Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Jaki wybrać mikroskop?
Autor Wiadomość
Jar 
Maniak


Pomógł: 72 razy
Posty: 789
Wysłany: Pią 20 Lis, 2015   

Kurczę, cieżka sprawa. Najtańsze stolikowe mikroskopy z nasadką binokularową to koszt (sądząc z oferty DO, która tu była podawana jako przykładowa) ok. 1000zł i więcej. O ile zatem chcesz mieć niedrogo mikroskop z dużymi (>100x) powiększeniami, to musisz zrezygnować z wymogu dwuoczności. Z wyjątkiem kamieni (chyba, że b. małych) da się wszystko wsadzić pod obiektyw 4x.
Z drugiej strony, czy do Twoich celów wystarczy mikroskop stereoskopowy o małym zakresie powiększeń (40x)? Jeśli dokupisz okulary, to wyrobisz nim 80x, co do wielu zastosowań wystarcza:
-kamienie, monety, owady -TAK
-tkanki liści i innych roślin -NIE, jeśli zależy Ci na dokładnym studiowaniu struktury komórkowej
-życie w kropli wody TAK/NIE; duże pierwotniaki takie jak pantofelki są w zasadzie (choć z trudem) dostrzegalne gołym okiem lub przez lupę, więc binokular zwłaszcza po tuningu do 80x da radę, szczególnie jeśli ma możliwość podświetlenia od spodu, ale na jakieś ekstra szczegóły budowy komórki nie licz, możesz za to obserwować jak żerują, większość bakterii będzie na granicy widoczności lub niewidoczna, one nawet w solidnym, profesjonalnym mikroskopie są mało efektowne i wymaga barwienia.
Oba typy mikroskopów są dość proste w obsłudze, choć ze względu na dziecko chyba bardziej intuicyjny będzie stereoskopowy. Zaproponowałbym Ci zatem niekonwencjonalne rozwiązanie: zacznij od binara z pow. 40x, bez dodatkowych okularów. Szybko przekonasz się, czy Ci wystarczy. Jeśli nie, to zamiast dokupywać okulary by zrobić z niego 80x, dokup za jakiś czas jako drugi sprzęt tego stolikowego Biolara z postu Preskalera. Te 200+ zł to zaledwie 2-3x tyle, ile kosztowałyby dodatkowe okulary do stereoskopowca. Oba sprzęty będą się doskonale uzupełniały w praktyce. Każdy ma obszar zastosowań, wykluczający w praktyce tego drugiego. Oznacza to, że żaden nie będzie stał bezczynnie. Binar jako pierwszy ma tę zaletę, że oprócz celów edukacyjno-poznawczych nada się też do zadań praktycznych -naprawy różnych drobiazgów (od elektroniki po biżuterię), czy do wyciągniecia drzazgi spod paznokcia.
Pozdrawiam
-J.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Miszelos 
Uczestnik


Posty: 94
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 21 Lis, 2015   

Nie za bardzo wiem, o który stolikowy Ci chodzi ( z postu Preskalera)?
Masz na myśli ten LIdlowy za niecałe 300zł?
 
 
Jar 
Maniak


Pomógł: 72 razy
Posty: 789
Wysłany: Nie 22 Lis, 2015   

Tak, o tego Biolara z postu Preskalera
-J.
 
 
Miszelos 
Uczestnik


Posty: 94
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 23 Lis, 2015   

Kurczę, sam już nie wiem...Ten Biolight 200 jest fajny gdyby nie to, że ma jeden okular a mi zależy na stereoskopowym...

