Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: goltar
Pią 13 Sty, 2012
Bezlusterkowiec czy zaawansowany kompakt?
Autor Wiadomość
Soniak10 
Optyczny
A700, X-S1, G90



Pomógł: 19 razy
Posty: 1077
Wysłany: Sob 05 Lis, 2011   Bezlusterkowiec czy zaawansowany kompakt?

Przyglądam się, analizuję, i ciągle nie mogę rozstrzygnąć dylematów: 1) JAKI JEST TARGET RYNKOWY BEZLUSTERKOWCÓW, czyli tzw docelowy segment klientów dla tej kategorii sprzętu, i 2) CZY BEZLUSTERKOWCE SĄ KONKURENCJĄ RACZEJ DLA LUSTRZANEK, CZY DLA ZAAWANSOWANYCH KOMPAKTÓW?
Z większości dotychczasowych wypowiedzi ich użytkowników, jakie przeczytałem w necie, wynikałoby raczej, że jest to klasa sprzętu dla semi- i fullprofesjonalistów, u których zastępują drugą lustrzankę. W każdym razie na pewno nie jest to sprzęt dla początkujących czy nawet średniozaawansowanych amatorów, i to nie tylko ze względu na rozbudowane funkcje, co nieuchronnie wiąże się z bardziej skomplikowaną obsługą niż u kompaktów, ale przede wszystkim ze względu na cenę. Jak nietrudno sprawdzić, ceny bezlusterkowców zaczynają się od pułapu, na którym w zasadzie kończą się ceny zaawansowanych kompaktów z megazoomami. I ta właściwość decyduje, przynajmniej na dzień dzisiejszy, o ich adresacie rynkowym.
Tytułem uzupełnienia - porównanie przykładowych modeli:
http://www.optyczne.pl/po...=1381&add4=1416
Ergo: ponieważ ciągle nie rozumiem celu, dla którego powstała ta klasa aparatów, dlatego zmuszony jestem przyjąć, że jest to kolejna ślepa uliczka w rozwoju techniki fotograficznej, i prędzej czy później zniknie tak, jak kiedyś zniknęły lustrzanki dwuobiektywowe czy zaawansowne kompakty z dalmierzami i wymiennymi obiektywami (tak-tak: kiedyś już takie cudeńka próbowano produkować!).
Jeżeli mój tok rozumowania jest w miarę logiczny, a wynikający z niego punkt widzenia prawidłowy, to pozostaje tylko postawić tezę, że BEZLUSTERKOWCE NIE SĄ SPRZĘTEM DLA AMATORÓW I NIE STANOWIĄ ALTERNATYWY DLA ZAAWANSOWANYCH KOMPAKTÓW, nawet jeśli poszczególne ich modele oferują lepszą jakość zdjęć (widoczną dopiero przy dużych powiększeniach) niż kompakty. Jest to zatem raczej kategoria sprzętu uzupełniającego dla profesjonalistów lub zwyczajnych snobów albo poszukiwaczy nowinek. Amator nie powinien sobie nimi zawracać głowy.
A co Wy o tym myślicie?
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






moronica 
Temu Panu już podziękujemy



Pomogła: 106 razy
Posty: 7414
Skąd: BN3
Wysłany: Sob 05 Lis, 2011   

Soniak10, dlaczego zakladasz ze:
1) amator zawsze ma niewielki budzet na sprzet
2) profesjonalista zawsze ma duzo kasy wiec nie liczy sie z cena
?

na tym forum niejeden amator wydal na sprzet wiecej niz przecietny fotograf weselno-chrzcielny. powiem wiecej, niejeden amator tu od sprzetu wymaga wiecej niz wielu profesjonalnych fotografow. bezlusterkowiec jako zapasowy korpus dla profesjonalisty? nie wydaje mi sie. dla snobow? to co powiedziec o posiadaczach M9?

