Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: komor
Sro 19 Sty, 2011
canon 1000d + helios 44-2
Autor Wiadomość
panopticon 
Początkujący


Posty: 44
Wysłany: Sro 19 Sty, 2011   canon 1000d + helios 44-2

witam,

Znalazłem na strychu stary aparat z obiektywem helios 44-2.
Mam 1000d i zastanawiam się, czy będą razem dobrze współpracować - czy warto kupować adapter (btw jaki polecacie?). Może ktoś z Was testował taki zestaw? Jak się spisuje 1000d z obiektywami nie od canona? Jak wygląda pomiar światła w takim konfigu? zdjęcia robić na AV?

podobno Helios w adapterem bez soczewki ostrzy na max odlegosc 1,5-2m?

inna sprawa, to czy tylko ja mam problem z ostrzeniem w 1000d?

pzdr
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sro 19 Sty, 2011   

panopticon napisał/a:
Mam 1000d i zastanawiam się, czy będą razem dobrze współpracować - czy warto kupować adapter (btw jaki polecacie?).

Będzie współpracować na tyle dobrze, na ile wizjer Ci pozwoli. A propos adaptera, to w dziale Filtry, konwertery i soczewki masz już parę tematów o tym problemie, np. Canon adapter m42.

panopticon napisał/a:
Jak wygląda pomiar światła w takim konfigu? zdjęcia robić na AV?

Pomiar światła działa, choć nie w pełni precyzyjnie, w zależności od obiektywu, ustawionej przysłony może wyjść nieco za ciemne lub za jasne. Pewnie zależy też od konkretnej puszki, na ile sobie radzi. Moje 400D myliło się, ale w zakresie który bez problemu był do skorygowania na RAW-ach. Zdjęcia możesz robić na AV (body pokazuje przysłonę „––” ale dobiera czas wg światłomierza), możesz też robić na M, dzięki czemu być może będziesz miał bardziej powtarzalne rezultaty po nabraniu pewnej wprawy.

panopticon napisał/a:
podobno Helios w adapterem bez soczewki ostrzy na max odlegosc 1,5-2m?

Ten problem jest w Nikonie, nie w Canonie, ze względu mniej fortunną kombinację flange distance w przypadku zakładania M42 na bagnet F, niż w przypadku EOS-a.

panopticon napisał/a:
inna sprawa, to czy tylko ja mam problem z ostrzeniem w 1000d?

Pytasz o ostrzenie ręczne tym Heliosem czy ogólnie o działanie AF? Standardowa matówka w lustrzankach cyfrowych zafałszowuje odbiór głębi ostrości (zwiększa jasność wizjera kosztem zwiększania GO), stąd gorzej się nadają do ręcznego ostrzenia manualnymi jasnymi obiektywami. No i wizjer w 1000D też do mistrzowskich nie należy, nawet w klasie lustrzanek APS-C.
 
 
Baku 
Optyczny
Kanonier z wyboru



Pomógł: 134 razy
Posty: 3338
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro 19 Sty, 2011   

Jeśli trafiła się dobra sztuka heliosa to gra może warta świeczki. Efekty, zwłaszcza na mniejsze dystanse, mogą być bardzo dobre. W takiej sytuacji warto zainwestować w adapter z dandelionem, czyli układem umożliwiającym potwierdzanie ostrości. Problem wizjera jest wtedy częściowo rozwiązany (służy do kadrowania a nie do precyzyjnego ustawiania ostrości). Z moich doświadczeń wynika, że dandenlion daje dość dokładne i powtarzalne efekty.
 
 
panopticon 
Początkujący


Posty: 44
Wysłany: Sro 19 Sty, 2011   

komor napisał/a:

Pytasz o ostrzenie ręczne tym Heliosem czy ogólnie o działanie AF? Standardowa matówka w lustrzankach cyfrowych zafałszowuje odbiór głębi ostrości (zwiększa jasność wizjera kosztem zwiększania GO), stąd gorzej się nadają do ręcznego ostrzenia manualnymi jasnymi obiektywami. No i wizjer w 1000D też do mistrzowskich nie należy, nawet w klasie lustrzanek APS-C.


AF nie działą najlepiej wg mnie, ręcznie to już ciężko wyostrzyć dobrze z większej odległości, przy dużym otwarciu. Może mam ocś z oczami, choć na badaniach było ok.

adapter z dandelionem? jak działa to potwierdzenie ostrości? cenowo jest duża różnica? na co patrzeć przy zakupie adaptera?

ps dzięki za szybkie odpowiedzi
 
 
blaine 
Rozmowny
Blank Faces Team



Pomógł: 4 razy
Posty: 424
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sro 19 Sty, 2011   

Potwierdzenie ostrości działa tak samo jak w przypadku AF - podświetla na czerwono punkty AF w których ostrość ustawiona jest prawidłowo.

