Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Olympus om-d e-m10 czy Samsung nx300
Autor Wiadomość
doidy 
Nowy


Posty: 2
Wysłany: Wto 04 Lis, 2014   Olympus om-d e-m10 czy Samsung nx300

Witam, przymierzam się do kupna bezlusterkowca. Po przejrzeniu oferty zdecydowałam się na Samsunga nx300. Powiedziałam o tym mężowi i wtedy się zaczęło. Stwierdził on, że z samsunga możemy mieć telewizor, a nie aparat i wybrał Olympusa om-d e-m10 albo jakiegoś Sony. Ja na olympusa jestem chętna (też ze względu na lampę i wizjer), ale zastanawiam się czy warto wydać na niego 2 razy więcej niż na Samsunga. Aparat będzie głównie wykorzystywany do zdjęć rodzinnych, wycieczek, a ja zamierzam bawić się w głębię ostrości. Moje podstawowe pytanie brzmi czy między tymi dwoma aparatami będzie widoczna (dla mnie, amatora) różnica w zdjęciach w ruchu (dzieciaki, zwierzaki) i jakości nagrywanych filmów?
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






TS
[Usunięty]

Wysłany: Wto 04 Lis, 2014   Re: Olympus om-d e-m10 czy Samsung nx300

doidy napisał/a:
Moje podstawowe pytanie brzmi czy między tymi dwoma aparatami będzie widoczna (dla mnie, amatora) różnica w zdjęciach w ruchu (dzieciaki, zwierzaki) i jakości nagrywanych filmów?

Sama zobacz czy widzisz (możesz też wybrać inne czułości):
http://www.dpreview.com/r...s-om-d-e-m10/13
Autofokus Olka spokojnie nadaje się do zdjęć dzieciaków w ruchu. Samsunga nie znam, ale nie słyszałem jakichś narzekań.

Olek jest droższy, bo to bardziej zaawansowany korpus (wizjer, konfigurowalność przycisków, dwa kółka sterujące). Bardziej podobne do NX300 możliwości daje E-PL5
http://www.ceneo.pl/19500545

Zwróć też uwagę na dostępne obiektywy i ceny. Generalnie do Samsunga są tańsze, ale to też zależy co by Cię interesowało...

Marką nie ma co się sugerować. Faktycznie Olympus to firma z dużymi tradycjami, ale w praktyce to nie ma znaczenia.
 
 
dcs
[Usunięty]

Wysłany: Wto 04 Lis, 2014   

doidy, z "kitowym zoomem" to się głębią ostrości za bardzo nie pobawisz.

doidy napisał/a:
Moje podstawowe pytanie brzmi czy między tymi dwoma aparatami będzie widoczna (dla mnie, amatora) różnica w zdjęciach w ruchu (dzieciaki, zwierzaki) i jakości nagrywanych filmów?

Najlepsze Video (w podobnej cenie) kolejno mają:
A5100 (ale cena na razie jak za aparat bez wizjera jest b. wygórowana)
Panasonic GX-7 (+dobre sterowanie)
A6000
G6
NEX-5R, NEX-5T
E-M10 i NX300 (między nimi możesz różnicy nie zobaczyć, ale w porównaniu z GX7 to już tak)
 
 
RB 
Temu Panu już podziękujemy


Pomógł: 203 razy
Posty: 6186
Wysłany: Sro 05 Lis, 2014   Re: Olympus om-d e-m10 czy Samsung nx300

doidy napisał/a:
Witam, przymierzam się do kupna bezlusterkowca. Po przejrzeniu oferty zdecydowałam się na Samsunga nx300. Powiedziałam o tym mężowi i wtedy się zaczęło. Stwierdził on, że z samsunga możemy mieć telewizor, a nie aparat i wybrał Olympusa om-d e-m10 albo jakiegoś Sony. Ja na olympusa jestem chętna (też ze względu na lampę i wizjer), ale zastanawiam się czy warto wydać na niego 2 razy więcej niż na Samsunga.


Jeśli chcesz wizjer to oczywiście, że tak. Bo do nx300 nie dołożysz wizjera nigdy. Moim zdaniem to przydatna rzecz.
BTW - samsung ma poza tym całkiem sensowne aparaty. I nieco obiektywów do nich też.

Jeśli Twoje fundusze kończą się w okolicy tych 3 tys. to pamiętaj, że do niektórych rzeczy o których pisałaś przydałby Ci się jakiś inny obiektyw.
Np. 45/1.8 lub 25/1.8 Olympusa. Albo też 45/1.8 Samsunga lub podobne. To ekstra koszta...