mi sie wydaje, ze zaawansowani amatorzy jak i profesjonalisci maja pewne przyzwyczajenia wynikle z uzytkowania lustrzanki i zaopatrzaja sie w bezlusterkowce jesli maja potrzebe posiadania sprzetu o niewielkich rozmiarach ale nie sa sklonni zrezygnowac z wymiennosci obiektywow. nie do pracy ale w czasie od niej wolnym, na spacer, impreze, wakacje
 
 
elnino 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Posty: 153
Wysłany: Sob 05 Lis, 2011   

podzielam Twój punkt widzenia moronica; do pewnych zastosowań (duża głębia ostrości) taki pen nadaje się lepiej niż lustrzanka której też używam. Jeśli decydującą rolę gra wielkość i waga sprzętu, zabieram pena...do makro też niczego sobie, zdjęcia nocne też...i tak dalej. Natomiast gdybym miał wybrać "na zawsze" lustrzanka czy pen, pewnie wolałbym lustro :)
 
 
Soniak10 
Optyczny
A700, X-S1, G90



Pomógł: 19 razy
Posty: 1077
Wysłany: Sob 05 Lis, 2011   

@moronica: ciekawe wnioski wyczytałaś z mojego postu, zważywszy, że wcale tak nie zakładam. Widocznie niebyt precyzyjnie się wyraziłem. Otóż rozważam tych amatorów, którym dotychczas, czyli w epoce przed-bezlusterkowcowej, wystarczał kompakt, a nie tych, którzy fotografują zaawansowanymi DSLR-ami, nierzadko FF, z bogatą gamą obiektywów, z których niemal każdy jest droższy od samego korpusu. No więc, podkreślam: pojęcie "amator" na potrzeby tego tematu, oznacza taką podgrupę amatorów, którym wystarczał dotychczas w zasadzie jeden aparat, i to kompaktowy.
Wiesz, ja sam jestem jak najbardziej amatorem, choć na sprzęt wydałem już chyba jakieś 12 tys zł albo i więcej, a w planach mam wymianę obiektywów. I chętnie uzupełniłbym swoją sprzętotekę o porządny (tzn przede wszystkim z dobrą matrycą) kompakt, ale na pewno nie pakowałbym się w kolejny "systemowy" aparat, wymagający znowu dodatkowego osprzętu, żeby wykorzystać jego zalety.
A co do profesjonalisty, to umówmy się na potrzeby tego tematu, że jest to taki ktoś, kto zarabia na życe fotografowaniem, więc może cenę sprzętu wrzucić w koszty prowadzenia działalności, zmniejszajac w ten sposób podstawę opodatkowania. Patrzy więc na cenę w nieco inny sposób, niż np ja, czy inny "Kowalski". Czasami nawet może mu zależeć na zrobieniu takich kosztów...
@elnino: głębia ostrości jest prostą funkcją ogniskowej obiektwu, a nie obecności lub braku lustra. Czy w takim razie zamiast bezlusterkowca byłbyś skłonny korzystać z kompaktu, wyposażonego w matrycę taką, jak bezlusterkowce? Bo ja tak.
Pozdrawiam :cool:
 
 
hijax_pl 
Moderator
click-o-matic!



Pomógł: 472 razy
Posty: 22471
Skąd: Łódź
Wysłany: Sob 05 Lis, 2011   

Soniak10, A niby dlaczego takie np NEXy są reklamowane jako kompakty o "lustrzankowej" jakości obrazka? ;) To pokazuje, że producent adresuje te aparaty do tych, którym trochę już uwierają kompakty... Ale przecież nie każdy bezlusterkowiec ma dużą matrycę - w końcu jest i Pentax Q i Nikon 1...
Soniak10 napisał/a:
głębia ostrości jest prostą funkcją ogniskowej obiektwu, a nie obecności lub braku lustra
W tym przypadku chodzi o wielkość matrycy.
Soniak10 napisał/a:
Czy w takim razie zamiast bezlusterkowca byłbyś skłonny korzystać z kompaktu, wyposażonego w matrycę taką, jak bezlusterkowce? Bo ja tak.
A ja nie. :D
 
 
dcs
[Usunięty]

Wysłany: Sob 05 Lis, 2011   

Soniak10,
Soniak10 napisał/a:
głębia ostrości jest prostą funkcją ogniskowej obiektwu,


Głębia ostrości zależy od
I -wielkości dopuszczalnego krążka rozmycia /określonego dla danej wielkości matrycy/,
II -przysłony i
III -ustawionej odległości na obiektywie.

