Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
SIGMA 10-20 jaki filtr
Autor Wiadomość
jarQ
Nowy


Posty: 9
Wysłany: Wto 02 Paź, 2007   SIGMA 10-20 jaki filtr

witam
jestem nowy i zielony:-), na forum oczywiście.
Moje pytanie jest bardzo proste (szukałem na forum ale nie znalazłem odpowiedzi)
czy do Sigmy 10-20 należy użyć filtru w wersji Slim? Czy występuje winietowanie z filtrami z normalnym kołnierzem.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






goltar 
Optyczny



Pomógł: 33 razy
Posty: 3212
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Wto 02 Paź, 2007   

tak, jak najbardziej powinien być slim...
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 02 Paź, 2007   

Przy tak kosmicznym polu widzenia jakie ten obiektyw osiąga przy 10 mm nie ryzykowałbym niczego innego niż slim. No chyba, że lubisz winietę :)
 
 
jarQ
Nowy


Posty: 9
Wysłany: Wto 02 Paź, 2007   

w takim razie chyba będzie mały problem.. :-(
W najnowszym teście pierwszy "slim" jest na miejscu 5 i na dodatek kosztuje 325 zł dla średnicy 72 mm .. a gdzie dopiero 77mm...
może ktoś wie o czymś tańszym?
i czy na pewno winietuje przy 10mm ? ktoś robił testy?
pozdrawiam
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 02 Paź, 2007   

No ale on najwięcej punktów stracił za wycinanie UV. I teraz zależy do czego chcesz go używać. Jeśli jako filtru ochronnego, to się świetnie do tego nadaje. Dobra transmisja w
wizualu, małe odblaski, mała winieta.
 
 
jarQ
Nowy


Posty: 9
Wysłany: Wto 02 Paź, 2007   

raczej ochrona... robie najwięcej reportaży a tu wycinanie UV nie ma większego znaczenia.. więc ten by się nadawał.. tylko ta cena !!!!!! a filtr jest niezbędny bo szkoda szkła.. dzięki za rady
 
 
MC 
Temu Panu już podziękujemy



Pomógł: 138 razy
Posty: 10781
Skąd: Słupsk/Toruń
Wysłany: Wto 02 Paź, 2007   

Zastanow sie czy do tego obiektywu warto kupowac filtr. Ja robilem nim fotki w gorach bez niczego i wyszly super.
 
 
goltar 
Optyczny



Pomógł: 33 razy
Posty: 3212
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Wto 02 Paź, 2007   

Używam Marumi 77 mm WPC UV slim do Canona 10-22 głównie w celu ochrony obiektywu i jestem z niego zadowolony. Filtr jest dwu gwintowy więc można używać standardowego dekielka :) . Pogorszenia winietowania nie zauważyłem... to że nie wycina UV to dowiedziałem się z testu :?
MC napisał/a:
Ja robilem nim fotki w gorach bez niczego i wyszly super.
z tego wynika że wycinanie UV nie jest aż tak istotne...
 
 
MC 
Temu Panu już podziękujemy



Pomógł: 138 razy
Posty: 10781
Skąd: Słupsk/Toruń
Wysłany: Wto 02 Paź, 2007   

Nie wiem czy nie jest istotne, czy Sigma 10-20 ma poprostu sama w sobie niezle powloki. Zadnych, mgielek i tym podobnych nie bylo na zdjeciu, a niebo piekne, granatowe, niebieskie :-)
 
 
jarQ
Nowy


Posty: 9
Wysłany: Wto 02 Paź, 2007   

z tym się akurat zgadzam, powłoki są bardzo dobre i nie mam żadnych problemów z jakością zdjęć.. Tak jak pisałem wcześniej, myślę o ochronie samej soczewki i dlatego też uważam że wydanie 300 zł to troche za dużo w stosunku do ceny samego obiektywu. A tak właściwie to czy ktoś wie jakiej wysokości są filtry w wersii slim?.
 