Brałem jeszcze pod uwagę ten:

http://deltaoptical.pl/mi...bino,d1564.html

ale tu już cena x2 i chyba większych eksponatów nie włożę pod niego. Poza tym szkoda takiego sprzętu dać dziecku do rąk.
 
 
janko125 
Uczestnik



Posty: 77
Wysłany: Sob 03 Cze, 2017   

A dla 12stolatka, co moglibyście polecić. Interesuje się chemią i tymi sprawami. Przy czym nie chciałbym wydawać majątku, bo nie wiadomo czy zbyt szybko się nie znudzi. Do amatorskich obserwacji. Jakieś propozycje?
 
 
ster 
Początkujący


Posty: 28
Wysłany: Sob 03 Cze, 2017   

janko125 napisał/a:
A dla 12stolatka, co moglibyście polecić. Interesuje się chemią i tymi sprawami. Przy czym nie chciałbym wydawać majątku, bo nie wiadomo czy zbyt szybko się nie znudzi. Do amatorskich obserwacji. Jakieś propozycje?


To zależy ile chcesz wydać. Bo mikroskopy są rózne.Takiego bazarowego to na pewno nie polecam kupować . Jakość będzie bardzo mała.
Proponuję coś takiego:
https://sklep.bio-space.pl/mikroskop-levenhuk-2l-ng,3,4877,153
Plus dodatkowo zestaw preparatów i przyrządów"
https://sklep.bio-space.pl/zestaw-20-preparatow-biologicznych,3,4877,4651
 
 
dawid1230 
Nowy


Posty: 1
Wysłany: Sob 01 Lip, 2017   

Witam, od kilku dni przeczesuję sieć, żeby wybrać jakiś rozsądny sprzęt. Jak na razie jestem skłonny kupić Delta Optical BioLight 300 lub jego odpowiedniki. Znalazłem na allegro taką oto ofertę: http://allegro.pl/mikroskop-wp-duzy-bio ... ml#thumb/8 Co o tym myślicie? Rozmawiałem ze sprzedawcą. Firma mikroskopu to elbox, model WP-6-02575. Jeśli to nie kłamstwo, że normalnie kosztuje 800 zł i do tego kamerka w zestawie, to byłaby to świetna oferta. Chciałbym pobawić się trochę w mikrofotografię. Prosiłbym o zdanie kogoś kto długo już w tym siedzi, bo moja wiedza opiera się na kilku godzinach buszowania w sieci. http://allearchiwum.pl/biologiczny_mikr ... 26957.html to archiwalne ogłoszenie mogłoby potwierdzić, że ten mikroskop faktycznie jest wart tyle ile mówi sprzedawca, a firma elbox mołgaby nie istnieć w sieci, bo upadła. dziwne jednak, że nie ma o niej śladu w internecie

[ Dodano: Sob 01 Lip, 2017 18:19 ]
http://allegro.pl/mikrosk...3.html#imglayer

http://allearchiwum.pl/bi...1190526957.html wcześniej nie chciało się wczytać
 
 
Peter24 
Nowy
Sir


Posty: 1
Wysłany: Nie 21 Kwi, 2019   

Wszystko zależy od ceny i jakości wykonania. Ja osobiście polecam markę Levenhuk - bardzo wysoka tolerancja wytrzymałościowa. Zdecydowanie odradzam każdego niby profesjonalnego sprzętu z alledrogo lub aliexpress. Jeśli chodzi o jakiś rzetelny sklep sprzedający tą właśnie markę to na pewno mogę polecić https://www.skynet.pl/category/levenhuk-mikroskopy ze względu na miłą obsługę i niższą cenę niż w wielkich popularnych sklepach stacjonarnych/internetowych.
 
 
Preskaler 
Entuzjasta



Pomógł: 7 razy
Posty: 713
Wysłany: Nie 21 Kwi, 2019   

Złota łopata się należy za wykopaliska!
 
 
dodo02 
Nowy


Posty: 3
Wysłany: Czw 21 Wrz, 2023   

Cześć, mam nadzieję, że nie dostanę przy pierwszym poście złotą łopatą po głowie, ale przejrzałem tematy w tym dziale i wydaje mi się, że warto kontynuować ten.