Cenowo to w granicach 100-150zł, przykładowo:
http://allegro.pl/adapter...1380688802.html
http://allegro.pl/pro-ada...1380688830.html
 
 
cybertoman 
Optyczny
AmatorFotografowania



Pomógł: 11 razy
Posty: 2906
Wysłany: Sro 19 Sty, 2011   

panopticon napisał/a:
jak działa to potwierdzenie ostrości?
Mozesz potrenowac w taki sposob:
Przelacz obiektyw (ten, ktory wlasnie posiadasz) na MF
Namierz motyw i trzymajac spust wcisniety do polowy krec pierscieniem ostrosci, powoli i delikatnie, az uslyszysz znajome pipniecie, zapali sie zielona dioda (w wizjerze po prawej stronie) i na czerwono mrugnie punkt, w ktorym zlapana zostala ostrosc.

Tak samo bedzie to wygladac przy adapterze z dandelionem.

blaine napisał/a:
]http://allegro.pl/pro-ada...1380688830.html
W tym adapterze ustawiasz sobie 50mm, min przyslona 2.0 i w exifie mozesz miec prawdziwe parametry ekspozycji.
 
 
panopticon 
Początkujący


Posty: 44
Wysłany: Wto 01 Lut, 2011   

jeszcze nie kupiłem adaptera, ale mam inny problem...
wydaje mi się, że aparat źle ostrzy - mało które zdjęcie jest trafione, czy da się to jakoś naprawić? czy to wina body czy szkieł? staje się to flustrujące :(
 
 
cybertoman 
Optyczny
AmatorFotografowania



Pomógł: 11 razy
Posty: 2906
Wysłany: Wto 01 Lut, 2011   

panopticon napisał/a:
czy da się to jakoś naprawić?
do kalibracji trza odeslac. A na LV dobrze ostrzy?
 
 
panopticon 
Początkujący


Posty: 44
Wysłany: Sro 02 Lut, 2011   

na LV nie ma problemu.
do kalibracji korpus czy obiektywy? czy to podlega gwarancji?
 
 
muzyk 
Temu Panu już podziękujemy



Pomógł: 282 razy
Posty: 8443
Wysłany: Sro 02 Lut, 2011   

panopticon napisał/a:
czy warto kupować adapter (btw jaki polecacie?)

Warto z dandelionem - masz potwierdzenie ostrości, a to ułatwia fotografowanie, tym bardziej z puszką APS-C o malunim wizjerzątku.
Mam dandeliona z ebay - był taki sklep HP-Photo czy HT-Photo, ale już się chyba zwinął, albo ma inną nazwę. W każdym bądź razie kosztowało to to 11 euro z haczykiem i działa, ale tylko z cyfrowymi eosami i z 300X.
 
 
cybertoman 
Optyczny
AmatorFotografowania



Pomógł: 11 razy
Posty: 2906
Wysłany: Sro 02 Lut, 2011   

panopticon napisał/a:
do kalibracji korpus czy obiektywy?
komplet.
panopticon napisał/a:
czy to podlega gwarancji?
zazwyczaj tak
 
 
muzyk 
Temu Panu już podziękujemy



Pomógł: 282 razy
Posty: 8443
Wysłany: Sro 02 Lut, 2011   

panopticon napisał/a:
wydaje mi się, że aparat źle ostrzy - mało które zdjęcie jest trafione

Czy ustawiłeś dobrze dioptrię?
Czy sprawdziłeś pomiarem skupionym (punktowego nie ma) wybierając tylko dla punktu środkowego?
 
 
cybertoman 
Optyczny
AmatorFotografowania



Pomógł: 11 razy
Posty: 2906
Wysłany: Sro 02 Lut, 2011   

muzyk napisał/a:
Czy ustawiłeś dobrze dioptrię?
A to ma jakis zwiazek z AF? "Aparat zle ostrzy", to raczej o automat chodzi.

muzyk napisał/a:
Czy sprawdziłeś pomiarem skupionym (punktowego nie ma) wybierając tylko dla punktu środkowego?
AF przy pomiarze skupionym dziala jakos wyjatkowo w 1000D? Czy tez przy recznym ostrzeniu odgrywa to jakas role?
 
 
muzyk 
Temu Panu już podziękujemy



Pomógł: 282 razy
Posty: 8443
Wysłany: Sro 02 Lut, 2011   

cybertoman napisał/a:
AF przy pomiarze skupionym dziala jakos wyjatkowo w 1000D? Czy tez przy recznym ostrzeniu odgrywa to jakas role?

Mniejsze pole.
 
 
Usjwo 
Optyczny



Pomógł: 25 razy
Posty: 4172
Skąd: Shanghai
Wysłany: Czw 03 Lut, 2011   

muzyk napisał/a:

Czy sprawdziłeś pomiarem skupionym (punktowego nie ma) wybierając tylko dla punktu środkowego?


Co to jest ten pomiar skupiony AF?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 16