Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Niebo przez lornetkę
Autor Wiadomość
Lech149 
Rozmowny


Pomógł: 1 raz
Posty: 257
Skąd: Gdynia
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: Sro 06 Maj, 2020   

A pić się chce . :mrgreen: :mrgreen: :razz:
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Negatyw 
Optyczny



Pomógł: 17 razy
Posty: 1051
Skąd: Reda
Wysłany: Czw 07 Maj, 2020   

Wiking69 napisał/a:
Jakie zastosowanie w praktyce ma zasada Fermata ? . Może pomaga w obliczaniu odległości do gwiazd ?...
Jak to jakie? Zasadnicze w optyce geometrycznej a ta jest podstawą budowy lornetek i wszystkich innych instrumentów optycznych opartych na odbiciu i załamaniu światła i nie tylko światła, również promieniowania, którego nie widać. Jeżeli można ją zastosować do obserwacji soczewkowania grawitacyjnego to pozwala nam obserwować obiekty typu czarna dziura, których nie widać a jednak da się je zobaczyć gdy rozumie się Zasadę Fermata.
 
 
wiem1 
Nowy


Posty: 14
Wysłany: Czw 07 Maj, 2020   

Proszę o próbę wyjaśnienia obiektu widocznego w pierwszej minucie filmu nagranego z balkonu kamienicy na starym mieście w Zamościu:
https://www.youtube.com/w...eature=emb_logo
 
 
niebieski 
Nowy



Posty: 5
Skąd: Polska
Wysłany: Czw 07 Maj, 2020   

plama na niebieskim kloszu ktory chroni nas przed negatywnym działaniem kosmosu i kosmitami, niektorzy próbują się przebijać, może się rozbił jakiś, zniknie bo klosz się regeneruje
 
 
Jar 
Maniak


Pomógł: 72 razy
Posty: 789
Wysłany: Czw 07 Maj, 2020   

To łatwe. Jest to nieostry, rozogniskowany obraz dyfrakcyjny punktowego (w miarę, patrz niżej) źródła światła. Najprawdpodobniej chodzi o Wenus. Dałbym jeszcze szansę, że chodziło o Księżyc w pełni WYŁĄCZNIE JEŚLI (!!!) byłby on kręcony bardzo krótką ogniskową, na szerokim kącie. Ale na 95% obstawiam Wenus. To w tej chwili najjaśniejszy gwiazdopodobny (czyli w miarę punktowy) obiekt na wieczornym niebie.
Taki dziwny obraz, laikom przypominający UFO, to efekt dyfrakcji światła na obiektywie kamery (na jej przesłonie wejściowej). W przybliżeniu mamy tu do czynienia z punktowym źródłem światła. W dużym powiększeniu lub rozogniskowany jest on widoczny jako tzw. dysk Airy'ego z pierścieniami dyfrakcyjnymi (Newtona?-skleroza, chyba się nie machnąłem?). Tak samo będzie wyglądał w dowolnym teleskopie rozogniskowany obraz jakiejkolwiek gwiazdy, najlepiej jasnej. Normalne zjawisko fizyczne, używane często do testowania optyki niektórych teleskopów.
Pozdrawiam
-J.
 
 
Maciek 
Maniak


Pomógł: 48 razy
Posty: 908
Skąd: Pogórze Kaczawskie
Wysłany: Czw 07 Maj, 2020   

Albo to było nagrywane smartfonem z matrycą wielkości ziarna maku i 1000x zoomem :mrgreen: lub czymś co ma słabiutką stabilizację lub/i autofocus.
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 07 Maj, 2020   

wiem1, w każdym teście obiektywu w rozdziale "Koma, astygmatyzm i bokeh" robię coś takiego. Odpowiednie obrazki znajdziesz zawsze na samym końcu rozdziału np.:
https://www.optyczne.pl/4...zm_i_bokeh.html
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Czw 07 Maj, 2020   

wiem1 napisał/a:
Proszę o próbę wyjaśnienia obiektu widocznego w pierwszej minucie filmu nagranego z balkonu kamienicy na starym mieście w Zamościu:
https://www.youtube.com/w...eature=emb_logo

Osoby o daleko posuniętym upośledzeniu prowadzą na podstawie takich obrazów swoje "badania" będące "dowodem" na liczne teorie spiskowe, w tym na płaską Ziemię.
Oto pierwszy z brzegu film, stworzony przez niestrudzonego badacza prawdy!!

