Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Jaki aparat na ruchliwe dziecko ?

Mając do dyspozycji 1500-2000zł i chcąc kupić mały, mobilny aparat, który byś wybrał ?
Nikon 1 j1
12%
 12%  [ 1 ]
Olympus E-PL3
62%
 62%  [ 5 ]
Samsung NX1000
25%
 25%  [ 2 ]
inny (proszę o komentarz)
0%
 0%  [ 0 ]
Głosowań: 8
Wszystkich Głosów: 8

Autor Wiadomość
mamoncik 
Nowy


Posty: 19
Wysłany: Sob 13 Paź, 2012   Jaki aparat na ruchliwe dziecko ?

Usunięto wczorajszy temat "Pomoc w doborze aparatu", na którym rozgorzała się dyskusja, na temat m.in. Nikona j1 i Olympusa PEN E-PL3, dlatego zakładam nowy, gdzie głównym pytaniem pozostaje: który najlepiej wybrać, chcąc robić zdjęcia ruchliwemu dziecku ?
Nikon ma migawkę 1/16000 s - ponoć nieosiągalną i przydatną tylko do filmów slow motion, większość pozostałych porównywalnych cenowo aparatów: 1/4000. Matryce takie same.
Jednak wczoraj byłem w sklepie i naocznie porównałem oba aparaty:
Nikon: wizualnie świetnie wykonany, z pewnością robi b. dobre zdjęcia, ale minusem jest uchwyt. Lepiej trzymać go obiema rękami, bo ma się wrażenie, że może się wyślizgnąć.
Olympus: wizualne wykonanie nieco gorsze, ekran do podglądu wygląda na duży, ale prawda jest taka, że dużą część zajmują ikonki i sam obraz jest wyraźnie mniejszy. Kolejny minus, choć niewielki, to dołączana oddzielnie lampa błyskowa- wygląda z nią fajniej, niż bez :wink:
Jednak wpadł mi w oko inny aparat, niewiele droższy, ale z pewnością godny bliższego poznania. Chodzi o Samsunga NX1000: Matryca 2x większa, niż w j1 i E-PL3 a nadal jest to bezlusterkowiec, więc wymiary i waga można by rzec: kieszonkowa. Również ilość MPix nieporównywalnie większa (j1: 10, E-PL3: 12, NX1000: aż 20 !). Cenowo zaledwie ok. 300zł więcej. Plusem też jest synchronizacja przez wifi z komputerem (wchodzisz do domu i automatycznie aparat przesyła zdjęcia na komputer) i telefonem komórkowym (możesz robić zdjęcia z podglądem w telefonie), a podobno nawet z tv (chociaż ponoć na razie tylko Samsunga).
Brzmi świetnie, tylko o ile Samsung jest największym konkurentem Appla na rynku smartfonów, to czy aby na pewno może konkurować z takimi firmami jak Nikon, czy Olympus na rynku aparatów ??? Co myślicie, warto spróbować ?
Ostatnio zmieniony przez mamoncik Sob 13 Paź, 2012, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






moronica 
Temu Panu już podziękujemy



Pomogła: 106 razy
Posty: 7414
Skąd: BN3
Wysłany: Sob 13 Paź, 2012   

mamoncik, to nie takie trudne. klikasz w swoj profil, szukasz wszystkich swoich postow i z latwoscia znajdujesz watek, ktory nie usunieto tylko ewentualnie przesunieto do wlasciwego dzialu
http://forum.optyczne.pl/...ghlight=#378031
 
 
mamoncik 
Nowy


Posty: 19
Wysłany: Sob 13 Paź, 2012   

Szukałem, ale wyskakiwał jakiś błąd w wyszukiwarce, jak wpisałem nazwę tematu. Sprawdźcie to. Ale swoją drogą, ten temat jest już trochę bardziej ukierunkowany na aparat stricte pod dziecko, więc zakładam, że powinien zostać. Czekam na odpowiedzi.
 
 
lotofag 
Optyczny
*******



Pomógł: 41 razy
Posty: 1974
Skąd: WA-WA
Wysłany: Nie 14 Paź, 2012   Re: Jaki aparat na ruchliwe dziecko ?

mamoncik napisał/a:

z pewnością robi b. dobre zdjęcia

Skąd ta pewność, że "aparat robi"? ;)
mamoncik napisał/a:

Lepiej trzymać go obiema rękami, bo ma się wrażenie, że może się wyślizgnąć.

