Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
mikro 4/3 vs apsc
Autor Wiadomość
szczepanka 
Nowy


Posty: 18
Wysłany: Wto 05 Sie, 2014   

Witam ponownie,
po czasie zdecydowałam się na zakup Olympusa OM-D E-M5
w zestawie 14-42 + 40-150 (ebay) - spróbuję skorzystać z wizyty znajomej w stanach
albo 12-50 z gripem w promocji
;)
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Analizator 
Uczestnik


Pomógł: 2 razy
Posty: 70
Wysłany: Sro 06 Sie, 2014   

szczepanka napisał/a:
Witam ponownie,
po czasie zdecydowałam się na zakup Olympusa OM-D E-M5
w zestawie 14-42 + 40-150 (ebay) - spróbuję skorzystać z wizyty znajomej w stanach
albo 12-50 z gripem w promocji
;)



IMO - po to kupuje się bezlusterkowca by był mały a nie duży. Po co grip? Dodatkowa bateria w kieszeni zajmuje mniej miejsca. Chyba że promocja za złotówkę.

Zakup w USA - sensowny wybór. Tym bardziej że Olympus chyba jako jedyna fotograficzna firma, uwzględni w Polsce gwarancję sprzętu zakupionego w USA (inne firmy tego nie robią).

Jak bezlusterkowiec, to naprawdę warto mieć jakąś stałkę.
Świetnym wyborem jest portretówka 45/1.8 (wg testu Optycznych "must have"). Szczególnie że wspomnane kitowe zoomy jasne nie są.

A może, zamiast EM-5 tańszy EM-10? Może z kitowym zoomem-naleśnikiem (malutkie rozmiary całości). EM-10 co prawda nie jest uszczelniany, i stabilizacja słabsza (3-osiowa zamiast 5-osiowej), ale za to ma wbudowaną lampę i WiFi (świetnie współpracuje ze smartfonem na Androidzie lub iOS, na Windows Phone niestety aplikacji Olympus nie popełnił).

Naprawdę warto dokupić jakąś stałkę. Warto rozważyć którąś z tych:
- 45/1.8 (współczynnik cena/jakość - świetny)
- 25/1.8 lub Leica/Panasonic 25/1.4
- Samyang 7,5/3.5 rybie oko
- 75/1.8 ale to drogie (najlepszy obiektyw testowany przez Optycznych)

Zamiast zestawu zoomów 14-42 i 40-150, ciekawszy byłby 9-18 i 40-150 (choć droższy).
A najlepiej zoom f/2.8 ale to już zupełnie inny pułap cenowy. Lepiej ciemnego kita uzupełnić jasną stałką.
 
 
komisarz_ryba 
Bywalec


Pomógł: 3 razy
Posty: 143
Wysłany: Sro 06 Sie, 2014   

Analizator napisał/a:

IMO - po to kupuje się bezlusterkowca by był mały a nie duży.


Niekoniecznie. Roznic jest duzo.


Cytat:

Po co grip?


Zeby dalo sie trzymac.

Cytat:

Dodatkowa bateria w kieszeni zajmuje mniej miejsca.


A zamontowany grip nie zajmuje wcale miejsca w kieszeni.


Zakup w USA - sensowny wybór. Tym bardziej że Olympus chyba jako jedyna fotograficzna firma, uwzględni w Polsce gwarancję sprzętu zakupionego w USA (inne firmy tego nie robią).

Jak bezlusterkowiec, to naprawdę warto mieć jakąś stałkę.
Świetnym wyborem jest portretówka 45/1.8 (wg testu Optycznych "must have").
[/quote]

Ale jak ktos nie potrzebuje dedykowanej portretowki to juz nie taki must have. Np. ja ogniskowej 90mm uzywac od swieta.


Cytat:

Szczególnie że wspomnane kitowe zoomy jasne nie są.


Jak to zoomy kitowe.

Cytat:

A może, zamiast EM-5 tańszy EM-10? Może z kitowym zoomem-naleśnikiem (malutkie rozmiary całości).


malutkie rozmary kosztem jakosci obiektywu. A do kieszeni i tak nie wejdzie. Po co wlaczyc o kazdy milimetr? Od razu lepiej kupic kompakt.