Jeśli zaś o korpusy chodzi - nie dzieląc włosa na części oboma można zrobić bdb zdjęcia. Który zrobi je sam z siebie - nie wiem.
 
 
TS
[Usunięty]

Wysłany: Sro 05 Lis, 2014   

doidy, chcesz kupić jakiś obiektyw poza kitowym?

Bo jeśli nie, to przyszedł mi na myśl jeszcze ciekawy kompakt:
http://www.dpreview.com/p...s-latest-widget

To nowość, mało wiadomo, ale zapowiada się świetnie. Patrząc na specyfikację - jakością filmów wygrywa ze wszystkimi bezlustrami wymienionymi przez dcs. Spora matryca i jasne szkło pozwolą na kontrolowanie głębi ostrości. Nie tak dobrze jak w bezlusterkowcu z jasną stałką, ale dużo lepiej niż z zestawowym szkłem. Masz też uniwersalny zakres ogniskowych. Zresztą poczytaj ten tekst, bo to pierwsze opinie o tym aparacie.
 
 
muzyk 
Temu Panu już podziękujemy



Pomógł: 282 razy
Posty: 8443
Wysłany: Sro 05 Lis, 2014   

no no...
TS napisał/a:
mało wiadomo

Cena 799 euro na wejściu.

Sporo.
 
 
doidy 
Nowy


Posty: 2
Wysłany: Sro 05 Lis, 2014   

Dziękuję za podpowiedzi :) na razie dalej skłaniam się ku samsungowi
zamierzałam od razu dokupić drugi obiektyw.

http://fotozakupy.pl/panasonic-dmc-lx100/39872s
 
 
komisarz_ryba 
Bywalec


Pomógł: 3 razy
Posty: 143
Wysłany: Sro 05 Lis, 2014   

dcs napisał/a:

Najlepsze Video (w podobnej cenie) kolejno mają:
A5100 (ale cena na razie jak za aparat bez wizjera jest b. wygórowana)
Panasonic GX-7 (+dobre sterowanie)
A6000
G6
NEX-5R, NEX-5T
E-M10 i NX300 (między nimi możesz różnicy nie zobaczyć, ale w porównaniu z GX7 to już tak)


Tak mnie zainteresowal ten wpis ze az odpowiem. E-M10 z nagrywanie fukllHD w 30klatkach ma byc takie samo jak NX300 z fullHD w 60 klatkach?

Moze jakis tescik na potwierdzenie tych slow, bo ja uwazam ze klamiesz i wymysliles sobie to zestawienie. Proponuje troche poczytac i poogladac, bo przeciez nie masz tych aparatow
http://www.imaging-resour...sung-nx300A.HTM

A ja NX300 akurat mam i zgadzam sie z obserwacjami zawartymi w recenzji. A olympus od praktycznie kazdego serwisu dostaje za slabe wideo z kiepska kompresja i efektem "galaretki".
Poza tym nie wiem jak EM10 ale samsung oferuje pelny manual w wideo i dotykowe ustawianie i zmiane punktu AF w trakcie nagrywania.

[ Dodano: Sro 05 Lis, 2014 11:33 ]
doidy napisał/a:
Witam, przymierzam się do kupna bezlusterkowca. Po przejrzeniu oferty zdecydowałam się na Samsunga nx300. Powiedziałam o tym mężowi i wtedy się zaczęło. Stwierdził on, że z samsunga możemy mieć telewizor, a nie aparat i wybrał Olympusa om-d e-m10 albo jakiegoś Sony. Ja na olympusa jestem chętna (też ze względu na lampę i wizjer), ale zastanawiam się czy warto wydać na niego 2 razy więcej niż na Samsunga. Aparat będzie głównie wykorzystywany do zdjęć rodzinnych, wycieczek, a ja zamierzam bawić się w głębię ostrości. Moje podstawowe pytanie brzmi czy między tymi dwoma aparatami będzie widoczna (dla mnie, amatora) różnica w zdjęciach w ruchu (dzieciaki, zwierzaki) i jakości nagrywanych filmów?


Coz, kryteria twojego meza (bez urazy) raczej nie wygladaja na racjonalne. NX300 da ci nie gorszy obrazek niz EM10 na wysokim ISO i lepszy na nizszych ISO ale to jest widoczne tylko przy duzych powiekszeniach (1:1) na ekranie lub odbitkach.

