Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: goltar
Pią 13 Sty, 2012
Panasonic G2, Samsung NX10/11 czy....Fuji X10?
Autor Wiadomość
microlabix 
Nowy


Posty: 21
Wysłany: Czw 22 Gru, 2011   Panasonic G2, Samsung NX10/11 czy....Fuji X10?

Witam.
Od pewnego czasu trapi mnie pewien problem, czytam Wasze forum od jakiegoś czasu, początkowo poszukiwałem jakiegoś bardziej zaawansowanego kompaktu, jednak czytając kolejne strony, działy forum postanowiłem jednak dołożyć trochę grosza i kupić jakiegoś bezlusterkowca. Wybór padł na Panasonica G2 lub Samsunga NX10/11. Reszta ze względu na aktualne ceny body oraz akcesoriów, jest poza zasięgiem.
Generalnie zarówno Panas jak i Samsung prezentują zbliżoną jakość zdjęć, patrząć po samplach, z lekką przewagą Panasa w jpg. Za nim też przemawia odchylany ekran lcd, który dość mocno w pewnych sytuacjach umila życia. Za Samsungiem z kolei przemawia cena, body z 2 obiektywami do wyrwania za jakieś 1900PLN, chyba że ktoś wie gdzie można kupić taniej ;-) , jasne szkła i reszta względnie tanich akcesoriów.
Zależy mi głównie na jakości zdjęć prosto z puszki, nie bardzo mam czas bawić się w obróbkę Raw, aparat będzie miał szerokie zastosowanie od wycieczek, imprez plenerowych, imprez we wnętrzach itp. etc, musi więc być poręczny i taki aby jego noszenie podczas podróży nie było szczególnie uciążliwe. Cenna jest wbudowana lampa błyskowa, choć wiadomo, że to tylko mała namiastka tej dołączanej, ale jakoś nie wyobrażam sobie kupno tak małych w sumie aparatów, aby targać jeszcze ze sobą doczepianą lampkę vide Nex czy Oly.

Mam jeszcze możliwość zakupu trochę po znajmości Fuji X10, oglądając próbki zdjęć, byłem zachwycony, ale z drugiej strony komentarzy na temat tego aparatu wciąż jest mało, testy nie zawsze są obiektywne....

Co wybrać? Chyba, że polecicie mi jeszcze coś innego w tej cenie...

Pozdrawiam
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






hijax_pl 
Moderator
click-o-matic!



Pomógł: 472 razy
Posty: 22471
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw 22 Gru, 2011   

Ale wiesz, że X10 to nie jest bezlusterkowiec? ;)
microlabix napisał/a:
patrząć po samplach, z lekką przewagą Panasa w jpg
A na co patrzysz w ocenie JPG? Rozdzielczość? Banding? Kolorystyka? Prawidłowy dobór balansu bieli?

Musisz wiedzieć, że każdy producent w aparatach implementuje ciut inne algorytmy wywoływania RAWa (bo inaczej się nie da zrobić JPGa) dzięki czemu taka np kolorystyka jest inna w różnych aparatach. Jeśli dla kogoś jest to istotne powinien wpierw wybrać "producenta" a później model aparatu. Ewentualnie zacząć wywoływać RAWy (o ile aparat je udostępnia)

Jest też zasadnicza różnica w aparatach takich jak G2 i NX10... To wielkość matrycy. Jeśli zależy Ci na jakości obrazka, na malej głębi ostrości - to w zasadzie tylko NX, no chyba, że stać Cię na takie szkiełka jaka panasowe 25/1.4

Inna sprawa, że skoro ma to być sprzęt poręczny i mobilny, co dla wielu oznacza po prostu kieszonkowość - polecam wrócić do koncepcji zaawansowanych kompaktów jak XZ-1 czy EX-1.

P.S.
Obróbka RAWa wcale nie jest czasochłonna czy skomplikowana. JPGi też się obrabia i jakoś nikomu to nie przeszkadza, a RAW to jakaś czarna magia ;)
 
 
microlabix 
Nowy


Posty: 21
Wysłany: Czw 22 Gru, 2011   

Witam, tak właśnie widzę że zapomniałem wspomnieć o tym drobnym szczególe w poscie ;-) w pracy jestem i muszę ukrywać swoją twórczość ;-) . Miałem się w pewnym momencie odnieść , że jeśli X10 to powrót do komapktów ;-) , niestety gdzieś mi to zdanie urwało się w potoku myśli....

Odnośnie szkiełek do Panasa, właśnie tu jest problem, bo stać to może i tak, ale nie bardzo jestem przekonany, czy chcę wydawać tyle pieniędzy na szkła :(

Tutaj dużą przewagę ma Samsung i jego szkła w brzydko mówiąc marketowych cenach.

Za Rawy się wezmę z konieczności ;-) muszę tylko zebrać chęci, ale prędzej czy później to nastąpi!

Wcześniej byłem właśnie zdecydowany na XZ-1 ze względu na jego jasny obiektyw....

