydluza po podpieciu do APS-C :mrgreen:
No, ale to nie tutaj chyba?


Nie nie tutaj, ale jakby poszukal to moze... :mrgreen:


jaad75 napisał/a:

Chociaż efekt jest ten sam, co założenie dłuższego obiektywu i przymknięcie go o działkę (w przypadku 135) - Twój wywód mógłby spowodować wrażenie, że jednak nie...


Efekt jest ten sam, ale chodzi o swiadomosc dlaczego jest ten sam. Zdjecie z APSC jest bardziej powiekszone, dlatego ja nazywam "ekwiwalent ogniskowej" "zoomem cyfrowym" :mrgreen:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 15