Przy tej samej skali odwzorowania /kadrze/, tej samej przysłonie, tym samym aparatem /formatem/ dla każdej ogniskowej będziesz miał taką samą głębię ostrości i np dla 20mm i np dla 200mm.
 
 
ghost 
Optyczny
związkowiec :)



Pomógł: 69 razy
Posty: 3214
Skąd: Silesia
Wysłany: Nie 06 Lis, 2011   

albo coś napisałeś niejasno, albo mylisz się potężnie.

głębia zależy od ogniskowej. w pewnym uproszeniu (tym mniejszym, im odległość ostrzenia mniejsza) zależy ona od
a) skali odwzorowania
b) przesłony

skala zależy od ogniskowej, odległości (i pośrednio od wielkości matrycy/filmu, bo to ona determinuje z jakiej odległości / jaka ogniskową zrobimy zdjęcie).
 
 
Tutejszyn 
Optyczny


Pomógł: 54 razy
Posty: 2954
Skąd: Gliwice
Wysłany: Nie 06 Lis, 2011   Re: Bezlusterkowiec czy zaawansowany kompakt?

Soniak10 napisał/a:
...ponieważ ciągle nie rozumiem celu, dla którego powstała ta klasa aparatów, dlatego zmuszony jestem przyjąć, że jest to kolejna ślepa uliczka w rozwoju techniki fotograficznej, i prędzej czy później...

Zadaj sobie pytanie w jakim celu zostało zamontowane w aparacie lustro. Bezlusterkowce, to na pewno nie slepa uliczka, a droga co najmniej międzymiastowa.
 
 
Aszex
[Usunięty]

Wysłany: Nie 06 Lis, 2011   

Wg mnie bezlusterkowce zostały pomyślane jako aparaty oferujące lepszą jakość obrazu niż kompakt i będące jednocześnie mniejsze od większości lustrzanek. Evil/kompaktu=mniejsza głębia ostrości, niższe szumy i jak ktoś powiedział o jakości obrazu: niebo i ziemia. Przeciętny evil z naleśnikiem wejdzie do kieszeni kurtki, dslr nie. Niektórzy rzucają lustra np. c7d na rzecz evili.

Dane wskazują na to, że rynek Evili :twisted: rośnie. :)
 
 
TS
[Usunięty]

Wysłany: Nie 06 Lis, 2011   Re: Bezlusterkowiec czy zaawansowany kompakt?

Soniak10 napisał/a:
Przyglądam się, analizuję, i ciągle nie mogę rozstrzygnąć dylematów: 1) JAKI JEST TARGET RYNKOWY BEZLUSTERKOWCÓW, czyli tzw docelowy segment klientów dla tej kategorii sprzętu, i 2) CZY BEZLUSTERKOWCE SĄ KONKURENCJĄ RACZEJ DLA LUSTRZANEK, CZY DLA ZAAWANSOWANYCH KOMPAKTÓW?

Docelowy segment to ludzie, którzy są w stanie poświęcić trochę z jakości obrazowania oraz możliwości lustrzanek, zyskując jednak mniejsze rozmiary.

Krótko zanim pojawiały się bezlusterkowce, robiłem zdjęcia cyfrowym kompaktem oraz manualną lustrzankę. Nadal ich używam, z różnych zresztą powodów. Po wprowadzeniu na rynek, bezlusterkowce stały się dla mnie konkurencją dla lustrzanek, a nie kompaktów. Inaczej mówiąc, gdyby się nie pojawiły, to kupiłbym cyfrowe lustro, i to klasy ,,wyższej amatorskiej'' (chodzi o wizjer oraz proporcje rozmiarów obiektywu do korpusu), a nie lepszy kompakt.

Co do ceny, to sprawa też jest prosta. Mając założony jakiś tam budżet, można zbudować lustrzankowy zestaw z lepszą matrycą i większymi możliwościami (duży rynek używanych szkieł) od bezlusterkowego. Płacimy ekstra za miniaturyzację, pewnie także za nadal dosyć niewielką skalę produkcji.
 
 
hijax_pl 
Moderator
click-o-matic!