Jak chcesz sie pobawic glebia ostrosci to Olympusem sie nie pobawisz bez dokupowanie dodatkowych obiektywow, a Samsungiem i owszem. Roznica GO miedzy u4/3 a APS-C istnieje wbrew probom rozmycia tej granicy przez bardzo aktywnych fanow u4/3. I owszem, obiektywem z zestawu da sie uzyskac rozmycie w rozsadnych warunkach, bez przystawiania obiektywu bezposrenio do twarzy osoby fotografowanej.

Z zalet EM10 uznaje obecnosc wizjera. Mozesz tez pomyslec nad Samsungiem NX30 ktory ma wizjer i kilka ulepszen, jednak niekoniecznie wartych roznicy w cenie.

Moja rada to zakup NX300 i do niego jeszcze obiektywu 45mm 1.8 do portretow i lepszych zabaw z glebia ostrosci, lub 30mm f2 do zabaw z glebia ostrosci i ogolniej fotografi. Ceny tych obiektywow sa zmniejsze niz ich odpowiednikow od Olympusa (mikro 4/3) a jakosc bardzo dobra i potwierdzona testami m.in. na tym portalu. WYbor miedzy 30mm a 45mm nie jest jednoznaczny. Czesciej uzywam 30mm ze wzgledu na bardziej uniwersalna ogniskowa, ale 45mm ma lepszy bokej i bardzo szybki AF co jest wazne przy fotografowaniu dzieci w ruchu.

Tutaj toczylem dyskusje o tych obiektywaw i zamiescilem kilka przykladowych zdjec rodzinnych pokazujacych GO na 30mm f2.
http://forum.optyczne.pl/viewtopic.php?t=25964

[ Dodano: Sro 05 Lis, 2014 11:33 ]
doidy napisał/a:
Dziękuję za podpowiedzi :) na razie dalej skłaniam się ku samsungowi
zamierzałam od razu dokupić drugi obiektyw.

http://fotozakupy.pl/panasonic-dmc-lx100/39872s


Ale link chyba zly wkleilas?

[ Dodano: Sro 05 Lis, 2014 11:37 ]
TS napisał/a:
doidy, chcesz kupić jakiś obiektyw poza kitowym?

Bo jeśli nie, to przyszedł mi na myśl jeszcze ciekawy kompakt:
http://www.dpreview.com/p...s-latest-widget

To nowość, mało wiadomo, ale zapowiada się świetnie. Patrząc na specyfikację - jakością filmów wygrywa ze wszystkimi bezlustrami wymienionymi przez dcs. Spora matryca i jasne szkło pozwolą na kontrolowanie głębi ostrości. Nie tak dobrze jak w bezlusterkowcu z jasną stałką, ale dużo lepiej niż z zestawowym szkłem. Masz też uniwersalny zakres ogniskowych. Zresztą poczytaj ten tekst, bo to pierwsze opinie o tym aparacie.


Co za cena.. Tak sie zastanawiam czy aby faktycznie kontrola GO jest zauwazalnie lepsza niz na APS-C z kitem? Bo LX100 nawet nie ma pelnej matrycy 4/3.

Poza tym w opublikowanych recenzjach aparat nie zbiera dobrych not za jakosc obiektywu. Moze i jasne, ale mydlany.
 
 
RB 
Temu Panu już podziękujemy


Pomógł: 203 razy
Posty: 6186
Wysłany: Sro 05 Lis, 2014   

komisarz_ryba napisał/a:
NX300 da ci nie gorszy obrazek niz EM10 na wysokim ISO i lepszy na nizszych ISO ale to jest widoczne tylko przy duzych powiekszeniach (1:1) na ekranie lub odbitkach.


Oglądając sample na dpreview nie widzę tego, na wysokich czy małych ISO i na dużych powiększeniach. Po prostu nie widzę.
Matryca z nx300 nie obrazuje już lepiej od dzisiejszych Olympusowych.
Co zresztą akurat temacie pytania nie ma większego znaczenia.
 
 
dcs
[Usunięty]

Wysłany: Sro 05 Lis, 2014   

komisarz_ryba napisał/a:
Tak mnie zainteresowal ten wpis ze az odpowiem. E-M10 z nagrywanie fukllHD w 30klatkach ma byc takie samo jak NX300 z fullHD w 60 klatkach?

