Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Dlaczego dwa koła?
Autor Wiadomość
Marcelixt 
Bywalec
Marcelixt


Posty: 189
Skąd: Białystok
Wysłany: Pon 26 Gru, 2022   Dlaczego dwa koła?

Patrząc przez jedną z lornetek widzę dwa nieznacznie nienakładające się na siebie koła. W innych jedno-niezależnie od rozstawu okularów. Wiecie o co chodzi.??Co z tym zrobić????Lornetka 8x30 Binolux-stary sprzęt ale fajny.Pamiątka.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 44 razy
Posty: 2419
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Pon 26 Gru, 2022   

Marcelixt, o co chodzi? O kolimację. Lornetka jest rozkolimowana w niewielkim stopniu. Miałem podobnie w CZJ Deltrintemie 8x30. Co z tym zrobić? Znaleźć zakład , w którym kolimuja lornetki i wysłać, ale czy to Ci się opłaci, to już Ty musisz zadecydować (koszty).
 
 
Marcelixt 
Bywalec
Marcelixt


Posty: 189
Skąd: Białystok
Wysłany: Wto 27 Gru, 2022   

Dziękuję.Robiłem kolimację już sam.Także ogarnę temat.Nie bardzo tylko wiązałem to z kolimacją.W innym sprzęcie było jedno koło ale oczy bolały a tu w tym Binoluxie obraz jest super tylko jest efekt o którym pisałem w 1poście.
 
 
_Tomek_ 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Posty: 698
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 27 Gru, 2022   

A ten efekt występuje jak obserwujesz z bliska czy na duże odległości?
 
 
Marcelixt 
Bywalec
Marcelixt


Posty: 189
Skąd: Białystok
Wysłany: Wto 27 Gru, 2022   

Na dalekie i na bliskie.Na bliskie bardziej.
 
 
RoboBat 
Optyczny


Pomógł: 25 razy
Posty: 1006
Wysłany: Sro 28 Gru, 2022   

Ciekawy przypadek, ale to raczej nie rozjechana kolimacja. Przerabiałem już wiele rozkolimowanych lornetek ale takiego efektu nie miały. Takie rzeczy to ja ustawiam patrząc w niebo. Rozchylam lornetkę na maksa i patrząc w niebieskie niebo składam ją aż do momentu aż z dwóch nakładających się kółek robi się jedno. Nawet rozkolimowane lornetki da się tak ustawić więc wykluczam taką ewentualność. Sam jestem ciekawy co to może być. Chyba, że rozkolimowanie jest tak duże, że każde oko widzi coś innego. Ja nigdy tak mocno rozkolimowanej lornetki nie miałem, ale obstawiam, że raczej byś to zauważył.
 
 
_Tomek_ 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Posty: 698
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 29 Gru, 2022   

Pytałęm o odległość, bo ja mam podobny efekt w Terze 8x25 na bliskich odległościach (ale większych niż minimalna odległość ostrzenia). Nie da się go pozbyć zmianą rozstawu tubusów. Jednak różnica jest taka, że od ok 3-4 metrów w górę efekt znika
 
 
Marcelixt 
Bywalec
Marcelixt


Posty: 189
Skąd: Białystok
Wysłany: Czw 29 Gru, 2022   

Myślałem, że może była uderzona i obudowy tubusów nie są w jednej linii???Ale wydaje mi się kolimacja jest ok. Tylko ten efekt, że nie jest jedno koło a na dole obrazu jakby jedno wychodziło z tego drugiego. Czasami wydaje mi się, że obraz jest nie w kuli a w jakby w czymś jajowatym.Buhaha nie umiem tego jakoś inaczej teraz opisać.Ale może to rzeczywiście lekkie rozkolimowanie???Nie wiem,czy brać się za kolimację.
 
 
Volver 
Entuzjasta


Pomógł: 12 razy
Posty: 533
Skąd: Kraków
Wysłany: Pią 30 Gru, 2022   

To nie wada kolimacji, a tzw. nieosiowość tubusów. Jest to wada montażu, zresztą całkiem popularna. Występuje nawet w słynny porro - Nikonie E2, miałem też w Swarovskim EL. Około poniżej 5% promienia pola w widzenia się rozjeżdżalo. Możnaby z tym żyć, choć to irytuje zwłaszcza w droższmy sprzęcie. Pisaliśmy już o tym na forum kiedyś - tutaj, albo na Astromaniak.
 
 
TRYTON7 
Rozmowny


Posty: 355
Wysłany: Pią 30 Gru, 2022   

Volver
Rozwiń trochę temat z ta nie osiowością tubusów...
tuby EL tez są źle sparowane ?
:neutral:
 
 
RoboBat 
Optyczny


Pomógł: 25 razy
Posty: 1006
Wysłany: Pią 30 Gru, 2022   

Volver napisał/a:
To nie wada kolimacji, a tzw. nieosiowość tubusów. Jest to wada montażu, zresztą całkiem popularna.


Też mi to przeszło przez myśl ale nie odważyłem się tego zaproponować bo nie wierzyłem, że tak można skopać lornetkę. Ale skoro spotkaliście się już z takimi przypadkami to jestem już w domu.
 
 
Marcelixt 
Bywalec
Marcelixt


Posty: 189
Skąd: Białystok
Wysłany: Pią 30 Gru, 2022   

Dziś skolimowałem lornetkę. Na kole, które miałem wrażenie wychodzi w dół w lewo ( lewy obiektyw). Pełny sukces. Wszystko jest ok, czyli o to chodziło. Dziekuję wszystkim za sugestie.
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 44 razy
Posty: 2419
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Pią 30 Gru, 2022   

Czyli jednak kolimacja :mrgreen: .
 
 
Marcelixt 
Bywalec
Marcelixt


Posty: 189
Skąd: Białystok
Wysłany: Pią 30 Gru, 2022   

Tak Jan55.Dziękuję za pomoc.To było to.Dziś przetestuję na gwiazdach bo widzę,że czyste niebo i piękne widoki.Widać ładnie Marsa.
 
 
Volver 
Entuzjasta


Pomógł: 12 razy
Posty: 533
Skąd: Kraków
Wysłany: Pią 30 Gru, 2022   

Ciekawe, mam to, a kolimacja idealna.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 15