Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Jaki aparat na ruchliwe dziecko ?

Mając do dyspozycji 1500-2000zł i chcąc kupić mały, mobilny aparat, który byś wybrał ?
Nikon 1 j1
12%
 12%  [ 1 ]
Olympus E-PL3
62%
 62%  [ 5 ]
Samsung NX1000
25%
 25%  [ 2 ]
inny (proszę o komentarz)
0%
 0%  [ 0 ]
Głosowań: 8
Wszystkich Głosów: 8

Autor Wiadomość
dragossani 
Entuzjasta



Pomógł: 13 razy
Posty: 710
Skąd: Poznań
Wysłany: Pon 15 Paź, 2012   

Między f/1.8 a f/2.0 jest niewielka różnica. Natomiast szerokokątne obiektywy jaśniejsze niż f/1.8 będą już z pewnością poza budżetem. Panoramy nie wyjdą tak samo jak szerokokątnym, nie wspominając o portretowaniu ludzi poprzez panoramowanie co jest raczej trudno wykonalne.

Tak na marginesie: przy f/2.0 głębia ostrości na APS-C jest już niewielka i jeszcze jaśniejszy obiektyw może nie być najlepszym pomysłem. Migawkę może jeszcze trochę skrócisz ale głębia ostrości spadnie jeszcze bardziej i trafienie z ostrością może być już bardzo trudne. Obiektyw f/2 powinien wystarczyć, a jak czasy wychodzą za długie to jedynym rozwiązaniem jest lampa błyskowa.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






lotofag 
Optyczny
*******



Pomógł: 41 razy
Posty: 1974
Skąd: WA-WA
Wysłany: Pon 15 Paź, 2012   

mamoncik napisał/a:
No tak, tylko czy wystarczy na "ruchliwe" dziecko ?
f/1.8 zawsze da więcej światła niż f/2, więc i mniej ruszone zdjęcie. Chyba że mógłbyś zaproponować jakieś obiektywy z jeszcze niższymi f-ami i najlepiej z szerokim kątem ?! i jeszcze najlepiej w rozsądnej cenie. Chyba czegoś takiego szukam

A zdajesz sobie sprawę z wielkości GO przy f/1.8-2 na APS-C? IMHO bardziej Ci się przyda do tych dzieci używalne wysokie ISO żeby skrócić czas, zamiast jakiejś ekstremalnej światłosiły. Już widzę te płacze, jak to drogi i jasny obiektyw a trafić z ostrością nie można ;)
mamoncik napisał/a:

Z obiektywem 50mm zawsze można robić panoramy w pomieszczeniach. Efekt wyjdzie jak w szerokokątnym ;)

Tak, zwłaszcza z tymi ruchliwymi dziećmi w tle ;>
 
 
mamoncik 
Nowy


Posty: 19
Wysłany: Wto 16 Paź, 2012   

Racja,
Chyba jednak zdecyduję się na:
1. Samsunga NX1000 + obiektyw 30mm f/2. Tylko zastanawiam się, czy na początek kupić KIT z obiektywem 20-50mm, czy może kupić samo BODY i dokupić np. obiektyw 50-200. Bo w sumie jak będę miał ten obiektyw 30mm, to 20-50mm może mi już być mało potrzebny.

2. Ewentualnie zastanawiam się nadal nad SONY, tylko raczej nie 5N, tylko F3. Różnica z tego co wiem jest bardzo niewielka, a za to ma odchylany o 180st. ekran, który z pewnością będzie dla mnie b. przydatny. Tylko w SONY mam problem z tym dodatkowym obiektywem. Znalazłem taki:
LINK
Wydaje się idealnie taki, jaki potrzebuję, tylko nie znam tej firmy. Co o nim myślicie ? No i wtedy, żeby w miarę jeszcze zmieścić się w budżecie, na razie kupiłbym samo Body. Co sądzicie o tym pomyśle ?

3. I jeszcze mam plan C:
Samsung EX2F

Słucham za i przeciw :grin:

[ Dodano: Wto 16 Paź, 2012 13:38 ]
Widzę po ankiecie, że obstawiacie Olympusa E-PL3.
Też mi się podoba, tylko czy można dokupić do niego obiektyw podobny jak do Samsunga i Sony ? Czyli w przedziale 20-35mm f/0,95-f/2 ???

[ Dodano: Wto 16 Paź, 2012 18:31 ]
Znalazłem obiektyw do Olympusa:
Olympus M.Zuiko Digital 12 mm f/2.0 ED
Tylko niestety też $800, tak jak do Sony.
Chyba wychodzi na to, że z każdym aparatem można zrobić taki układ z fajnym jasnym i szerokokątnym obiektywem, ale tylko Samsung wychodzi przy tym korzystnie cenowo.
Chyba że by kupić Olympusa lub Sony i przejściówkę na obiektyw od Samsunga. To chyba byłoby optymalne rozwiązanie :cool:
 
 
TS
[Usunięty]

Wysłany: Wto 16 Paź, 2012   

mamoncik napisał/a:
Widzę po ankiecie, że obstawiacie Olympusa E-PL3.