Chciałbym kupić synowi na 6 urodziny mikroskop i proszę Was o poradę w kwestii wyboru konkretnego modelu. Jak chyba każde dziecko w tym wieku wykazuje olbrzymią ciekawość otaczającym światem i chce oczywiście być naukowcem... No co będę się rozwodził, jest wyjątkowym dzieckiem :)

Po przeanalizowaniu paru blogów parentigowo-sprzedażowych, producentów mikroskopów i tematów na forach wydaje mi się, że w jego przypadku najodpowiedniejszy będzie jednak mikroskop stereoskopowy, przy czym wyszedłem najpierw od biologicznego Delta Optical BioLight 100. Taki kupił swojemu 5-latkowi kolega i wczoraj miałem okazję zobaczyć parę próbek. Tu mam wątpliwości co do przygotowania preparatów i w pewnym sensie ograniczenia szczególnie na początku - ja nigdy tego nie robiłem. Kolega dostał od razu pudełko preparatów, zabawa jest przednia, nawet dla 3-letniej siostry, ale jednak oglądają w kółko te same preparaty, albo próbują włożyć to co wpadnie pod rękę - okruchy, strzałkę do nerfów, włosy, sikającą z palca krew... Ale okruszki z ciastek ze względu na małą głębię wyglądały dość słabo nawet na najmniejszym powiększeniu x40.

Pojęcia takie jak bakteria, wirus, komórka itp. dla mojego syna są dalej trochę abstrakcyjne, mimo że mówi że chciałby właśnie oglądać wirusy. Aktualnie uwielbia zbierać i pokazywać najróżniejsze wykopaliska z przedszkola, zbierać muszle, śrubki i słuchać/obserwować owady czy rośliny. Stąd zmiana pierwotnego wyboru na stereoskopowy. Mnie urzekły obserwacje żywych owadów które znalazłem na stronie DO. Dodatkowo jest jeszcze 4,5 letni brat i tak naprawdę wyobrażam sobie, że największą frajdą bezie oglądanie dosłowne WSZYSTKIEGO co wpadnie pod rękę w domu lub poza. Poza tym liczę na to, że jeśli w pewnym momencie zabawa się znudzi i będzie potrzebny biologiczny do pójdę do sąsiada i wypożyczę biolight-a

Wytypowałem następujące dwa modele i proszę o wskazanie plusów/minusów. Oba przeznaczone chyba na początek zabawy:

1. Bresser Biolux ICD Pro 50 x - jest dość drogi (360 zł) jak na taki prezent, ale mieści się w budżecie, według informacji ma podświetlenie od dołu (światło przechodzące) i to jest chyba jego największy plus oraz okulary z dość dużym powiększeniem. Większość podobnych ma w standardzie x40.
To czego się obawiam to ustawienie okularów pionowo do góry co może być bardzo niewygodne szczególnie dla dziecka.
Nie widzę go na oficjalnych stronach producenta, więc zakładam że to starszy model.

2. Delta Optical StereoLight - tańszy o 90 zł, ma okulary skierowane pod kątem, obiektyw także x2, ale okulary tylko x10, także chyba wymienne. Dokupienie w przyszłości ewentualnie dodatkowych okularów x25 prawdopodobnie podniesie koszty o 100 zł. Biorę go pod uwagę tylko ze względu na jak mi się wydaje większą wygodę użytkowania.

Najchętniej bym kupił Delta Optical Discovery 40, może 20 ale one wykraczają już znacznie poza budżet.

Czy polecicie coś więcej, ewentualnie skorygujecie moją decyzję o wyborze mikroskopu stereoskopowego?
 