Odnośnie JPG, bardziej podpasowała mi kolorystyka i balans w G2 niż w NX10, natomiast w Rawach takiej różnicy już nie widziałem.

Sam nie wiem, jestem na rozdrożu, naczytałem się o 30mm do NX10 i jestem pod wrażeniem....
 
 
TS
[Usunięty]

Wysłany: Czw 22 Gru, 2011   

microlabix, jeśli chciałbyś poprzestać na kitowym obiektywie, to radziłbym jednak zaawansowany kompakt z jasnym obiektywem. Ten X10 jest droższy od innych kompaktów tej klasy, ale moim zdaniem daje więcej możliwości, choćby optyczny wizjer czy sprzętowe poszerzanie zakresu tonalnego - próbki możliwości w wątku:
http://forum.optyczne.pl/...der=asc&start=0
 
 
microlabix 
Nowy


Posty: 21
Wysłany: Czw 22 Gru, 2011   

TS - dziękuję za radę, widzisz problem w tym, że na szkła do NX10/11 jeszcze bym się zdecydował ;-) bo ceny są przystępne.

Odnośnie X10, fajny wygląd, zdjęcia też ok, tylko czy warto wykładac tyle pieniędzy na kompakt? Bo jednak zdumiewającej różnicy w zdjęciach nie widać :( .

W niższej cenie mamy też LX5 i też go wszyscy chwalą....

tak można dodawać kolejne modele i zamiast rozwiązania problemu, sytuacja gmatwa się jeszcze bardziej....
 
 
hijax_pl 
Moderator
click-o-matic!



Pomógł: 472 razy
Posty: 22471
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw 22 Gru, 2011   

microlabix napisał/a:
W niższej cenie mamy też LX5 i też go wszyscy chwalą....
To nad czym się zastanawiasz? ;)
 
 
microlabix 
Nowy


Posty: 21
Wysłany: Czw 22 Gru, 2011   

No właśnie....

ehh nie wiem, chyba po prostu rzucę monetą, bo sam nie jestem w stanie podjąć rozsądnej decyzji.
Na placu boju zostaje więc NX10 , X10, XZ-1, LX5 ;-)

ehhh....żeby człowiek tyle czasu tracił na wybór rzeczy....jakiegoś kawałka plastiku, szkła i metalu....
 
 
TS
[Usunięty]

Wysłany: Czw 22 Gru, 2011   

microlabix napisał/a:
na szkła do NX10/11 jeszcze bym się zdecydował ;-) bo ceny są przystępne.

Pytanie które szkła (tzn. do czego)... Bo nie zawsze są odpowiedniki w m4/3 i NX.

Cytat:

Odnośnie X10, fajny wygląd, zdjęcia też ok, tylko czy warto wykładac tyle pieniędzy na kompakt?

Niektórzy płacą jeszcze więcej za kompakt ;)

Cytat:

Bo jednak zdumiewającej różnicy w zdjęciach nie widać :( .

Zależy na jakie zdjęcia patrzysz. Te funkcje, które pokazywał Luke_S w wątku, są w niektórych sytuacjach (kontrastowa scena, zdjęcia z ręki przy słabym świetle) nieocenione. W LX5 ich nie ma (co nie zmienia faktu, że to też świetny aparat :) )

Na Twoim miejscu najpierw bym określił, czy chcę uniwersalny aparat ,,do wszystkiego'', czy chcę się więcej nauczyć i osiągnąć lepsze efekty, kupując dodatkowo różne obiektywy.
 
 
microlabix 
Nowy


Posty: 21
Wysłany: Czw 22 Gru, 2011   

TS- głównie chodzi mi o to aby robił dobre zdjęcia we wnętrzach a więc musiałby radzić sobie w kiepskich warunkach oświetleniowych, zdjęcia z ręki - oczywiście! tutaj wdzięczny bym był za wskazanie pozycji, która da sobie w takich warunkach radę.
Często będzie noszony po imprezach, koncertach itp.

Oczywiście, że chcę się uczyć, dlatego potrzebuję aparatu, który będzie uniwersalny ale jednocześnie da możliwość testowania różnych rozwiązań....

Co do szkieł, napewno 30mm, kitowe szkło też pewnie będzie użytkowane dość sporo, mimo że jest ciemniejsze. W grę wchodzi też nawet 20mm i być może niedalekiej przyszłości, chciałbym zapoznać się z tele.
Fajnie jakbym mógł poćwiczyć makro, bo to niezmiernie mnie interesuje.

Z drugiej strony, wiem że na jakieś eskapady w teren wezmę ze sobą 30mm i ewentualnie kitowy, więcej nie będzie chciałoby mi się dźwigać.

Wydaje mi się , że jednak NX da mi więcej opcji i jednak jest bardziej "przyszłościowy" w moim wypadku.

Chociaż X10 kusi....oj kusi.

