Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Panasonic Lumix DMC-LX7
Autor Wiadomość
Chris62 
Entuzjasta


Pomógł: 8 razy
Posty: 665
Wysłany: Pią 27 Lis, 2015   

serbio napisał/a:

wydawało mi się że jak nastawię krajobraz to przysłona powinna się zwiększać a tu f2,8.
Pozdrawiam


Nic podobnego.
Dla LX-7 przysłona F2,8 to max dla krajobrazu większe przymknięcie tylko może pogorszyć anie polepszyć. Dla matrcy tej wielkości granica dyfrakcji to około F2!
F2,8 w LX-7 to odpowiednik F16 dla pełnej klatki.
Ja przymykam przysłonę tylko do macro aby zwiększyć GO, normalne zdjęcia robię na pełnym otwarciu, które odpowiada F8-F11 w zalezności od zoomu a to wystarczająco duża GO często nawet za duża.
Ludzie miewają nawyki z Zenita itp, które nie przekładają się w przypadku aparatów z małą matrycą.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






serbio
Początkujący


Posty: 34
Wysłany: Wto 01 Gru, 2015   

Wielkie dzięki Chris62 za odpowiedź. Masz rację z tym przyzwyczajeniem , jest to mój pierwszy cyfrowy aparat ponieważ na co dzień robię na analogu Canon 30V a materiał to slajd z tąd moje nawyki do ustawiania przysłon do robienia zdjęć na przysłonach większych przy widokach lub mniejszych przy portretach by mieć małą głębie. Czy możesz mi napisać jak to ma się do właśnie tej konkretnej cyfrówki.
Staram ustawiać preselekcje przysłony a więc sam wybieram jaka przysłona a aparat ustawia mi czas lub ustawiam wszystko w M.
Chris jeśli tak to ma się że do widoków max f2,8 to kiedy używać większe ?
I jak to ma się do przysłon z typowej fotografii f/1.4 , f/1.8, f/2.8, f/5.6 .
Pytanie jaki jest odpowiednik analog a cyfra.
Jeśli :
F2,8 - F16
F1,4 -F...
F2 -F...
Czy da się coś takiego napisać?
Pozdrawiam
 
 
T.B. 
Optyczny
Bez tutułu



Pomógł: 30 razy
Posty: 2755
Wysłany: Sro 02 Gru, 2015   

Tak zwany "analog", a aparat cyfrowy - to, wydaje mi się, nie ma praktycznego znaczenia. Ale domyślam się, że chodzi Ci o to, jak ma się klatka (matryca) 36x24 mm do małej matrycy w kompakcie, jeśli chodzi o te parametry.

Wszystko da się policzyć, ale najlepiej zainstaluj sobie w komputerze, a jeszcze lepiej w telefonie, kalkulator głębi ostrości. Dlaczego? Żeby Cię głowa nie rozbolała. :smile:

Jeśli chcesz mówić o ekwiwalencie przesłony dla oczekiwanej głębi ostrości, to pamiętaj, że o takim ekwiwalencie można mówić tylko wtedy, gdy ekwiwalentne są również długości ogniskowych i jednakowe są odległości od fotografowanego przedmiotu (jednakowe są odległości, na które nastawiana jest ostrość).

Przykładowe pytanie, które ma sens:
- na pełnej klatce nastawiałem ogniskową 24 mm, przysłonę 11, a ostrość na 5 m. Jaką przysłonę mam ustawić w LX-7, przy ogniskowej 4.7 mm i ostrości na 5 m, żeby uzyskać taka samą głębię ostrości jak na FF?

[ Dodano: Sro 02 Gru, 2015 18:57 ]
Przy pytaniu postawionym tak, jak wyżej - mnożnik (albo dzielnik) przysłony pi razy oko (a może nawet dokładniej) wynosi tyle, ile wynosi mnożnik (albo dzielnik) ogniskowych dla danych matryc.
 
 
Chris62 
Entuzjasta


Pomógł: 8 razy
Posty: 665
Wysłany: Pią 08 Sty, 2016   

serbio napisał/a:

Chris jeśli tak to ma się że do widoków max f2,8 to kiedy używać większe ?