 
MC 
Temu Panu już podziękujemy



Pomógł: 138 razy
Posty: 10781
Skąd: Słupsk/Toruń
Wysłany: Wto 02 Paź, 2007   

Wybacz, ale do ochrony soczewki najlepszy jest dekielek (chociaz w tej sigmie nie da sie go wyjac ani wlozyc z oslona przeciwsloneczna). Kazdy filtr, obojetnie czy slim czy nie, jakos oddzialywuje na szklo w samym obiektywie. Wg. mnie dokladac filtr (dosc drogi, bo 77mm) tylko z tego powodu jest nieporozumieniem.
Chyba, ze w ekstremalnych warunkach robisz rotki???
 
 
jarQ
Nowy


Posty: 9
Wysłany: Wto 02 Paź, 2007   

dekielek..owszem
spróbuj w tłumie kiedy czekasz na odpowiedni moment zdejmować dekielek bo właśnie ten moment nadszedł.. życzę powodzenia :-)
przykład mojego kolegi.. imreza, dużo ludzi i nagle ktoś statywem od mikrofonu trafia prosto w oko Lki.. na szczęście pękł filtr.. który kosztował 200 zł.. Uważam że filtr UV oprócz swojej pożytecznej roli związanej z odcinaniem promieniowania spełnia również rolę ostatniej bariery przed mechanicznymi uszkodzeniami przedniej soczewki.. bariery którą zawsze można przetrzeć ściereczką do optyki lub nawet husteczką.. a jeśli nawet ulegnie zarysowaniom zawsze można kupić dugi :-) i to nie zaboli aż tak bardzo.
pozdrawiam
 
 
Monastor 
Optyczny



Pomógł: 49 razy
Posty: 3809
Wysłany: Wto 02 Paź, 2007   

Zawsze może się zdarzyć wypadek przy fotografowaniu. Mój kolega nabawił się głębokiej rysy na filtrze podczas chodzenia po górach. Robił zdjęcie, poślizgnął się, złapał się kosodrzewiny, a aparat na pasku pojechał po skale. Widziałem potem ten filtr. 100 zł w plecy, dobrze że nie więcej ;)
On miał kompakt, w takim wypadku to cały aparat w plecy. Obiektywy do lustrzanek są niestety jeszcze droższe.

Mnie też czasem wygląd UV-ki przyprawia o ból głowy. Najciekawsze efekty dają fale i rozbryzgująca się woda. Słony prysznic i już trzeba czyścić. Nawet jeśli sam obiektyw nie jest uszkodzony to można zaraz potem znowu robić zdjęcia niepobrudzonym obiektywem. Bez filtra trzeba by już znaleźć kawałek miejsca do wyczyszczenia wszystkiego, a tak można zdjąć warstwę wierzchnią i focić dalej.
 
 
goltar 
Optyczny



Pomógł: 33 razy
Posty: 3212
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Wto 02 Paź, 2007   

MC napisał/a:
Nie wiem czy nie jest istotne, czy Sigma 10-20 ma poprostu sama w sobie niezle powloki.
miałem na myśli że nie jest istotne w przypadku zakupu Sigmy 10-20 bo o tym obiektywie mówimy
MC napisał/a:
Wg. mnie dokladac filtr (dosc drogi, bo 77mm) tylko z tego powodu jest nieporozumieniem .... Chyba, ze w ekstremalnych warunkach robisz rotki???
To tu się nie zgadzamy... Zdjęcia robię w normalnych warunkach. 10-22 ma dość wypukłą soczewkę i łatwo ją zarysować, ponadto wolę czyścić filtr niż obiektyw. Kupno filtra to wydatek kliku setek, obiektywu - kilku tysięcy... jeśli Tobie wystarcza dekielek to OK, ja wole mieć jeszcze dodatkową osłonę.
jarQ napisał/a:
A tak właściwie to czy ktoś wie jakiej wysokości są filtry w wersii slim?.
Podany Marumi ma wysokość 3,7mm. Niektóre mają mniej - ok 3mm ale w takim przypadku często nie mają gwintu z przodu i nie można stosować standardowego dekielka.
 
 
jarQ
Nowy


Posty: 9
Wysłany: Sro 03 Paź, 2007   

No i mam rozwiązanie problemu
HOYA PRO1 Digital MC UV-0 (choć nie ma oznaczenia "slim" w nazwie) nie winietuje przy 10mm :-) ) koszt to około 150 zł :-) i na dodatek drugie miejsce w teście :-)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 14