Każdy aparat warto trzymać stabilnie, nawet jak to lekki kompakcik. O ile mniej by było potem pytań o "rozmazane" zdjęcia, stabilizacje, itp.
mamoncik napisał/a:

ekran do podglądu wygląda na duży, ale prawda jest taka, że dużą część zajmują ikonki i sam obraz jest wyraźnie mniejszy.

Te ikonki czemuś służą ;)
mamoncik napisał/a:

Chodzi o Samsunga NX1000: Matryca 2x większa, niż w j1 i E-PL3

APS-C dwa razy większe od u4/3?
mamoncik napisał/a:

Również ilość MPix nieporównywalnie większa (j1: 10, E-PL3: 12, NX1000: aż 20 !).

Jakaś konkretna korzyść dla Ciebie z tego wynika, czy po prostu "więcej=lepiej" bo tak?
mamoncik napisał/a:

Plusem też jest synchronizacja przez wifi z komputerem (wchodzisz do domu i automatycznie aparat przesyła zdjęcia na komputer) i telefonem komórkowym (możesz robić zdjęcia z podglądem w telefonie), a podobno nawet z tv (chociaż ponoć na razie tylko Samsunga).

A nie lepiej skupić się na funkcjonalności czysto fotograficznej?
Jeśli lubisz takie bajery to może http://www.optyczne.pl/51...-_Hands-On.html :mrgreen:
 
 
mamoncik 
Nowy


Posty: 19
Wysłany: Nie 14 Paź, 2012   

Chodzi o Samsunga NX1000: Matryca 2x większa, niż w j1 i E-PL3

APS-C dwa razy większe od u4/3?

NO TAK. W SKLEPIE SPRZEDAWCA ZDJĄŁ OBIEKTYWY Z SAMSUNGA I Z NIKONA I GOŁYM OKIEM WIDAĆ BYŁO 2X WIĘKSZĄ MATRYCĘ W SAMSUNGU.
REASUMUJĄC TWOJĄ WYPOWIEDŹ- UWAŻASZ ŻE OLYMPUS, CZY NIKON SĄ LEPSZE OD SAMSUNGA ? JAKIM CUDEM ? CZY WIELKOŚĆ MATRYCY, CZY ILOŚĆ MPX NIE MA ZNACZENIA ? TO CO MA ???
 
 
hijax_pl 
Moderator
click-o-matic!



Pomógł: 472 razy
Posty: 22471
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie 14 Paź, 2012   

CX - 116 mm²
4/3 - 225 mm²
APS-C - 370 mm²
370 / 225 = 1,64x
370 / 116 = 3,18x

To matematycznie .. Wizualnie natomiast wygląda ta różnica tak (APS-C vs 4/3):

Zielona i niebieska ramka - czy widać, że to 2x różnica? Hm.. na pewno patrzyłeś na NX1000 i E-PL3?

A teraz wielkości samych pikseli:

NX1000 - 18 um²
J1 - 12 um²
E-PL3 - 18 um²
 
 
lotofag 
Optyczny
*******



Pomógł: 41 razy
Posty: 1974
Skąd: WA-WA
Wysłany: Nie 14 Paź, 2012   

mamoncik napisał/a:
Chodzi o Samsunga NX1000: Matryca 2x większa, niż w j1 i E-PL3

APS-C dwa razy większe od u4/3?

NO TAK. W SKLEPIE SPRZEDAWCA ZDJĄŁ OBIEKTYWY Z SAMSUNGA I Z NIKONA I GOŁYM OKIEM WIDAĆ BYŁO 2X WIĘKSZĄ MATRYCĘ W SAMSUNGU.

No to porównywałeś tylko z Nikonem 1, a gdzie tu E-PL3? Widziałeś co zaznaczyłem w cytacie? u4/3 to inny rozmiar matryc niż Nikon 1.

mamoncik napisał/a:

REASUMUJĄC TWOJĄ WYPOWIEDŹ- UWAŻASZ ŻE OLYMPUS, CZY NIKON SĄ LEPSZE OD SAMSUNGA ? JAKIM CUDEM ? CZY WIELKOŚĆ MATRYCY, CZY ILOŚĆ MPX NIE MA ZNACZENIA ? TO CO MA ???

