Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Początek przygody z fotografią - za pomocą analoga
Autor Wiadomość
retrofokus 
Uczestnik



Posty: 96
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 01 Wrz, 2013   

Tutejszyn napisał/a:
retrofokus, cały czas mówisz o ilości zdjęć i lekkości spustu, kiedy za darmo. Gdyby liczba naciśnięć spustu migawki była tożsama z jakością, to spust nacisnąłbym tylko raz w życiu, a zdjęcie pewnie byłoby najlepsze na świecie! Ale tak to nie działa. Liczy się talent, a nie ilość pstryknięć. To o czym mówisz, to mit. To oczywiste, że teraz jest więcej bezwartościowych fotografii, ale czy tej wartościowej nie powstaje również więcej? Dlaczego mówisz, że teraz fotografuje się bezmyślnie? Ja myślę tak samo jak wcześniej, a również całe lata fotografowałem analogiem. Nauka fotografii, to nauka patrzenia na świat obiektywem, a nie nauka ekonomii.

Pozostaniemy chyba na swoich pozycjach ....
Jednak może uproszczę to pytanie
Warto się uczyć fotografii za duże pieniądze na analogu czy za wielokrotnie mniejsze na cyfrze ?
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






kojut 
Entuzjasta



Pomógł: 37 razy
Posty: 700
Skąd: An Uaimh
Wysłany: Nie 01 Wrz, 2013   

retrofokus napisał/a:
No....
zdecydowanie to tańsza nauka niż na cyfrze :)

A czy napisałem gdzieś, że tańsza? Odnosiłem się jedynie do Twojej z sufitu wziętej wyceny.
retrofokus napisał/a:
A swoją drogą to jak Ty otrzymujesz powtarzalne wyniki akwarystycznym termometrem gdy minimalna wymagana dokładność pomiaru temperatury przy procesie cz-b to 0,25 stopnia Celsjusza ????

Wbrew powszechnemu mniemaniu termometry akwarystyczne są urządzeniami dobrze skalibrowanymi i dokładnymi. Skala tam użyta jest mała (zakres 10-30ºC) i odchyłki nawet ćwierci stopnia dobrze widać. Z utrzymaniem powtarzalności nie mam problemu.
retrofokus napisał/a:
Bez względu na to czy to cyfra czy analog w fotografii nie chodzi o to aby zdjęcie "wyszło" tylko żeby zawsze "wychodziło" tak samo - bez powtarzalności wyniku to loteria nie fotografia.

Nigdy nie będzie "tak samo". Zawsze będzie podobnie. Właśnie dowiodłeś, że fotografia nie istnieje.
BTW jak utrzymujesz właściwą (stałą) temperaturę chemii w koreksie? Bo podejrzewam, że przez te kilka, kilkanaście minut wywoływania temperatura jednak skacze.
 
 
Tutejszyn 
Optyczny


Pomógł: 54 razy
Posty: 2954
Skąd: Gliwice
Wysłany: Nie 01 Wrz, 2013   

retrofokus napisał/a:
Warto się uczyć fotografii za duże pieniądze na analogu czy za wielokrotnie mniejsze na cyfrze ?
Tu się zgodzę, że zdecydowanie lepiej na cyfrze, a pierwszym postem powiedziałeś dokładnie to, co sam bym powiedział.
 
 
retrofokus 
Uczestnik



Posty: 96
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 01 Wrz, 2013   

Kojut !
Spokojnie ... nikt nie atakuje Twego podejścia do ciemni.
Ja uzywam rtęciowych termometrów laboratoryjnych od lat , ciekawy byłem jedynie jak Ty to robisz :)
Oczywiście , że nigdy nie będzie idealnie tak samo ... wydaje mi się po prostu , że ważne jest aby było zawsze jak najbardziej zbliżone :)
Masz rację to problem .... zwłaszcza przy akutancyjnych FX-ach gdy wywoływanie trwa kilka godzin :) Zatem ja wołam w dużej kąpieli wodnej :) Bezwładność termiczna kilkudziesięciu litrów wody rozwiązuje problem :)

[ Dodano: Nie 01 Wrz, 2013 11:24 ]
ghost napisał/a:
mz jeżeli mówisz, że minimalna wymagana dokładność wynosi 0.25 to zdrowo przesadzasz. odchyłki 1-2° spokojnie koryguje się na skanie czy odbitce.

foma w r09 to świetny sposób na produkcję szarego błota. z tanich filmów z rodinalem - superpan albo retro - mz są dużo lepsze.

