Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
jakie płyty do nagrywania waznych fotek CD,CD-R, DVD, DVD-RW
Autor Wiadomość
terenowiec
Nowy


Posty: 11
Wysłany: Sro 19 Mar, 2008   jakie płyty do nagrywania waznych fotek CD,CD-R, DVD, DVD-RW

witam serdecznie,
miejsce w laptopie sie konczy i musze zaczac archiwizowac fotki na jakies nośniki. zastanawialem sie przez pewien czas nad twardym zewnetrznym dyskiem, ale wiele slyszalem o zawodnosci takiego sprzetu. dojrzlem w koncu do zgrywania fotek na płyty, ale teraz rodzi sie pytania jakie plyty uzywac. prosze o jakies rady, sugestie.

pozdrawiam
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sro 19 Mar, 2008   

Biorąc pod uwagę aktualne niskie ceny (i jakość) płyt ja stosuję taką zasadę, że ważne dane składuję na dwóch nośnikach różnych producentów. Czyli kupuję sobie pudełeczko płyt na przykład Verbatim i drugie pudełko Basf, tfu..., Emtec, i backup robię w dwóch kopiach.
No i z zasady nie kupuję żadnych kejków, srejków, że osobno płyta, osobno koperta. Może to naiwne, ale nie mam zaufania. Normalne płyty w plastikowych kasetkach, ewentualnie w wersji slim, jeśli dużo do zarchiwizowania/wysłania.
 
 
MM 
Temu Panu już podziękujemy
GORSZY SORT POLAKA



Pomógł: 115 razy
Posty: 7589
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro 19 Mar, 2008   

Z tańszych tylko Verbatimy, z droższych tylko te powlekane złotem. Ja mam zawsze dwie kopie na dwóch różnych rodzajach płyt.
 
 
007areka
[Usunięty]

Wysłany: Sro 19 Mar, 2008   

...o temat mnie zainteresowal, mam pytanie jeszce na plusach czy na minusach- ma to jakies znaczenie?
a odnosnie plyt to palilem raczej na tdk i okazuje sie ze z przed kilku lat okolo 4 zaczynaja sie pojawiac bable na powierzchni i niestety dana utracone innych problemow nie zaobserowalismy.
 
 
mnich 
Optyczny
kiedyś to było...



Pomógł: 25 razy
Posty: 3859
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sro 19 Mar, 2008   

A ja robie tak ąe co potrzebuje to wrzucam na zewnętrznego pancernego twardziela, a wazne fotki poprostu wywołuje :D
 
 
Dingo 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Posty: 103
Skąd: Silesia
Wysłany: Czw 20 Mar, 2008   

Po naprawdę wielu latach doświadczeń własnych i zaprzyjaźnionych fotografów (często niestety bardzo przykrych doświadczeniach) związanych z archiwizacją danych stworzyłem własną listę zasad:

- nagrywam zdjęcia na dwie płyty CD
(pojedyncza ścieżka na płycie DVD jest znacznie cieńsza, a tym samym znacznie bardziej podatna na uszkodzenia)
- nagrywam na dwie płyty CD różnych producentów
(to ogranicza ryzyko trafienia na uszkodzoną partię płyt jednego producenta)
- dodatkowo nagrywam kopie kilku takich płyt CD na jednej płycie DVD-R
(ktoś powie, że przesada, ale po pierwsze: 1 zł za płytę to żaden koszt, a po drugie: już raz mi to tyłek uratowało :) )
- staram się nagrywać na niskich prędkościach
(wyższa prędkość podnosi ryzyko wystąpienia błędów)
- ZAWSZE weryfikuję płyty po nagraniu
(nigdy nie naciskam "Anuluj" w trakcie gdy program weryfikuje dane po nagraniu porównując źródłowy zestaw plików z wynikowym - oszczędność kilku minut może oznaczać później problemy)
- przechowuję płyty ze zdjęciami w dwóch różnych miejscach
(i nie chodzi tutaj o dwa pokoje w obrębie jednego mieszkania, ale o oddalone od siebie budynki np.: 1 kopia w pracy, 2 kopia u siebie)
- przechowuję płyty ze zdjęciami w miejscach oddalonych od okien, kaloryferów, obszarów działania promieni słonecznych, miejsc o dużej wilgotoności
(to wszystko znacznie przyspiesza proces starzenia się nośników i utleniania danych)
- szczególnie istotne zdjęcia staram się przenosić z płyty na nową płytę co 3 lata, inne co 5 lat - dlatego też każdą płytę opisuję datą wykonania nagrania
(deklaracje producentów o trwałości zapisu rzędu kilkunastu/kilkudziesięciu lat można w większości przypadków między bajki włożyć - bo życie to nie jest test w sterylnych warunkach laboratoryjnych)
- na nośnikach nie należy oszczędzać
(nie używam ani płyt mało znanych marek ani tym bardziej "no name", aczkolwiek już kilku znanych producentów mi "podpadło", polecam też tzw. płyty typu GOLD),
- dobra rada: nagrywarka lubi się zepsuć w sposób niezauważalny - żarotobliwie rzecz ujmując może się zdarzyć, że np. przestaje nagrywać zgodnie ze standardem i tworzy sama sobie własny standard, który nie jest widziany przez czytniki w innych komputerach :)
P.S. Płyt CD-RW czy DVD-RW nigdy nie używam

