Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Celestron 15x70 czy 25x70
Autor Wiadomość
zieljacek 
Nowy


Posty: 6
Wysłany: Sro 11 Maj, 2011   Celestron 15x70 czy 25x70

Witam
Zastanawiam się nad kupnem lornetki do użytku domowego. Mam zamiar obserwować przelatujące samoloty oraz wieczorami niebo. Pod uwagę biorę dwa modele Celestrona 15x70 i 25x70. Który z tych modeli będzie lepszym wyborem?
Pozdrawiam
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Abs 
Optyczny



Pomógł: 232 razy
Posty: 2646
Skąd: okolice Rybnika
Wysłany: Sro 11 Maj, 2011   

Teoretycznie do samolotów lepsze byłoby powiększenie 25x prowadzone na statywie ale w praktyce lepszą, jaśniejszą i znacznie bardziej uniwersalną lornetką będzie 15x70. Moim zdaniem - zdecydowanie. W zasadzie przy 25x musi być to zestaw stale zespolony ze statywem.
 
 
Binofan 
Uczestnik


Pomógł: 3 razy
Posty: 68
Wysłany: Sro 11 Maj, 2011   

Abs napisał/a:
Teoretycznie do samolotów lepsze byłoby powiększenie 25x prowadzone na statywie ale w praktyce lepszą, jaśniejszą i znacznie bardziej uniwersalną lornetką będzie 15x70. Moim zdaniem - zdecydowanie. W zasadzie przy 25x musi być to zestaw stale zespolony ze statywem.


Witam

Zgadzam sie w 100% jednak .............przy 15x niewiele autor wątku zobaczy , a przynajmniej nie to co chciałby jeśli chodzi o samoloty. Oczywiście doświadczony spotter rozpozna samolot lornetką 7-8x ,ale nowicjusz nie sądzę ,aby był zadowolony z poweru 15x kierując lornetkę na samolot lecący powiedzmy 30-40- km od zenitu.

pozdrawiam
 
 
zieljacek 
Nowy


Posty: 6
Wysłany: Sro 11 Maj, 2011   

Właśnie próbowałem zaczerpnąć szerszych informacji o Celestronie 25x70 i dowiedziałem się że model ten jest wycofany ze sprzedaży. A więc pozostaje chyba model 15x70. A może ktoś zaproponuje mi jeszcze inna lornetkę?
 
 
Abs 
Optyczny



Pomógł: 232 razy
Posty: 2646
Skąd: okolice Rybnika
Wysłany: Sro 11 Maj, 2011   

Nikon Ex 12x50 (lub 16x), SkyGuide 15x70, TPL 20x80 http://www.teleskopy.pl/p...ant_20x80_BaK-4
 
 
yossarian222 
Początkujący


Pomógł: 3 razy
Posty: 47
Wysłany: Czw 12 Maj, 2011   

tylko nie TPL 20x80, miałem jedną w ręce w sklepie i podczas oglądania anten w sklepie coś w niej odpadło w środku przysłaniając obraz (jakiś gumowaty element). Nie wiem jak inne z tej serii, ale mechanicznie na pewno cud świata to nie jest, optycznie też.

Teoretycznie, jeśli ma być do nieba w nocy i podglądania samolotów, to chyba poleciłbym skymastera 15x70 na statywie. Można też doinwestowywać i kupić znakomitego pentaxa 20x60, który niestety ma małe pole widzenia albo wspomnianą już Deltę Skuyguide 15x70, kosztują jednak sporo więcej. Jeśli więcej obserwowania będzie w dzień niż w nocy warto jeszcze pomyśleć o Nikonie 16x50 Ex
 
 
Abs 
Optyczny



Pomógł: 232 razy
Posty: 2646
Skąd: okolice Rybnika
Wysłany: Czw 12 Maj, 2011   

Dziś miałem w rękach Nikona 16x50 i Celestrona 15x70. Przyznam, że lepsze optycznie wrażenie zrobił na mnie Celestron. W Nikonie obraz drgał mimo moich usilnych starań aby zminimalizować ruchy rąk. W Skymasterze praktycznie nie miałem problemów z drganiami, lornetka dawała jaśniejszy obraz i miała większe pole widzenia. Nikon był lepszy jeśli idzie o budowę oraz lepiej radził sobie z dystorsją. Patrząc na budowę Celestron robi wrażenie "przerośniętej Lidletki" (bliźniacze elementy).
 
 
zieljacek 
Nowy


Posty: 6
Wysłany: Czw 12 Maj, 2011   

Po waszych podpowiedziach chyba skuszę się na Celestrona 15x70. A czy ktoś może mi powiedzieć jakie powiększenie ma moja stara lornetka Breaker 40x70. I jak dużo zyskam porównując ją do Celestrona?
 
 
Guliwer 
Maniak



Pomógł: 76 razy
Posty: 781
Wysłany: Czw 12 Maj, 2011   

Breaker 40x70 ma powiększenie ok. 12x.
 