Też tak obstawiłem, ale prawdę mówiąc poczekałbym na E-PL5. Właśnie wchodzi do sklepów. Będzie droższy, ale matryca jest znacznie nowsza i lepsza. Przełoży się to na znacznie niższy szum w jpg (są już sample).

mamoncik napisał/a:

Znalazłem obiektyw do Olympusa:
Olympus M.Zuiko Digital 12 mm f/2.0 ED
Tylko niestety też $800, tak jak do Sony.

Który Sony? Ten obiektyw daje Ci taki kąt widzenia jak szkło o ogniskowej 16 mm na APS-C. Odpowiednikiem w Sony jest 16/2.8, a w Samsungu 16/2.4. Sony jest znacznie gorszy optycznie i mechanicznie, a Samsung - tylko troszeczkę (za to tańszy).

Ale wg mnie to zbyt szeroki kąt do fotografowania dzieciaka. Jeśli m4/3, to lepiej rozważ Panasonika 20/1.7 lub Panasonika-Leikę 25/1.4. A jeśli ciaśniejsze portrety w pomieszczeniu (głowa, popiersie) - M. Zuiko 45/1.8.
 
 
lotofag 
Optyczny
*******



Pomógł: 41 razy
Posty: 1974
Skąd: WA-WA
Wysłany: Wto 16 Paź, 2012   

Póki co mamoncik zafascynował się jasnymi szkłami, a jak widać ogniskowa ta czy inna to nieistotne ;)
 
 
mamoncik 
Nowy


Posty: 19
Wysłany: Wto 16 Paź, 2012   

- Najpierw patrzyłem na ilość pikseli. Jako totalny amator to był mój główny wyznacznik jakości.
- Następnie dowiedziałem się, że jest coś takiego jak matryca i że im większa, tym lepsza, więc poszedłem w tym kierunku.
- Następnie ktoś mi doradził, że ważna jest też optyka (i teraz jestem na tym etapie)
- Teraz dowiaduję się, że jest też coś takiego jak ogniskowa, więc proszę uprzejmie o wyjaśnienie, czym jest to nowe dla mnie pojęcie ?

A ponieważ jestem na etapie optyki (jasności i szerokiego kąta) wpadłem na pomysł kupna Olympusa E-PL3 (lub też 5, jak już wyjdzie i różnica w cenie nie będzie zbyt duża) i dokupienie jasnego obiektywu. Żeby zaoszczędzić, myślę kupić adapter, tak żebym mógł podłączyć do Olympusa znacznie tańszy obiektyw Samsunga. Szczerze mówiąc nie wiem do końca na co patrzeć, ale znalazłem coś TAKIEGO i proszę zobaczcie, czy to będzie (powinno) pasować i działać ? Z góry dzięki !
 
 
hijax_pl 
Moderator
click-o-matic!



Pomógł: 472 razy
Posty: 22471
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto 16 Paź, 2012   

Tamron: Porównywarka ogniskowych
Nikon: Symulator obiektywów
 
 
TS
[Usunięty]

Wysłany: Wto 16 Paź, 2012   

mamoncik, może lepiej kup aparat + kitowy obiektyw 18-55/3.5-5.6 (lub okolice) na APS-C czy też 14-42/3.5-5.6 na m4/3.

Potem sam zobaczysz jaką ogniskową oraz światło potrzebujesz. Zarówno u Samsunga (NX), jak i Olympusa/Panasonika (m4/3) są fajne stałoogniskowe szkła, dobre do fotografowania dziecka w domu. Generalnie w m4/3 masz większy wybór obiektywów, a w NX - są tańsze.

[ Dodano: Wto 16 Paź, 2012 22:06 ]
A ten ww. adapter nie będzie pasowac. Potrzebny jest adapter szkła NX na mocowanie m4/3. Nie wiem czy taki istnieje (teoretycznie może - większa odległośc bagnetowa w NX), ale nawet jeśli, to przy jednym szkle będzie nieopłacalny, a do tego stracisz na szybkości ustawiania ostrości (albo w ogóle AF), co jest ważne przy fotografowaniu dziecka.

Krótko mówiąc - zapomnij o adapterach :)
 
 
mamoncik 
Nowy


Posty: 19
Wysłany: Wto 16 Paź, 2012   

W takim razie muszę na razie zapomnieć o odchylanym o 180st. wyświetlaczu. Trudno.
I chyba wybiorę Kit NX1000 + obiektyw 30mm f/2.0 .
Zawsze mogę za jakiś czas ten zestaw sprzedać i kupić coś lepszego (w sensie marki i z ekranikiem :razz: ) Dzięki !!!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 16