A po co? używałeś większego przymknięcia od F16?
W zbliżeniach macro Go mocno maleje wtedy moż esię przydac przymknięcie do F4-F5,6 ale nigdy przy krajobrazach.
serbio napisał/a:

I jak to ma się do przysłon z typowej fotografii f/1.4 , f/1.8, f/2.8, f/5.6 .
Pytanie jaki jest odpowiednik analog a cyfra.
Jeśli :
F2,8 - F16
F1,4 -F...
F2 -F...
Czy da się coś takiego napisać?
Pozdrawiam


Ni ema co popadać woblczienia wystarczy zakodować ż edl atej matrycy F1,4 w przybliżeniu odpowiada F8
Skor tak to F2 = F11
F2,8 = F16
F4=F22

Zakresu GO odpowiedniej dla poniżej F8- tym aparatem nie uzyskasz.
 
 
tacim 
Nowy


Posty: 4
Wysłany: Nie 24 Sty, 2016   

Czy na chwile obecną LX7 ma realnego konkurenta w podobnej cenie :)
 
 
Chris62 
Entuzjasta


Pomógł: 8 razy
Posty: 665
Wysłany: Wto 26 Sty, 2016   

Z kompaktów raczej nie ma nic ciekawszego chyba że komuś zależy na długim tele to powinien dołożyć np. do Nikona P7800 , Olympusa Stylusa 1s itp. ale te z kolei nie mają ekw. 24 mm i gorsze światło.
W tej cenie można też kupić bezlusterkowca Samsunga NX z matrycą DX czyli lustrzankową 20MP co owocuje lepszą jakością zdjęć i filmów szczególnie przy wyższych ISO no ale to nieco bardziej skomplikowane użytkowo i finansowo z uwagi na możliwość wymiany obiektywów.

Do LX7 można też przypinać konwertery wide i tele oraz macro poprzez tulejkę adaptacyjną.
To w pewnym zakresie poszerza jego funkcjonalność.

Powiem tak, jeżeli chcesz robić portrety z płytką GO lepszy Samsung NX zwłaszcza że za niewielkie pieniądze można do niego dostać dobrą jasną stałkę.
Do innych rodzajów zdjęć LX7 sprawdza się znakomicie poza tym ma macro a zakres GO adekwatny do bezlusterkowca micro 4/3 z kitem czyli przy portretach wypadnie podobnie.
Jakiś starszy korpus micro 4/3 też nie powinien kosztować dużo i też możesz go rozważyć np. Panasonic G3/G5 zaleta to to ze mają wizjer.
 
 
tacim 
Nowy


Posty: 4
Wysłany: Wto 26 Sty, 2016   

Dzięki tak myślałem, że coś skrobniesz bo przeczytałem milion tematów od tygodnia i Twoje wpisy od kilku lat. Został mi LX7 i RX100 ale to wszyscy tak tu mają hehe. Jadę za tydzień do stanów ale tam 300 dolców to co u nas :)

[ Dodano: Pią 29 Sty, 2016 21:16 ]
No i aparat dotarł do mnie :) maleńki jest , ale w porównaniu do mojego starego Canona 640IS to inny świat . Obiektyw na prawdę jasny w ciemnym pokoju zdjęcia wychodzą jak za dnia bez lampy a opcje- cóż dla mnie to kosmos hehe 90 % rzeczy z instrukcji nie rozumiem hehe. Chciałem kupic adapter do UV ale nie jest dostępny nie wiem czy nie trzeba zerknąć na Aliexpress.
 
 
LEX 
Bywalec


Pomógł: 4 razy
Posty: 195
Wysłany: Nie 31 Sty, 2016   

tacim napisał/a:
Dzięki tak myślałem, że coś skrobniesz bo przeczytałem milion tematów od tygodnia i Twoje wpisy od kilku lat.

Chyba nikt nie zna lepiej tego aparatu od Chrisa :mrgreen:
tacim napisał/a:
90 % rzeczy z instrukcji nie rozumiem hehe

i troche ci zejdzie ;)
Cytat:
Chciałem kupic adapter do UV ale nie jest dostępny

W fripersie się wyprzedały.

[ Dodano: Wto 02 Lut, 2016 00:49 ]
Kupiłem wizjer Dmw-lvf2 jestem
 
 
Chris62 
Entuzjasta


Pomógł: 8 razy
Posty: 665
Wysłany: Pią 05 Lut, 2016   

tacim napisał/a:
Dzięki tak myślałem, że coś skrobniesz bo przeczytałem milion tematów od tygodnia i Twoje wpisy od kilku lat. Został mi LX7 i RX100 ale to wszyscy tak tu mają hehe. Jadę za tydzień do stanów ale tam 300 dolców to co u nas :)

[ Dodano: Pią 29 Sty, 2016 21:16 ]
No i aparat dotarł do mnie :) maleńki jest , ale w porównaniu do mojego starego Canona 640IS to inny świat . Obiektyw na prawdę jasny w ciemnym pokoju zdjęcia wychodzą jak za dnia bez lampy a opcje- cóż dla mnie to kosmos hehe 90 % rzeczy z instrukcji nie rozumiem hehe. Chciałem kupic adapter do UV ale nie jest dostępny nie wiem czy nie trzeba zerknąć na Aliexpress.


