Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: goltar
Pią 13 Sty, 2012
Wybór systemu pod kątem szkieł
Autor Wiadomość
dragossani 
Entuzjasta



Pomógł: 13 razy
Posty: 710
Skąd: Poznań
Wysłany: Pią 16 Gru, 2011   Wybór systemu pod kątem szkieł

Mam słabą orientację w rynku bezlusterkowców - proszę o podpowiedź przy wyborze systemu. Wybór jest o tyle trudny, że trochę brakuje porządnych szkieł do tego typu aparatów, a akurat na tym elemencie zależy mi najbardziej.

Główne zastosowania to aktywna turystyka (góry): przede wszystkim krajobrazy (70%), nieco architektury (10%), portretu (10%) i makro (10%).

Kryteria odnośnie korpusu:
- format RAW
- możliwie duża dynamika matrycy i głębia koloru (krajobrazy)
- rozdzielczość min. 8 Mpix
- filmy min. 720p
- tryby ASM i przyzwoita ergonomia (pokrętła, a nie rycie po menu)

Odnośnie szkieł:
Najlepiej stałki ale ewentualnie mogą być zoomy. Ogniskowe które będą potrzebne (podaję dla pełnej klatki): 24mm, 43mm (standard), 100mm (najlepiej makro), 300mm (stabilizacja?). Fajnie gdyby standard był jasny. Dla reszty jasność jest mniej ważna ale bardzo zależy mi na dobrej ostrości i kontraście. Przydatna będzie możliwość instalacji filtrów.

Co do gabarytów to chodzi o to żeby całość zestawu była mniejsza i lżejsza niż lustrzankowy odpowiednik. Co do budżetu powiedzmy, że bez ograniczeń ale w rozsądnych granicach (Leica M9 odpada).

Przeglądałem trochę to co jest dostępne ale zawsze coś mi nie pasuje. Szczególnie widzę problem z ostrym szkłem 300mm. Niby przy małych matrycach obiektywy o dłuższych ogniskowych łatwiej zbudować ale jakoś wszędzie widzę tylko ciemne i mydane spacerzoomy.

Dopuszczam ewentualnie opcję zakupu zaawansowanego aparatu kompaktowego zamiast składania zestawu z bezlusterkowcem ale chyba nie istnieje produkt spełniający kryteria (ostry odpowiednik 24-300?).

Całość będzie nie dla mnie ale potrzeby znam więc jakby co, mogę doprecyzować. Będę wdzięczny za rady.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






bacruk 
Entuzjasta


Pomógł: 7 razy
Posty: 603
Wysłany: Sob 17 Gru, 2011   

dragossani, wygląda na to, że pozostaje Ci noszenie nikosia... na pocieszenie napisze, że w zasadzie tylko korpus bedziesz miał większy i cięższy.. szkła są "porównywalne".
 
 
dragossani 
Entuzjasta



Pomógł: 13 razy
Posty: 710
Skąd: Poznań
Wysłany: Sob 17 Gru, 2011   

Jak już wspomniałem - to nie dla mnie ten zestaw. Jeśli o mnie chodzi to zupełnie nie przeszkadzają mi gabaryty lustrzanek. Rozmiar gwarantuje pewny chwyt, a waga nie doskwiera mi jakoś przesadnie. Może jedynie do streeta przydałoby się coś bardziej dyskretnego.

Wracając do tematu. Wiem że fizyki się nie przeskoczy ale jak przejrzałem ostatnio test Samyanga 7.5 mm f/3.5 dla mikro 4/3 to uznałem, że jednak czasem komuś się chce przyłożyć do szkieł dla bezlusterkowców. Co do teleobiektywów to nie pamiętam podobnie udanego słoika, co trochę mnie dziwi - przecież wystarczyłoby znacznie mniej szkła niż przy obiektywach do lustrzanek. Wygląda na to, że nie tylko ja nie mam za bardzo pomysłu co polecić przy opisanych na początku wymaganiach.
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sob 17 Gru, 2011   

dragossani napisał/a:
Co do teleobiektywów to nie pamiętam podobnie udanego słoika, co trochę mnie dziwi - przecież wystarczyłoby znacznie mniej szkła niż przy obiektywach do lustrzanek.

A mnie nie dziwi – bezlusterkowców nie kupują ci, którzy potrzebują długich teleobiektywów, więc producenci nie pchają się w takie inwestycje. A taki Panasonic G VARIO 100-300 mm f/4.0-5.6 M.O.I.S – ktoś używa?
 
 
dragossani 
Entuzjasta



Pomógł: 13 razy
Posty: 710
Skąd: Poznań
Wysłany: Sob 17 Gru, 2011   

Obiektyw wygląda interesująco ale to odpowiednik 200-600mm - aż tak długie szkło potrzebne nie jest. Raczej coś pokroju 150/2.8. W bazie obiektywów na Optycznych nie ma ŻADNEJ stałki >50mm z bagnetem dla mikro 4/3. Nie wydaje wam się, że to trochę dziwne? Ja rozumiem, że do sportu albo dzikiej zwierzyny nie kupuje się bezlusterkowca ale odpowiednik 300mm do krajobrazów chyba komuś by się przydał?
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sob 17 Gru, 2011   

W sumie 100-300 na m4/3 zawiera w sobie odpowiednik 150 i 300 mm na FF. :) Pytanie jak się tym fotografuje z ręki (ten obiektyw zawiera ten jakiś Mega OIS niby).
 