https://www.youtube.com/watch?v=hdNFo5eWf9g
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Czw 07 Maj, 2020   

Arek napisał/a:
Wiking69, przecież nie ma problemów z obserwacjami jasnych gwiazd i planet w samym środku słonecznego dnia. Od razu przypomina mi się wyprawa z goornikiem do Rumunii, gdzie na jakiejś stacji benzynowej pokazywaliśmy ludziom Wenus w trakcie pięknego dnia. Podczas swojej pierwszej wyprawy do Ludowego Obserwatorium Astronomicznego we Fromborku, tak nie mogłem się nacieszyć dostępnymi tam teleskopami Zeissa, że bawiłem się nimi także w dzień wyszukując Jowisza, Saturna, Wenus i kilka jaśniejszych gwiazd. Nawet im sporo fotek zrobiłem moim Zenitem 11.

A gdy pojedziesz gdzieś w wyższe góry (tak powyżej 2500 mnpm), w dobry klimat, tam gdzie syfu w atmosferze mniej i rozpraszanie Rayleigha działa mniej wydajnie, wszystkie te obserwacje robią się jeszcze łatwiejsze.

Co więcej - od czasu do czasu dla miłośników zjawisk zakryciowych zdarza się wisienka na torcie, np dzienne zakrycie Aldebarana, Regulusa, Spicki, Antaresa przez Księżyc podczas dnia i przy DOSKONAŁEJ przejrzystości jest to do zaobserwowania. Sam gdzieś mam zdjęcia z dziennego przejścia Księżyca kilka minut kątowych obok właśnie Spicki w Pannie.
 
 
Wiking69 
Optyczny


Pomógł: 12 razy
Posty: 2030
Wysłany: Czw 07 Maj, 2020   

Marcinie gdybym miał do dyspozycji całą paletę lornetek Nikona , którą wybrać do obserwacji jasnych gwiazd w samym środku słonecznego dnia . Czy wielkość źrenicy wyjściowej ma znaczenie ? . Czy Nikon 8x30 EII absolutnie wystarczy .
 
 
wiem1 
Nowy


Posty: 14
Wysłany: Pią 08 Maj, 2020   

Dziękuje za wyczerpujące odpowiedzi. Kamery nie mam i nigdy nie filmowałem ciał niebieskich. Wyszedłem z błędnego założenia, że każde dziecko i dorosły odróżnia planety od czegoś dziwnego i tak zapewne było.
Mam 5 lornetek i to mi wystarczy.
Forum i stronę czytam od dawna i dziwię się, że testy lornetek są sto razy rzadsze niż UFO na niebie...? Jak bym mógł to bym przetestował każdą lornetkę na rynku i parę chińskich podróbek dla porównania...
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Pią 08 Maj, 2020   

Wiking69 napisał/a:
Marcinie gdybym miał do dyspozycji całą paletę lornetek Nikona , którą wybrać do obserwacji jasnych gwiazd w samym środku słonecznego dnia . Czy wielkość źrenicy wyjściowej ma znaczenie ? . Czy Nikon 8x30 EII absolutnie wystarczy .

Coś o możliwi najwyższym kontraście, kto wie czy filtr polaryzacyjny by nie pomógł. Optowałbym za 10x35 E II, 10x42 SE, 10x70 SP - o ile ostrość miałbym uprzednio (w nocy nastawioną perfekcyjnie na nieskończoność.

Jakże mi brakuje w Nikonie dobrego 7x35, (i dach i porro), 8x50 (porro) 10x50 (i dach i porro)
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 08 Maj, 2020   

Jeszcze 12x50 SE.
 
 
Wiking69 
Optyczny


Pomógł: 12 razy
Posty: 2030
Wysłany: Pią 08 Maj, 2020   

Marcinie napisałeś że brakuje Ci w asortymencie Nikona dobrego 7x35 ( dach i porro ) . Jakie pole widzenia by Cię satysfakcjonowało ... 140 metrów wystarczy , czy powinno być ponad 150 metrów .
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 09 Maj, 2020   

Na 140 metrów Marcin by nawet nie spojrzał :) On tęskni za czasami, gdy 7ki miały pola 11-12 stopni.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,22 sekundy. Zapytań do SQL: 15