Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Budowa konwertera
Autor Wiadomość
michael99 
Uczestnik


Posty: 81
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw 02 Sty, 2014   Budowa konwertera

Witam,

Czy ma ktoś schemat budowy telekonwertera zewnętrznego zbudowanego z 2,3 i 4 elementów??? Jestem zainteresowany kupnem telekonwertera zewnętrznego o takiej budowie, ale nie wiem, czy nie dałoby rady zrobić czegoś takiego "domowymi sposobami".

Dziękuje i pozdrawiam.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Jar 
Maniak


Pomógł: 72 razy
Posty: 791
Wysłany: Pią 03 Sty, 2014   

Michael99, taki konwerter nasadkowy optycznie działa de facto jak lunetka Galileusza, można go z resztą użyć w tym charakterze, tzn. popatrzeć przez niego.
ALE robienie tego metodą chałupniczą to porywanie się z motyką na słońce, o ile nie masz DARMOWEGO dostępu do:
1) wiadra lub hałdy soczewek o różnych gabarytach i ogniskowych, w dodatku klejonych achromatów
2) warsztatu/tokarki, która zrobi Ci konieczne oprawy, gwinty mocujące (drobnozwojowe -nie do rzeźby w najtańszym Al!)
Sensu w tym żadnego, bo wyjdzie Cię drożej niż najtańsze, dziadowskie konwertery z allegro,a efekty na pewno nie lepsze. Możesz od biedy próbować przerobić jakiś gotowy układ optyczny z odzysku, typu połowę teatralnej lornetki itp. Ale to też kwadratura koła, jeśli musisz zaczynać od zera, czyli zakupu komponentów.
Najtańsze tego typu nasadki kosztowały kiedyś w granicach 150-200zł, klasa średnia 300-650, a były i takie w cenach od 700 do 2000zł. Te najtańsze to zapewne szajs, ale jeśli wybierzesz taki o małej krotności 1.5-2x, to z Twoim ultrazoomem być może da sensowne rezultaty. Podobnie w klasie umownie określonej przeze mnie jako średnia. Np. mój Soligor 2x kosztował chyba ze 600zł ale w ogóle nie dostrzegałem pogorszenia jakości zdjęć. Przeżył nawet upadek z metra na skalistą wulkaniczną glebę w początkach kariery -optyka nie ucierpiała, w przeciwieństwie do gwintu filtra (przedni dekiel z miękkiego plastiku też robił za anioła stróża). Natomiast tańszy Kenko 3x dawał już zauważalny wzrost aberracji chromatycznej.
Najdroższa półka to albo dedykowane do konkretnych modeli konwertery producentów aparatów, albo najlepsze jakościowo produkty producentów alternatywnych. Z tych ostatnich króluje Raynox, który ma w ofercie zarówno tańsze, jak i droższe modele. Zajrzyj na ich stronę, poczytaj dokładnie specyfikacje i tabele kompatybilności...
Oprócz nasadek tele bawiłem się tanią nasadką wide (<200zł) na gwincie 58mm, nie pomnę, 0.7 czy 0.8x, ale to już na m4/3 (E-PL1 z ob. 14/2.5). Rezultaty testowe w domu były O.K. pod kątem planowanych zastosowań, bo to miała być zorza polarna, a nie architektura (w końcu fociłem i tak gołym obiektywem).
Pozdrawiam
-J.
P.S. Właściwie, to chętnie bym tanio opchnął komuś te moje telekonwertery. Odkąd przesiadłem się z kompakta na m4/3, kurzą się na półce, a komuś mogłyby się przydać. Oba z mocowaniem na gwint 52mm (52x0.7 jak filtry 52mm). Kenko stan idealny, Soligor (optycznie lepszy) z walniętym gwintem filtrowym z przodu od uderzenia. Zastrzegam tyko, że używałem ich z 5-megapixelowym kompaktem, jak się sprawdzą na nowszych aparatach z większą rozdziałką matrycy -nie wiem. W razie czego na priv...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,09 sekundy. Zapytań do SQL: 16