Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----


 Ogłoszenie 

Zapraszamy na XVI Zlot Czytelników Optyczne.pl

Impreza odbędzie się w dniach 25-28 lipca 2024 roku w Hotelu Cukrowna Żnin
Szczegóły i zapisy TUTAJ


Poprzedni temat :: Następny temat
Fotografia stereo
Autor Wiadomość
maziek 
Optyczny
zdjęcia robię głową



Pomógł: 22 razy
Posty: 5163
Skąd: Chełm I stolica PRL!
Wysłany: Nie 08 Lut, 2009   Fotografia stereo

Nie wiem, czy temat nośny, jeśli nie to skasować.

Takie zdjęcia trzeba umieć oglądać, przy czym dość trudno sie nauczyć, a potem to jest to proste. Czyli jak z jazdą na rowerze.

To zdjęcie jest "ujemnie sterograficzne" tzn. widok dla lewego oka jest po prawej stronie, a dla prawego po lewej. Można odwrotnie (zdjęcie "dodatnio stereograficzne") ale wówczas odpowiadające sobie punkty na obu zdjęciach nie mogą być rozsunięte szerzej niż źrenice odbiorcy (circa 60-parę mm), więc zdjęcia sa wówczas małe.

Podstawową umiejętnością jest zrobienie zeza, można sobie pomóc podsuwając sobie pod nos palec i próbując skupić wzrok na jego czubku. Zez musi być taki, aby obrazy pokryły się (linie widzenia muszą sie przeciąć przed monitorem). W zasadzie nic więcej nie trzeba robić, kiedy "centrum obróbki obrazu" w mózgu zorientuje się, że obrazy się nakładają po pewnym czasie (kilka, kilkanaście sekund) nasunie je dokładnie i pojawi sie ostrość. Uwaga, niektóre osoby wymiotują! W razie czego należy przerwać eksperyment.

 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






ophiuchus 
Optyczny



Pomógł: 36 razy
Posty: 2275
Skąd: Zamość
Wysłany: Nie 08 Lut, 2009   

maziek, do jasnej ciasnej... wrzuć dodatnie, bo przy tym gałki mi wylatają :/
 
 
Lazlo 
Rozmowny



Posty: 281
Skąd: skądinąd
Wysłany: Nie 08 Lut, 2009   

maziek jak robie zeza to mi sie sam bokeh robi :shock: Sprobuje rano bo wolalbym dzisiaj jeszcze cos zobaczyc innego. Czlowieku oczy mi wysiadaja :lol: :lol:
 
 
maziek 
Optyczny
zdjęcia robię głową



Pomógł: 22 razy
Posty: 5163
Skąd: Chełm I stolica PRL!
Wysłany: Nie 08 Lut, 2009   

No zgadza się, z początku daje po oczach. Ja już się przyzwyczaiłem, często korzystam.

Ophiuchus - ale umiesz "dodatnio"? To jeszcze trudniejsze, trzeba umieć ustawić kierunki patrzenia obu gałek ocznych jak do dali ( na nieskończoność - równolegle). Trzeba (jesli taka konieczność) pomanipulować rozdzielczością,aby odpowiadające sobie punkty nie były odległe bardziej niz o 60mm.

 
 
mavierk 
Temu Panu już podziękujemy
never knows best



Pomógł: 93 razy
Posty: 7364
Skąd: Lubin / Wrocław
Wysłany: Nie 08 Lut, 2009   

no dodatnio mi się udało, ale przy takim ostrzeniu automatycznie wzrok daje mi na nieskończoność, przy ujemnym za to na 4 cm, więc pupka :P
 
 
maziek 
Optyczny
zdjęcia robię głową



Pomógł: 22 razy
Posty: 5163
Skąd: Chełm I stolica PRL!
Wysłany: Nie 08 Lut, 2009   

Dość szybko okaże się, że ostrość i zbieżność kierunków widzenia są niezależne.
 
 
mavierk 
Temu Panu już podziękujemy
never knows best



Pomógł: 93 razy
Posty: 7364
Skąd: Lubin / Wrocław
Wysłany: Nie 08 Lut, 2009   

maziek napisał/a:
Dość szybko okaże się, że ostrość i zbieżność kierunków widzenia są niezależne.
O LOL, czaderskie, jak tak się przypatrzyć :D Efekt 3d taki lajtowy :D
 
 
palindrom 
Optyczny
inaczej



Pomógł: 23 razy
Posty: 1144
Skąd: Wrocław, PL
Wysłany: Nie 08 Lut, 2009   

No dobra, niech będzie. Czuję się zainspirowany :D
 
 
amv 
Optyczny
Łowiec



Pomógł: 4 razy
Posty: 1347
Skąd: z lasu
Wysłany: Pon 09 Lut, 2009   

Nie wiem,coś jakby mi się udało. Z początku widziałem trzy drzewa :mrgreen: , ale pózniej szło w dobrą stronę i nagle się zepsuło na normalny widok :roll:

Mam gdzieś książke z takimi obrazami 3D. Na pierwszy rzut oka abstrakca typu "nie wiadomo o co chodzi" ,ale jak się właśnie strzeli zeza,to widac świetne bryły w trójwymiarze :wink:

Warto jest sobie ustawiac też odległośc wzroku od obrazka,ale na terazniejszy zmęczony wzrok,to ja nie mogę liczyc,boje się,że mi się galaty splączą i tak zostaną :mrgreen:
 
 
maziek 
Optyczny
zdjęcia robię głową



Pomógł: 22 razy
Posty: 5163
Skąd: Chełm I stolica PRL!
Wysłany: Pon 09 Lut, 2009   

Powiem Wam tyle, że nauczyłem się tej sztuczki praktycznie na studiach i od tego czasu stosuję ją, kiedy chcę tanim kosztem utrawalić trójwymiarową przestrzen jakiegoś placu czy terenu. Na skutek długiego treningu mogę obecnie oglądać "dodatnie" stereogramy których odpowiadające sobie punkty są oddalone o więcej niż rozstaw źrenic. Jestem w stanie patrzeć na tyle rozbieżnie, aby nałożyć na siebie punkty odległe jeden od drugiego o 10-11cm - znajdujące się na wyciągnięcie ręki od oczu. Bez problemu mogę obejrzeć "na dodatnio" to załączone "ujemne" zdjęcie (aczkolwiek efekt jest absurdalny - trzeci plan staje sie pierwszym).

Efekt stereo jest tym silniejszy im szersza była baza (odległość pomiędzy obiektywami między jednym a drugim miejscem). Powiększając ją efekt uwypukla się, ale często powstaja zakłócenia na pierwszym planie (przedmioty sa zbyt przesunięte na dwóch fotkach i kiedy zgra sie drugi plan to pierwszy się rozjeżdża). Standardowo jedno zdjęcie wykonuje się przenosząc ciężar ciała na lewą nogę, a drugie na prawą.

W przypadku kiedy baza jest naprawdę długa (np. samolot wykonuje zdjęcia co kilkadziesiąt, czy kilkaset m) daje się rozróżnić plany o kilkucentymetrowej różnicy odległości od obiektywu.

Na koniec w ramach treningu lekkie OT - przeznaczone do oglądania ujemnie (cross-eyed) stereogramy wykonane taka właśnie długą bazą na Marsie. Te oznaczone Spirit i Oppy pochodzą z kamer łazików natomiast pozostałe to w większości zdjęcia satelitarne no i... niektóre zapierają dech w piersiach ;) .
 
 
edmun 
Optyczny
Niemarkowy



Pomógł: 46 razy
Posty: 4761
Skąd: UK
Wysłany: Pon 09 Lut, 2009   

nie wiem... chyba szybciej umiem dodatnio niż ujemnie, ale i tak nie potrafię tak ustawić rozdzielczości żeby mi wpadło to w 3d.. za to obrazki w książkach zawsze mi się podobały
 
 
maziek 
Optyczny
zdjęcia robię głową



Pomógł: 22 razy
Posty: 5163
Skąd: Chełm I stolica PRL!
Wysłany: Pon 09 Lut, 2009   

Własnie sobie wyobraziłem, że w ciągu miesiąca dostanę ze sto pozwów od widących kancelarii prawnych reprezentujących klientów z całego świata, którym na skutek mojego wątku oczy się zaplątały i tak zostały... :mrgreen: . Nie przetrenowujcie się koleżanki i koledzy.

edit: i jeszcze dodam, bo nie napisałem, że robiąc zeza powinno się widzieć trzy obrazki (jak pisał amv) i ten środkowy powinien się "ustereowić". Jesli pomaga ktoś sobie palcem, to powinien on być w połowie między oczami a obrazem wówczas w zasadzie samo powinno wyjść. Jak ktoś zaś próbuje "dodatnio" to pomaga spoglądanie ponad monitorem przez okno gdzieś daleki i przenoszenie wzroku na monitor.
 
 
mnich 
Optyczny
kiedyś to było...



Pomógł: 25 razy
Posty: 3859
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pon 09 Lut, 2009   

Fajne, niezły trik :)

bolą mnie oczka, teraz
 
 
maziek 
Optyczny
zdjęcia robię głową



Pomógł: 22 razy
Posty: 5163
Skąd: Chełm I stolica PRL!
Wysłany: Pon 13 Kwi, 2009   

No to jeszcze raz. Ujemnie, czyli z zezem.

Kraina, gdzie bóbr nie zginie.
 
 
palindrom 
Optyczny
inaczej



Pomógł: 23 razy
Posty: 1144
Skąd: Wrocław, PL
Wysłany: Pon 13 Kwi, 2009   

maziek,
Efektowne! Podoba mi się!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 14