 
Jar 
Maniak


Pomógł: 72 razy
Posty: 789
Wysłany: Wto 26 Wrz, 2023   

Hej!
Moim zdaniem warto pójść w mikroskop stereoskopowy, co do zasady. Dlaczego? Typowy mikroskop biologiczny światła przechodzącego, aby wykorzystać jego możliwości (głównie większy zakres powiększeń), wymaga solidnego warsztatu do preparatyki (mikrotomowanie), poza przypadkiem preparatów w wodzie. W dodatku tego typu mikroskopy są chyba łatwiej dostępne na rynku wtórnym, co pozwoliłoby kupić porządny sprzęt niedrogo, jesli dzieci gdy podrosną wejdą w temat.
Sądzę, że dzieciaki będzie rajcować głównie to, co można zobaczyć w świetle odbitym (owady, kawąłki roślin/wnętrza kwiatów, scalaki itp.), oraz to, co ew. pływa w wodzie. Moim zdanie dobrze kombinujesz. Idealny byłby zatem mikroskop, który pozwala pracować zarówno w świetle odbitym, jak i przechodzącym. Czyli raczej stereoskopowy z dodatkowym oświetleniem z dołu. Z kolei mikroskopy w świetle przechodzącym rzadko kiedy mają opcję światła odbitego i to paradoksalnie tylko jakieś tanie szkolne modele. Ale tam piętą Achillesa jest (zbyt) mała odległość przedmiotowa w takim trybie, to tylko marna proteza. Aha, binokular nada się też w domu do celów warsztatowych, nie tylko jako edukacyjna zabawka (młody, pożycz tacie mikroskop bo musi zrobić to i tamto).
Discovery 40 ma dodatkowy oświetlacz w podstawie do światła przechodzącego, ten Bresser chyba także. StereoLight jak i tańsze Discovery 20/30 nie, ale zawsze można coś zmajstrować samemu na diodach LED i jakiejś matowej szybce ze szkła lub plexi w miejsce wymiennej płytki z tłem.
Z tych dwóch co podałeś na papierze dobry jest ten Bresser, ale unikałbym go nie tylko ze względu na okulary na wprost (b. niewygodne, zwłaszcza dla osób niskiego wzrostu). Bresser to taka marka, gdzie wśród w miarę funkcjonalnych sprzętów króluje kompletny badziew. W razie usterki będzie nienaprawialny. To samo dotyczy różnych tanich noname'ów. U mnie w pracy kiedyś zoolodzy kupili do pracowni studenckiej tej klasy sprzęt i sypał on się w błyskawicznym tempie. Przy próbie naprawy okazało się, że sprzęt jest nieserwisowalny, bo elementy optyczne był mocowane na taśmę dwustronną...
To co możesz dostać np. w Delcie to też chiński sprzęt, ale jakość i solidność trochę pewniejsza. Niestety mam wątpliwości co do tego StereoLight-a. To jest po prostu za prosty model, chociaż z lepszą ergonomią. Powiększenie 20x bez możliwości rozbudowy to taka trochę większa lupa. Brak dolnego światła (ale to akurat można we własnym zakresie zmajstrować). Idealny jest ten Discovery 40, tylko cena, ale dobry sprzęt kosztuje. Discovery 20, 30 niewiele tańsze, za to zmienne powiększenia wymagają wymiany elementów, mało wygodne, a cena tak naprawdę kosmetycznie niższa.
D40 jest chyba ciut taniej (znów kosmetyczna różnica) w fotozakupach.
Pozdrawiam
-J.
 
 
dodo02 
Nowy


Posty: 3
Wysłany: Wto 26 Wrz, 2023   

@Jar , bardzo dziękuję Ci za odpowiedź. Już myślałem że się nie doczekam :)

Tego się właśnie obawiam w tym Bresser-ze - że to badziew niewarty tych 360 zł. Ma niby powiększenie x50, tylko to powiększenie okularów robi ten parametr, nie znalazłem w zasadzie większego i to głównie na chińskich aukcjach (ale nie szukałem za specjalnie). Obawiam się, że na tym powiększeniu obraz będzie zwyczajnie słaby nawet jeśli jest to do zabawy/nauki. Mikroskopu ostatni raz używałem pewnie 30 lat temu w szkole więc nie mam porównania ani wyczucia. To jedyny model w tej kategorii cenowej, który znalazłem z takim powiększeniem przy obiektywie x2. To też daje do myślenia, wszystkie inne, czy delty, czy none-name mają zawsze okular x10. Do tego ergonomia i może się okazać, że pierwszy zachwyt bardzo szybko zgaśnie.