Oba pokazują morę, artefakty i lekkie mydełko.
No i te przeostrzania w NX30. (zakładam że w NX300 nie jest lepiej. tego nie oglądałem)

NX30 1920x1080 (60P): 26Mb/s vs E-M10 1920 x 1080 (30p), 24Mb/s

Klatki na sekundę to nie wszystko.

komisarz_ryba napisał/a:
uwazam ze klamiesz i wymysliles sobie to zestawienie. Proponuje troche poczytac i poogladac, bo przeciez nie masz tych aparatow

Sprawdzam większość bezluster pod kątem filmów, bo je używam.

komisarz_ryba napisał/a:
Moze jakis tescik na potwierdzenie tych slow, bo ja uwazam ze klamiesz i wymysliles sobie to zestawienie.

http://www.dpreview.com/reviews/samsung-nx30/8

"Quality is fine for casual clips, but the NX30's video compression is quite clumsy, and makes it slightly prone to moiré and other digital artifacts. Looking at the focus stars you can see that the camera is sampling more horizontal detail than vertical detail (a quite common side-effect of sub-sampling), which is one of the sources of moiré in the video. There's also a lot of sharpening to be seen: helping express plenty of detail but occasionally leading to artifacts, such as the irregular edges on this circular target.

The 18-55mm F3.5-5.6 III kit lens offers optical image stabilization that can be used in video recording. While recording video, Continuous focus is your only AF option. Touch AF is available, but just about every time the camera is moved to recompose, it will hunt for focus again. Focus peaking is available in stills shooting before recording video, but not during video recording.

The handheld video sample below shows the NX30's top resolution and framerate in action, with the lens zoomed to its full telephoto length. Motion in the clip is smooth thanks to a higher framerate, but elsewhere in the scene moiré is visible. There are also some troubling compression artifacts visible in parts of the stage that are less noticeable when the demonstration participants are moving.

While we're fans of a built-in level gauge, the NX30's seems to be not quite as sensitive as it should be. It correctly gives a green indicator for a level horizon, but there are quite a few degrees of roll between what it considers to be un-level from one side to the other. Even after calibration with a bubble level, the camera showed a bit too much tolerance between what is truly level and what is slightly crooked. Both images below were captured with a green horizon indicator."

komisarz_ryba napisał/a:
A olympus od praktycznie kazdego serwisu dostaje za slabe wideo z kiepska kompresja i efektem "galaretki".

-NX30 też :grin:
Ostatnio zmieniony przez dcs Sro 05 Lis, 2014, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
vulkanwawa
[Usunięty]

Wysłany: Sro 05 Lis, 2014   

Może TO pomoże
 
 
komisarz_ryba 
Bywalec


Pomógł: 3 razy
Posty: 143
Wysłany: Sro 05 Lis, 2014   

dcs napisał/a:

komisarz_ryba napisał/a:
A olympus od praktycznie kazdego serwisu dostaje za slabe wideo z kiepska kompresja i efektem "galaretki".

-NX30 też :grin:


Czyzby? Bo w tym dosc obszernym opsie nie bylo nic o jello czy rolling shutter. A w recenzji prszytoczonej przeze mnie jest np. to

"Samsung's done a good job of fixing some of the "rolling shutter" video issues from earlier cameras in this line. Even when I panned very quickly and aggressively while shooting with HD video with the NX300, I saw barely any of the wobbly, "jell-o" effect that plagued older NX models."

Co do tej przytoczonej przez ciebie recenzji to jak dla mnie jest dosc pochlebna.
" slightly prone to moiré and other digital artifacts" - to znaczy jest podatnosc na mire i artefakty jest nieznaczna. A to juz niezle, bo taki GH4 za moire chwalony nie jest.

"Continuous focus is your only AF option. Touch AF is available, but just about every time the camera is moved to recompose, it will hunt for focus again" - to akurat normalne i porzadane. Jak ustawi sie pole AF na konkretnym punkcie i zmieni kadr w taki sposob, ze ten obszar kadru ostry nie bedzie to aparat zacznie ustawiac ostrosc. Niby jak mialoby to inaczej dzialac? Jak sie komus to nie podoba to wciska przysic AF po ustawieniu ostrosci i wylacza af. jak chce zmienic kadr to przyciska AF, dotyka paluchem gdzie ma byc ostro, kamera ustawia ostrosc i wylacza af. Jest to banalna procedura i calkiem wygodna.

"but elsewhere in the scene moiré is visible. There are also some troubling compression artifacts" - to akurat jest powtorzenie pierwszego zarzutu. Czyli mamy 3 problemy - niewielka podarnosc na more, lekkie artefakty w statycznych scenach (bo jak dpreview pisze dalej, sa one niewidoczne gdy na ekranie jest ruch) i problem z AF ktory jest problemem z fotografem.