Nie wiem co to znaczy dla Ciebie "lepsze", a przecież to Ty chcesz coś wybrać ;) Póki co widzę, że bardziej zajmują Cię bajery, a aparat "sam robi" zdjęcia...
Wielkość matrycy ma duże znaczenie, pęd za ilością pikseli niekoniecznie.
Pytałem się tam wyżej jaką praktyczną korzyść widzisz dla siebie w większej liczbie mpix. Jesteś w stanie odpowiedzieć na to pytanie?

Tak BTW nie krzyczymy w postach. Caps Lock się zaciął? ;)
 
 
mamoncik 
Nowy


Posty: 19
Wysłany: Nie 14 Paź, 2012   

lotofag napisał/a:
No to porównywałeś tylko z Nikonem 1, a gdzie tu E-PL3? Widziałeś co zaznaczyłem w cytacie? u4/3 to inny rozmiar matryc niż Nikon 1.


Ktoś mi jakoś ostatnio powiedział, że j1 i E-PL3 mają takie same matryce i przyjąłem to za fakt. Nigdzie nie mogę znaleźć informacji jakie konkretnie wymiary mają ich matryce, dlatego się gubię.


lotofag napisał/a:
Nie wiem co to znaczy dla Ciebie "lepsze"

Lepsze, znaczy: który lepiej się nadaje do robienia zdjęć dziecku w oświetleniu pokojowym bez lampy błyskowej. Na którym zdjęcie wyjdzie ładniej ? Nie jestem profesjonalistą- chcę po prostu robić dobre (wysokiej jakości i nieruszone) zdjęcia.

lotofag napisał/a:
Wielkość matrycy ma duże znaczenie, pęd za ilością pikseli niekoniecznie.

Byłem pewny, że piksele są zawsze takie same, że jest jakiś standard, podczas gdy hijax_pl uświadomił mi, że mają różne wielkości. To trochę zmienia postać rzeczy. Rozumiem, że im mniejsze, tym lepiej ?- czyli Nikon w tej kategorii przoduje ?

lotofag napisał/a:
Pytałem się tam wyżej jaką praktyczną korzyść widzisz dla siebie w większej liczbie mpix. Jesteś w stanie odpowiedzieć na to pytanie?

Moje rozumowanie było takie: większa ilość pikseli = większa dokładność zdjęcia, czyli wyższa jakość, ale nie brałem pod uwagę, że mogą mieć różną wielkość.

lotofag napisał/a:
Tak BTW nie krzyczymy w postach. Caps Lock się zaciął? ;)


Nie wiedziałem jak dać "cytuj" i dlatego pisałem dużymi, żeby odróżnić. Ale już jak widać, znalazłem tą funkcję :wink:

[ Dodano: Nie 14 Paź, 2012 16:41 ]
hijax_pl napisał/a:

Obrazek
Zielona i niebieska ramka - czy widać, że to 2x różnica? Hm.. na pewno patrzyłeś na NX1000 i E-PL3?


No może faktycznie, nie jest 2x większa w Samsungu (patrzyłem na oko, nie mierzyłem przecież. Ale różnica była wyraźnie widoczna na korzyść Samsunga. No i porównywałem z Nikonem j1- czy Olympus E-PL3 ma jeszcze większą/porównywalną matrycę do Samsunga ?
Czyli jednak dobrze rozumiem, że Samsung ma większą matrycę- doczepiliście się tylko do stwierdzenia, że aż 2x większą, czy tak ? Czy się już zamotałem ?

hijax_pl napisał/a:
A teraz wielkości samych pikseli:

NX1000 - 18 um²
J1 - 12 um²
E-PL3 - 18 um²

Dzięki- nie wiedziałem, że jest jakaś różnica. Człowiek się uczy całe życie a widzę, że branża fotograficzna jest wyjątkowo skomplikowana.
 
 
lotofag 
Optyczny
*******



Pomógł: 41 razy
Posty: 1974
Skąd: WA-WA
Wysłany: Nie 14 Paź, 2012   

mamoncik napisał/a:

No może faktycznie, nie jest 2x większa w Samsungu (patrzyłem na oko, nie mierzyłem przecież. Ale różnica była wyraźnie widoczna na korzyść Samsunga. No i porównywałem z Nikonem j1- czy Olympus E-PL3 ma jeszcze większą/porównywalną matrycę do Samsunga ?
Czyli jednak dobrze rozumiem, że Samsung ma większą matrycę- doczepiliście się tylko do stwierdzenia, że aż 2x większą, czy tak ? Czy się już zamotałem ?