No tak najtrudniej podjąć decyzję:)
Co do adaptera to lepiej kupić tulejkę 52 mm - po pierwsze wygodnie operuje się filtrem polaryzacyjnym po drugie chroni obiektyw przed uderzeniem wodą kurzem a po trzecie można do niej przypiąć konwertery wide/tele bez straty światła.
Konwerter wide da Ci ekwiwlent 18mm!
Tele też się może przydać jakiś Raynox 2x przełuzy do 180mm i wtedy razem z opcją iZoom można uzyskać 360 mm/F2,3....
Ja nie stosuję bo mam jeszcze NX30 z zoomem 50-200 i inne obiektywy ale gdyby to był jedyny aparat jaki mam to bym dokupił.
Do tego jakiś mały flash by się przydał - LX-7 nie ma ograniczenia 1/200s w synchro i w dzień przy czasie migawki nawet przy 1/1000s możesz sobie doświetlać cienie najtańszą lampą ewentualnie wbudowaną..

No ale na początek faktycznie dobrze jest rozgryźć instrukcję obsługi:)
Żaden wstyd, sam też miesiąc musiałem poświecić, żeby jako tako opanować tego Lumixa a jeszcze w trakcie użytkowania pewne rzeczy mnie zaskakiwały.
Do każdego sprzętu trzeba się przyzwyczaić.
Jeżeli robisz ważniejsze zdjęcia korzystaj z RAW na wszelki wypadek gdyby Ci coś nie wyszło zawsze z RAW jest więcej opcji poprawy.
Aparat pomimo że kompaktowy ma wiele opcji cennych dla profesjonalistów - np. pierścień przysłon, przełącznik proporcji kadru, trybu AF, multi aspect, bracketingi w tym bracketing proporcji zdjęcia (4:3; 3:@ 16:9 i 1:1 w jednym pstryku i z różnymi kątami widzenia w kierunkach pion/poziom!, do tego bardzo przydatny wbudowany automatyczny filtr ND (działa trybie P w opcji max otwarcie przysłony i optymalny MTF)i wiele innych.
Do tego wszystkiego bardzo dobrze filmuje.
Nawet tryb auto ma opcje poszerzone adekwatne dla laika jak np. obrazkowe menu w stylu stopień rozmycia tła, nasycenia kolorow itp.
Radzę używać trybu P z opcją ND max/mtf na przemian w zależności od sytuacji.
Możesz zaprogramować minimalny czas migawki aby uniknąć poruszonych zdjęć
Z trybów automatycznych można użyć HDR i sport oraz krajobraz działają przyzwoicie aczkolwiek zalecam użycie opcji AUTO+ i po swojemu dostroić parametry.
Dla HDR musiałem w swoim modelu obniżyć korekcje EV bo za jasne zdjęcia wychodziły.

Filtry efektowe można stosować w aparacie po zrobieniu zdjęcia w trybie play, tak że w trakcie pstrykania szkoda się nimi zajmować.

Jak opanujesz jego możliwość na pewno będziesz mógł nim robić świetne zdjęcia - obiektyw jest bardzo dobrej jakości ładnie "rysuje".

Powodzenia.
 
 
martinoo 
Nowy


Posty: 8
Wysłany: Pią 19 Lut, 2016   

Panowie a będąc przy temacie jakie oprogramowanie jest do LX 7 żebym miał podgląd po USB?
Na płytce dostałem SILKYPIX i Photo fun Studio - ale tam takiej mozliwości nie widzę.
Najchetniej jakiś program darmowy
 
 
serbio
Początkujący


Posty: 34
Wysłany: Sob 27 Lut, 2016   

Chris62 jesteś skarbnicą wiedzy o tym aparacie.
Mam pytanie jak robisz zdjęcia lampą ale tą wbudowaną co masz ustawione w aparacie. Zauważyłem u siebie że jak robię w pomieszczeniu to zawsze wychodzą prześwietlone.
Pozdrawiam.
 
 
Chris62 
Entuzjasta


Pomógł: 8 razy
Posty: 665
Wysłany: Pon 29 Lut, 2016   

serbio napisał/a:
Chris62 jesteś skarbnicą wiedzy o tym aparacie.
Mam pytanie jak robisz zdjęcia lampą ale tą wbudowaną co masz ustawione w aparacie. Zauważyłem u siebie że jak robię w pomieszczeniu to zawsze wychodzą prześwietlone.
Pozdrawiam.


Akurat lampy w LX-7 używam sporadycznie (mam zewnętrzną do Samsunga bezprzewodowo sterowaną więc mogę błyskać wbudowaną i zewnętrzna w tym samym czasie a to daje lepszy efekt bo np. niweluje cienie za obiektem) no ale zasady użycia flasha dla wszystkich aparatów są podobne.

