Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Pomiar zakresu tonalnego w optycznych
Autor Wiadomość
jaad75 
Temu Panu już podziękujemy
Klub Pierdzieli



Pomógł: 474 razy
Posty: 16537
Skąd: Salwator
Wysłany: Wto 17 Maj, 2011   

Arek napisał/a:
Czym jest u nas całkowity DR i jak jest otrzymywany i do czego można go używać, było napisane od samego początku.
Nie było. A Ty sam pytany o konkrety zasłaniałeś się "zaszłością"... :razz:
Ostatnio Krzysiek zaczął przebąkiwać czym być może jest coś, co nazywacie "całkowitym DR". Dopiero niedawno zresztą zakres ten przestał wpływać na wykres dla dobrej jakości, więc jeśli wiedzielibyście, co mierzycie nie byłoby wcześniej takich jaj, jak tu:



czy tu:



gdzie Wasz wydumany "całkowity DR" nienaturalnie ogranicza wykres dla "dobrej jakości".

Arek napisał/a:
Tyle, że jak ja czegoś nie doczytam i potem opowiadam farmazony, to grzecznie kładę uszka po sobie i przepraszam.
Rozumiem, że tak zrobisz również tym razem? Czy może na końcu okaże się, że to "Prima Aprilis"?... :lol:
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






hijax_pl 
Moderator
click-o-matic!



Pomógł: 472 razy
Posty: 22471
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto 17 Maj, 2011   

Jak testujemy lustrzanki cyfrowe - Zakres tonalny
Cytat:
Przez całkowity zakres tonalny będziemy rozumieć w gruncie rzeczy ilość rozróżnionych obszarów szarości na zdjęciu. A więc to, ile aparat potrafi dostrzec pól daje, po odpowiednim przeliczeniu, wartość całkowitego zakresu tonalnego wyrażonego w EV.

Test Canon 600D - Zakres tonalny
Cytat:
Pierwsza ważna rzecz jaką widać, to monotoniczny spadek liczby zliczeń wraz z przesuwaniem się do pól o wyższym numerze. Co ważne, ten monotoniczny spadek jest zachowany do samego końca tablicy. Tam gdzie oko nie odróżnia już niczego, statystyka zliczeń cały czas pokazuje różnice między polami. Trzymając się tego, można powiedzieć, że statystycznie jesteśmy w stanie odróżnić pola od nr 4 (pierwsze nieprześwietlone) aż do 40, a więc notować zakres na poziomie 12.3 EV.
Czyli odległość od najjaśniejszego do najciemniejszego - mamy zatem wartość DR.
Wg DxO - 10,84EV

Test Canon 600D - Zakres tonalny
Cytat:
Gdzie szukać granicy zakresu dla ciemnych pól? Tutaj nasuwa się najbardziej statystyczne kryterium z możliwych. Otóż za rozróżnialne od siebie możemy uznać te pola, których poziom zliczeń różni się bardziej niż średni poziom szumu w nich notowany. W przypadku danych z 600D z taką sytuacją mamy do czynienia w okolicy pola nr 27. Różnica obu wyznaczonych w ten sposób granic daje wartość zakresu tonalnego sięgającą… 6.9 EV.
Takie podejście nie wyznacza odległości między skrajnymi tonami, ale wyznacza "szerokość" kroku zmiany tonu, co prowadzi do wyznaczenia ilości takich kroków w ramach... jakiegoś... DR. Czyli to jest TR.
Wg DxO - 7,92 bita

A jaki wpływ na ilość dostępnych tonów (zakresu tonalnego) w zarejestrowanej scenie o tej samej dynamice ma różny poziomu szumów (różne czułości ISO) to chyba każdy może sobie wyobrazić.
Skądś przecież ta zasada w fotografii krajobrazowej by fotografować na najniższym ISO się wzięła ;)

[ Dodano: Wto 17 Maj, 2011 22:04 ]
Tak tylko dodam, że po portalu się też pałęta określenie "Color bit depth", które dla mnie nie jest równoważne z Tonal Range (TR)....
 
 
cra3y
[Usunięty]

Wysłany: Czw 19 Maj, 2011   

jestem ciekawy jednej rzeczy:

czy gdyby Arek przepuscil rawy, nie przez DCRAW a przez LR dla LX5, D700 i S5pro, "nakarmił" procedure testowa, i co Mu wyjdzie :-)

PS1: wiem ze ACR (czy tu LR), nawet po zadaniu takich samych parametrow, moze inaczej traktowac rawy roznych vendorow

PS2: celem eksperymentu byloby sprawdzenie, czy dcraw gdzies nie partaczy sprawe (przejrzalem z ciekawosci 8-10 innych review aparatow i widze ta sama historie - bariera 8EV - troche trudne o uwierzenia, ale ...)

EDIT:
ogladam review K5 i mi sie podoba podejscie - mierzycie ZT I DT na jednym wykresie. dziekuje, o to mi chodzilo. milym dodatkiem sa wykresy sredniej wartosci sygnalu do nr pola.

PS: czy chcialoby sie Wam zupdatowac starsze wykresy?
 
 
hijax_pl 
Moderator
click-o-matic!



Pomógł: 472 razy
Posty: 22471
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw 19 Maj, 2011   

cra3y napisał/a:
czy dcraw gdzies nie partaczy sprawe
Źródła do dcraw można sobie ściągnąć, skompilować, uruchomić w trybie debug i wykonywać instrukcje krok po kroku.
 
 
cra3y
[Usunięty]

Wysłany: Czw 19 Maj, 2011   

hijax_pl napisał/a:
cra3y napisał/a:
czy dcraw gdzies nie partaczy sprawe
Źródła do dcraw można sobie ściągnąć, skompilować, uruchomić w trybie debug i wykonywać instrukcje krok po kroku.


tak - przyznaje sie, ze nie chce mi sie (i nie chcialo) przejrzec kodu (moze ktorejs zimy)

dcrawa uzywalem jeszcze w czasach, kiedy wychodzil np E300 (rumorsy) mialem rawy, tylko on byl w stanie ugryzc. D.Coffin bardzo chetnie przyjmowal swieze rawy i dodawal wsparcie.
na dcrawie zbudowany byl raw.fotosite.pl (gromadzil rawy z lustrzanek w czasach, gdy takie serwisy jak dpreview czy img-resource jeszcze tego nie robily)
 
 
hijax_pl 
Moderator
click-o-matic!



Pomógł: 472 razy
Posty: 22471
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw 19 Maj, 2011   

cra3y napisał/a:
tak - przyznaje sie, ze nie chce mi sie (i nie chcialo) przejrzec kodu (moze ktorejs zimy)
Chodziło mi o to, że jak podejrzewasz dcrawa o jakieś błędy to w zasadzie można to szybko sprawdzić, nie wspominając już o tym że na forach rożnych byłoby głośno ;)

Na bazie kodu dcrawa jest robionych kilka innych wołarek, jak na przykłąd: RawTherapy czy RawPhotoProcessor...

Zresztą... Sam używałem dcrawa w swojej zabawie gdy liczyłem metodą chałupniczą DR D7000. Wyniki wyszły porównywalne z DxO zatem.. chyba dcraw nie partaczy ;)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 14