Cytat:

EM-10 co prawda nie jest uszczelniany, i stabilizacja słabsza (3-osiowa zamiast 5-osiowej), ale za to ma wbudowaną lampę i WiFi (świetnie współpracuje ze smartfonem na Androidzie lub iOS, na Windows Phone niestety aplikacji Olympus nie popełnił).


I kto zuywa tej swietnej wspolpracy? Pozbywac sie uszczelnien dla wifi w aparacie to bardzo chybiony pomysl.



Cytat:

Naprawdę warto dokupić jakąś stałkę. Warto rozważyć którąś z tych:
- 45/1.8 (współczynnik cena/jakość - świetny)


jak na u4/3

Cytat:

- Samyang 7,5/3.5 rybie oko


Tak, rybie oko dla poczatkujacego. Zrobi 3 zdjecia i niech sie kurzy. swietna rada jak pozbyc sie 1k.

Cytat:

- 75/1.8 ale to drogie (najlepszy obiektyw testowany przez Optycznych)


co tym 75mm bedzie robic? Stalka 150mm to specyficzna ogniskowa, nie ma sensu kupowac czegos takiego jak sie nie jest 100% ze sie potrzebuje.

Co do tego ze ejst to najlepzy obiektyw testowany na optycznych to nawet sie nie donosze, bo po co komentowac oczywiste konfabulacje?


[/quote]
Zamiast zestawu zoomów 14-42 i 40-150, ciekawszy byłby 9-18 i 40-150 (choć droższy).
A najlepiej zoom f/2.8 ale to już zupełnie inny pułap cenowy. Lepiej ciemnego kita uzupełnić jasną stałką.[/quote]

Taa, rybim okiem 3.5. Kupilbys cos sobie zanim zaczesz radzic innym, bo po tym wpisie widac ze duzo czytasz o aparatach ale zadnego nie masz.
 
 
Analizator 
Uczestnik


Pomógł: 2 razy
Posty: 70
Wysłany: Czw 07 Sie, 2014   

Jasne, ty wiesz czego ja używam.

Mam EM-5 + 12/2 + 25/1.8 + 45/18 + 75/1.8.
Wszystko srebrne i czasem ludzie myślą że to jakiś stary analogowy apart.
Ciemnych zoomów z m43 nie preferuję - podobne efekty można by dostać z jakiegoś RX100 czy XZ-2 (mniejsza matryca ale jasna optyka). 12-40/2.8 nie kupię ze względu na gabaryty. Czasem rozważam 12-35/2.8 bo to rozmiary zbliżone do 75/1.8, a to największy obiektyw jaki jestem w stanie zaakceptować z EM-5. Pożyczyłem kiedyś Panasonica 100-300 do przetestowania i dysporporcja gabarytów i niewygoda była porażająca, mimo że dobrze współpracowało z EM-5. Poza tym 300 (ekw. 600) to już dla moich zasosowań dużo za długo.

Do fisha się czasem przymierzam, ale zawsze są wazniejsze rzeczy. Samyang 7,5/3.5 kosztował przed świętami w promocji poniżej 900 zł.
Rybie oko to rybie oko - ten kto je kupuje chyba ma świadomość co bierze. Radości daje to sporo (miałem kiedyś fisza z lustrznką, nim przeszedłem na m43).

W EM-5 przeszkadza mi brak wbudowanej lampy, bo podpianie tego maleństwa dołączonego do zestawu jest średnio wygodne. A chcę takiej lampki do odpalania zewnętrznych FL-300R (nawiasem mówiąc świetna, maleńka, niedoceniona lampka - liczba przewodnia 24, ale gabaryty kieszonkowe - można ich nosić kilka). Uszczelnienia mają sens z uszczelnionymi obiektywami (a jest ich raptem kilka - droższe zoomy i makro). FL-36R czy FL-50R już są za duże. Mam jedna FL-36R ale z uwagi na gabaryty (po to mam m43 by było wszystko małe) nie zabieram jej. A dwie-trzy FL-300R zajmują dużo mniej miejsca niż jedna FL-36R, a oprócz mniejszej mocy mają pełną funkcjonalność.