Gdybym miał możliwość kupienia używanego Discovery 40, to na co zwrócić uwagę? Jak pisałem nie mam żadnego doświadczenia z mikroskopami.

Wszystko rozbija się o budżet. Widzę że stereoskopy kosztują, bo muszą. Obawiam się tylko, czy nie przestrzelę z tym prezentem. Dzieciaki, szczególnie młodszy też różnie się obchodzą z moimi sprzętami. Zabawa musiałaby być pod nadzorem.

Jeśli chodzi o podświetlenie dolne, to bym sobie poradził. Teraz zajmuję się czymś innym, ale swego czasu to i elektronikiem i mechanikiem byłem. Czuję, że wraz z rozwojem dzieci, znowu trzeba będzie wrócić do tych tematów (już czekają pociągi do zautomatyzowania, za moich czasów to były marzenia :D ). Wciąż zerka na mnie kupiony kiedyś do projektu w antykwariacie "Przyrządy optyczne - konstrukcja mechanizmów". No i właśnie, przydałby się pewnie do lutowania drobniejszych rzeczy, nigdy tego nie robiłem, co najwyżej pod lupą, ale niestety oczy już nie te co 10 lat temu...
 
 
Jar 
Maniak


Pomógł: 72 razy
Posty: 789
Wysłany: Sro 27 Wrz, 2023   

dodo02 napisał/a:


Gdybym miał możliwość kupienia używanego Discovery 40, to na co zwrócić uwagę? Jak pisałem nie mam żadnego doświadczenia z mikroskopami.



No, przeglądu jak w aucie nie zrobisz. Po prostu sprawdź, czy jest mechanicznie cały, nie popękane/ułamane/brakujące jakieś elementy, czy optyka (zwłaszcza obiektyw) czysta. Czy oświetlenie działa góra/dół. Nic więcej nie przychodzi mi do głowy. No i to właściwie będzie musiał sprawdzić gość, który Ci to będzie sprzedawał, deklarując stan sprzętu + ew. fotki kluczowych elementów.
Pozdrawiam
-J.
 
 
dodo02 
Nowy


Posty: 3
Wysłany: Pon 02 Paź, 2023   

Dziękuję za pomoc!

Ostatecznie udało mi się kupić używanego Delta Discovery 40 w cenie 460 zł z przesyłką. Nie wiem czy zrobiłem dobry, czy zły interes, czy nie przesadziłem. To się okaże w ciągu roku jak młodzież zacznie się bawić. Regulacja chodzi ok, soczewki czyste, lekko wyszczerbione szkiełko stolika.
Chwilę się nim pobawiłem to bardzo fajny do podglądania wszystkiego co w ręce wpadnie. Tylko żadnego robaka nie udało mi się upolować :D
 
 
Annaks 
Nowy


Posty: 2
Wysłany: Pią 05 Sty, 2024   mikroskop Biolux SEL,40x-1600x Junior

Witam,

Czy może mi ktoś obyty w temacie mikroskopów doradzić. Chcę kupić córce mikroskop. Bardzo interesuje się owadami, przygląda się im. Ma już lupę i zadaje 1500 pytań " a dlaczego" :mrgreen: W szkole ma mikroskop i jest nim oczarowana, co można tam zobaczyć :wink:
Czy taki jest dobry :
Mikroskop Biolux SEL, 40x-1600x JUNIOR

Nie ukrywam, że tani nie jest a nie chciała bym tyle kasy wyrzucić w błoto :wink:

Strona ze sklepu z tym mikroskopem :

https://astrozakupy.pl/p/mikroskop-uczniowski-bresser-biolux-sel-40x-1600x-walizka-fotoadapter-do-smartfona/

Pozdrawiam :smile:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 14