 
Aszex
[Usunięty]

Wysłany: Sob 17 Gru, 2011   

dragossani napisał/a:
W bazie obiektywów na Optycznych nie ma ŻADNEJ stałki >50mm z bagnetem dla mikro 4/3. Nie wydaje wam się, że to trochę dziwne?


http://www.four-thirds.or...irds/lense.html

popytaj na dfv.pl...
 
 
dragossani 
Entuzjasta



Pomógł: 13 razy
Posty: 710
Skąd: Poznań
Wysłany: Sob 17 Gru, 2011   

Jak by nie zawierało odpowiednika 600mm to byłoby mniejsze albo jaśniejsze (wiem, marudzę :razz: ). No ale zerknijcie sami:
http://a.img-dpreview.com...comparedto1.jpg
Gdzie tu zysk z mniejszej matrycy?

@Aszex - dzięki za link.
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sob 17 Gru, 2011   

Aszex napisał/a:
http://www.four-thirds.org/en/fourthirds/lense.html

Raczej http://www.four-thirds.org/en/microft/lense.html czyli znacznie krótsza lista. Chyba, że z przejściówką ma to jeszcze sens, jeśli chodzi o rozmiar szkieł.
 
 
Aszex
[Usunięty]

Wysłany: Sob 17 Gru, 2011   

4/3, Zapomniałem o tym formacie. Wydaje mi się, że przez adapter można je podłączyć do m 4/3 i działakby autofocus i pomiar światła, ale może się mylę.;)

dragossani, a zobacz kit do Olka lub 75-300, lub tak polecanego panasa 30 f1.7. Są mniejsze. :)
 
 
dragossani 
Entuzjasta



Pomógł: 13 razy
Posty: 710
Skąd: Poznań
Wysłany: Sob 17 Gru, 2011   

Najsensowniesze wydaje się kompletowanie czegoś w ramach mikro 4/3. Na przykład:
- Olympus E-PL2
- M.Zuiko Digital ED 12mm F2.0
- Lumix G 20mm F1.7 ASPH
- Leica DG Macro-Elmarit 45mm F2.8 ASPH Mega O.I.S.
- Lumix G Vario 100-300mm F4.0-5.6 Mega O.I.S.
Najmniej podoba mi się ten ostatni element bo jest duży i nie do końca pasuje do potrzeb ale nic bardziej sensownego chyba się nie znajdzie. Najbardziej pasowałoby podpiąć przez przejściówkę model Zuiko Digital ED 150mm F2.0 ale po pierwsze to niezły kloc, a po drugie cena dość ekstremalna.
 
 
Chris62 
Entuzjasta


Pomógł: 8 razy
Posty: 665
Wysłany: Pon 19 Gru, 2011   

Ja nie kupiłem bezlusterkowca dla tele, które potrzebujęe sporadycznie.
Mało tego przez ostatnie pół roku nie odpiąlem standardowego naleśnika....
Na takie "zoomowanie" wystarczy na przykład Panasonic FZ-150 zakres 25-600 stosunkowo jasny, bardzo dobre odwzorowanie detali, filmuje w fullHD, zmieniać szkieł nie trzeba a i cena nie zabija czyli na wycieczki w sam raz.
 
 
TS
[Usunięty]

Wysłany: Pon 19 Gru, 2011   

dragossani napisał/a:

- Olympus E-PL2

Skoro ergonomia ważna, a budżet bez większych ograniczeń, to może lepszy byłby E-P3?

Cytat:

- Lumix G Vario 100-300mm F4.0-5.6 Mega O.I.S.
Najmniej podoba mi się ten ostatni element bo jest duży i nie do końca pasuje do potrzeb ale nic bardziej sensownego chyba się nie znajdzie. Najbardziej pasowałoby podpiąć przez przejściówkę model Zuiko Digital ED 150mm F2.0 ale po pierwsze to niezły kloc, a po drugie cena dość ekstremalna.

W ,,starym'' FT było coś bardziej pasującego - mniejszy zakres, lżejszy i jaśniejszy:
http://www.optyczne.pl/13..._obiektywu.html
http://www.wrotniak.net/photo/43/zd-040-150.html
Cena dobra, tylko potrzebna jeszcze przejściówka. Nie wiem jak wtedy będzie działać AF oraz czy rozmiar całości za bardzo nie wzrośnie.

Albo iść w stare manuale, np. coś z OM - jeszcze bardziej jasny i mały:
http://ompl.org/lens,tele,29

Faktycznie nie ma jasnych tele do bezlusterkowców, bo przy małych korpusach i sporych matrycach nie bardzo ma to sens.
 
 
NX-5
[Usunięty]

Wysłany: Pon 19 Gru, 2011   

Zobacz NX-y Samsunga.Obiektywy taniutkie,systemowe to: dwa stałe: 20mm f2,8 i-Fn i 30mm f2, zoomy: 20-50mm f3,5/5,6, 18-55mm f3,5/56OIS, 50-200mm f4/5,6OIS, i-Fn.
1.Ogniskowe x 1,5
2.OIS-stabilizacja
3.i-Fn-(i-Function) sterowanie aparatem za pomocą obiektywu.
Zapowiadane są inne.
 
 
dragossani 
Entuzjasta



Pomógł: 13 razy
Posty: 710
Skąd: Poznań
Wysłany: Wto 20 Gru, 2011   

Dzięki za podpowiedzi. Te manualne tele fajne ale wygląda na to, że niełatwo je gdzieś znaleźć. Samsunga obadam. Podoba mi się system Nikona - świetne osiągi matrycy jak na ten rozmiar. Szkoda, że na razie ani w korpusach, ani w szkłach zbytniego wyboru nie ma.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 15