Oglądałem EM-10 i te wifi robi wrażenie - nie potrzeba wężyka spustowego, na statywie świetna sprawa, w podróży można dodać współrzędne geograficzne do zdjęcia używając GPSu smartfona. Na pewno to nie jest zbędny gadżet.
Gdybym dziś kupował Olka to wybrałbym EM-10. Niewiele mniej niż EM-5 (brak uszczelnień i gorsza stabilizacja), ale jeszcze nico mniejszy, lampka wbudowana i wifi.
 
 
Luke_S 
Maniak


Pomógł: 9 razy
Posty: 895
Skąd: Poznań
Wysłany: Sro 27 Sie, 2014   

Nie czytałem całej dyskusji, nic nowego chyba się z niej nie dowiem ;) Ale jakiś czas temu popełniłem "test" Olka OM-D E-M10 i miałem okazję porównać go do aparatu z matrycą APS-C. Gdyby kogoś interesowały zdjęcia porównawcze, to proszę bardzo:

http://www.epicure.pl/kos...-poziom-szumow/

http://www.epicure.pl/kos-olympus-e-m10-osiagi-dr/
 
 
Halandilas 
Nowy


Posty: 5
Wysłany: Czw 28 Sie, 2014   Czy inwestować w M4/3 - Lumix G5

Witam wszystkich bardzo serdecznie.

Jest to mój pierwszy post ale forum śledzę od dawna. Ostatnio próbowałem zadać swoje pytanie przez chat ale koledzy szybko uświadomili mnie, że nie był to najlepszy pomysł :oops:

Do rzeczy. Od zeszłej jesieni fotografuje bezlusterkowym Lumixem G5- jest to mój pierwszy bardziej zaawansowany aparat od czasów Zenita. Oprócz obiektywu kitowego posiadam obiektyw Olympusa 40-150 system 4/3 wraz z adapterem. Z tej opcji średnio jestem zadowolony przez wolny autofocus oraz brak możliwości focusa ciągłego.

Najwięcej zdjęć robię na zawodach sportowych z naciskiem na motorowe, głównie rajdy, żużel i motocross. W związku z tym obiektyw tele obowiązkowy. Oprócz tego standardowe zdjęcia wyjazdy, imprezy rodzinne itp. Moje pytanie jest następujące czy opłaca się kupować obiektyw w systemie m 4/3 i cieszyć się pełna funkcjonalnością? Czy sprzedać wszystko z tego systemu i kupić np. Nikona czy Canona 600d? I zostać już przykładowo przy systemie Canona.

Porównywałem ostatnio zdjęcia znajomego strzelone Nikonem D3300 obiektyw kitowy - na moje oko o wiele przyjemniejsze(żywsze) kolory, ostrość też moim zdaniem lepsza.

Z góry bardzo dziękuje za wszelką pomoc :grin:
Pozdrawiam serdecznie.

[ Dodano: Pon 01 Wrz, 2014 10:06 ]
Budżet na nowy sprzęt byłby ok. 2.5k

Ciekawie wyglądają jeszcze Nikona D3300 + 18-105 lub D5100 z tym samym obiektywem.

Kusi mnie jeszcze możliwość przyoszczędzenia i zakup D90 też z obiektywem 18-105.

Czytając to i owo nieciekawie wypadają Canony. W Nikonach boję się trochę wolnej serii w porównaniu do obecnego G5. Wróciłem teraz z wyjazdu weekendowego i jakieś tam zdjęcia poczyniłem. Oczywiście podczas na wyjazdu na wyświetlaczu wyglądały super po powrocie do domu załamka - na monitorze już nie takie piękne.
 
 
FreedomLove 
Nowy


Posty: 1
Wysłany: Wto 02 Wrz, 2014   

Dzięki, w sumie chciałem zaanalizować to tak porównawczo.
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Wto 02 Wrz, 2014   

Scaliłem na życzenie post Halandilasa do tego tematu, bo bardzo podobny dylemat.
 
 
muzyk 
Temu Panu już podziękujemy



Pomógł: 282 razy
Posty: 8443
Wysłany: Pią 05 Wrz, 2014   

Analizator napisał/a:
Do fisha się czasem przymierzam, ale zawsze są wazniejsze rzeczy.