Oczywiście, to zdecydowanie lepsze filmy ale uwierz mi , że rodinal z fomą potrafią robic piekne obrazy, wyrównane i o bardzo duzej ilości szczegółów ... Spróbuj :)

[ Dodano: Nie 01 Wrz, 2013 11:25 ]
Tutejszyn napisał/a:
retrofokus napisał/a:
Warto się uczyć fotografii za duże pieniądze na analogu czy za wielokrotnie mniejsze na cyfrze ?
Tu się zgodzę, że zdecydowanie lepiej na cyfrze, a pierwszym postem powiedziałeś dokładnie to, co sam bym powiedział.

Mnie po prostu nieco dziwi takie podejscie... jasne , że można się uczyć na analogu (obaj chyba mamy to za sobą ) tylko po co to czynic dziś ?????
 
 
kojut 
Entuzjasta



Pomógł: 37 razy
Posty: 700
Skąd: An Uaimh
Wysłany: Nie 01 Wrz, 2013   

retrofokus, jasna pała :razz: ! Ja zwykły amator jestem i nie mam czasu ani chęci na zabawy w wywoływanie z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku. Dla mnie (amatora- miłośnika) powtarzalność znaczy to, że istotnych różnic pomiędzy pierwszym a każdym następnym filmem nie widać. Zabawa w kąpiele wodne to nie dla mnie- różnicy i tak nie zauważę (podejrzewam, że większość również).
 
 
retrofokus 
Uczestnik



Posty: 96
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 01 Wrz, 2013   

kojut napisał/a:
retrofokus, jasna pała! Ja zwykły amator jestem i nie mam czasu ani chęci na zabawy w wywoływanie z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku. Dla mnie (amatora- miłośnika) powtarzalność znaczy to, że istotnych różnic pomiędzy pierwszym a każdym następnym filmem nie widać. Zabawa w kąpiele wodne to nie dla mnie- różnicy i tak nie zauważę (podejrzewam, że większość również).

No i świetnie ... to wolny kraj :) Ja akurat w swoich zdjęciach zawsze widzę :(
Cenie sobie to, że zdjęcia które robie są takie jak chcę, jak i to że czasem uda mi się "wycisnąć" z filmu i papieru to czego oczekuję :)
Ale ważna zawsze jest tylko i wyłącznie radocha z fotografowania nieprawdaż ????
A na marginesie rozmawiamy o nauce fotografii , mam pewnie skrzywione podejście ale jak się uczyć to chyba jednak nie na analogu ...
 
 
kojut 
Entuzjasta



Pomógł: 37 razy
Posty: 700
Skąd: An Uaimh
Wysłany: Nie 01 Wrz, 2013   

retrofokus napisał/a:
Ja akurat w swoich zdjęciach zawsze widzę :(

Przeprowadzę potem mały eksperyment, bo mnie zaciekawiłeś tym stwierdzeniem
retrofokus napisał/a:
Cenie sobie to, że zdjęcia które robie są takie jak chcę, jak i to że czasem uda mi się "wycisnąć" z filmu i papieru to czego oczekuję :)

Brawa się Tobie należą za taki podejście. Jednakże czasami jest to gra niewarta świeczki.
retrofokus napisał/a:
Ale ważna zawsze jest tylko i wyłącznie radocha z fotografowania nieprawdaż ????
O,o,o,o... I o to chodzi! :wink:
 
 
retrofokus 
Uczestnik



Posty: 96
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 01 Wrz, 2013   

kojut napisał/a:
retrofokus napisał/a:
Ja akurat w swoich zdjęciach zawsze widzę :(

Przeprowadzę potem mały eksperyment, bo mnie zaciekawiłeś tym stwierdzeniem
retrofokus napisał/a:
Cenie sobie to, że zdjęcia które robie są takie jak chcę, jak i to że czasem uda mi się "wycisnąć" z filmu i papieru to czego oczekuję :)

Brawa się Tobie należą za taki podejście. Jednakże czasami jest to gra niewarta świeczki.
retrofokus napisał/a:
Ale ważna zawsze jest tylko i wyłącznie radocha z fotografowania nieprawdaż ????
O,o,o,o... I o to chodzi! :wink:


Eksperymenty są chyba najfajniejsze :) Ale jak mogę coś poradzić to dokładnie notuj wszystkie parametry (czas, rozcieńczenia, ilośc i czas aktywacji koreksu , parametry ekspozycji no i temperature :) Inaczej nie odtworzysz wyniku ...
Wierz mi gra taka zawsze jest warta:)
 
 
kojut 
Entuzjasta



Pomógł: 37 razy
Posty: 700
Skąd: An Uaimh
Wysłany: Nie 01 Wrz, 2013   

retrofokus napisał/a:
Ale jak mogę coś poradzić to dokładnie notuj wszystkie parametry (czas, rozcieńczenia, ilośc i czas aktywacji koreksu , parametry ekspozycji no i temperature :) Inaczej nie odtworzysz wyniku ...
Wierz mi gra taka zawsze jest warta:)

To jest pierwsza rzecz jaką mi poradzono robić gdy zaczynałem zabawę z analogiem. Faktycznie bardzo przydatne.
 
 
retrofokus 
Uczestnik



Posty: 96
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 01 Wrz, 2013   

ghost napisał/a:
mz jeżeli mówisz, że minimalna wymagana dokładność wynosi 0.25 to zdrowo przesadzasz. odchyłki 1-2° spokojnie koryguje się na skanie czy odbitce.
foma w r09 to świetny sposób na produkcję szarego błota. z tanich filmów z rodinalem - superpan albo retro - mz są dużo lepsze.


wszystko można skorygować na skanie, mniej na odbitce ale wydaje mi się , że nie chodzi o to aby korygować ale o to aby było dobrze :)
zerknij
foma 100 (120) rodinal 1+50 temp 20 C aktywacja 15 sekund w kazdej minucie czas 12 minut (hasselblad 500c/m planar 80 blenda 16) skan z odbitki na fomie stałokontrastowej
http://szufladafotografii...nachalny&img=15
http://szufladafotografii...nachalny&img=46
ja osobiście raczej nie nazwałbym tego "szarym błotem" :)

[ Dodano: Nie 01 Wrz, 2013 11:52 ]
kojut napisał/a:
retrofokus napisał/a:
Ale jak mogę coś poradzić to dokładnie notuj wszystkie parametry (czas, rozcieńczenia, ilośc i czas aktywacji koreksu , parametry ekspozycji no i temperature :) Inaczej nie odtworzysz wyniku ...
Wierz mi gra taka zawsze jest warta:)

To jest pierwsza rzecz jaką mi poradzono robić gdy zaczynałem zabawę z analogiem. Faktycznie bardzo przydatne.

Tak to podstawa, zwłaszcza gdy tak jak ja samodzielnie zestawiasz chemię :)
 
 
ghost 
Optyczny
związkowiec :)



Pomógł: 69 razy
Posty: 3214
Skąd: Silesia
Wysłany: Nie 01 Wrz, 2013   

fajne fociaki, ale jak dla mnie ta druga ciut wpada w błotnistą tonację. :razz:
 
 
retrofokus 
Uczestnik



Posty: 96
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 01 Wrz, 2013   

ghost napisał/a:
fajne fociaki, ale jak dla mnie ta druga ciut wpada w błotnistą tonację. :razz:

rzecz gustu, choć prawdą jest że skanerzysta ze mnie średni :(
 
 
kojut 
Entuzjasta



Pomógł: 37 razy
Posty: 700
Skąd: An Uaimh
Wysłany: Nie 01 Wrz, 2013   

retrofokus napisał/a:
rzecz gustu, choć prawdą jest że skanerzysta ze mnie średni :(

Polecam poradnik alkosa. Prostym sposobem można uzyskać świetne efekty.
 
 
retrofokus 
Uczestnik



Posty: 96
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 01 Wrz, 2013   

kojut napisał/a:
retrofokus napisał/a:
rzecz gustu, choć prawdą jest że skanerzysta ze mnie średni :(

Polecam poradnik alkosa. Prostym sposobem można uzyskać świetne efekty.

Z przyjemnością zerknę :) Nauki nigdy za dużo , wielkie dzięki !
Jakoś odbitki mi znacznie lepiej od skanów wychodzą :(
 
 
Mariusz Lemiecha 
Uczestnik
Mariusz Lemiecha



Pomógł: 2 razy
Posty: 66
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 02 Wrz, 2013   

Praktica MTL 5B + Pentacon 1.8/50 będą wystarczające na początek. Pomiar światła w tym korpusie jest ok, a całość można kupić za 200 zł. Na allegro stoi fajna Minolta z jasnym szkiełkiem:

http://allegro.pl/kultowa...3517586207.html
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 14