Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Wujek_Pstrykacz
Czw 18 Lip, 2013
Jaki aparat Olympus PEN E-PL3 czy może jakiś inny model
Autor Wiadomość
D@ReK 
Nowy


Posty: 12
Wysłany: Sro 17 Lip, 2013   Jaki aparat Olympus PEN E-PL3 czy może jakiś inny model

Witam.
Szukam aparatu i im więcej czytam tym bardziej już tracę rozeznanie więc proszę o podpowiedź osoby posiadające i znające się w temacie.
Szukam aparatu do kwoty 2 tyś zł. (z groszami do 200zł). Do tej pory fotografowałem lustrzankami na film i cyfrówkami z średniej półki. Fotografuje turystycznie tj. wycieczki rowerowe, kajak, treking w górach, drobne plenerki typu zachód. Tematyka zdjęć najczęściej plener, krajobraz, ludzie, sporadycznie miasto nocą i koncerty.
Potrzebuję aparatu który będzie robił jakościowo dobre zdjęcia (robię zazwyczaj w rawach) oraz będzie miał w miarę szybki autofokus, w miarę solidny korpus. Nie potrzebuję zbędnych bajerów i nie mam wygórowanych wymagań ale chciałbym z tej kwoty wycisnąć jak najlepszy model aparatu.
Moją uwagę na początku zwrócił Canon G1X oraz Olympus PEN E-PL3 14-42.
Oba są różnymi aparatami. W przypadku Olka możliwość wymiany obiektywów. I w tej kwestii proszę o poradę czy ten kit jest ok bądź, które szkło jest warte uwagi jeśli chodzi o rozbudowę systemu.
Czy Ktoś może doradzi mi coś innego.
Z góry dzięki za opinię.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






muzyk 
Temu Panu już podziękujemy



Pomógł: 282 razy
Posty: 8443
Wysłany: Sro 17 Lip, 2013   

Będę się powtarzał:

Panasonic Gx1 + 20 1.7 + 45 1.8
20 stką CAŁE góry śmigasz, 45 tką - portrety, detale.
 
 
D@ReK 
Nowy


Posty: 12
Wysłany: Sro 17 Lip, 2013   

Super dzięki za podpowiedź, zapoznam się szczegółowo z zaproponowanym modelem aparatu i szkieł.
 
 
muzyk 
Temu Panu już podziękujemy



Pomógł: 282 razy
Posty: 8443
Wysłany: Sro 17 Lip, 2013   

Owszem, 20 mm na matrycy micro 4/3 to nie szeroki kąt, a ekwiwalent 40 mm pełnej klatki, ale... musisz wziąć do rąk, zrobić fotkę z bliska na przysłonie np. 1,7 jakiemuś detalowi, a później na np. f8 jakiemuś krajobrazowi.
Daję - i to bardzo radę.
14-42 czy podobny możesz mieć dla tych 14 mm zawsze... ale ja bym celował od razu w jasne szkła.

W ogóle pierwszym szkłem do pierwszego micro 4/3 - Panasonica Gf1 - kupiłem rybie oko 7.5 f3.5 samyang czy raczej pod nazwą walimex (są różne nazwy, to samo szkło).
To też jest świetne szkło - ale zniekształcenia - wiadomo: ryba.

Następny był Panas 20 1.7 i ten jest, że tak powiem, głównym moim szkłem na "MFT".

Polecam też (pisałem w innych wątkach) do "brudnych" zdjęć plastikową Holgę 25 f8.
Wówczas możesz kręcić ISO i do kilku tysięcy - foty? Hmm, to trzeba zobaczyć, jakie cuda z tego wychodzą.
Jako tanią, acz ostrą w środku kadru raczej alternatywę 14 mm - można kupić dekielek Olympusa 15 mm f8 - fajna zabawka.

Jeśli byś brał GX1 - weź też ze dwa (nie muszą być oryginalne) akumulatorki.
Jedno ładowanie wystarcza na ok 200 zdjęć, albo i mniej... ale to nie jest tragedia.
 
 
siosio 
Maniak


Pomógł: 14 razy
Posty: 851
Wysłany: Sro 17 Lip, 2013   

muzyk

Używasz Gx1 z doczepionym wizjerem - czy starcza ci lcd? Co powiesz o G5? Jest trochę większy ale ma wbudowany wizjer... matryca ta sama .... A tańszy też jest od GX1 ....
 
 
muzyk 
Temu Panu już podziękujemy



Pomógł: 282 razy
Posty: 8443
Wysłany: Czw 18 Lip, 2013   

siosio napisał/a:
Używasz Gx1 z doczepionym wizjerem - czy starcza ci lcd?

Właśnie, że czasem wizjera brakuje, zwłaszcza gdy jest bardzo słonecznie.
Wiele rzeczy na temat GX1 ująłem tutaj.
Co do G5 - nie znam. Wolałbym g6 jeśli już, ale zdaje się, że wizjer Vf2 do GX1 jest lepszy od tego G5.
 
 
RB 
Temu Panu już podziękujemy


Pomógł: 203 razy
Posty: 6186
Wysłany: Czw 18 Lip, 2013   

Jeśli już mówimy o GX1 - nie ujmując nic 20/1.7 jednak na "wszystkie góry" sugerowałbym jednak rozważyć powerzooma 14-42. 20/1.7 czyli odpowiednik 40mm jest co prawda tzw. uniwersalnym obiektywem stałoogniskowym, jednak brak szerokiego kąta może przeszkadzać w pewnych sytuacjach i (chyba istotniejsze) przy pewnych upodobaniach fotografa.