ten Samyang jest bardzo fajny.Polecam!
Acz... jako gadżet.
Chyba nie robi się masy zdjęć takim szkłem :roll:
 
 
fatman 
Optyczny



Pomógł: 36 razy
Posty: 3231
Skąd: Poznań
Wysłany: Pią 05 Wrz, 2014   

Fisz - zabawka, która szybko się nudzi
75/1.8 - bawiłem się nim cały dzień (wypożyczyłem). Dobry ale... bardzo ograniczone zastosowania. Nie warto wywalać tyle kasy aby leżał w torbie (jak ktoś robi portretówki i ma studio to używa z pewnością FF a nie u4/3).
grip? - a po co komu grip? Aparat u4/3 MA BYĆ MAŁY. To jego główna zaleta.
uszczelnienia? - a na co komu? chyba, że się ktoś do arabów albo na saharę wybiera. W deszczczu mało kto fotografuje a na jacht jak kogoś stać to kupi sobie i tak aparat jaki chce.
wi-fi ? ma być rzekomo świetnebo nie potrzeba wężyka??? - to już nie łaska wcisnąć delay 10 sek?
lampka wbudowana??? - po to chyba, żaby bladotrupie facjaty oglądac potem na fotach.

Zaiste... niektóre tu wyczytane poglądy... hmmm... ale co tam, każdy foci czym chce.

Żeby nie było, że nie wiem o czym piszę.
Moja drużyna u4/3:
Panas GX-7 (wszystko to mający o czym piszecie oprócz live-bulb)
Olek E-PM2 (przerobiony na IR)

Olek 9-18
Olek 45/1.8 (boski wytwór!)
Panas 20/1.7 (drugi boski wytwór!)
Panas 14-45
Panas 45-150
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pią 05 Wrz, 2014   

fatman napisał/a:
grip? - a po co komu grip? Aparat u4/3 MA BYĆ MAŁY. To jego główna zaleta.

Przemawia przez Ciebie pejzażysta używający statywu. :) Dla wielu innych zastosowań dobry chwyt jest bardzo istotny.

fatman napisał/a:
W deszczczu mało kto fotografuje a na jacht jak kogoś stać to kupi sobie i tak aparat jaki chce.

Jacht można relatywnie tanio wynająć na południu Europy. ;)
 
 
fatman 
Optyczny



Pomógł: 36 razy
Posty: 3231
Skąd: Poznań
Wysłany: Pią 05 Wrz, 2014   

komor napisał/a:
Jacht można relatywnie tanio wynająć na południu Europy. ;)


Oczywiście :mrgreen:
Ale... trzeba tam i z powrotem jeszcze dojechać. A to już koszt używanej lustrzanki APS-C :razz: (i to z uszczelnieniami) :twisted: :mrgreen:
 
 
Analizator 
Uczestnik


Pomógł: 2 razy
Posty: 70
Wysłany: Pią 05 Wrz, 2014   

fatman napisał/a:
Fisz - zabawka, która szybko się nudzi
75/1.8 - bawiłem się nim cały dzień (wypożyczyłem). Dobry ale... bardzo ograniczone zastosowania. Nie warto wywalać tyle kasy aby leżał w torbie (jak ktoś robi portretówki i ma studio to używa z pewnością FF a nie u4/3).
grip? - a po co komu grip? Aparat u4/3 MA BYĆ MAŁY. To jego główna zaleta.
uszczelnienia? - a na co komu? chyba, że się ktoś do arabów albo na saharę wybiera. W deszczczu mało kto fotografuje a na jacht jak kogoś stać to kupi sobie i tak aparat jaki chce.
wi-fi ? ma być rzekomo świetnebo nie potrzeba wężyka??? - to już nie łaska wcisnąć delay 10 sek?
lampka wbudowana??? - po to chyba, żaby bladotrupie facjaty oglądac potem na fotach.