Dobrze, czyli eliminująć LX5 i chyba też XZ-1 na placu boju zostają NX10/11 i X10. Teraz tylko dokonać prostego wyboru i kupić ;-) .
Gdybym był chociaż odrobinę fanboyem Fuji, brałbym X10, bo wygląd urzeka....

TS- co Ty byś wybrał?
 
 
mrawi 
Rozmowny


Pomógł: 2 razy
Posty: 420
Wysłany: Czw 22 Gru, 2011   

microlabix A jest jeszcze NX5. Tansza wersja NX10 o 500 zl. Fotki robi takie same, tylko ma slabszy wizjer, ekranik, nie ma czyszczenia matrycy. Za te 500 zl dokupujesz stalke 30 mm i masz aparat i dwa obiektywy. Teraz nie oplaca sie kupowac bo ceny wyzsze, ale po Nowym Roku srednio o 100 zl pewnie bedzie taniej.
 
 
TS
[Usunięty]

Wysłany: Czw 22 Gru, 2011   

microlabix napisał/a:
TS- głównie chodzi mi o to aby robił dobre zdjęcia we wnętrzach a więc musiałby radzić sobie w kiepskich warunkach oświetleniowych, zdjęcia z ręki - oczywiście! tutaj wdzięczny bym był za wskazanie pozycji, która da sobie w takich warunkach radę.

Bezlusterkowiec + jasny obiektyw (czyli póki co stałoogniskowy) + ew. stabilizacja

Cytat:
Fajnie jakbym mógł poćwiczyć makro, bo to niezmiernie mnie interesuje.

No to obiektyw makro. Ale tutaj chyba nawet w NX nie jest tanio ;) .

Cytat:
Wydaje mi się , że jednak NX da mi więcej opcji i jednak jest bardziej "przyszłościowy" w moim wypadku.

Jeśli zdecydujesz się kupować obiektywy (każdy kolejny to kawał zabawy z poznawaniem jego możliwości), to na pewno.

Cytat:
Chociaż X10 kusi....oj kusi.

Nie dziwię się, daje taką namiastkę luksusu, a NX czy G2 to kawał plastiku, choć potencjał większy. Ale wszystkiego nie można mieć. Obejrzyj te aparaty, włącz, popatrz przez wizjer, może - jak pisze mrawi - NX5 wystarczy? Ja bym na pewno nie kupił aparatu, którego wcześniej nie miałem w ręce.

Cytat:
TS- co Ty byś wybrał?

To Twój wybór :) . Ja używam G2, a do tego systemu skusiły mnie fajne (dla mnie) obiektywy.
 
 
microlabix 
Nowy


Posty: 21
Wysłany: Pią 23 Gru, 2011   

Odnośnie NX5, oczywiście że brałem go pod uwagę, tyle że tak - brak czyszczenia matrycy, czy to aby na pewno dobrze? Gorszy wizjer i ponoć jest gorzej z updatami firmware do niego?
Mam akurat 2000 do wydania, w fotojokerze jest nx 10 + kitowy + 30mm za 1950 , zestaw dostepny po nowym roku, na allegro jest w tej cenie NX11 +kitowy + 20 mm, karta 16 gb i torba...

Ktoś coś wie o tym 20mm do NX?
 
 
Luke_S 
Maniak


Pomógł: 9 razy
Posty: 895
Skąd: Poznań
Wysłany: Pią 23 Gru, 2011   

X10 ma tryb PRO LOW-LIGHT, w którym za jednym razem wykonywana jest szybka seria 4 zdjęć. Są one łączone w jeden obraz o stosunkowo niskim poziomie szumów, ale o dużej czułości. Dzięki temu bez problemu zrobisz zdjęcie w kiepskim oświetleniu. Tak to działa w porównaniu do bezlusterkowca z 4-krotnie większą matrycą i jasną stałką, ale niewyposażonego w podobny tryb:









Z lewej Fuji X10, z prawej Panas GF2.
 
 
microlabix 
Nowy


Posty: 21
Wysłany: Pią 23 Gru, 2011   

rzeczywiście jest różnica :(
sam nie wiem, jak wygląda sprawa w tymi białymi dyskami w odniesieniu do zdjęc z X10? poprawili to? da sie to w ogóle naprawić?

za 2000 mam komplet NX10/11+ 2 obiektywy, za fuji trzeba dać minimum 2300 do tego jeszcze etui, taki aparat nie może być noszony w jakimś byle czym, tylko w dedykowanym euti i w tym momencie robi się już 2700.....:(
Ostatnio zmieniony przez goltar Pią 23 Gru, 2011, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Luke_S 
Maniak


Pomógł: 9 razy
Posty: 895
Skąd: Poznań
Wysłany: Pią 23 Gru, 2011   

Futerał do X10 dostaniesz za friko, jeśli napiszesz recenzję aparatu na myfinepix.pl. Mój futerał dotarł wczoraj. Szczegółów szukaj na forum Fuji.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 16