Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Zamknięty przez: komor
Nie 01 Sty, 2012
FOTOGRAFIA MAKRO Lipiec - Grudzień 2011
Autor Wiadomość
hijax_pl 
Moderator
click-o-matic!



Pomógł: 472 razy
Posty: 22471
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon 19 Gru, 2011   

Simbi napisał/a:
Niestety mogę u siebie ustawić tylko max f8
Simbi napisał/a:
a jak widzę po zdjęciach niektórych osób to używają dużo większej przesłony
Ale pamiętaj o wielkości sensora.. f/8 u Ciebie moze byc jak f/22 w lustrzance APS-C ;)
Simbi napisał/a:
No i mam problem z ustawieniem czasów w trybie manualnym
A przy użyciu wbudowanej lampy Ci pozwala w ogóle zmieniać? Może wystarczy włączyć jakąś opcję synchronizacji z długimi czasami migawki?
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






kufel 
Optyczny
PentaX albo śmierć!



Pomógł: 29 razy
Posty: 5762
Skąd: Katowice
Wysłany: Pon 19 Gru, 2011   

Simbi napisał/a:
Niestety mogę u siebie ustawić tylko max f8 i minimum iso 100 , a jak widzę po zdjęciach niektórych osób to używają dużo większej przesłony
ale to zapewne są lustrzanki z obiektywami makro , tak? ;) no wiec sytuacja wygląda tak ze jeśli sie uzywa takiego zestawu do makro to żeby uzyskać w miarę sporą głębię ostrości jest się skazanym na silne domykanie obiektywu , co pociąga za sobą konsekwencje w postaci musu używania wyższego iso oraz efektu dyfrakcji. w kompaktach jako ze matryca ma mniejszy romiar nie ma tego problemu i n ie trzeba az tak domykać obiektywu.

wbrew pozorom kompakt to dobry instrument do makro :)

[ Dodano: Pon 19 Gru, 2011 14:06 ]
hijax , jak zwykle szybciej... ;)
 
 
hijax_pl 
Moderator
click-o-matic!



Pomógł: 472 razy
Posty: 22471
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon 19 Gru, 2011   

kufel, a w dzisiejszych kompaktach dyfrakcja jest praktycznie w całym zakresie przysłon ;)
 
 
kufel 
Optyczny
PentaX albo śmierć!



Pomógł: 29 razy
Posty: 5762
Skąd: Katowice
Wysłany: Pon 19 Gru, 2011   

hijax_pl napisał/a:
kufel, a w dzisiejszych kompaktach dyfrakcja jest praktycznie w całym zakresie przysłon ;)
no tak, przy tej wielkości piksela i ich ilosci... no ale nie zmienia to faktu ze kompakt to dobre narzędzie do makro, przynajmniej w kwestii osiagniecia duyzej GO ;)

ps. a nie jest to tak ze ta dyfrakcja w jakimś stopniu zawsze jest , tylko ze nie zawsze daje się we znaki, a dopiero po większym domykaniu?
 
 
Simbi 
Uczestnik


Pomogła: 1 raz
Posty: 56
Skąd: łódzkie
Wysłany: Pon 19 Gru, 2011   

hijax_pl napisał/a:
A przy użyciu wbudowanej lampy Ci pozwala w ogóle zmieniać? Może wystarczy włączyć jakąś opcję synchronizacji z długimi czasami migawki?
tak, mogę ustawić czas , co do wspomnianej synchronizacji to muszę zerknąć czy mam taką możliwość włączenia.
Co do tej wartości przysłony to rzeczywiście macie rację, nie zwróciłam uwagi czym były pstrykane fotki u innych . Ja ustawiam zazwyczaj f7.1 lub f8 .
Co do dyfrakcji - hmmm teoretycznie wiem o co chodzi, praktycznie na zdjęciach nie bardzo widzę jej wpływ na jakość ;) Jeszcze nie ten etap , zbyt mało wiedzy.
Rozumiem , że używając dużej przysłony w moim przypadku iso 100 jest wystarczające ? Powyżej 200 zaczynają się duże szumy , których nie umiem uniknąć.
No i jeszcze w kwestii tej synchronizacji z czasami migawki - jest to jakoś oznaczone specjalnie , bo nie bardzo wiem jak patrzeć ?
 
 
hijax_pl 
Moderator
click-o-matic!



Pomógł: 472 razy
Posty: 22471
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon 19 Gru, 2011   

kufel napisał/a:
a nie jest to tak ze ta dyfrakcja w jakimś stopniu zawsze jest , tylko ze nie zawsze daje się we znaki,
Tak jest. Póki krążki Airyego są mniejsze od krążków rozproszenia - to nie przeszkadza...
Simbi napisał/a:
Powyżej 200 zaczynają się duże szumy , których nie umiem uniknąć.
Odpowiedzią jest więcej światła ;)
Simbi napisał/a:
No i jeszcze w kwestii tej synchronizacji z czasami migawki - jest to jakoś oznaczone specjalnie , bo nie bardzo wiem jak patrzeć ?
Mówisz o wbudowanej? Generalnie to czas synchronizacji (tzw x-sync) jest podany w specyfikacji aparatu.
 
 
Simbi 
Uczestnik


Pomogła: 1 raz
Posty: 56
Skąd: łódzkie
Wysłany: Pon 19 Gru, 2011   

hijax_pl napisał/a:
Simbi napisał/a:
Powyżej 200 zaczynają się duże szumy , których nie umiem uniknąć.
Odpowiedzią jest więcej światła ;)

Aaaaaa, rozumiem ;)
hijax_pl napisał/a:
Simbi napisał/a:
No i jeszcze w kwestii tej synchronizacji z czasami migawki - jest to jakoś oznaczone specjalnie , bo nie bardzo wiem jak patrzeć ?
Mówisz o wbudowanej? Generalnie to czas synchronizacji (tzw x-sync) jest podany w specyfikacji aparatu.

