Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Pierścienie? Obiektyw? Soczewki?
Autor Wiadomość
maziek 
Optyczny
zdjęcia robię głową



Pomógł: 22 razy
Posty: 5163
Skąd: Chełm I stolica PRL!
Wysłany: Sro 27 Lut, 2008   Pierścienie? Obiektyw? Soczewki?

Trochę mnie ruszyło w strone makro i są następujące możliwości:

1. Wersja tania zakupić pierścienie ca 70 pln (czyli czyste rurki) wówczas obiektyw na manual i body takoż. Pozytywem jest tu to iż mogę wówczas zamienić 18-70 na stałkę nikona 50mm.

2. Wersja droższa pierścienie Kenko czy inne ~500 pln z przeniesieniem elektroniki, tylko się zastanawiam, czy jest sens bo ta 50 o której pisałem wyżej i tak jest manualna, zaś nie jestem pewien, czy z 18-70 w roli makroobiektywu osiągnę lepszy wynik niż przy 50-tce na rurkach za 70 pln (pewnie nie, bo po pierwsze ciemno). Czyli należałoby kupić pierścienie oraz stałkę AF lub wręcz obiektyw makro...

3. Wersja z obiektywem makro - to rozwiązuje większość problemów (poza kasą ;) ) a zawsze można dokupić pierścienie jakby powiększenia zabrakło.

4. A moze soczewki - ale dominuje pogląd, ze jednak jest strata jakości.

Wreszcie jakiej odległości przedmiotowej mogę się spodziewać przy 18-70 i pierścieniach? Prosze kolegów o zdanie w temacie.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






MM 
Temu Panu już podziękujemy
GORSZY SORT POLAKA



Pomógł: 115 razy
Posty: 7589
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro 27 Lut, 2008   

Jak założysz wszystkie pierścienie to będziesz nieomal dotykał obiektywem do tematu fotografii. Zakres ostrzenia będzie miał kilka centrymetrów. Im mniej pierścieni tym większa "tolerancja" zakresu ostrzenia i zwiększenie odległości ostrzenia. Na pierwszym miejscu obiektyw macro, na drugim pierścienie.
 
 
benetnash 
Rozmowny


Pomógł: 2 razy
Posty: 218
Skąd: Poznań
Wysłany: Sro 27 Lut, 2008   

Ja używam soczewek, jest to tania opcja ale +10 jest totalnie nieużyteczna ze względu na CA i abberacje sferyczne. Poza tym jeżeli fotografowany obiekt jest w centrum przy +1 i +2 można uzyskać fajne wyglądające rozmycie dzięki własnie abberacji sferycznej.
Mam zestaw 4 soczewki za 80zł z allegro, w sumie ogólna strata jakości jest widoczna i +1 ma chyba oś optyczną krzywą bo u góry fotki o wiele bardziej winietuje niż na dole, ale widziałem też odpowiednio droższe soczewki z archromatem i powłokami antyrefleksyjnymi, jestem ciekaw jak się sprawują.
Pozdrawiam!
 
 
mnich 
Optyczny
kiedyś to było...



Pomógł: 25 razy
Posty: 3859
Skąd: Wrocław
Wysłany: Czw 28 Lut, 2008   

Całkowicie sie zgadzam z MM. Posiadam takie pierścienie które dają odwzorowanie 1:1 z 50/1.8. Ogromnym minusem jest odległość ostrzenia. z maksymalną ilością pierścienie to zaledwie 2-4 cm. głębia ostrości jest tak płytka że trudno w niej zmieścić włos ;) . Myśle ze warto sie rozglądnąć za jakimś 105/90 mm do makro.
 
 
maziek 
Optyczny
zdjęcia robię głową



Pomógł: 22 razy
Posty: 5163
Skąd: Chełm I stolica PRL!
Wysłany: Czw 28 Lut, 2008   

Ten Twój 50/1.8 to AF czy MF? Ja mam dostęp do takowego MF-a, pobawiłem się trochę ale widze, że ciężka sprawa wyostrzyć na matówce bez potwierdzenia ostrości, pomijając, że pomiar światła też nie działa. Chyba rzeczywiście same rurki plus ten MF to głupi pomysł...
 
 
mnich 
Optyczny
kiedyś to było...



Pomógł: 25 razy
Posty: 3859
Skąd: Wrocław
Wysłany: Czw 28 Lut, 2008   

akurat nie ma, w przypadku tych rurek za 60 - 70 pln ,znaczenia czy mf czy af - bo nie przenoszą te pierścienie automatyki. tak więc wostrzenie faktycznie sprawia wiele problemów... chyba że... ma sie live view ( D300 :) )- wtedy nie ma z niczym kłopotu bo obraz na ekraniku można jeszcze powiekszyć tak wieć widzi sie piksel w piksel i nie ma problemu z ręcznym ostrzeniem... które w gruncie rzeczy polega na kołysaniu sie/ przesuwaniu aparatu w przód i w tył.

[ Dodano: Czw 28 Lut, 2008 ]
z D80 niestety jest większy problem i do niego zdecydowanie jakieś szkło makro będzie najlepszym rozwiązaniem. Chyba że zależy Ci na zdjęciach z jakimś artystycznym wyrazem... no to można sie w tedy jeszcze pobawić w odwrotne mocowanie obiektywu... - oczywiście tutaj jest ten sam problem co z pierścieniami... płytka GO i super maleńki dystans od "celu"
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,02 sekundy. Zapytań do SQL: 15