Jako, ze pytający chyba już wie dobrze, w jaki sposób kadr zależy od ogniskowej, to lepiej na chłodno rozważyć, czy aby dla owych gór nie przehandlować światła i dystorsji za zakres :-)

Rozmiarowo różnica między gx1 + 20/1.7 a gx1 + 14-42 (w wersji powerzoom) jest bardzo mała.

Oczywiscie, w innych potencjalnych zastosowaniach wymienionych w poście inicjującym ciemny zoom nie jest tym co tygrysy lubią najbardziej. Ale tak w tej całej fotografii bywa ;-)
 
 
muzyk 
Temu Panu już podziękujemy



Pomógł: 282 razy
Posty: 8443
Wysłany: Czw 18 Lip, 2013   

Tanio nabyć stałkę 14 2.5 - i jechać na stałkach.

RB, pisałem o tym, że 20 1.7 nie na wszystko, ale o dziwo, w 95% przypadków sprawdzi się doskonale.

Jeśli ktoś chce totalne widoki, to albo z ryby ciamcianga 7,5 prostować prespektywę, albo szkło typu 7-14 czy cuś kupić (kosztuje majątek), bo może się okazać, że nawet 14 mm nie wystarczy.
Poza tym, można zawsze małą panoramę z kilku pionowych kadrów zrobić, także sama stałka 20 1.7 i Gx1 nawet nie byłaby problemem.
 
 
RB 
Temu Panu już podziękujemy


Pomógł: 203 razy
Posty: 6186
Wysłany: Czw 18 Lip, 2013   

muzyk napisał/a:

RB, pisałem o tym, że 20 1.7 nie na wszystko, ale o dziwo, w 95% przypadków sprawdzi się doskonale.


Oj, to naprawdę bardzo zależy od fotografującego i jego upodobań.
 
 
D@ReK 
Nowy


Posty: 12
Wysłany: Czw 18 Lip, 2013   

Przyznam się, że Panasonica nie brałem pod uwagę jako puszkę. Celowałem w Olka ze względu właśnie na ilość dostępnych szkieł.
Ogólnie do tej pory fotografowałem na zmiennoogniskowych obiektywach gdyż jako spacerowe sprawdzają się bardzo dobrze. W przypadku obiektywu 14-42 wydaje mi się że ten zakres ogniskowych będzie ok.
Jeśli chodzi o stałki zapoznałem się ze specyfikacją przedstawionych obiektywów, no i robią ogromne wrażenie i chęci ich nabycia. Muszę przemyśleć zakup odpowiedniego szkła do rodzaju i sposobu wykonywanych zdjęć.
Dzięki za podpowiedzi, dzięki nim mam o czym myśleć:)
 
 
RB 
Temu Panu już podziękujemy


Pomógł: 203 razy
Posty: 6186
Wysłany: Czw 18 Lip, 2013   

D@ReK napisał/a:
Przyznam się, że Panasonica nie brałem pod uwagę jako puszkę. Celowałem w Olka ze względu właśnie na ilość dostępnych szkieł.


Olympusowe pasują do Panasonica i vice versa. Oczywiście - mikro 4/3.
 
 
D@ReK 
Nowy


Posty: 12
Wysłany: Czw 18 Lip, 2013   

Znalazłem informację że obiektyw PANASONIC H-FS014045 14-45mm jest lepszy pod kątem wykonani i właściwości optycznych niż 14-42. Wg. Was który będzie lepszym wyborem.
Zastanowiam się nad szkłami w kwestii zaproponowanych stałek a spacerniaka.
 
 
RB 
Temu Panu już podziękujemy


Pomógł: 203 razy
Posty: 6186
Wysłany: Czw 18 Lip, 2013   

Moim zdaniem, jeśli korpus ma byc panasonica i jakiś zoom to 14-42 power zoom (w zestawie). Ze względu na wymiary ;-)
http://www.optyczne.pl/10..._obiektywu.html

Poza zestawem za drogi.
 
 
muzyk 
Temu Panu już podziękujemy



Pomógł: 282 razy
Posty: 8443
Wysłany: Pią 19 Lip, 2013   

D@ReK napisał/a:
Znalazłem informację że obiektyw PANASONIC H-FS014045 14-45mm jest lepszy pod kątem wykonani i właściwości optycznych niż 14-42. Wg. Was który będzie lepszym wyborem.

Dla mnie jeden i drugi to lipa, bo ciemny.
 
 
D@ReK 
Nowy


Posty: 12
Wysłany: Pią 19 Lip, 2013   

W związku z przedstawionymi propozycjami szkieł które warto mieć tj. Panasonic G 20 mm f/1.7 ASPH i Olympus M.Zuiko Digital 45 mm f/1.8 stwierdziłem, że zdecyduje się na system w którym będę mógł nabyć te szkła w przyszłości poczynając od tego pierwszego.
Zastanawiam się jeszcze nad puszką i ciągle chodzi mi po głowie model Olympus E-PL5, troszkę droższy od zakładanego budżetu lecz z kupnem sprzętu jest zawsze tak, że człowiek stara się doskrobać te parę groszy aby iść do przodu. Na początku myślałem aby kupić go wraz z dołączonym obiektywem kitowym a dopiero później dokupić stałki. Dodam, że nie goni Mnie czas tak więc w kwestii finansowej jestem w stanie dołożyć kasy a może i cena tego modelu coś spadnie.
A co Wy o tym myślicie? Czy będzie lepszy od zaproponowanego modelu Panasonica GX1 patrząc w kierunku jakości oferowanego obrazu i obsługi aparatu.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 16