Przecież wszystko masz wyjaśnione w poście hijaksa (wraz z graficzną prezentacją wielkości), wystarczy na spokojnie przeczytać i przyswoić ;) Samsung to APS-C, Olympus 4/3, a Nikon 1 to CX.
mamoncik napisał/a:

widzę, że branża fotograficzna jest wyjątkowo skomplikowana.

IMHO po prostu wdajesz się w niepotrzebne dywagacje. Do oglądania tego co bezpośrednio puszka wypluje zapewne jedynie na ekranie komputera czy telewizorze to zbyt wiele nie potrzeba. Póki co skupiasz się na bajerach i marketingowej papce (więcej=zawsze lepiej).
Tak BTW dużo pikseli na małej matrycy to nie jest jakość ;) A o optyce nawet się nie zająknąłeś do tej pory, tylko w kółko piksele i matryce.
 
 
hijax_pl 
Moderator
click-o-matic!



Pomógł: 472 razy
Posty: 22471
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie 14 Paź, 2012   

mamoncik napisał/a:
Czyli jednak dobrze rozumiem, że Samsung ma większą matrycę- doczepiliście się tylko do stwierdzenia, że aż 2x większą, czy tak ? Czy się już zamotałem ?
Większa ale też gęstsza. Bo piksleki takie same jak w E-PL3 więc nie spodziewaj się zbyt wielkiej różnicy w jakości obrazka (szum, dynamika).
Większa matryca to też ogólnie mówiąc większe obiektywy (gabarytowo). A to dzięki obiektywom powstaje obraz. Zatem lepiej mieć porządny obiektyw niż więcej megapikseli...
 
 
mamoncik 
Nowy


Posty: 19
Wysłany: Nie 14 Paź, 2012   

lotofag napisał/a:
Przecież wszystko masz wyjaśnione w poście hijaksa (wraz z graficzną prezentacją wielkości), wystarczy na spokojnie przeczytać i przyswoić ;) Samsung to APS-C, Olympus 4/3, a Nikon 1 to CX.

O widzisz, w końcu ktoś potrafił mi to wytłumaczyć. Czyli rozumiem, że Nikon ma najmniejszą matrycę, Olympus średnią a Samsung największą, ale biorąc też pod uwagę wielkośc pikseli (i jak się domyślam- optykę), to najlepszym wyborem jest Olympus, czy tak ?

lotofag napisał/a:
...dużo pikseli na małej matrycy to nie jest jakość ;) A o optyce nawet się nie zająknąłeś do tej pory, tylko w kółko piksele i matryce.

Domyślam się, że duża ilość pikseli na małej matrycy to nie jest jakość, dlatego biorę pod uwagę Samsunga, gdzie mamy dużą matrycę i przy okazji sporo pikseli.
Nikt wcześniej nie wspomniał, że powinienem też patrzeć na optykę- a tak jak wcześniej wspominałem, jestem amatorem. Dlatego postanowiłem zapytać Was o zdanie, tylko niestety widzę że z dużą częścią z Was nie da się normalnie rozmawiać, bo od razu wychodzicie z różnymi fachowymi nazwami, które słyszę pierwszy raz w życiu i nie wiem o co biega. Po ludzku proszę :wink:
Choć przyznam, że w ciągu tych ostatnich 2 dni, odkąd zarejestrowałem się na tym forum, sporo się nauczyłem. Ale z drugiej strony widzę, ile jeszcze nie wiem.

[ Dodano: Nie 14 Paź, 2012 19:25 ]
hijax_pl napisał/a:
Większa ale też gęstsza. Bo piksleki takie same jak w E-PL3 więc nie spodziewaj się zbyt wielkiej różnicy w jakości obrazka (szum, dynamika).
Większa matryca to też ogólnie mówiąc większe obiektywy (gabarytowo). A to dzięki obiektywom powstaje obraz. Zatem lepiej mieć porządny obiektyw niż więcej megapikseli...