75/1.8 - drogi, ale:
- optycznie rewelacja
- tele się przydaje, nie tylko do portretów - ekwiwalent 150mm to już można fotografować dalsze obiekty
- świetne kolory
- świetna jakość wykonania
- portret - rewelacja, można dostać też płytką bardzo GO z m43, portrety typu "tylko fragment twarzy ostry"
- nadal nie jest duży więc nie straszy osób (średnica filtra 58mm)

45/1.8
- optyczny świetnie
- maleńki (body z podpiętym 45/1.8 nie przeszkadza na szyi, a z 75/1.8 już tak)
- tani

20/1.7 vs 25/1.8
Panasonic to naleśnik więc maleństwo, kwintesencja micro43. Z olkowymi body nie ma korekty CA, a dystorsja musi być korygowana bo naleśnik ma swoje prawa. AF nie jest zbyt szybki.
Olek nie jest już naleśnikiem :( ale za to AF śmiga w porównaniu do 20/1.7. Ale to nadal maleńki obiektyw, prawie tak mały jak 45/1.8.

WiFi
Tu nie chodzi o zastąpienie li tylko wężyka, ale o coś więcej:
- bezproblemowe i szybkie przerzucenie zdjęć na smartfon, a potem wysłanie ich mailem czy do netu
- dodanie geotagowania do zdjęć na bazie GPSu ze smartfona (choć lepiej by było by GPS był zamontowany w aparacie)
- zdalna obsługa apratu, nie tylko jako bezprzeowody wężyk, ale na smarfonie jest ten sam obraz co w wizjerze i opcja wybierania AF, zmiany parametrów

Lampka wbudowana
To się akurat przydaje, i nie po to by oświelać obiekty gdy jest ciemno, ale by:
- rozproszyć cienie w południowym ostrym słońcu
- odpalić zdalnie PRAWIDZIWE lampy, czy to FL-36R albo FL-50R, albo choćby jedną lub więcej kieszonkowych FL-300R (niedoceniana, a jak na rozmiary całkiem mocna, i można po kieszeniach upchać kilka a potem porozstawiać w różnych miejscach)
 
 
RB 
Temu Panu już podziękujemy


Pomógł: 203 razy
Posty: 6186
Wysłany: Pią 05 Wrz, 2014   

fatman napisał/a:

lampka wbudowana??? - po to chyba, żaby bladotrupie facjaty oglądac potem na fotach.


Ona się przydaje do foto stricte użytkowej. Ja po prostu mam za słaby aparat w smartfonie i od czasu do czasu lampa w GX1 służy do dokumentacji czegoś tam.
 
 
fatman 
Optyczny



Pomógł: 36 razy
Posty: 3231
Skąd: Poznań
Wysłany: Pią 05 Wrz, 2014   

Analizator napisał/a:

75/1.8 - drogi, ale:
- optycznie rewelacja
- tele się przydaje, nie tylko do portretów - ekwiwalent 150mm to już można fotografować dalsze obiekty
- świetne kolory
- świetna jakość wykonania
- portret - rewelacja, można dostać też płytką bardzo GO z m43, portrety typu "tylko fragment twarzy ostry"
- nadal nie jest duży więc nie straszy osób (średnica filtra 58mm)

WiFi
Tu nie chodzi o zastąpienie li tylko wężyka, ale o coś więcej:
- bezproblemowe i szybkie przerzucenie zdjęć na smartfon, a potem wysłanie ich mailem czy do netu
- dodanie geotagowania do zdjęć na bazie GPSu ze smartfona (choć lepiej by było by GPS był zamontowany w aparacie)
- zdalna obsługa apratu, nie tylko jako bezprzeowody wężyk, ale na smarfonie jest ten sam obraz co w wizjerze i opcja wybierania AF, zmiany parametrów


Chcesz mieć ostry portret typu"tylko fragment twarzy ostry" ?
Zapoluj na Wojtka noktona 25/0.95 na aukcji a wydasz 1800 pln. Dokładnie połowę tego co za 75/1.8. Nawet jak weżmiesz Wojtka 50/1.1 to pi tak jesteś 8 stow do przodu.

Wi-fi i pracę z iPadm bardzo doceniam i używam.
Aparat sobie siedzi na statywoe a ja oglądam kadr na dużym ekranie i siedze sobie na trawce spokojnie amieniając parametry. To super wygodne. Serwisów nie używam wiec niczego nie przesyłam ale zaaładowanie obrazków i przeglądnięcie "dokonań" na iPadzie po sesji od razu "w polu" bardzo się lrzydaje i korzysta, z tego.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 15