Pomógł: 472 razy
Posty: 22471
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie 06 Lis, 2011   

Aszex napisał/a:
Dane wskazują na to, że rynek Evili rośnie.
Rośnie, ale chyba kosztem lustrzanek EL ;)
 
 
lotofag 
Optyczny
*******



Pomógł: 41 razy
Posty: 1974
Skąd: WA-WA
Wysłany: Nie 06 Lis, 2011   Re: Bezlusterkowiec czy zaawansowany kompakt?

TS napisał/a:
są w stanie poświęcić trochę z jakości obrazowania
(...)
można zbudować lustrzankowy zestaw z lepszą matrycą

Tylko w większości EVILi siedzą te same matryce co w ich "lusterkowych braciach" ;)
Może wystarczy wyzbyć się stereotypu "lustrzanka = świetna jakosć zdjęć, kompakt = słaba jakość zdjęć", niestety bez chwili zastanowienia "masa" wysnuwa z tego wniosek "jest lustro = dobra jakość" ;) A co z kompaktami pokroju np. Sigm DP? Lustro niczego nie "dodaje" do jakości, to tylko kawałek mechanizmu dającego możliwość kadrowania przez obiektyw. Można to rzeczywiście traktować jako zaszłość historyczną, bo czymże innym jest współczesna lustrzanka jak nie koncepcją sprzed paru dekad uzupełnioną o nowoczesne technologie i "ucyfrowioną"..? ;)
 
 
TomPL2 
Optyczny


Pomógł: 26 razy
Posty: 1271
Skąd: Z Warmii
Wysłany: Nie 06 Lis, 2011   Re: Bezlusterkowiec czy zaawansowany kompakt?

Soniak10 napisał/a:
... W każdym razie na pewno nie jest to sprzęt dla początkujących czy nawet średniozaawansowanych amatorów, i to nie tylko ze względu na rozbudowane funkcje, co nieuchronnie wiąże się z bardziej skomplikowaną obsługą niż u kompaktów, ale przede wszystkim ze względu na cenę. Jak nietrudno sprawdzić, ceny bezlusterkowców zaczynają się od pułapu, na którym w zasadzie kończą się ceny zaawansowanych kompaktów z megazoomami. I ta właściwość decyduje, przynajmniej na dzień dzisiejszy, o ich adresacie rynkowym.

To strasznie popularne i jakże denerwujące porównanie :twisted: No jak można tutaj na forum tak pisać???
 
 
TS
[Usunięty]

Wysłany: Nie 06 Lis, 2011   

hijax_pl napisał/a:
Rośnie, ale chyba kosztem lustrzanek EL ;)

Generalnie raczej tak.
Z obserwacji - bardzo wiele osób kupujących lustrzanki (w ogóle: aparaty) wcale fotografią się nie interesuje. Chcą mieć aparat, a lustrzanka kojarzy się z jakością. Moda. W opinii społecznej bezlusterkowce nie mają chyba na razie wyrobionej pozycji. A skoro decyzja o zakupie lustra jest często irracjonalna, to łatwo ją zmienić. Stąd chyba szybkie wzrosty popularności bezlusterkowców. Swoje dokłada marketing, pół-prawdami o ,,jakości lustrzanki w kieszeni''... :???:

lotofag napisał/a:
Tylko w większości EVILi siedzą te same matryce co w ich "lusterkowych braciach" ;)

Nawet jak te same, to inaczej pracują, przynajmniej tak mówią testy, np. 16 Mpix sensor Sony w NEX-C3/D5100/K-5. A od matryc Sony gorzej wypadają te Samsunga, nie mówiąc o mniejszych matrycach Panasonica. Może to wcale nie kwestia samego sensora, ale reszty elektroniki (nawet nie oprogramowania), może odprowadzanie ciepła, nie wiem...
 
 
cube007 
Rozmowny


Pomógł: 1 raz
Posty: 209
Wysłany: Nie 06 Lis, 2011   

hijax_pl napisał/a:
Soniak10 napisał/a:
Czy w takim razie zamiast bezlusterkowca byłbyś skłonny korzystać z kompaktu, wyposażonego w matrycę taką, jak bezlusterkowce? Bo ja tak.
A ja nie. :D

A ja nie wiem :mrgreen: Jaka ergonomia puszki, jakie szklo :?:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 15