ufff, zadyszki dostałem :wink:
 
 
terenowiec
Nowy


Posty: 11
Wysłany: Czw 20 Mar, 2008   

dzieki wielkie dingo za wyczerpujaca odpowiedz, przyznam ze wiele skorzystam z twoich rad. wczoraj zakupilem w sklepie jakas super tdk dvd-rw, i sprzedawca oczywiscie stwierdzil ze wszyscy zawodowcy uzywaja tylko dvd-rw :smile:
 
 
MM 
Temu Panu już podziękujemy
GORSZY SORT POLAKA



Pomógł: 115 razy
Posty: 7589
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw 20 Mar, 2008   

Cenne uwagi Dingo, potraktowałem temat bardzo selektywnie, ale podobnie jak Ty używam TYLKO najniższych dostępnych na nagrywarce prędkości i ZAWSZE sprawdzam czy się nagrało. Upierdliwe to, ale moim zdaniem warte zachodu. Od jakiegoś czasu używam też dużego zewnętrznego twardziela (chodzi oczywiście o dysk :mrgreen: ), ale to bardziej dla wygody niż bezpieczeństwa.
Ostatnio zmieniony przez MM Czw 20 Mar, 2008, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Dingo 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Posty: 103
Skąd: Silesia
Wysłany: Czw 20 Mar, 2008   

Wiem, wiem MM, że to upierdliwa procedura... sam mam jej czasem dość :wink:

Pomysł z dużym, zewnętrznym twardzielem też jest niezły - oczywiście tak jak piszesz: nie jako jedyny "backup", ale jako dodatek radykalnie ułatwiający szybki dostęp do wielu zdjęć.

Na marginesie: kiedyś jeden ze studentów powiedział mi, że jako podstawowych nośników do archiwizacji używa twardych dysków 3,5". Po zapełnieniu... odpina dysk od komputera i wkłada do szafy! Potem kupuje nowy :mrgreen:
 
 
007areka
[Usunięty]

Wysłany: Czw 20 Mar, 2008   

...moze jeszce sie ktos podzieli info :?:
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Czw 20 Mar, 2008   

Dingo napisał/a:
Na marginesie: kiedyś jeden ze studentów powiedział mi, że jako podstawowych nośników do archiwizacji używa twardych dysków 3,5". Po zapełnieniu... odpina dysk od komputera i wkłada do szafy! Potem kupuje nowy :mrgreen:


To wcale nie jest głupie, a ten student nie jest jedynym, który tak robi :) Biorąc pod uwagę dzisiejsze ceny dysków i ich pojemności... No i „czas dostępu” jest też szybszy niż do zestawu 20-50 płyt DVD :)

Co do reszty uwag, to powtarzam za MM - nawet nie wpadło mi do głowy, żeby pisać, iż nie przerywa się weryfikacji i nie używa największych prędkości - to jest oczywista oczywistość :)
 