Moim daniem niezle. Co do bitrate to ocziwiscie, tylko ze bitrate zalezy od kodeka i sa kodeki lepsze i gorsze. Sam bitrate niewiele mowi. A to ze lepiej miec opcje 60fps niz jej nie miec to oczywiste.

Generalnie moim zdaniem video w NX300 jest bardzo dobre a mam porownanie do Panasonic G6 ktory slaby nie jest. Nie mam zadnego olympusa, tu bazuje tylko na opiniach uzytkownikow i narzekaniach w recenzjach i forach np. dpreview. Jednak pisze to z perspektywy amatora, mozliwe, ze gdybym filmy obrabial, rekompresowal, montowal to NX30 wykazalby sie slabszy niz np. ten Panasonic. Ale bardzo watpie, ze bylby na poziomie Olympusa, za ktorym jest jzu albo dno, albo Fuji.


EDIT - poza tym Samsung ma filmowanie w 3D z 45mm. Sam nie probowalem bo nie mam na czym tego obejrzec, ale podobno sprawdza sie nienajgorzej (lepiej niz zdjecia). Taki maly plusik dla kogos, kogo to zainteresuje.
 
 
dcs
[Usunięty]

Wysłany: Sro 05 Lis, 2014   

Co widzisz?

http://www.dpreview.com/r...336538308702806

http://www.dpreview.com/r...561568444991791

http://www.dpreview.com/r...789272030651341
 
 
komisarz_ryba 
Bywalec


Pomógł: 3 razy
Posty: 143
Wysłany: Sro 05 Lis, 2014   

dcs napisał/a:
Co widzisz?

http://www.dpreview.com/r...336538308702806


widze duze mydlo w EM-10. spojrz na scene z pieskiem a nie na sztucznie zaprojektowany wzor ktorego raczje na codzien nie filmujesz. Samsung oddaje duzo wiecej szczegolow niz E-M10.

Jak widac i co jest zrozumiale, wiecej szczegolow to wieksza podatnosc na more. Jak wolisz- nagrywac fullhd ze szczegolami jak z 720p i czasem miec more, czy nagrywac szczegolowe fullhd i miec more nieco czesciej. Ja z tym problemm sie praktycznie nie spotkalem, tylko raz wzor tapicerki na krzesle ja wywolal a nagrywam dosc czesto. Te wzory z testu sa zaprojektowane by wywolywac efekt mory, na szczescie rzeczywistosc nie jest uslana tablicami testowymi i garniturami w jodelke ;-)

Ale oddam E-M10 sprawiedlowosc - rozmydla more skutecznie.

[ Dodano: Sro 05 Lis, 2014 18:50 ]
DCS - dodam tylko, ze fajnie, ze pokazales ta porownywarke. Wyraznie z niej wynika ze jakosc video w Samsungu jest zdecydowanie lepsza niz w EM-10. Olympus calkowicie rozmywa szczegoly - porownaj twarze murzyna lub starca, ztekst na butelce, rycine - rioznica w jakosc jest bardzo wyrazna.

Stad tez podtrzymuje swoja opinie, potwierdzona przez twoje przyklady, ze ranking ktory przedstawiles nijak sie ma do rzeczywistosci.
 
 
TS
[Usunięty]

Wysłany: Sro 05 Lis, 2014   

komisarz_ryba napisał/a:

Co za cena..

Cena jest spora, ale nie jest absurdalna. Mamy lepszą kontrolę GO niż w jakimkolwiek innym kompakcie z zoomem czy bezlusterkowcu z kitowym szkłem, przy bardzo małych wymiarach. To dość unikalna cecha, nie uważasz? Powiedziałbym nawet, że to aparat przełomowy pod tym względem.

komisarz_ryba napisał/a:

Tak sie zastanawiam czy aby faktycznie kontrola GO jest zauwazalnie lepsza niz na APS-C z kitem? Bo LX100 nawet nie ma pelnej matrycy 4/3.

Crop 2.2 do 2 to minimalnie więcej niż APS-C w wydaniu Canona do reszty, nie ma sensu doszukiwanie się niezauważalnych różnic. Na portretowym końcu przewaga w GO będzie około 1EV na korzyść LX-a. Tyle, co tak podkreślana przez Ciebie różnica między standardowymi zestawami APS-C i m4/3.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 15