Tak o wbudowanej. Muszę zerknąć chyba do instrukcji .

[ Dodano: Sro 28 Gru, 2011 23:53 ]
Walczę dalej i dalej potrzebuję wskazówek . Poza złym kadrowaniem na co tu jeszcze zwrócić uwagę ? Najciężej gdy owad się porusza, wtedy bardzo ciężko mi złapać ostrość na chcianym fragmencie. Próbowałam też na mf ostrzyć , ale na lcd-ku wtedy nic nie widać przy słabym świetle. Ciężka sprawa. Podniesienie iso pomaga,ale wtedy wiadomo jak wychodzą szumy. ciągle muszę używać lampy,bo światło zastane jest tak kiepskie,że żadna fota nie wyjdzie.Dyfuzor już mam , ale dalej jest problem ze światłem,choć dużo mniejszy
Jak wy łapiecie owady na dużym, prawie maksymalnym powiększeniu , które są w ruchu ? To kwestia ustawienia czasu czy może stabilizacji obrazu ?
Kilka nowych gniotów:

326


327


328


329


330


331


332
 
 
kajtek19891 
Nowy


Posty: 24
Skąd: Głowno/Łódź
Wysłany: Pią 30 Gru, 2011   

Simbi,
Przede wszystkim zmiękcz światło bo na większość jest zbyt ostre, nada to magii zdjęciom.
Zbuduj sobie dyfuzor własnej roboty.
Na ruchome modele nie ma przepisu, ja najczęściej zostawiam i czekam aż sam stanie w miejscu. Świetnym rozwiązaniem (w sezonie) jest wychodzić wcześnie rano na "polowanie". Owady są wtedy ospałe, nie ruszają się, bądź robią to kilka razy wolniej ;)
Jeżeli nie trzeba kombinować, bądź przy niektórych modelach po prostu sobie odpuścić.
Ty masz trochę trudniej - z aparatem musisz podejść bliżej niż użytkownicy lustrzanek z obiektywami macro, ale dostajesz za to większą GO ;)
 
 
Simbi 
Uczestnik


Pomogła: 1 raz
Posty: 56
Skąd: łódzkie
Wysłany: Pią 30 Gru, 2011   

Problem w tym,że właśnie te ostatnie fotki są z dyfuzorem robione , chyba muszę powalczyć z natężeniem lampy.
W sezonie będzie pewno dużo łatwiej o dobre światło, może uda się porobić fotek bez lampy. Teraz ponuro , szaro i wszystkie muszę robić z jej użyciem.No i będzie wybór , bo teraz tylko kilka żywych owadów udało mi się w ogrodzie odnaleźć.
Dziękuję za rady :) Już myślałam,że jest jakiś magiczny sposób na ruchome robale , bo przy tym "pełzaku" nieźle się upociłam tak mi kręcił głową i uciekał po liściach, połowa zdjęć to jedna wielka plama.
 
 
dcs
[Usunięty]

Wysłany: Pią 30 Gru, 2011   

Simbi,
Ten dyfuzor ten tamten?
 
 
Simbi 
Uczestnik


Pomogła: 1 raz
Posty: 56
Skąd: łódzkie
Wysłany: Pią 30 Gru, 2011   

Tak, ten tamten ;) Czyli ten




Sorki za jakość zdjęcia,ale robione kieszonkowcem styranym przez dziecko :)

Przy zdjęciach portretowych dyfuzor ładnie się sprawuje,ale przy marko coś za ostre to światło. Może muszę "skręcić" lampę ?
 
 
dcs
[Usunięty]

Wysłany: Pią 30 Gru, 2011   

Simbi,
To przyfastryguj do tych majtek na obręczy drugie majtki, tzn. np. przypnij szpilkami drugi transparentny, biały materiał. Może tylko na środku, w te miejsce, w które świeci środek żarnika, a może murzyn /coś -kawałeczek okrągłej kartki, która będzie zasłaniać światło padające ze środka żarnika na dyfuzor/. Trzeba poeksperymentować.
Będzie dobrze.
 
 
Fawu 
Entuzjasta



Posty: 551
Skąd: Będzin
Wysłany: Pią 30 Gru, 2011   

Simbi napisał/a:
Tak, ten tamten ;) Czyli ten


No..... i nie dziwię się robalom, jakby mnie ktoś gonił z takim "czymś" to moje nogi połamane :lol:
 
 
Simbi 
Uczestnik


Pomogła: 1 raz
Posty: 56
Skąd: łódzkie
Wysłany: Pią 30 Gru, 2011   

dcs coś pokombinuję , może się polepszy. Tylko gdzie te robale się pochowały?? :)

Fawu napisał/a:

No..... i nie dziwię się robalom, jakby mnie ktoś gonił z takim "czymś" to moje nogi połamane :lol:
:mrgreen: hehe no tak, do najmniejszych nie należy ;) Pewno i tak nie będzie to pierwszy i ostatni
 
 
dcs
[Usunięty]

Wysłany: Pią 30 Gru, 2011   

Simbi,
No i zawsze możesz spróbować go bardziej pochylić. Z dołu przysunąć bliżej korpusu, a górę położyć na obiektywie /tak pod kątem ok. 45 stopni/. Jest wysoki, więc będzie działał.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,1 sekundy. Zapytań do SQL: 15