 
Santre 
Entuzjasta



Pomógł: 12 razy
Posty: 615
Wysłany: Czw 12 Maj, 2011   

Do dużych powiększeń statyw jest niezbędny, posiadam Pentaxa 20x60 i tylko na statywie można docenić naprawdę zalety tej lornetki. Obserwacje z ..ręki.. max powiekszenie 10x. Porównywałem mojego nikona 10x50ex ze wspomnianym Pentaxem bez statywu i powiem szczerze obraz jaki dawał nikon spokojnie był porównywalny a może nawet lepszy niż Pentaxa nie wspominając o komforcie obserwacji. Do obserwcji dzienych używam steinera safari 8x30 jako przeglądówkę a pentax na statywie bardzo dobrze wykorzystuje wtedy swoje zalety jak powiększenie. Celestrona raczej nie polecam, jeśli już to spokojnie można zainwestować Deltę Skuyguide 15x70 i to koniecznie w połączeniu z dobrym statywem.
 
 
Abs 
Optyczny



Pomógł: 232 razy
Posty: 2646
Skąd: okolice Rybnika
Wysłany: Sob 14 Maj, 2011   

Ja bym przesunął granicę maksymalnego powiększenia do obserwacji z ręki do 12x. Myślę, że dla miłośników powiększeń, którzy jednak nie chcą skazywać się na statyw to optymalne rozwiązanie. Do tego lornetka 12x50 ma większe od Celestrona 15x70 pole widzenia a źrenica wyjściowa pozwala na uzyskiwanie lepszych obrazów w dzień. Z kolei w nocy dobrze radzi sobie w strefie podmiejskiej "odcinając" nadmiar LP. Pod ciemnym niebem sprawdzi się gorzej od 10x50 czy 15x70 ale i tak zadowoli wielu astroamatorów.
 
 
Binofan 
Uczestnik


Pomógł: 3 razy
Posty: 68
Wysłany: Nie 15 Maj, 2011   

Witam

Pamiętajmy jednak że autor chce ogladać samoloty na wysokościach przelotowych a dla tych obserwacji powiększenie 12-15x jest za małe . Co obserwatorowi z duzego pola widzenia ,jak samolot będzie malusieńki jak "paznokieć" ? Spotting to nie obserwacje kralobrazów gdzie pole widzenia ma kolosalne znaczenia a powiększenie nie musi być duze. Tutaj liczy się max.power i dobrej jakości obraz. Na obserwacje z ręki nie ma tu miejsca. To tak jakby ktoś chciał obserwacje planet przez teleskop koniecznie prowadzić z ręki :mrgreen: -nie da się i juz. Oczywiście można "zerknąć" od czasu do czasu przez mniejsza lornetkę ,choćby po to zeby zobaczyć co leci ,ale prawdziwą przyjemność uzyskamy ze statywu.

pozdrawiam
 
 
zieljacek 
Nowy


Posty: 6
Wysłany: Nie 15 Maj, 2011   

Binofan napisał/a:
Witam

Pamiętajmy jednak że autor chce ogladać samoloty na wysokościach przelotowych a dla tych obserwacji powiększenie 12-15x jest za małe . Co obserwatorowi z duzego pola widzenia ,jak samolot będzie malusieńki jak "paznokieć" ? Spotting to nie obserwacje kralobrazów gdzie pole widzenia ma kolosalne znaczenia a powiększenie nie musi być duze. Tutaj liczy się max.power i dobrej jakości obraz. Na obserwacje z ręki nie ma tu miejsca. To tak jakby ktoś chciał obserwacje planet przez teleskop koniecznie prowadzić z ręki :mrgreen: -nie da się i juz. Oczywiście można "zerknąć" od czasu do czasu przez mniejsza lornetkę ,choćby po to zeby zobaczyć co leci ,ale prawdziwą przyjemność uzyskamy ze statywu.

pozdrawiam



Binofan właśnie o to mi chodzi. Na razie mam skromny budżet a więc Celestron odpowiada mi cenowo jak i technicznie. A czy doradzicie jaki mam dokupić statyw?
 
 
Binofan 
Uczestnik


Pomógł: 3 razy
Posty: 68
Wysłany: Nie 15 Maj, 2011   

Witam

Celuj w sprzęt od 20x . Nie bedziesz żałował.
 
 
Abs 
Optyczny



Pomógł: 232 razy
Posty: 2646
Skąd: okolice Rybnika
Wysłany: Nie 15 Maj, 2011   

Binofan napisał/a:
Witam

Celuj w sprzęt od 20x . Nie bedziesz żałował.


Różnie to bywa. Na statywie i owszem - 20x może wydawać się nawet mało, ale te 25x i więcej...a tutaj coraz większe wymagania statywowe . Do ręki (mimo wszystko) 12x a maks. do 15x (Celestronem daję radę)
PS. Za rozsądne pieniądze są także lunety już ze statywem, np. refraktory Sky Watcher
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 15