OK. W takim razie powstaje pytanie: czy Samsung ma dobre obiektywy ? Bo jeśli nie, to chyba wybór powinien paść na Olympusa, czy tak ?
(zakładajmy tylko te obiektywy, które dostajemy w standardzie z aparatem, bo przynajmniej jak na razie, nie planuję wydawać kasy na dodatkowy obiektyw)
 
 
dragossani 
Entuzjasta



Pomógł: 13 razy
Posty: 710
Skąd: Poznań
Wysłany: Pon 15 Paź, 2012   

Tyle że w standardzie obiektyw się nie tyle dostaje co wybiera ten, na którym nam zależy. To są aparaty systemowe - można kupić sam korpus i do tego dowolny, pasujący obiektyw. Są też zestawy kitowe (z proponowanym przez producenta obiektywem) ale również jest ich co najmniej kilka do wyboru przy każdym z modeli aparatów. Pytanie czy dany producent ma dobre obiektywy niestety też jest zbytnim uproszczeniem i wprost odpowiedzieć się nie da. Każdy z producentów ma w swojej ofercie mniej i bardziej udane modele obiektywów. Musisz zacząć od takich spraw jak np. kąty widzenia jakie Cię interesują - wtedy można coś doradzić.

Żeby nie być gołosłownym: sam używam Nikona J1 z obiektywem 10mm f/2.8. Kąt widzenia jest moim zdaniem optymalny do codziennego fotografowania dzieci. Obiektyw jest w miarę jasny i ostry. Ostrość łapie od 20cm więc nawet mocno przerysowane zbliżenia daje się robić. Z zauważalnych wad: spore winietowanie i nieco aberracji chromatycznej. Sam korpus jest rzeczywiście średnio wygodny w obsłudze. Brakuje niektórych przycisków i niektórych ustawień trzeba szukać po menu. Niezłej jakości filmowanie. Zdjęcia w porządku jak na ten rozmiar matrycy, choć spodziewać się można, że APS-C w Samsungu wypadnie lepiej.
Ostatnio zmieniony przez dragossani Pon 15 Paź, 2012, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
mamoncik 
Nowy


Posty: 19
Wysłany: Pon 15 Paź, 2012   

Znalazłem dobre porównanie:
Kliknij TU

Co sądzicie o takim układzie:
Sony Alpha NEX-5NK/B + obiektyw Sony 50 1.8 OSS LINK
Przydałby się Noktor SLR Magic HyperPrime 50mm F0.95 E-mount LINK , ale trochę drogi :cool:
 
 
dragossani 
Entuzjasta



Pomógł: 13 razy
Posty: 710
Skąd: Poznań
Wysłany: Pon 15 Paź, 2012   

Sam NEX-5N to rozsądna propozycja ale moim zdaniem obiektyw 50mm może okazać się za wąski do zdjęć w pomieszczeniach. Noktor to interesujący obiektyw ale manualny (bez AF) co wymaga sporej wprawy przy użytkowaniu. Do matryc APS-C (Sony NEX, Samsung NX, Fujifilm X) polecam coś z przedziału 24-35 mm. Samsung ma niedrogi i porządny obiektyw 30mm f/2 i w zestawie z którymś z korpusów z serii NX byłby chyba niezłym wyborem.
 
 
mamoncik 
Nowy


Posty: 19
Wysłany: Pon 15 Paź, 2012   

No tak, tylko czy wystarczy na "ruchliwe" dziecko ?
f/1.8 zawsze da więcej światła niż f/2, więc i mniej ruszone zdjęcie. Chyba że mógłbyś zaproponować jakieś obiektywy z jeszcze niższymi f-ami i najlepiej z szerokim kątem ?! i jeszcze najlepiej w rozsądnej cenie. Chyba czegoś takiego szukam :wink:

[ Dodano: Pon 15 Paź, 2012 15:36 ]
Z obiektywem 50mm zawsze można robić panoramy w pomieszczeniach. Efekt wyjdzie jak w szerokokątnym ;)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 16