Na odległość trudno mi zdiagnozować przyczynę Twoich przepaleń..
Może na początek sprawdź w jakim trybie masz to prześwietlenie.
Najprostsza opcja to włączyć program iAuto naświetlenie powinno być poprawne.
W tym modelu jednak nawet tryb auto można regulować na jaśniejsze lub ciemniejsze nastawy - tak matryca LX-7 mocna zbiera światło korekcja na -1/3EV- -2/3EV nie zaszkodzi.
Sprawdź też sytuację przed aparatem - jakiś bliski obiekt może odbić światło a naświetlenie zależy przecież od odległości od obiektu.
Bliski obiekt może wymagać przymknięcia obiektywu - dalszy otwarcia - ten bliski decyduje jednak o naświetleniu - jeżeli za bardzo otworzysz przysłonę po prostu powstanie przepalenie.
Opcja iAuto ma jednak podstawową wadę - nie zapisuje RAW wiec jeśli chcesz mieć RAW to tryby PASM - polecam M lub S- bo ten tryb symuluje naświetlenie przed pstrykiem)
Inne tryby zmieniają kolor ekspozycji co informuje o nieprawidłowym naświetleniu wg aparatu - ale skąd aparat ma wiedzieć jakie dla nas jest prawidłowe?
To my wiemy i my decydujemy jak naświetlić.
W opcjach flasha masz regulację siły błysku możesz go obniżyć.
Może miałeś za wysokie ISO?
Staraj się używać niskich czułości 80-200 ISO.
Wiesz o pracy z flashem można epopeję napisać - niestety musisz poćwiczyć różne warianty praktycznie i wiedzieć czego oczekujesz od flasha w danej sytuacji.
Np. w dzień na tle okna w ciemniejszym pokoju raczej należy ustawić ekspozycje na światło za oknem zablokować a obiekt na tle okna doświetlić lampą wtedy uzyskasz zbalansowane światło w pokoju i na zewnątrz.
Kiedy naświetlisz na pokój widok za oknem będzie jasną plamą.
Kiedy nie doświetlisz flashem a ekspozycja będzie na widok za oknem to sylwetki w pokoju będą - no właśnie sylwetkami.

A co jeśli okno będzie z a Tobą? Wtedy flash może być zbędny a jeśli nie to może być przyczyną brzydkich cieni na ścianie.
Wbudowany flash LXa nie ma możliwości zmiany kierunku - odbicia swiatła od sufitu wtedy dobrze błysnąć drugim z innego kierunku np. za pomocą specjalnego sterownika.

Generalnie przy flashu musisz uważąć na czas migawki. Kiedy aparat jest w trybie A może być tak, że automatyka dobierze np. 1/2 s i wtedy flash Ci nie pomoże - poruszysz zdjęcie.
Próbuj trybu M - kontroluj czas migawki np. 1/125s i przysłonę oraz ISO - opcja auto ISO nie zawsze jest optymalne przy flashu więc próbuj ręcznie ustawić ISO 100-200 (im dalej tym wyżej) przysłonę F2,8-F4 powinno wyjść OK możesz regulować naświetlenie przysłoną (lub ISO ale ISO trzeba trzymać możliwie najniżej)).
Czas migawki ma wpływ na doświetlenie tła - światło flasha tam nie dociera w takiej ilości bo odbija się od obiektu. Jeżeli tło wyjdzie za ciemnie czas możesz wydłużać adekwatnie do stopnia niedoświetlenia - raczej nie stosuj dłuższych czasów od 1/30s.
Ma zewnątrz LX-7 synchronizuje nawet do 1/1000s więc śmiało można używać lampy do doświetlenia np. sylwetki ze słońcem za plecami które świeci w stronę obiektywu.
Pozwala to widzieć fotografowaną osobę a nie jej sylwetkę na tle krajobrazu - wiele razy z tego skorzystałem właśnie w LX-7 z bardzo dobrym efektem.

Jak uzyskasz dobre rezultaty zapisz to sobie do któregoś trybu C1-4 żeby na przyszłość mieć zapamiętane.
 
 
CANiKON 
Nowy


Posty: 10
Wysłany: Nie 20 Mar, 2016   

Super temat :) Od niedawna mam LX-7 i właśnie brakowało mi takich informacji jakie są w tym wątku.
Mam pytanie czy można jakoś włączyć Auto ISO dla trybu manualnego ?
Pozdr.
 
 
LEX 
Bywalec


Pomógł: 4 razy
Posty: 195
Wysłany: Pon 21 Mar, 2016   

A po co jest tryb manualny w tej sytuacji M ?

-w pozostałych możesz a nawet ustawić górną granicę iso.

Czytaj instrukcje.
 
 
CANiKON 
Nowy


Posty: 10
Wysłany: Wto 22 Mar, 2016   

Aha. Jeśli takie coś nie istnieje to przepraszam. Ja mam taką kombinację w aparatach dlatego pytam.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,11 sekundy. Zapytań do SQL: 14