 
Dingo 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Posty: 103
Skąd: Silesia
Wysłany: Czw 20 Mar, 2008   

komor napisał/a:
To wcale nie jest głupie, a ten student nie jest jedynym, który tak robi :) Biorąc pod uwagę dzisiejsze ceny dysków i ich pojemności... No i „czas dostępu” jest też szybszy niż do zestawu 20-50 płyt DVD :)

Co do reszty uwag, to powtarzam za MM - nawet nie wpadło mi do głowy, żeby pisać, iż nie przerywa się weryfikacji i nie używa największych prędkości - to jest oczywista oczywistość :)


No pewnie, że użycie hdd do archiwizacji nie jest głupie - chociaż wymaga zainwestowania jednorazowo znacznie większej kwoty niż cena zakupu paczki płyt CD/DVD. Zresztą kolejna ciekawostka: mam też studentów archiwizujących zdjęcia wyłącznie na DVD-RAM, którzy twierdzą, że ten standard oferuje najlepsze algorytmy rekonstrukcji (oczywiście nie fizycznej a programowej) uszkodzonych ścieżek zapisu. Nigdy jednak nie miałem czasu, żeby dokładnie zweryfikować te informacje, choć "wieść gminna" w Internecie zdaje się to częściowo potwierdzać.

A co do reszty uwag - wierz mi, Komor, szokujące jest jak dla wielu osób tego typu "oczywiste oczywistości" to jednak rodzaj "wiedzy tajemnej". I niestety w pracy mam tego liczne przykłady na codzień - może kiedyś opiszę na forum jakieś "kwiatki" :)

Kończę i pozdrawiam, czas na wieczorny backup :wink:
 
 
novy 
Rozmowny



Pomógł: 4 razy
Posty: 399
Skąd: Kraków
Wysłany: Pią 21 Mar, 2008   

Jakiś czas temu wertowałem różne fora w poszukiwaniu opinii na temat trwałości płyt CD, DVD.
Dingo, ogólnie zgadzam sie z zasadami które wymieniłeś, jednak zastanawiam sie nad wyższością płyt CD nad DVD:

Cytat:
- nagrywam zdjęcia na dwie płyty CD
(pojedyncza ścieżka na płycie DVD jest znacznie cieńsza, a tym samym znacznie bardziej podatna na uszkodzenia)


Płyta DVD jest inaczej zbudowana niż płyta CD - warstwa nośnika w płycie DVD jest umieszczona po miedzy dwoma poliwęglanowymi krążkami. Dzięki temu nośnik jest lepiej chroniony przed zadrapaniami i działaniami czynników zewnętrznych (nie utlenia sie tak szybko). W płycie CD natomiast nośnik jest przykryty cienką warstwą lakieru (wystarczy większe zadrapanie od strony nadruku i nośnik jest zniszczony)

Z własnego doświadczenia oraz z czytanych opinii wiem że najbardziej polecanymi nośnikami są Verbatim i TDK, nie polecam natomiast EMTEC nagrywałem na kilku zdjęcia, jakieś 3 lata temu, niestety dzisiaj są nie do odtworzenia.

MM napisał/a:
ale podobnie jak Ty używam TYLKO najniższych dostępnych na nagrywarce prędkości i ZAWSZE sprawdzam czy się nagrało


Nie jest to takie oczywiste, zależy to od nośnika i od nagrywarki, najlepiej wybrać sobie ulubiony nośnik nagrać kilkoma możliwymi prędkościami i sprawdzić ilość błędów na każdej płycie. Po takim teście będziesz wiedział jaka prędkość jest optymalna dla zestawu - twoja nagrywarka dana płyta. Wcale nie jest pewne że będzie to najniższa prędkość.

Pozdrawiam
 
 
007areka
[Usunięty]

Wysłany: Pią 21 Mar, 2008   

...yhy :???:
 
 
koraf 
Optyczny
Koraf



Pomógł: 8 razy
Posty: 1722
Skąd: Legnica
Wysłany: Pią 21 Mar, 2008   

A co sądzicie o dyskach twardych w systemie raid ( kopia 1:1 ) ?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 14